Starecké škvrny ako druh hyperpigmentácie – Čo spôsobuje starecké škvrny a ako ich môžem zmierniť?

4 min čítanie
Zobraziť viac

Starecké škvrny (známe aj ako slnečné škvrny) sú malé oblasti nepravidelného zafarbenia (hyperpigmentácia), ktoré sa často objavujú na obličaji, rukách a iných častiach tela pravidelne vystavovaných slnku. V tomto článku si môžete prečítať čo ich spôsobuje a akým spôsobom môžete predchádzať ich tvorbe. Takisto sa dočítate o jednotlivých krokoch, ktorými môžeme zmierniť už vytvorené tmavé škvrny.

Starecké škvrny: Čo je to hyperpigmentácia a aké sú príčiny vzniku?

Starecké škvrny (známe aj ako slnečné škvrny) sa prejavujú ako drobné, ploché a tmavé škvrny na pokožke.

Starecké škvrny a slnečné škvrny sú to isté. Ide o bežnú formu hyperpigmentácie a prejavujú sa ako drobné, ploché a tmavé oblasti pokožky, svetlo hnedej a čiernej farby. Najčastejšie sa vyskytujú u osôb vo veku nad 40 rokov (odtiaľ ich názov), ale môžu sa objaviť aj skôr.

Ich príčinou je zvýšená produkcia melanínu - prírodného pigmentu vďaka ktorému získava pokožka svoje zafarbenie. Melanín pôsobí ako prirodzená ochrana pokožky proti slnečnému žiareniu, pretože ju chráni pred škodlivými UV lúčmi, a tak sa na ľudskej pokožke prejavuje opálenie. Ale nadmerné vystavovanie slnku zvyšuje množstvo melanínu, ktorý pokožka produkuje. Ako ich alternatívne označenie "slnečné škvrny" napovedá, tieto tmavé škvrny sú najčastejšie spôsobené nadmerným vystavovaním pokožky slnku. Preto sa obvykle nachádzajú na oblastiach tela, ktoré sú často na slnku: obličaji, krku, dekolte, ramenách, predlaktiach a rukách. 

Starecké škvrny (známe aj ako slnečné škvrny) sa najčastejšie vyskytujú u osôb vo veku nad 40 rokov.
Starecké škvrny sa obvykle objavujú na oblastiach pokožky najviac vystavovaných slnku.

Viac o tom, čo spôsobuje hyperpigmentáciu a aké sú rôzne druhy tejto poruchy si môžete prečítať v článku

Hyperpigmentácia: čo spôsobuje tmavé škvrny a ako ich môžem zmierniť?

Pigmentové škvrny sú väčšinou neškodné, môžu však negatívne ovplyvňovať sebavedomie osôb, u ktorých sa vyskytujú. Niektoré formy, ako je melanóm (druh kožného nádoru), môžu byť životu nebezpečné. Ak máte akékoľvek obavy týkajúce sa vašich pigmentových škvŕn - ak menia tvar, veľkosť a farbu, alebo ak začnú svrbieť a krvácať - rozhodne sa obráťte na vášho lekára.

Ako môžem zabrániť vzniku stareckých škvŕn?

Ochrana pred slnkom je najdôležitejším krokom k zmierneniu stareckých škvŕn.
Použite vhodný prípravok ochrany pred slnkom na všetky oblasti pokožky, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu.

Najdôležitejším krokom v prevencii tvorby stareckých škvŕn je ochrana pred slnkom. Je dôležité si uvedomiť, že slnečné lúče pôsobia na pleť aj v oblačnom počasí, preto potrebuje vaša pleť každodennú ochranu pred slnkomEucerin Anti-Pigment denný krém SPF 30 okrem redukcie hyperpigmentácie poskytuje aj účinnú UVA a UVB (SPF 30) ochranu a bráni tvorbe ďalších pigmentových škvŕn vyvolaných slnečným žiarením. Kombinácia tohto denného krému so slnečnou ochranou s jednokomorovým sérom s duálnym účinkom v rámci každodennej rutiny tiež pomáha predchádzať stareckým škvrnám.

Aj skrátením času, ktorý trávite na slnku, pomôžete zmierniť tvorbu stareckých škvŕn. V dobe najintenzívnejšieho slnečného žiarenia sa snažte zdržiavať v tieni a noste ochranné odevy vrátane pokrývky hlavy a slnečných okuliarov, kedykoľvek je to možné. Ak je pokožka vystavená slnku, použite a opakovane nanášajte výrobok ochrany pred slnkom:
  • s vhodnou úrovňou SPF
  • ktorý bol vyvinutý špeciálne pre váš typ a stav pleti

Viac si o rade vysokokvalitných výrobkov ochrany pred slnkom Eucerin môžete prečítať tu.  

Starecké škvrny - zmiernenie alebo odstránenie tmavých škvŕn na pleti

Hoci je prevencia to najdôležitejšie, ak sa starecké škvrny už prejavili, existujú kroky, ktoré vám pomôžu škvrny zosvetliť a zabrániť ich opakovanému výskytu.

Dermokozmetické prípravky na riešenie stareckých škvŕn.

Účinným riešením môže byť každodenná kozmetická starostlivosť o pleť pomocou produktov, u ktorých bola klinicky a dermatologicky preukázaná schopnosť redukovať starecké škvrny. Tieto dermatologické prípravky sú neinvazívne, a preto sa môžu používať po celý rok. Môžu predlžovať aj výsledky dermatologických zákrokov, ako je chemický peeling alebo laserová terapia. 

Prípravky Eucerin Anti-Pigment zmierňujú starecké škvrny a pomáhajú predchádzať ich opakovanému výskytu.
Eucerin Anti-Pigment duálne sérum je ideálne pre zosvetľovanie veľkých plôch hyperpigmentácie.

Rad Eucerin Anti-Pigment bol špeciálne vyvinutý pre redukciu tmavých škvŕn (a ďalších foriem hyperpigmentácie) pre zjednotený tón a žiarivý vzhľad pleti. S obsahom zložky, patentovanej značkou Eucerin – thiamidolom – ponúka tento rad denný krém, nočný krém, sérum s duálnym účinkom a lokálny korektor na zmiernenie hyperpigmentácie. Denný krém tónovaný svetlý a stredne tmavý obsahujú aj SPF 30 a UVA filter, zatiaľ čo Rozjasňujúce sérum je určené pre zvýšenie prirodzenej žiarivosti vašej pleti. Klinické a dermatologické testy preukázali, že redukuje pigmentové škvrny a bráni ich opakovanému výskytu. Sérum s duálnym účinkom teraz prichádza v jednokomorovom balení a využíva pôsobenie dvoch aktívnych zložiek – thiamidolu a kyseliny hyalurónovej, ktoré pomáhajú redukovať a predchádzať pigmentovým škvrnám. Inovované balenie umožňuje ešte jednoduchšiu aplikáciu výrobku s rovnakou overenou účinnosťou. Prvé výsledky sú viditeľné po dvoch týždňoch a pri pravidelnom používaní sa stav pleti ďalej zlepšuje. Výrobky radu Eucerin Anti-Pigment možno tiež používať na zvýšenie účinkov dermatologickej liečby.

Dermatologické ošetrenie stareckých škvŕn

Chemický peeling odstraňuje vrchnú vrstvu pleti a odhaľuje čerstvú pleť pod ňou.
Laserová terapia môže byť účinným riešením stareckých škvŕn.

Dermatologické ošetrenie, ako je chemický peeling a laserová terapia, môžu pomôcť zmierniť starecké škvrny:

  • Pri chemickom peelingu sa na pleť obličaja, krku a dekoltu aplikuje chemický roztok (napríklad AHA), ktorý umožňuje exfoliáciu pleti (odstránenie odumretých kožných buniek) a následne dochádza k stimulácii rastu nových kožných buniek a odhaleniu čerstvej pleti.
    Viac si o chemickom peelingu prečítate v článku Čo sú chemické peelingy a ako účinkujú?
  • Laserová terapia má podobný účinok, ale býva presnejšia, pretože dermatológovia tu majú väčšiu kontrolu nad intenzitou zákroku. Pri laserovom ošetrení sa nad postihnutými oblasťami prechádza vysokoenergetickým svetlom. Najmiernejšie ošetrenia účinkujú na úrovni epidermis pleti (povrchová vrstva), ale intenzívnejšie ošetrenia môžu preniknúť do najhlbších vrstiev pleti. Viac si prečítajte v článku Laserová terapia: Ako sa starať o pokožku po zákroku?

Dermatológovia môžu tiež predpísať a/alebo použiť hydrochinón, ktorý sa stále považuje za najúčinnejší lokálny prostriedok na zmiernenie hyperpigmentácie. Môže sa však používať iba obmedzenú dobu, pretože rovnako ako iné formy chemického peelingu a laserovej terapie môže pleť dráždiť a spôsobovať pozápalovú hyperpigmentáciu, predovšetkým u osôb s tmavšou farbou pleti.

Odporúčame

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin