Potenie - jeho charakteristika – A vplyv na človeka

5 min čítanie
Zobraziť viac

Potenie (perspirácia) je prirodzená fyziologická reakcia organizmu na vyššiu teplotu alebo fyzickú aktivitu. U ľudí je odvod tepla odparovaním vďaka ekrinnému potu nevyhnutne dôležitý pre termoreguláciu počas cvičenia a/alebo pôsobenie vysokých teplôt okolitého prostredia, najmä v prípade, že teplota prostredia je vyššia než teplota pokožky. Potenie môže byť rovnako vyvolané psychickým stresom.

Prejavy A Príznaky

Čo je potenie?

Ak dochádza k produkcii potu, obvykle to znamená, že telo pracuje na tom, aby vás ochladilo. Vo väčšine prípadov sa človek potí, lebo reaguje na vysoké teploty, cvičenie alebo určité psychicky náročné situácie. Pri odparovaní z pokožky pot vstrebáva tepelnú energiu z tela, a tým organizmus ochladzuje.

Potenie je prirodzený spôsob regulácie telesnej teploty.

Vlhkosť sa väčšinou objaví v podpazuší, na rukách alebo na tvári. Ak sa začne potenie viditeľne prejavovať, môže to byť nepríjemné. Najmä v podpazuší môže potenie spôsobiť vlhké škvrny na oblečení a baktérie metabolizujúce pot môžu spôsobovať nepríjemný pach.  

Množstvo potu, ktoré telo vylučuje, sa u jednotlivých osôb značne líši. V priemere to býva medzi 0,1 l a 1 l denne. 
Nadmerné potenie (veľké množstvo potu bez zrejmého dôvodu) sa nazýva hyperhidróza.

Žena s uterákom okolo krku

HLAVNÉ PRÍČINY A FAKTORY POTENIA

Koža obsahuje rôzne typy žliaz, z ktorých niektoré produkujú pot. Keď tieto potné žľazy dostanú signály z mozgu, začnú vylučovať pot.

Ekrinné žľazy produkujú veľké množstvo potu.
Vyberajte si svetlé alebo veľmi tmavé oblečenie, ktoré príznaky potenia skryje.

Keď mozog zistí, že telesná teplota stúpla nad 37°C, vyšle signály potným žľazám, aby vytvorili a vylúčili kvapalinu. Táto kvapalina – pot – ochladzuje povrch kože odparovaním. Keď je nám horúco, sme aktívni, nervózni alebo vystresovaní, potné žľazy sú stimulované k vyššej produkcii potu.   

Každý človek má medzi 25 000 až 50 000 potných žliaz len v podpazuší.   

To je v skutočnosti len malé percento z celkového množstva potných žliaz (celkom je ich na tele približne 1,6 - 4 milióny). Ich hustota je najvyššia v podpazuší, na dlaniach rúk a na chodidlách nôh. Najčastejšie dochádza k "zachyteniu" potu v podpazuší, odkiaľ - tiež vďaka oblečeniu - nemôže unikať, a preto tu býva najviditeľnejší. Čerstvý pot  sám osebe nie je cítiť, je bez zápachu. Môže vytvárať vlhké škvrny, a vďaka nim môžu naše potenie spozorovať i ostatní. Až keď sa baktérie začnú živiť bielkovinami a tukmi (obsiahnutými v pote), vzniká nepríjemný a nežiaduci telesný pach.

Dva druhy potu

V našom tele sa nachádzajú dva druhy potných žliaz - ekrinné a apokrinné.

Potné žľazy vylučujú pot pórmi.

Ekrinné žľazy sa nachádzajú po celom tele a majú termoregulačnú funkciu. Ekrinný pot je obvykle bezfarebný a bez zápachu. Obsahuje 99 % vody, soli a aminokyseliny.   

Apokrinné žľazy sú sústredené iba v určitých oblastiach, ako je podpazušie, oblasť genitálií alebo vlasová pokožka (oblasti s vlasovými folikulmi) a môžu byť aktivované stresom.  

Apokrinné žľazy sú aktivované až počas puberty a produkujú pot, ktorý má vysoký obsah bielkovín a tukov. Množstvo apokrinného potu je oveľa nižšie, než množstvo potu produkovaného ekrinnými žľazami. Jeho zloženie je však živnou pôdou pre baktérie, ktoré sú príčinou vzniku nepríjemného telesného pachu. Navyše apokrinný pot môže zanechávať žlté škvrny.

Preto teda existujú dva rôzne typy potu: 

  • Počas potenia vyvolaného zvýšenými teplotami alebo fyzickou námahou sú aktívne iba ekrinné potné žľazy. 
  • Počas psychicky stresujúcich situácií sú aktívne ekrinné i apokrinné žľazy: ekrinné žľazy produkujú veľké množstvo "vlhkého potu". Súčasne apokrinné žľazy produkujú malé množstvo potu, ktorý je bohatý na tuky a bielkoviny, kde sa množia baktérie, ktoré majú na svedomí vznik nepríjemného telesného pachu.

Ďalšie Faktory

Potenie - NIELEN DEDIČNÁ PREDISPOZÍCIA

Dedičné predispozície ovplyvňujú predovšetkým množstvo potu. Určujú napríklad množstvo potných žliaz v našom tele a kde sa nachádzajú.

Stres alebo nervozita môžu zvýšiť tvorbu potu.

Existujú však niektoré ďalšie faktory, ktoré môžu hrať pri tvorbe potu rolu.   


  • Fyzická aktivita 
  • Klíma
  • Stres alebo nervozita 
  • Hormonálne zmeny - puberta, tehotenstvo alebo menopauza 
  • Niektorá metabolické ochorenia (diabetes mellitus, poruchy funkcie štítnej žľazy) 

Iné faktory ako drogy, alkohol, nikotín a káva, rovnako ako korenené alebo veľmi horúce jedlá, môžu tiež ovplyvniť to, ako veľmi sa potíme.

Riešenie

AKO RIEŠIŤ POTENIE

Hoci neexistuje "liek" proti poteniu, ktoré je úplne prirodzenou telesnou funkciou, možno potenie v podpazuší a jeho nepríjemné príznaky zmierniť.

Eucerin Guľôčkový antiperspirant pomáha zabraňovať telesnému pachu a jeho rozvoju.

Z kozmetického hľadiska existujú dva spôsoby, ako regulovať potenie v podpazuší: 

  1. Dezodoranty
  2. Antiperspiranty

Ako dezodoranty účinkujú

Dezodoranty majú schopnosť účinne predchádzať telesnému pachu a jeho rozvoju. Tento cieľ možno dosiahnuť využitím rôznych účinných princípov a kombináciou zložiek:

U citlivej pokožky by ste mali používať dezodorant, ktorý vyhovuje vášmu typu pokožky.

Dezodoranty obsahujú látky, ktoré buď absorbujú baktérie vytvárajúce zápach (proces označovaný bakteriostáza) alebo redukujú ich premnožovanie: antiseptiká znižujú množstvo baktérií a vytvorenie kyslého pH na povrchu kože spomaľuje rast baktérií. Prostredníctvom týchto účinných látok dezodoranty znižujú tvorbu telesného pachu.  

Dezodoranty však nemajú významný vplyv na množstvo vylúčeného potu. Mnoho dezodorantov obsahuje tiež parfumácie, ktoré prekryjú nepríjemné pachy. Vedľa ďalších dráždivých látok, ako je alkohol, konzervanty alebo farbivá, sú parfumy jedným z dôvodov, prečo môžu byť niektorí ľudia alergickí na dezodoranty.

Dezodorant Eucerin preukázal v klinických štúdiách mimoriadnu šetrnosť k pokožke, a to i v prípade alergií na dezodoranty, ekzému alebo atopického ekzému, a zaručuje 24-hodinovú ochranu proti pachu.

Ako antiperspiranty účinkujú

Dezodoranty obsahujú látky, ktoré buď absorbujú baktérie vytvárajúce zápach (proces označovaný bakteriostáza) alebo redukujú ich rozmnožovanie.
Holenie môže spôsobiť podráždenie pokožky.

Všetky antiperspiranty obsahujú hliníkové soli, Aluminium chlorohydrate (ACH) alebo Aluminium Chloride (AC). Tie pôsobia na apokrinné a ekrinné potné žľazy tým, že čiastočne blokujú kanálik potnej žľazy, a tak znižujú množstvo potu, ktoré je vylučované. Vďaka zníženej tvorbe potu sa znižuje vlhkosť a následne tiež pach. Aluminium Chloride pôsobí najúčinnejšie: pretože AC komplexy sú menšie a majú nižšiu hodnotu pH než ACH, takže môžu preniknúť hlbšie do potných kanálikov a pôsobiť dlhší čas.  


Ak vás ani vysoko účinné antiperspiranty dostatočne nechránia proti poteniu, môžete trpieť hyperhidrózou

Ak máte citlivú alebo podráždenú pokožku, alergiu alebo ekzém, alebo trpíte nadmerným potením , je obzvlášť dôležité, aby ste používali dezodorant alebo antiperspirant, ktorý vyhovuje vášmu typu pokožky.

Attention

Je dôležité nájsť dezodorant alebo antiperspirant, ktorý zodpovedá potrebám a typu vašej pokožky.

Súvisiace články

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin