Prejavy starnutia – Vrásky

6 min čítanie
Zobraziť viac

Približne od 25. roku veku sa na povrchu pleti začínajú objavovať prvé príznaky starnutia. S rastúcim vekom sa procesy v pleti spomaľujú a štruktúra ochabuje. Látky, ktoré udržujú pleť pevnú a hladkú, začínajú ubúdať. K tomu dochádza v dôsledku kombinácie pôsobenia vnútorných telesných procesov starnutia a vonkajších faktorov.

Jedným z najnápadnejších prvých prejavov starnutia sú vrásky, ktoré sa s pribúdajúcim vekom prehlbujú. Existuje rad spôsobov, ako vrásky redukovať, a to neinvazívne či invazívne. Niektoré majú okamžitý efekt, iné prinášajú dlhodobé výsledky.

Prejavy a príznaky, príčiny a faktory

Kde sa vrásky objavujú a prečo?

Tak štruktúra kože, ako aj látky, ktoré obsahuje, prechádzajú postupom času zmenami. Tieto zmeny sa môžu na povrchu prejaviť ako jemné linky a vrásky
Prvé viditeľné jemné linky a vrásky sa objavujú okolo očí.

S pribúdajúcim vekom ubúda látok, ktoré udržujú našu pleť hladkú. Patria medzi ne kolagén, elastín a kyselina hyalurónová. Pravidelné usporiadanie kožného tkaniva, dostatočné zásobovanie kolagénom a elastínom, ktoré prispievajú k pevnej štruktúre mladej pleti, zaisťujú, že pleť je na pohľad zjednotená a na dotyk pevná. Postupom času začína proces prirodzeného vnútorného starnutia predurčený našimi génmi spoločne s oxidačným stresom spôsobeným slnečným žiarením, ovplyvňovať to, ako pleť vyzerá. Každoročný 1 % pokles hladiny kolagénu a stále viac narušované kožné tkanivo spôsobujú stratu pevnosti pleti a výskyt vrások.

Ďalším kľúčovým faktorom pri vzniku vrások je klesajúca tvorba kyseliny hyalurónovej. Táto vysoko väzobná látka, ktorá obklopuje bunky, dáva pleti jej hladký, mladistvý vzhľad. Úbytok tejto pleti vlastnej látky spôsobuje, že štruktúra pleti stráca svoje plné a pevné usporiadanie a je náchylnejšia na vznik vrások. 

Tieto procesy starnutia pleti taktiež prispievajú k strate objemu a neskôr tiež k strate pružnosti pleti.

Objavujú sa linky na čele, ryhy medzi obočím a vrásky smiechu. S pribúdajúcim vekom sa postupne menia na výraznejšie vrásky.
Jemné linky okolo úst a nosa sa môžu prehlbovať a zvýrazňovať - objavujú sa takzvané nosoperové ryhy.

Na rozdiel od straty objemu možno vrásky ľahko rozoznať, pretože sa na tvári prejavujú ako jasné linky alebo ryhy. Ako prvé sa typicky prejavujú v určitých oblastiach:

Na čele si môžete všimnúť vodorovné linky a ryhy medzi obočím. Začínajú sa prejavovať ako "mimické vrásky" a sú čiastočne spôsobené mimikou tváre. Postupom času sa prehlbujú.

Vo vonkajších kútikoch očí sa objavujú jemné linky, ktoré sú časom stále výraznejšie. Tie sú známe ako "vejárikovité vrásky" alebo "vrásky smiechu". Tieto vrásky si často všimneme ako prvé. Dôvodom je, že tenká pleť v tejto oblasti je náchylnejšia na tvorbu vrások, než v iných častiach tváre.

Od nosa k ústam sa objavujú hlbšie vrásky spájajúce tieto dve oblasti. Tie sú známe ako nosoperové ryhy. Výskyt týchto vrások možno pripísať strate objemu, pretože sú tiež prejavom ochabujúcej pleti. 

Po celej tvári sa postupom času objavujú jemné linky. Nie sú ovplyvnené mimikou tváre a sú stále viditeľné. S pribúdajúcim vekom dochádza k strate pružnosti pleti a linky sa prehlbujú do výraznejších vrások. Môžu sa objaviť kdekoľvek na tvári, najbadateľnejšie sú však okolo a tesne pod očnou oblasťou.

Ďalšie faktory

Čo ďalej ovplyvňuje vrásky?

Vrásky sú nevyhnutnou súčasťou starnutia, existujú však vnútorné i vonkajšie faktory, ktoré môžu urýchliť ich tvorbu.

Slnečné žiarenie urýchľuje starnutie pleti viac než akýkoľvek iný vonkajší faktor.

Slnečné žiarenie
Ak je pleť na slnku nechránená, môže UV žiarenie urýchliť vznik vrások. Dlhodobé a opakované vystavovanie slnku spôsobuje poškodenie kolagénu a následkom bude menej pružná, oslabená štruktúra dermis, v ktorej sa vrásky tvoria oveľa ľahšie. Prečítajte si viac o tom, ako žiarenie UVA a UVB urýchľuje starnutie pleti tu.

Fajčenie 
Fajčenie spôsobuje oxidačný stres, ktorý umožňuje voľným radikálom poškodzovať štruktúru kože a prispievať k prejavom starnutia, vrátane vrások. Okrem toho nikotín a chemické látky v cigaretách poškodzujú kolagén a elastín v pleti. To ovplyvňuje jej pevnosť a pružnosť, a môže tiež urýchľovať tvorbu vrások.

Dehydratácia v dôsledku starnutia
Bežným prejavom starnutia je dehydratácia pleti. V dôsledku znížených funkcií kože môže byť niektorá zrelá pleť výraznejšie suchá a môže tiež svrbieť či drsnieť. K tomu dochádza, okrem iných faktorov, tiež v dôsledku zníženia množstva kyseliny hyalurónovej produkovanej pleťou. Táto pleť je potom náchylnejšia na tvorbu vrások.

Riešenie

Zlepšite vzhľad svojej pleti

Tvár s hladkou pleťou zvyčajne vyzerá mladšie. Tónovacie krémy s farebnými pigmentmi alebo mejkap poslúžia ako krátkodobé riešenie pre zjednotenie tónu a korekciu pleti. Vyberte si výrobok, ktorý sa rovnomerne nanáša a netvorí linky, vaša pleť potom bude vyzerať mladšie.

Účinné látky

V anti-age výrobcích se pro redukci vrásek používají následující účinné látky (v abecedním pořadí):

korekcia pleti
Korekcia pleti pre zjednotený tón pleti.
Používanie anti-age výrobkov môže pomôcť redukovať vrásky.
Látky, ako je koenzým Q10, AHA, pentapeptidy, kyselina hyalurónová, saponín, magnolol a arctiín, sú aktívnymi zložkami v zložení anti-age výrobkov.

 

  • Alfa-hydroxylové kyseliny (AHA)
    Tieto látky pôsobia ako super-peelingy. Rozbíjajú väzby, ktoré držia pokope suché a poškodené bunky, a tak pomáhajú prerastaniu novej pleti.

  • Arctiín
    Arctiín je aktívna zložka prírodného pôvodu získavaná z plodov lopúcha. Stimuluje obnovu oslabeného spojivového tkaniva v bunkových stenách. Arctiín tiež urýchľuje proces obnovy kolagénu v kožných bunkách, ktorý sa s rastúcim vekom dramaticky spomaľuje. Je kľúčovou zložkou v Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Dennom a Nočnom kréme, ktoré pomáhajú zlepšovať pružnosť a pevnosť zrelej pleti a redukovať výskyt vrások. 
  • Arganový olej 
    Arganový olej (známy tiež ako olej z jadier rastliny Argania Spinosa) je olej získaný lisovaním jadier argánie. Obsahuje až 80 % esenciálnych mastných kyselín (omega-9 a omega-6). Telo využíva mastné kyseliny na výrobu a obnovu bunkových membrán a posilnenie pleti, aby bola schopná plniť svoju dôležitú funkciu ochrany tela. Arganový olej je tiež bohatý na vitamín E (silný antioxidant), má protizápalové účinky a jeho pôsobením je pleť hladšia a jemnejšia. Je kľúčovou zložkou Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Nočného krému, kde spolupôsobí spoločne s ďalšími zložkami pre hladkú a jemnú pleť.

  • Enoxolón
    Enoxolón, známy tiež ako kyselina glycyrrhetinová, sa získava z koreňov čínskeho sladkého drievka. Blokuje enzým hyaluronidáza (HYAL1), ktorý rozkladá kyselinu hyalurónovú. Enoxolón tak spomaľuje degradáciu pleti vlastnej kyseliny hyalurónovej o viac ako 50 %.

  • Koenzým Q10
    Stimuluje produkciu energie v bunkách.
  • Magnolol 
    Vysoko koncentrovaná účinná látka získavaná z kôry stromu magnólie. Účinne zvyšuje akumulačnú schopnosť buniek zaisťujúcich objem v hlbších vrstvách pleti - zvyšuje ich množstvo a veľkosť (dokázané v in-vitro štúdiách). Magnolol je kľúčovou zložkou v rade Eucerin Hyaluron-Filler + Volume Lift, ktorá pleť vypĺňa, pomáha zmierniť výskyt vrások a bojuje proti strate objemu.
  • Oligo peptidy
    Oligo peptidy stimulujú a posilňujú sieť kolagénových vlákien v dermis. Posilnenie štruktúry pleti pomáha redukovať výskyt vrások. Oligo peptidy majú tiež stimulujúci vplyv na činnosť metabolizmu pleti a reaktivujú interakciu medzi kožnými bunkami. Sú kľúčovou zložkou remodelačného radu Eucerin Hyaluron-Filler + Volume Lift, ktorý pomáha pri strate objemu a obnove žiarivosti.
  • Pentapeptidy
    Pomáhajú pleti zvýšiť vlastnú produkciu kolagénu a obnoviť štruktúru pleti, vyhladzujú vrásky.

  • Saponín
    Bioaktivní glycin saponin extrahovaný ze sóji je prokazatelně jednou z nejúčinnějších látek pro stimulaci přirozené produkce kyseliny hyaluronové v pleti. Proniká do nejhlubších epidermálních vrstev, kde se tvoří vrásky, a stimuluje zde syntézu nové vyplňující kyseliny hyaluronové. Tato účinná látka je klíčovou složkou ve výrobcích Eucerin Hyaluron-Filler.

Invazívne

Dermálne výplne sa často používajú na liečbu hlbokých nosoperových rýh.
Invazívne zákroky by mali prebiehať na odbornom klinickom pracovisku.

Injekčné dermálne výplne: Sú určené na vypĺňanie vrások vypínaním pleti, najčastejšie kyselinou hyalurónovou.


Lekársky výskum preukázal, že používanie niektorých kozmetických výrobkov obsahujúcich kyselinu hyalurónovú môže výrazne zlepšiť účinky vypĺňajúcich zákrokov s kyselinou hyalurónovou, ak sa tieto kozmetické výrobky používajú po injekčnom ošetrení pravidelne dlhší čas, najmä okolo očí. Kyselina hyalurónová je hlavná účinná látka v rade Eucerin Hyaluron-Filler a v klinických testoch bola s merateľnými výsledkami hodnotená aj ako miestna kozmetická starostlivosť najmä v očnej oblasti. Viac si o výskume prečítajte tu.

Injekcie botulotoxínu: svojimi účinkami dočasne obmedzia pohyb tvárových svalov. Používajú sa najčastejšie na čele a okolo očí. Redukujú tak mimické tvárové vrásky. Účinky odoznejú po niekoľkých mesiacoch a postup treba pre zachovanie výsledkov opakovať.

Tieto zákroky by mali vždy vykonávať lekárski špecialisti v klinickom prostredí.

Súvisiace články

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin