hyperpigmentácia

Hyperpigmentácia: vznik tmavých škvŕn na pleti – Čo spôsobuje tmavé škvrny na pleti a ako ich môžem zmierniť?

7 min čítanie
Zobraziť viac

Nerovnomerná pigmentácia pokožky (často označovaná aj ako hyperpigmentácia) je bežným kožným problémom. Tmavé škvrny - známe ako starecké škvrny alebo slnečné škvrny - alebo tmavé plochy pokožky sa často objavujú na obličaji, rukách a iných častiach tela pravidelne vystavovaných slnku. V tomto článku sa dozviete, aké sú rôzne druhy hyperpigmentácie a ich príčiny. Pozrieme sa na to, ako môžete v prvom rade pomôcť predchádzať hyperpigmentácii a akými krokmi môžete zmierniť už vytvorené tmavé škvrny alebo plochy.

Príznaky a symptómy

Hyperpigmentácia: Čo sú to tmavé škvrny na pleti a aké sú ich druhy?

Hyperpigmentácia vedie k tvorbe plochých, tmavých škvŕn na pokožke, ktoré sa môžu líšiť veľkosťou a farbou.

Hyperpigmentácia je pojem používaný na označenie oblastí nerovnomernej pigmentácie na pokožke.

Hyperpigmentácia sa prejavuje ako stmavnuté plochy alebo škvrny na pokožke, vďaka ktorým získava pokožka nejednotný vzhľad. Škvrny sa bežne označujú ako starecké škvrny alebo slnečné škvrny a hyperpigmentácia je tiež súčasťou kožných ochorení ako je melazma a pozápalová hyperpigmentácia.

Známky hyperpigmentácie sa obvykle častejšie vyskytujú u osôb s tmavou pleťou ako u tých, ktorí majú svetlejší tón pleti, pretože kožná pigmentácia je pri tmavej pleti silnejšia.

Druh hyperpigmentácie alebo pigmentových škvŕn: starecké škvrny na pleti

Starecké/slnečné škvrny sú bežné na tvári

Pigmentové škvrny, ako sú napríklad starecké škvrny (ktoré sú známe aj ako slnečné škvrny) vznikajú pôsobením slnečného žiarenia. Preto sa objavujú predovšetkým na tých častiach tela, ktoré sú často vystavované slnku, ako je tvár, krk, dekolt, ruky a paže. Bývajú to drobné, tmavé škvrny na pokožke. Viac o tom, čo ich spôsobuje a ako ich môžete zmierniť si prečítajte v článku Čo spôsobuje starecké škvrny a ako ich môžem zmierniť

Druh hyperpigmentácie: Melazma alebo tmavé škvrny na tvári

Hyperpigmentácia nad hornou perou sa môže objaviť v dôsledku hormonálnych zmien.
Melazma - hormonálne indukovaná forma hyperpigmentácie - je bežná počas tehotenstva

Melazma (známa aj ako chloazma) je kožná porucha, pri ktorej vznikajú väčšie plochy hyperpigmentácie predovšetkým na tvári.

Hoci sa môže vyskytovať u mužov i žien, melazma je najčastejšia u žien a podľa odborníkov ju vyvolávajú zmeny v hladinách hormónov. Melazma sa objavuje u 10-15 percent tehotných žien a 10-25 percent žien užívajúcich perorálnu hormonálnu antikoncepciu 1 a niekedy sa označuje ako "tehotenská maska".

Viac si o melazme môžete prečítať v článku Čo spôsobuje melazma a ako môžem zmierniť tmavé škvrny na mojej pleti?

 

1 The International Dermal Institute, Melasma Unmasked - autorka dr. Claudia Aguirre s citáciami Kang, H.Y., & Ortonne, J.P. (2010). What should be considered in treatment of melasma. Annals of Dermatology, 22(4), 373-378.        

Druh hyperpigmentácie: pozápalové tmavé škvrny na pleti

U osôb s akné sa bežne objavuje pozápalová hyperpigmentácia.

K pozápalovej hyperpigmentácii dochádza pri hojení kožného poranenia alebo traume, po ktorej zostáva rovná plocha nepravidelného zafarbenia. Bežne sa vyskytuje u osôb trpiacich na akné a tiež môže byť spôsobená kozmetickými zákrokmi, ako je dermabrázia, ošetrenie laserom a chemický peeling.

Existujú aj ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobovať stmavnutie plôch na pokožke - napríklad jazvy, materské znamienka, solárna alebo aktinická keratóza a kožné nádory - tie sa však nepovažujú za formy hyperpigmentácie.

 

Ak máte obavy týkajúce sa vašich pigmentových škvŕn alebo ak škvrny začnú krvácať, svrbieť alebo meniť veľkosť alebo farbu, obráťte sa na vášho dermatológa alebo lekárnika.

Príčiny a faktory

Čo spôsobuje hyperpigmentáciu alebo tmavé škvrny na pleti?

Hyperpigmentáciu spôsobuje zvýšená produkcia melanínu. Melanín je prírodný pigment, ktorý dáva pokožke, vlasom a očiam ich prirodzenú farbu. Nadmernú tvorbu melanínu môžu vyvolať rôzne faktory, ale medzi najdôležitejšie patrí pôsobenie slnečného žiarenia, hormonálne vplyvy, vek a poranenie alebo zápaly kože. 

Slnečné žiarenie a vznik tmavých škvŕn na pleti

Slnečné žiarenie vyvoláva produkciu melanínu a je hlavnou príčinou hyperpigmentácie.

Slnečné žiarenie je pre vznik hyperpigmentácie príčinou číslo jedna, pretože práve slnečné lúče sú hlavným spúšťačom tvorby melanínu. Melanín pôsobí ako prirodzená ochrana pokožky proti slnečnému žiareniu, pretože ju chráni pred škodlivým UV lúčmi a tak sa na ľudskej pokožke prejavuje opálenie. Nadmerné vystavovanie slnku však môže tento proces narušiť a vyvolať hyperpigmentáciu.

Slnečné žiarenie tiež zhoršuje už vzniknuté starecké škvrny (alebo slnečné škvrny), melazmu a pozápalovú hyperpigmentáciu, ktoré ešte viac tmavnú.  

Hyperpigmentácia a hormóny

Hormonálne vplyvy sú hlavnou príčinou špecifického druhu hyperpigmentácie známeho ako melazma alebo chloazma. Vyskytuje sa predovšetkým u žien a podľa odborníkov sa objavuje, keď ženské pohlavné hormóny estrogén a progesterón stimulujú nadmernú tvorbu melanínu pri vystavovaní pokožky slnečnému žiareniu.
Hyperpigmentácia môže byť aj vedľajším účinkom niektorej hormonálnej liečby. 

Hyperpigmentácia a vek

S rastúcim vekom sa počet buniek v pokožke produkujúcich melanín (známych ako melanocyty) znižuje, zostávajúce melanocyty sa však zväčšujú a ich rozmiestnenie je viac lokalizované. Tieto fyziologické zmeny vysvetľujú vyšší výskyt stareckých škvŕn u osôb nad 40 rokov. Viac si o starnutí kože môžete prečítať v článku starnutie kože

Vznik tmavých škvŕn po poranení alebo zápaloch kože

Ako jej názov napovedá, pozápalová hyperpigmentácia sa objavuje po poranení alebo zápale kože, napríklad: rezných ranách, popáleninách, zasiahnutí chemickými látkami, akné, atopickej dermatitíde alebo lupienke. Pokožka zostáva stmavnutá aj po zahojení rany.

Vznik tmavých škvŕn v dôsledku choroby alebo užívania liekov

Niektoré ochorenia a lieky môžu byť príčinou vzniku hyperpigmentácie.

Hyperpigmentácia môže vznikať aj ako príznak niektorých chorôb, ako sú niektoré autoimunitné a gastrointestinálne ochorenia, metabolické poruchy a nedostatok vitamínov.

Hyperpigmentácia môže byť vyvolaná aj niektorými liečivami , ako sú chemoterapeutické lieky, antibiotiká, antimalariká a lieky na zmiernenie záchvatu.

Riešenie

Ako môžem predchádzať vzniku hyperpigmentácie?

Dôležitou súčasťou prevencie hyperpigmentácie je každodenné používanie širokospektrálnej ochrany pred slnkom.

Najdôležitejším krokom v prevencii hyperpigmentácie je v prvom rade ochrana pred slnkom. Je dôležité si uvedomiť, že slnečné lúče pôsobia na pleť aj za oblačného počasia, preto potrebuje vaša pleť každodennú ochranu pred slnkom. Eucerin Anti-Pigment Denný krém SPF 30 a Eucerin Anti-Pigment Denný krém SPF 30 tónovaný svetlý a stredne tmavý poskytujú okrem zmiernenia hyperpigmentácie účinnú ochranu proti UVA a UVB žiareniu (SPF 30) a zabraňujú tvorbe ďalších pigmentových škvŕn vplyvom slnečného žiarenia. V kombinácii so Sérom s duálnym účinkom v rámci holistickej starostlivosti o pleť môžete pomôcť predchádzať pigmentovým škvrnám a zmierňovať ich.

Aj skrátením času, ktorý trávite na slnku, pomôžete zmierniť výskyt hyperpigmentácie. V dobe najintenzívnejšieho slnečného žiarenia sa snažte zdržiavať v tieni a noste ochranné odevy vrátane pokrývky hlavy a slnečných okuliarov, kedykoľvek je to možné. Ak je pokožka vystavená slnku, použite a opakovane nanášajte výrobok ochrany pred slnkom:
  • s vhodnou úrovňou SPF
  • ktorý bol vyvinutý špeciálne pre váš typ a stav pleti

Viac o rade vysokokvalitných výrobkov ochrany pred slnkom Eucerin si môžete prečítať tu.

Ako môžem zmierniť alebo odstrániť terajšie pigmentové škvrny na pleti?

Hoci najdôležitejšia je prevencia, ak sa objavia u vás pigmentové škvrny, existujú kroky, ktoré vám pomôžu ich zmierniť a zabrániť ich opakovanému výskytu.

Dermokozmetické prípravky na riešenie pigmentových škvŕn

Ak vás trápi hyperpigmentácia, vyberajte si kozmetické výrobky, ktoré boli špeciálne vyvinuté pre tento stav pleti a u ktorých bola klinicky a dermatologicky preukázaná ich účinnosť. 

Rad Eucerin Anti-Pigment redukuje tmavé škvrny a bráni ich opakovanému výskytu
Výrobky Eucerin Anti-Pigment zmierňujú hyperpigmentáciu na tvári, krku a rukách.

Rad Eucerin Anti-Pigment bol špeciálne vyvinutý pre redukciu hyperpigmentácie a výsledkom je zjednotenejší tón a žiarivejší vzhľad pleti. Všetky štyri výrobky tohto radu - denný krém, nočný krém, duálne sérum a lokálny korektor - obsahujú thiamidol, účinnú a patentovanú zložku, ktorá cielene rieši príčinu vzniku hyperpigmentácie znížením tvorby melanínu. Klinické a dermatologické testy preukázali, že redukuje tmavé škvrny a bráni ich opakovanému výskytu. Prvé výsledky sú viditeľné po dvoch týždňoch a pri pravidelnom používaní sa stav pleti stále zlepšuje.

Navyše Eucerin Anti-Pigment denný krém s SPF 30 a UVA filtrami poskytuje účinnú ochranu pred slnkom a bráni tvorbe ďalších pigmentových škvŕn vyvolaných slnečným žiarením.

Sérum s duálnym účinkom je teraz v jednokomorovom balení pre jednoduchšiu aplikáciu. Zloženie má stále rovnakú overenú účinnosť, kde kombinuje aktívne zložky thiamidol a kyselinu hyalurónovú, aby predchádzalo a redukovalo pigmentové škvrny.

Produkty radu Anti-Pigment je možné používať celoročne, látka thiamidol nijako nereaguje na slnečné žiarenie.
Produkty je možné používať aj počas tehotenstva.

Okrem thiamidolu - patentovanej zložky značky Eucerin - existujú aj ďalšie aktívne zložky bežne používané na liečbu hyperpigmentácie (ich účinnosť je však rôzna). Patria medzi ne: arbutín, kyselina azelaová, kyselina kójová, ďalšie deriváty rezorcinolu, ako je B-rezorcinol a vitamín C a jeho deriváty.

Dermokozmetické riešenia sú neinvazívne, a preto sa môžu používať na zmiernenie hyperpigmentácie po celý rok ako súčasť vašej každodennej pravidelnej kozmetickej starostlivosti. Môžu tiež predlžovať výsledky dermatologických zákrokov.

Dermatologické zákroky na odstránenie tmavých pigmentových škvŕn

Chemický peeling je jedným zo spôsobov odstránenia hyperpigmentácie, kedy sa po exfoliácii kožných buniek objaví nová a rovnomerne pigmentovaná pleť.
Ošetrenie laserom má podobný účinok ako chemický peeling, zákrok však možno prevádzať s väčšou presnosťou.

Dermatologické zákroky, ako je chemický peeling a laserová terapia, môžu pomôcť zmierniť hyperpigmentáciu:

  • Pri chemickom peelingu sa na pleť obličaja, krku a dekoltu aplikuje chemický roztok, ktorý umožňuje exfoliáciu pleti (odstránenie odumretých kožných buniek) a následne dochádza k stimulácii rastu nových kožných buniek a odhaleniu čerstvej pleti. Viac si o chemickom peelingu prečítate v článku Čo sú chemické peelingy a ako účinkujú?
  • Laserová terapia má podobný účinok, ale býva presnejšia, pretože dermatológovia tu majú väčšiu kontrolu na intenzitou zákroku. Pri laserovom ošetrení sa nad postihnutými oblasťami prechádza vysokoenergetickým svetlom. Najmiernejšie ošetrenia účinkujú na úrovni epidermis pleti (povrchová vrstva), ale intenzívnejšie ošetrenia môžu prenikať do najhlbších vrstiev pleti. Viac si prečítate v článku Laserová terapia: Ako sa starať o pokožku po zákroku?

Dermatológovia môžu tiež predpísať a/alebo použiť hydrochinón, ktorý sa stále považuje za najúčinnejší lokálny prostriedok na zmiernenie hyperpigmentácie. Môže sa však používať iba obmedzenú dobu, pretože rovnako ako iné formy chemického peelingu a laserovej terapie, môže pleť dráždiť a spôsobovať pozápalovú hyperpigmentáciu, predovšetkým u osôb s tmavšou farbou pleti. 

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin