Suchá až atopická pokožka

Starostlivosť o pokožku pri cukrovke

Ak trpíte cukrovkou, znamená pre Vás starostlivosť o pokožku oveľa viac než len kozmetickú starostlivosť. Cukrovka znižuje sekréciu potu a to vedie k vysúšaniu pokožky, najmä na nohách
a na chodidlách. Pokožka zhrubne, začne byť napätá, šupinatá a má sklon k svrbeniu. Cukrovka môže rovnako spôsobiť nervové poškodenie, ktorého dôsledkom je strata citlivosti. V takom prípade sa môže stať, že nepocítite poranenie, takže i ľahké porezanie môže viesť k závažným kožným problémom. Preto je každodenná starostlivosť o pokožku - vrátane umývania, hydratácie a kontroly - taká dôležitá.

 

Umývajte sa iba teplou (nie horúcou) vodou a jemným prípravkom na umývanie bez obsahu mydlových zložiek nie dlhšie než 15 minút - zabránite tak nadmernému vysúšaniu kože. Po sprchovaní či kúpeli sa osušte mäkkým uterákom a natrite sa hydratačným telovým mliekom, kým máte pokožku ešte vlhkú. Dosiahnete tak, že vlhkosť v pokožke skutočne zostane. Neaplikujte hydratačný prípravok medzi prstami na nohách, aby ste si nerozšírili prípadnú plesňovú infekciu.

 

Pravidelne používajte jemné hydratačné prípravky.

 

Pokožka na tele - ak máte suchú a rozpraskanú pokožku, používajte denne hydratačné telové mlieko Eucerin® Telové mlieko 10% Urea, ktoré suchú a šupinatú pokožku účinne zvláčni a vyhladí. Obsah urey rovnako zmierňuje nepríjemné svrbenie pokožky.

 

Nohy a chodidlá - pri cukrovke môže pokožka na chodidlách značne vysychať a praskať. Eucerin® Krém na nohy 10% Urea  obsahuje okrem 10% urey aj glycerín a kyselinu mliečnu. Znateľne zjemňuje a zvláčňuje i veľmi drsnú kožu na chodidlách. Tento krém bol vyvinutý spoločne
s endokrinológmi a bol testovaný na diabetickej pokožke. Bolo preukázané, že optimálne hydratuje pokožku po celých 24 hodín a znižuje vznik otlakov a tvorbu kurích ôk.

 

Ruky  - pokožka na rukách máva tendenciu vysychať a vytvárať nevzhľadné šupinky. V takom prípade pomôže Eucerin® Krém na ruky 5% Urea. Vďaka kombinácii urey, glycerínu a  kyseliny mliečnej dodáva pokožke potrebnú hydratáciu a príjemne ju vyhladzuje. Textúra krému je veľmi ľahká, a preto sa jednoducho a rýchlo vstrebáva. Nezanecháva mastný film.

 

Klinické štúdie všetkých výrobkov Eucerin® radu pre suchú až atopickú pokožku preukázali vynikajúcu účinnosť a kožnú znášanlivosť i u osôb so závažným ochorením kože.

Neurodermatitis (atopický ekzém)

Táto kožná choroba postihuje vo väčšej miere dojčatá a malé deti. Je to najrozšírenejšie zápalové ochorenie u detí v priemyslových krajinách a postihuje 10% až 15% všetkých školou povinných detí. Mnohým ľuďom odoznejú tieto ťažkosti ešte v detstve, ale stále viac pribúda takých, ktorí nimi trpia po celý život. Prvé prepuknutie choroby až v dospelosti býva vzácne.

Neurodermatitis patrí do skupiny tzv. atopických ochorení, kam sa radí tiež napr. priedušková astma alebo senná nádcha. Tieto choroby sa často prejavujú spoločne alebo sa objavujú jedna po druhej.

 

K najdôležitejším príčinám tejto choroby a hlavným spúšťačom patrí stres, klimatické podmienky, sezónne zmeny, chemické vplyvy a rovnako nejaké typy liekov. Presná príčina vzniku atopického ekzému však zatiaľ nie je známa. V každom prípade možno túto chorobu aspoň čiastočne "udržať pod kontrolou" pomocou vhodnej každodennej starostlivosti o pokožku.

 

Neurodermatitis je známa ako "svrbiaca vyrážka". Objavuje sa spravidla na tvári, na rukách a dolných končatinách a je sprevádzaná silným svrbením. Negatívne ovplyvňuje bariérovú funkciu pokožky - jej schopnosť viazať vlhkosť a neprepúšťať dráždivé látky. Naviac porušuje tvorbu prirodzených kožných lipidov a znižuje sekréciu potu. V dôsledku toho dochádza k významnej dehydratácii kože. Vo vážnych prípadoch je pokožka dehydratovaná do takej miery, že sa na nej tvoria praskliny, ktoré umožnia baktériám a dráždivým látkam preniknúť dovnútra  kože a spôsobiť infekciu.

Liečba sa začína hydratáciou!

Najdôležitejšia je pravidelná každodenná starostlivosť o pokožku. Ak zaistíte pokožke potrebnú hydratáciu, môžete predísť akútnemu stavu choroby (popraskaná a zapálená pokožka). Hydratovaná pokožka má tiež menšiu tendenciu k svrbeniu, čo je veľmi dôležité, lebo škriabanie pokožku dráždi
a následne vedie k jej zapáleniu.

Dermatológ alebo pediater môže predpísať lieky, ktoré pomáhajú príznaky atopického ekzému zmierniť, ale súčasne vás iste upozorní na to, že každodenná hydratácia pokožky predstavuje najdôležitejšiu ochranu proti recidívam.

Umývanie pokožky - minimalizujte úbytok hydratácie!

Umývajte sa v teplej (nie horúcej) vode raz denne najdlhšie po dobu 15 minút. Tak zabránite strate prirodzených hydratačných látok kože. Nepoužívajte alkalické mydlá, ale iba špeciálne šetrné prípravky bez parfumácie. Po sprchovaní či kúpeli sa jemne osušte a vždy aplikujte hydratačné telové mlieko na ešte vlhkú pokožku. Tým dosiahnete, že vlhkosť v pokožke skutočne zostane.

Hydratácia - Vaša prvá pomoc!

Pomocou hydratačných prípravkov pokožku zvláčnite a dodáte jej optimálnu hydratáciu, čo je najdôležitejšie pre obnovenie prirodzenej kožnej bariéry, ktorá zadržuje vlhkosť vo vnútri pokožky
a bráni prenikaniu dráždivých látok. Hydratačné telové mlieka aplikujte najmenej dvakrát denne...
ale i viackrát, ak máte pocit, že to Vaša pokožka potrebuje. Zvoľte si prípravok bez parfumácie, ktorý je bezpečný i pre veľmi citlivú pokožku.

Vyskúšajte prípravky Eucerin radu pre suchú a atopickú pokožku (všetky sú bez parfumácie a farbív)!

 

Na účinnú rehydratáciu suchej a šupinatej pokožky používajte pravidelne Eucerin® Telové mlieko 3% Urea. Jeho bohatšia emulzia pokožku intenzívne hydratuje a vyživuje.

 

Na sprchovanie odporúčame Eucerin® Sprchovú emulziu 5% Urea.

 

Klinické štúdie preukázali vynikajúcu  účinnosť a kožnú znášanlivosť všetkých prípravkov Eucerin® pre suchú až atopickú pokožku i u osôb s vážnymi kožnými problémami.

Možno ich používať ako doplnkovú starostlivosť pri liečbe atopického ekzému.

Lupienka (psoriáza)

Psoriasis vulgaris je chronické kožné ochorenie postihujúce asi 2% obyvateľov. Avšak viac než 6% populácie má k tejto chorobe genetické dispozície. Choroba môže prepuknúť náhle v dôsledku rôznych príčin a potom rovnako rýchlo odoznieť. Na zasiahnutej časti tela pokožka zhrubne až 6-krát a vrchné vrstvy pokožky sa obnovujú až 10-krát rýchlejšie než u zdravej kože.

Okrem medikamentóznej liečby je mimoriadne dôležité nájsť vhodné prípravky pre starostlivosť o pokožku, ktoré pokožku regenerujú a zároveň predchádzajú nepríjemnému svrbeniu.

 

Odporúčame skôr krátke sprchovanie než dlhé kúpele. Používajte iba sprchové emulzie bez alkalických mydlových zložiek. Vyskúšajte Eucerin® Sprchovú emulziu 5%Urea - jemný a šetrný prípravok, ktorý pokožku hydratuje už počas sprchovania a účinne ji upokojuje.

 

Po sprchovaní sa vždy dôkladne osušte (pokožku však netrite) a aplikujte hydratačné telové mlieko Eucerin® Telové mlieko 10% Urea.

 

Na suchú citlivú pleť tváre aplikujte Eucerin® Pleťový krém 5% Urea.

 

Ichtyóza

Na rozdiel od lupienky a atopického ekzému postihuje ichtyóza celé telo. Je pre ňu charakteristická drsná a veľmi šupinatá pokožka. Pri ichtyóze je extrémne dôležitá každodenná pravidelná starostlivosť. Ak zaistíte pokožke potrebnú hydratáciu, môžete predísť prepuknutiu choroby a oslabiť svrbenie, ktoré ju sprevádza.

 

Používajte iba sprchové emulzie bez alkalických mydlových zložiek. Vyskúšajte Eucerin® Sprchovú emulziu 5%Urea - jemný a šetrný prípravok, ktorý pokožku hydratuje už počas sprchovania a účinne
ju upokojuje.

 

Po sprchovaní sa vždy dôkladne osušte (pokožku však netrite) a aplikujte hydratačné telové mlieko Eucerin® Telové mlieko 10% Urea. Toto telové mlieko účinne pokožku zvláčňuje, regeneruje
a upokojuje podráždenie a  svrbenie.

Na suchú pokožku nôh a chodidiel aplikujte Eucerin® Krém na nohy 10% Urea.

Znateľne zjemňuje a zvláčňuje i veľmi suchú a hrubú kožu. Tento krém bol vyvinutý spoločne s dermatológmi a endokrinológmi. Bolo preukázané, že optimálne hydratuje pokožku po celých 24 hodín a znižuje vznik otlakov a tvorbu kurích ôk.

 

Chemoterapia a starostlivosť o pokožku

Počas chemoterapie môže dôjsť k značnej dehydratácii pokožky. Pokožka je potom veľmi citlivá
a reaguje podráždením na najrôznejšie podnety. Odporúčame preto používať iba neparfumované výrobky, špeciálne vyvinuté pre suchú citlivú pokožku.

 

Sprchujte sa alebo kúpte iba v teplej (nie horúcej) vode. Používajte iba sprchové emulzie bez alkalických mydlových zložiek. Vyskúšajte Eucerin® Sprchovú emulziu 5%Urea - jemný a šetrný prípravok, ktorý pokožku hydratuje už počas sprchovania a účinne ju upokojuje.

 

Po sprchovaní sa vždy dôkladne osušte a aplikujte hydratačné telové mlieko. Na účinnú rehydratáciu suchej pokožky používajte pravidelne Eucerin® Telové mlieko 3% Urea. Jeho bohatšia emulzia pokožku intenzívne hydratuje a vyživuje.

 

Na suchú citlivú pleť tváre aplikujte Eucerin® Pleťový krém 5% Urea.


Čo je urea?

Urea je pokožke vlastná látka, ktorá sa nachádza vo vrchných vrstvách pokožky. Je jedným z hlavných konečných produktov metabolizmu proteínov a je obsiahnutá takmer vo všetkých telesných tekutinách. Patrí medzi základné prirodzené hydratačné látky, ktoré sa dostávajú do vrchných vrstiev kože s potom.

 

U osôb so suchou pokožkou klesá koncentrácia urey v koži až o 50%. U pokožky starých ľudí alebo
u pacientov napr. s atopickým ekzémom je tento úbytok ešte výraznejší.

 

S pribúdajúcim vekom sa znižuje vlastná schopnosť pokožky produkovať kožné lipidy a viazať vodu. Pokožka je preto stále suchšia, hrubšia a olupuje sa. Začínajú sa tiež objavovať jemné vrásky. Každodenným používaním hydratačných prípravkov s ureou dochádza k účinnej rehydratácii vrchných vrstiev pokožky. Vďaka tomu sa stáva pokožka hladšou, vláčnejšou a je lepšie ochránená pred vplyvmi vonkajšieho prostredia.

 

Pre kozmetické účely sa používa synteticky vyrábaná urea. Je to bezfarebná látka bez zápachu,
ktorá je pri izbovej teplote pevná. Získava sa syntézou z anorganických solí kyanátu draselného
a sulfátu amónneho.

Môže dôjsť k predávkovaniu ureou ?

K predávkovaniu tejto zložky v bežnom slova zmysle nemôže dôjsť, lebo urea je pokožke vlastná látka
a koža jej navyše "vstrebá" len toľko, koľko jej skutočne potrebuje doplniť. Dermatológovia obvykle odporúčajú začínať s minimálnou koncentráciou urey aspoň 3%, aby boli dosiahnuté čo najlepšie výsledky - zvláčnenie pokožky a zmiernenie svrbenia.


Dojčatá a deti: koncentrácia urey do 5%

Urea nemá žiadne vedľajšie účinky, takže môže byť používaná aj u malých detí. Na rozdiel od pokožky dospelých je však detská pokožka veľmi jemná a citlivá, pretože ešte nie je úplne vyvinutá. Nemali by sme preto deťom aplikovať prípravky s vysokými koncentráciami urey. Odporúčame používať výrobky Eucerin s koncentráciou urey do 5%. V individuálnych prípadoch a po odporúčaní dermatológa možno použiť i koncentráciu vyššiu - 10%.


Starostlivosť o pleť tváre: koncentrácia urey do 5%

Pleť na tvári je veľmi jemná a citlivá. Pre dosiahnutie optimálneho účinku preto postačia

pleťové krémy s koncentráciou urey do 5%. Neaplikujte krémy v prílišnej blízkosti očí.Prečo sú výrobky Eucerin radu pre suchú pokožku bez parfumácie?

Kožné dermatitídy, kontaktné alergie apod. spôsobujú, že pokožka veľmi citlivo reaguje na dráždivé látky v kozmetických prípravkoch. Najčastejšími látkami, ktoré vyvolávajú alergické reakcie, sú parfumácie. Laboratóriá Eucerin preto vyvinuli špeciálne prípravky pre suchú pokožku bez parfumácie, aby znížili riziko vzniku podráždení u citlivej a atopickej pokožky.


Starostlivosť o pokožku nôh a chodidiel

So zvyšujúcim sa počtom negatívnych vplyvov pôsobiacich na naše nohy stále viac ľudí trpí opuchnutými a boľavými chodidlami s otlakmi a kurími okami alebo zažíva pocit unavených a ťažkých nôh. V niektorých prípadoch dochádza až k deformácii chodidiel. Tieto problémy môžu byť spôsobené nasledujúcimi faktormi: dlhé státie alebo nadmerné chodenie, nepohodlná obuv (príliš úzke topánky, vysoké podpätky, vyšliapané podpätky apod.), nadváha, kŕčové žily alebo problémy s krvným obehom (napr. diabetes). Okrem iného vďaka noseniu nepohodlných topánok podľa módy je u žien 20-krát vyššia pravdepodobnosť poškodených chodidiel než u mužov.

 

Nezabúdajte na pravidelnú starostlivosť o nohy a chodidlá! Odporúčame Eucerin® Krém na nohy 10% Urea, ktorý  účinne hydratuje pokožku po celých 24 hodín a znateľne ju zjemňuje. Naviac redukuje otlaky a predchádza tvorbe kurích ôk. Krém aplikujte večer, aby mohol počas noci dôkladne pôsobiť.