Príčiny a spúšťacie faktory akné Prečo sa tvoria čierne bodky, biele bodky a vyrážky a čo môžem urobiť, aby som zabránil/a ich tvorbe?

Prečo sa tvoria čierne bodky, biele bodky a vyrážky
Pochopenie potenciálnych spúšťačov vám môže pomôcť zmierniť príznaky a zlepšiť stav pleti.

Existuje mnoho spôsobov, ktorými môžete liečiť vyrážky, zabrániť ich vzniku a starať sa o pleť so sklonom k akné. Jednou z možností sú samozrejme lieky na akné. Môžete si však vybrať aj iné, nemedicínske alternatívy, alebo sa vyhnúť rizikovým faktorom. Toto všetko vám môže pomôcť udržiavať akné pod kontrolou. Tento článok sa zaoberá vonkajšími faktormi, ktoré môžu byť príčinou, či spúšťacím faktorom vzniku akné alebo dôvodom jeho zhoršenia. Článok poskytuje návrhy, čo robiť pre to, aby sa oslabil potenciál ich dopadu a ako poskytnúť pleti starostlivosť, ktorú potrebuje. 

Ak chcete zistiť viac o vnútorných procesoch spôsobujúcich vznik čiernych bodiek, bielych bodiek a vyrážok, a o tom, ako dochádza k ich premene do formy akné, prečítajte si články „rozvoj akné“ a „akné a hormóny“.

Čo spôsobuje/spúšťa akné a čo ho zhoršuje?

Bohužiaľ, neexistuje nič, čo by akné „vyliečilo“. Porozumenie potenciálnym spúšťacím faktorom, ktoré môžu byť príčinou ako vzniku, tak aj zhoršenia postihnutia vyrážkami, vám však môže pomôcť dosiahnuť úľavu od príznakov a zlepšenie stavu vašej pleti. Nižšie uvádzame niektoré z najbežnejších faktorov: 

Strava

Výskumné dáta o vplyve stravy na akné sú síce nejednoznačné a kontroverzné, väčšina vedcov sa však zhodne na tom, že potraviny s vysokým glykemickým indexom a mliečne výrobky môžu pri problematickej pleti spôsobiť zhoršenie príznakov. Značné diskusie sa vedú aj o možnom vplyve ďalších potravín. Viac o diskusiách na tému výživa a o tom, prečo sú niektoré potraviny považované za spúšťacie faktory akné, sa dozviete v článku „akné a výživa: základné informácie“.

Je pravda, že cukor a mliečne výrobky zhoršujú akné?
Mliečne výrobky a potraviny s vysokým obsahom cukru môžu spôsobiť zhoršenie akné

Fajčenie

Výskumy naznačujú, že fajčenie spôsobuje zhoršenie stavu akné tým, že pleť vystavuje oxidačnému stresu a mení zloženie kožného mazu. 

Štúdia na vzorke 1000 žien tiež preukázala, že výskyt akné je podstatne vyšší u fajčiarok (cca 40%) ako u nefajčiarok (cca 10%).1

1 Capitanio a kol. z British Journal of Dermatology 2007 157, str.1040–1085

Akné a fajčenie
Fajčenie poškodzuje nielen pľúca, ale aj kožu

Medikácia

O liekoch, ako sú antidepresíva, antiepileptiká a steroidy, je známe, že vyvolávajú akné. Dlhodobejšie užívanie antibiotík môže viesť k poruche črevnej mikroflóry, čo negatívne vplýva na zdravie pleti.

Nadmerné užívanie adrogénov môže tiež uľahčiť prepuknutiu akné – acne fulminans, vzácne ochorenie, ktoré je u niektorých kulturistov nežiaducim, vedľajším efektom užívania a nadužívania anabolických steroidov. Viac sa o tejto problematike dočítate v článku „akné a šport“.

Môžu lieky spôsobiť vznik vyrážok na tvári?
Niektoré lieky môžu spôsobiť vznik čiernych bodiek, bielych bodiek a vyrážok

Nevhodná starostlivosť o pleť

Pravidelné a dôkladné čistenie je dôležitým krokom v starostlivosti o problematickú pleť. Avšak nešetrné čistiace pleťové prípravky na báze mydla a príliš horúca voda môžu narušiť prirodzenú rovnováhu pokožky a viesť k zhoršeniu príznakov.

Niektoré prípravky určené na starostlivosť o pleť a niektoré make-upy sú tiež mastné a komedogénne (tzn. upchávajú póry a spôsobujú akné).

Akné a make-up
Ubezpečte sa, že používate nekomedogénny make-up, ktorý neprispieva k rozvoju akné

Stres

Niektorí vedci sa domnievajú, že stres naše telo núti k vyššej produkcii inzulínu (inzulín je hormón, ktorý sa tvorí v podžalúdkovej žľaze a umožňuje bunkám využívať a skladovať cukor získaný zo sacharidov). Inzulín stimuluje androgénne (mužské) hormóny, ktoré následne podporujú zvýšenú produkciu kožného mazu (seboreu) a hyperkeratózu (nadmernú produkciu kožných buniek, čo spôsobuje upchávanie mazových žliaz). To sú kľúčové fázy vývoja vyrážok. Viac sa dočítate v článkoch „akné a hormóny“ a „vývoj akné“.

Keď je človek v strese, podstatne sa znižuje aj jeho schopnosť a rýchlosť hojenia rán. 2

Najmä dlhotrvajúca úzkosť pleti vôbec neprospieva a akné pri nej doslova „prekvitá“. Život s akné nie je jednoduchý, čo môže mať vplyv na sebadôveru jedinca a spôsobovať ďalší stres. To má za následok zhoršenie prejavov na koži. Viac sa dočítate v článkoch „psychologický vplyv akné“ a „akné a stres“.

Vyrážky zhoršené stresom
Život s akné môže byť stresujúci a stres neprispieva k zlepšeniu zdravotného stavu pleti

Mechanické dráždenie

Dlhodobejší tlak a trenie môže na pleti vyvolať prepuknutie akné. Akné v dôsledku trenia – známe ako acne mechanica – vzniká, keď príliš obtiahnuté oblečenie alebo úzke prúžky (napr. na podprsenke, pri neoprénovom oblečení alebo podbradových pásikoch na helme) zadržiavajú pot na koži. Podráždenie spôsobené potom má za následok zvýšenú tvorbu mazu a vznik vyrážok. O acne mechanica sa dočítate viac v článku „akné a šport“. Podráždenie kože môže tiež spôsobiť pocit svrbenia, a pokiaľ sa veľa škrabete alebo sa tejto oblasti stále dotýkate, napomáhate šíreniu baktérii a zhoršeniu akné. 

Slnečné žiarenie

Čo sa týka slnečného žiarenia vo vzťahu k akné, tu sa názory rôznia. Hoci si ľudia s akné niekedy myslia, že sa ich pleť na slnku zlepšuje, väčšina odborníkov sa zhodne na tom, že UV žiarenie akné naopak zhoršuje. Prečo to tak je sa dozviete v článku „akné a ochrana pred slnkom“.

Vplyvom peelingových prípravkov a užívaním liekov na akné je koža citlivejšia na svetlo a nadmerné slnečné žiarenie môže zvýšiť riziko problémov s pigmentáciou a zjazvením. Ako k tomu dochádza, zistíte v článkoch „akné a hyperpigmentácia“ a „jazvy po akné“.

2 Marucha PT, Kiecolt- Glaser JK, Favagehi M. Mucosal wound healing is impaired by examination stress. Psychosom. Med. 1998;60:362-5

Slnečné žiarenie a akné
Čo môžem urobiť preto, aby som zabránil/a vzniku akné?

Čo môžem urobiť preto, aby som zabránil/a vzniku akné?

Naša pleť je rovnako jedinečná, ako my sami. Preto to, čo pomáha jednému, nemusí účinkovať na druhého. Aj napriek tomu tu uvedieme niekoľko všeobecných odporúčaní, ktoré vám môžu pomôcť vylepšiť stav vašej pleti:

Strava
Veda o výžive, rovnako ako aj zdravý rozum nám napovedajú, že kľúčom k zdravému telu a zdravej pleti je zdravá, vyvážená strava. Preto si skúste pochutnávať na pestrej strave a veďte si osobné záznamy (ktoré niektorí dermatológovia nazývajú „kožný denníček“) o všetkom, čo jete a čo mohlo spustiť výsyp kožných vyrážok a akné. 

Pokiaľ to nepomôže, je možné vyskúšať takzvanú „eliminačnú diétu“. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je z jedálnička vylúčiť možných vinníkov problémov (ako sú jedlá s vysokým glykemickým indexom a vysokým obsahom cukru a mliečne výrobky). Viac o tejto problematike sa dozviete v článku „Aké zmeny v jedálničku môžu prospieť problematickej pleti?“.

Fajčenie
Prestaňte fajčiť. Keď to nedokážete, pokúste sa aspoň znížiť spotrebu nikotínu.

Medikácia
Pokiaľ ste presvedčený/á, že lieky, ktoré užívate, spôsobujú zhoršenie vášho akné, poraďte sa so svojim lekárom. Ten vám pravdepodobne odporučí inú alternatívu. 

Starostlivosť o pleť

Pleť si čistite ráno aj večer.  Pred spaním nezabudnite dôkladne odstrániť všetok make-up.

Vyberajte si také čistiace, hydratačné a ošetrujúce prípravky, ktoré majú špeciálne zloženie určené pre problematickú pleť a akné. Používajte iba prípravky, ktoré sú preukázateľne nekomedogénne (tj. ktoré nespôsobujú akné). Pokiaľ si aktuálne liečite akné medikamentózne, presvedčte sa, že používate prípravky kompatibilné s vašou terapiou.

O prípravkoch z radu Eucerin DermoPure bolo dokázané, že vedú k redukcii počtu vyrážok, upokojujú podráždenie a zabraňujú vzniku nových nedokonalostí. Rad zahŕňa prípravky, ktoré vám pomôžu aj ako paralelná starostlivosť používaná spolu s liekmi na akné. Viac sa dozviete v článku „ideálne prípravky pre starostlivosť o pleť a postup starostlivosti o problematickú pleť

Stres
Pokúste sa nájsť spôsob, ako sa uvoľniť. Cvičenie vám pomôže udržať telo v dobrej kondícii (a získať väčší pocit kontroly). Niektoré tipy ako znížiť stres nájdete tu.

Mechanické dráždenie
Najlepšie spôsoby ako zabrániť akné vzniknutému v dôsledku trenia, sú: a) sprchovať sa vždy čo najskôr po športovej aktivite a b) vždy, keď je to možné, uprednostniť  bavlnené oblečenie pred umelými vláknami Lycra. Pokúste sa nechytať tvár rukami, pravidelne čistite svoj mobil, perte posteľnú bielizeň a uteráky, aby sa počet baktérii udržal na minime.

Slnečné žiarenie
Slnečnému žiareniu sa vystavujte s mierou. Vyhýbajte sa najväčšiemu slnečnému žiareniu a pleť chráňte vhodným prípravkom, napr. Eucerin Ochranný krémový gél na opaľovanie na tvár Oil Control SPF30 alebo SPF50+.

Iba neustálym skúšaním jednotlivých odporúčaní v trvaní niekoľko týždňov môžete prísť na to, ktoré z rozmanitých ovplyvňujúcich faktorov sú relevantné konkrétne pre vás. Tak môžete dosiahnuť zlepšenie stavu vašej pleti. Pokiaľ však príznaky pretrvávajú a obťažujú vás, nezabudnite, že máte k dispozícii širokú škálu liečebných možností. Poraďte sa s lekárom o tom, aké liečebné alternatívy sú pre vašu kožu najlepšie. 

 

 

 

Súvisiace články

Eucerin Exkluziv Klub

Staňte sa členom!

  • Ponúkame užitočné informácie, ako správne ošetrovať rôzne typy pleti.
  • Budete dostávať správy o novinkách a výhodných akčných ponukách ako prví.
  • Môžete sa zúčastniť súťaží a exkluzívnych testovaní produktov zadarmo.

exkluziv klub

Registračný formulár