Pôsobenie slnka – Na pleť tváre

Pôsobenie slnka na pleť tváre

7 min čítanie
Zobraziť viac

Tvár, ruky a dekolt sú oblasťami tela, na ktoré najviac pôsobí UV žiarenie. A zatiaľ čo nám správna miera slnečného žiarenia môže zlepšiť náladu, zaistiť dávku vitamínu D, podporiť krvný obeh a zrýchliť metabolizmus, jeho nadmerné množstvo je škodlivé. Poškodenie pokožky pod vplyvom slnečného žiarenia môže mať za následok predčasné starnutie pokožky, vznik hyperpigmentácií alebo rakovinu kože. Preto je nesmierne dôležité, aby sme pleti tváre poskytovali špeciálnu ochranu po celý rok.

Príznaky a symptómy

Ako spoznať poškodenie pleti tváre

Prílišné vystavovanie nechránenej pleti lúčom UVA a UVB môže mať tak krátkodobé, ako aj dlhodobé následky - môže viesť k predčasnému starnutiu kože, potlačeniu imunity a dokonca ku vzniku rakoviny. Je dôležité si uvedomiť, že negatívne vplyvy UV žiarenia nepôsobia len v lete cez prázdniny. UV žiarenie, najmä lúče UVA, sú prítomné denne a po celý deň - v zime i v lete, počas zamračených i slnečných dní - a preto by sa prípravky pre ochranu tváre pred slnkom mali považovať za súčasť každodennej bežnej starostlivosti o pleť, tak ako prípravky na čistenie, ošetrujúce pleťové krémy alebo prípravky proti hyperpigmentáciám.

Pleť tváre vyžaduje špeciálnu starostlivosť, pretože sa líši od pokožky ostatných častí tela.
Pleť tváre je viac vystavovaná pôsobeniu vonkajšieho prostredia. než pokožka na ostatných častiach tela.

Pleť tváre má iné vlastnosti než pokožka zvyšku tela:

  • je slabšia,
  • má menšie bunky,
  • viac pórov, a
  • vzhľadom na väčší počet mazových žliaz produkuje viac lipidov.
  • Taktiež je každodenne viac vystavovaná vplyvom prostredia, a preto je citlivejšia na pôsobenie vonkajších faktorov ako vietor, chlad, dym, škodliviny a samozrejme aj UVA a UVB lúče. Prečítajte si viac o štruktúre kože.

A zatiaľ čo pokožka tela je väčšinou zakrytá oblečením, pleť tváre je oveľa viac vystavovaná pôsobeniu vonkajších faktorov po celý rok. Z tohto dôvodu je treba ju chrániť pred slnkom pomocou produktov špeciálne vyvinutých pre jej potreby. Prečítajte si viac o vplyvoch slnka na pokožku tela.

UV žiarenie môže na pleť tváre pôsobiť mnohými spôsobmi - od predčasného starnutia až po rakovinu kože.

Citlivá pleť tváre je mimoriadne náchylná na poškodenie v dôsledku slnečného žiarenia. Vzhľadom na dehydratačný účinok UV žiarenia môže dôjsť k ďalšiemu  vysušovaniu citlivej pleti. Vďaka tomu je menej odolná voči dráždivým látkam, ktoré ďalej zhoršujú jej príznaky. Preto je dôležité, aby bola slnečná ochrana špeciálne vyvinutá a testovaná na citlivej pleti, a aby jej vlastnosti zodpovedali konkrétnym potrebám tohto typu pleti.

UV žiarenie je hlavnou príčinou predčasného starnutia kože
Tvár patrí medzi tie časti tela, u ktorých hrozí najväčšie riziko spálenia UV žiarením.

Príznaky najbežnejších kožných problémov spojených so slnečným žiarením:

Predčasné starnutie kože
Niet pochýb o tom, že UV žiarenie je jedným z najdôležitejších faktorov prispievajúcich k predčasnému starnutiu kože. Medzi jeho príznaky patrí tvorba vrások, strata pružnosti, pigmentové škvrny a hrubšia pleť.

Polymorfná svetelná erupcia (PLE)
Už 20 minút pobytu na priamom slnku môže vyvolať PLE, jeden z typov slnečnej alergie. Táto vyrážka môže mať rôzne formy, ku ktorým patria malé červené vriediky, väčšie červené  škvrny až pľuzgieriky.

Hyperpigmentácie
Najmä pre ženy nepríjemný stav pokožky, keď sa objavujú tmavé škvrny. Sú spôsobené najmä nadmerným vystavovaním pokožky slnku.

Spálenie
Začervenaná, boľavá pleť je dôsledkom prílišného vystavenia slnku bez vhodnej UV ochrany. Hoci je ohrozené celé telo, najčastejšie sa spália oblasti, ktoré sú v priamom kontakte so škodlivými UV lúčmi najviac, t.j. plecia, tvár, vršok ušných lalôčikov, vlasová pokožka, priehlavky atď.

Herpes simplex labialis (opar pery)
Jedným z negatívnych účinkov lúčov UVA je potlačenie imunitného systému. V dôsledku toho je koža menej odolná voči vírom ako herpes simplex. Ide o malé pľuzgieriky na perách alebo v okolí úst.

Rakovina kože
Rakovina kože sa vyskytuje najčastejšie na koži intenzívne vystavovanej slnku, takže pleť tváre je veľmi ohrozená.

Prečítajte si viac o negatívnom pôsobení slnka na pokožku.

Odporúčanie

Ak máte obavy o zdravie svojej pokožky, obráťte sa na dermatológa.

Príčiny a faktory

Ako znížiť na minimum riziko poškodenia pleti slnečným žiarením

Zoznam možných problémov súvisiacich s pobytom na slnku by bol dlhý, avšak dobré je, že mnohým z týchto problémov možno predísť tým, že budete:

Vhodné oblečenie a správny opaľovací prípravok môžu pomôcť predísť poškodeniu pod vplyvom UV žiarenia.
Ak začleníte UV ochranu do svojej každodennej starostlivosti o pleť, môžete tým obmedziť riziko poškodenia kože na minimum.

  • sa zdržiavať v čase najväčšej intenzity slnečného žiarenia, t.j. medzi 11. a 15. hodinou,  mimo dosah priameho slnka;
  • v rámci svojej každodennej starostlivosti o pleť používať prípravky slnečnej ochrany na nechránených častiach tela a na tvári;
  • pamätať na UV ochranu aj počas dní pod mrakom;
  • nebudete nechávať na priamom slnečnom žiarení dojčatá, batoľatá a malé deti;
  • chrániť  si oči nosením slnečných okuliarov  s filtrami UVA a UVB;
  • riadiť sa potrebami jednotlivých typov pleti;
  • chrániť pokožku vystavenú slnku odevom a hlavu klobúkom;
  • venovať pozornosť prípadným vedľajším účinkom liekov na predpis.

Prečítajte si viac o faktoroch, ktoré pôsobia na pokožku.

Slnečná ochrana je dôležitá a nemožno ju ignorovať. Napriek varovaniu zdravotníkov o možných rizikách, ktoré prináša prílišné vystavovanie sa slnku, sa výskyt nemelanómovej rakoviny kože i melanómov počas posledných desaťročí zvyšuje. Kľúčom k bezpečnému pobytu na slnku je uvedomiť si tieto riziká a pokožku dostatočne pred UV žiarením chrániť - a to pobytom v tieni, vhodným odevom a tiež výberom správnych prípravkov slnečnej ochrany.

Hlavné faktory

Faktory, ktoré zvyšujú riziko poškodenia slnečným žiarením

Existuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú, či daný jedinec bude s väčšou alebo menšou pravdepodobnosťou trpieť niektorými problémami spojenými s vystavovaním sa slnku.

Riziko poškodenia kože UV žiarením súvisí s vekom, typom pleti a ďalšími faktormi.
Chemický píling môže zvýšiť citlivosť pleti na slnečné žiarenie.

  • Vek
    Výskyt melanómu sa s vekom zvyšuje; ľudia vo veku 55-64 rokov sú trikrát viac náchylní na melanóm než ľudia vo veku 25-34 rokov.
  • Typ pleti
    Najcitlivejšie na slnečné lúče sú deti a ľudia s veľmi svetlou pleťou, ryšavými alebo svetlými vlasmi a pehami. Prečítajte si viac o typoch pleti.
  • Niektoré kožné ochorenia
    Pokožka so sklonmi k rosacey má narušenú kožnú bariéru so zvýšenou transepidermálnou stratou vody a hyperreaktívnymi nervovými vláknami v jej epidermis. Je obzvlášť citlivá na vonkajšie stresory - vrátane UV žiarenia, ktoré môžu spôsobiť príznaky, ako je erytém a červené vriediky.
  • Lieky
    Určité lieky, ku ktorým patria lieky na akné, antikoncepčné pilulky a antibiotiká, môžu zvyšovať citlivosť pokožky.
  • Genetika
    Výskum preukázal, že niektorí ľudia majú genetickú predispozíciu k oparom, ktoré môžu byť spôsobené lúčmi UVA.
  • Dermatologické/laserové zákroky
    Pleť môže byť veľmi citlivá na UV lúče i v dôsledku aplikácie chemického peelingu alebo po laserovom zákroku.

Riešenie

Ako predísť poškodeniu pleti a ako ho napraviť

Poškodenie pleti UV žiarením môže byť mimoriadne nebezpečné, preto má prevencia zásadný význam.

Prevencia a ochranné krémy a mlieka

Vzhľadom na citlivosť pleti tváre a jej vystavovaniu UV žiareniu po celý rok odporúčame nanášať slnečnú ochranu na pleť tváre každý deň a začleniť ju do každodennej starostlivosti o pleť. Pretože je citlivá pleť tváre obzvlášť citlivá na dráždivé látky zvonka, je nesmierne dôležité používať každý deň slnečnú ochranu špeciálne vyvinutú pre tento typ pokožky:

  • Pred slnením naneste dostatočné množstvo výrobku slnečnej ochrany.
  • Zabráňte kontaktu s očami.
  • Aplikáciu často opakujte (každé 2 hodiny) – najmä v prípade plávania, zvýšeného potenia alebo rizika zotretia – nedostatočné nanášanie slnečnej ochrany zníži jej ochranný účinok.
  • Zabráňte kontaktu s odevmi, prípravok by mohol zanechať škvrny.

Prípravky slnečnej ochrany Eucerin boli vyvinuté tak, aby spĺňali špecifické potreby jednotlivých typov pleti

Slnečná ochrana pre všetky typy pleti.

Pre mastnú a aknóznu pleť vyskúšajte Eucerin Ochranný krémový gél na opaľovanie na tvár Oil Control vo variantoch s SPF 30 a SPF 50+. Toto ultra ľahké zloženie kombinuje účinný systém UVA/UVB filtrov, biologickú ochranu buniek a unikátnu technológiu Oil Control s L-karnitínom regulujúcim tvorbu kožného mazu a pigmentmi, ktoré absorbujú tuky.

Pre ochranu pred fotostarnutím vyskúšajte Eucerin Emulziu na opaľovanie proti vráskam SPF 30 alebo SPF 50, ktorá chráni pred spálením a slnečným poškodením a zároveň viditeľne redukuje známky predčasného starnutia pleti vplyvom UV žiarenia.

Pre normálnu až zmiešanú pleť tváre vyskúšajte Eucerin Vysoko ochranný krém na opaľovanie na tvár SPF 50+, ktorý poskytuje vysoko účinnú ochranu pred UVA/UVB žiarením. Tiež pomáha posilovať pleti vlastnú bunkovú ochranu proti slnečnému poškodeniu a podporuje reparačné mechanizmy DNA.

Pre normálnu, suchú a veľmi suchú pleť tváre používajte Eucerin Vysoko ochranný krém na opaľovanie na tvár SPF 50+.

Iné možnosti

Klobúk so širokou strechou môže ochrániť pleť tváre pred UV žiarením.
Dostatočná hydratácia a správna strava majú zásadný význam pre zdravú pokožku.

Okrem používania prípravkov slnečnej ochrany je dôležité mať na pamäti, že treba - ak je to možné - chrániť pleť tváre klobúkom alebo slnečníkom, a:

  • hydratovať pokožku pitím dostatočného množstva vody denne;
  • chrániť oči slnečnými okuliarmi s UV filtrami;
  • zvoliť takú stravu, ktorá prispieva k prirodzenej ochrane pred slnkom. Ovocie a zelenina bohatá na karotenoidy (červené, žlté a oranžové farby) môže posilniť prirodzenú ochrannú funkciu kože, ak sa konzumuje dlhší čas. Podobný účinok môže mať aj jedálny lístok bohatý na omega tuky (olivový olej, mastné ryby), vitamín C, vitamín E a flavonoidy a chudobný na červené mäso a mliečne výrobky.

Prečítajte si viac o ochrane pokožky tela pred slnkom.

Súvisiace články

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin