Ako je možné zmierniť alebo odstrániť nežiaduce dôsledky akné?

Stopy po vyrážkach je možné obmedziť a odstrániť
Akné môže na koži zanechať stopy prejavujúce sa lokálnou hyperpigmentáciou

Môže sa to zdať nespravodlivé, ale na pokožke mnohých ľudí zostávajú aj po zahojení vyrážok viditeľné stopy po akné. Patria k nim stopy po vyrážkach, spôsobené mechanizmami pigmentácie, ktoré môžu pacientov veľmi potrápiť.

Našťastie existujú možnosti, ako tieto stopy po vyrážkach zosvetliť, aby boli menej výrazné a niekedy dokonca úplne neviditeľné. Tento článok vám ponúka rôzne metódy, ktoré môžete vyskúšať. Ďalej vysvetľuje, ako vlastne stopy po vyrážkach vznikajú.

Získajte viac informácií o možnostiach, ako obmedziť alebo odstrániť jazvy po akné: jazvy po akné.

Spoznajte príčiny vzniku nežiaducich stôp po akné

Príčinou červených alebo hnedastých škvŕn na koži po zahojených vyrážkach je pigmentácia, preto sa nazývajú pozápalové hyperpigmentačné škvrny - pozápalové, pretože sa objavia po ústupe zápalu (vyrážky).

Stopy po vyrážkach spôsobených akné
Stopy po vyrážkach sú spôsobené lokálnou hyperpigmentáciou

V koži vystavenej slnečnému žiareniu sa spúšťa tvorba melanínu, ktorým sa koža bráni proti slnečnému žiareniu. Práve melanínu zvyčajne vďačíme za zdravú farbu našej pokožky.

Keď však dôjde k poraneniu kože, ako napr. v prípade výskytu vyrážok (akné), môže sa v jednom mieste nazhromaždiť príliš veľké množstvo melanínu. Tento nadbytočný melanín potom v koži zostáva aj po zahojení vyrážok v podobe škvrny.

Ľudí s tmavou pleťou postihujú pigmentové škvrny častejšie ako ľudí so svetlejším odtieňom pleti, keďže tmavá pleť má silnejšiu pigmentáciu.

Viac informácií o príčinách hyperpigmentácie nájdete tu.

 

 

Ako je možné zmierniť alebo odstrániť stopy po akné?

Našťastie existuje celý rad dostupných možností liečby, ktoré môžu prispieť k zosvetleniu alebo obmedzeniu pigmentových škvŕn a v niektorých prípadoch dokonca k ich úplnemu odstráneniu. Patria k nim voľnopredajné alebo exfoliačné krémy, ktoré je možné zakúpiť v lekárni. Intenzívnejšie liečebné postupy, ako je napr. chemický peeling alebo laserová terapia, vykonávajú dermatológovia alebo kozmetické salóny špecializujúce sa na túto problematiku.

Pokiaľ vás obťažujú škvrny po akné, navštívte svojho lekára, ktorý vám poradí najlepšie možnosti liečby pre vašu pleť. K tým najbežnejším patria:

Zosvetľujúce krémy

Po zahojení akné môžete začať na pokožku aplikovať krémy so špeciálnym zložením, určeným na redukciu stôp po akné. Pri výbere krému dbajte na to, aby bol zvolený prípravok nekomedogénny. V opačnom prípade by mohol prispievať k návratu akné.

Krémy a špeciálne prípravky na stopy po vyrážkach
Eucerin Anti-Pigment vám pomôže zosvetliť škvrny

K hlavným aktívnym zložkám týchto krémov patrí thiamidol, jedna z aktívnych látok, ktorú obsahuje rad produktov Eucerin Anti-Pigment. Inhibíciou enzýmu zodpovedného za tvorbu melanínu znižuje jeho tvorbu. Bolo klinicky dokázané a dermatologicky overené, že prípravky, ako je Eucerin Anti-Pigment Duální Sérum znižujú viditeľnosť tmavých škvŕn a znateľne pleť rozjasňujú.

Peeling

Exfoliačné přípravky

Inovatívny prípravok Eucerin DermoPure Sérum pre regeneráciu pleti má špeciálne zloženie znižujúce vznik vyrážok, papúl a pustúl, a zároveň zosvetľuje stopy po akné. 10% hydrokomplex obsahuje vysoko účinnú kombináciu zložiek s peelingovým účinkom (kyselina glykolová, kyselina salicylová a PHA kyselina), ktoré prispievajú k obnoveniu povrchu pokožky a podporujú regeneráciu kože.

Peeling odstraňujúci stopy po vyrážkach
Peeling odstraňuje najvrchnejšie vrstvy kože

Chemický peeling

Při chemickém peelingu se používají různé koncentrace kyselin jako je např. kyselina salicylová a kyselina trichloroctová (TCA). Odstraňují nejsvrchnější vrstvy kůže, s nimiž pokožku opouštějí i melanocyty, a mizí tudíž i stopy po pupíncích. Je velmi pravděpodobné, že se při regeneraci kůže pigmentové skvrny již znovu neobjeví.

Peeling ovocnými kyselinami je chemický peeling využívající koncentrované ovocné kyseliny. Peeling ovocnými kyselinami není vhodný pro pacienty trpící růžovkou (rosaceou) a nepoužívá se na zarudlé oblasti pleti nebo na pleť s rozšířenými žilkami – výkon by mohl tyto příznaky zhoršit.

Poznámka: Pleť může být po chemickém peelingu anebo ošetření ovocnými kyselinami velmi citlivá, a proto je nutné se vyhnout přímému slunečnímu záření (a soláriím) a používat ochranné přípravky s vysokým faktorem, jako např. ochranný krémový gel na opalování regulující tvorbu mazu Eucerin Ochranný krémový gel na opalování na obličej Oil Control SPF30 nebo SPF50+.

 

Laserová terapia a liečba svetlom

Stopy po vyrážkach spôsobených akné je možné ďalej ošetriť laserom alebo svetlom. 

Svetlo v rôznej intenzite, v rôznych vlnových dĺžkach a pulzoch zahrieva a ničí pigmentové bunky (v lekárskej terminológii sa tento proces nazýva fototermolýza). Odpadové látky a pigmentové škvrny potom telo rozloží.

Nevýhodou týchto postupov je mierne poškodenie kože, ktoré môže použitie lasera spôsobiť. To môže v nešťastných prípadoch vyvolať zápal, ktorý so sebou prináša zvýšené riziko pozápalovej hyperpigmentácie, čo je presný opak zámeru tohto zákroku.

Liečba stôp po vyrážkach laserom a svetlom
Laserové ošetrenie stôp po vyrážkach: drahé riešenie, ktoré má aj negatívne stránky

Súvisiace články

Eucerin Exkluziv Klub

Staňte sa členom!

  • Ponúkame užitočné informácie, ako správne ošetrovať rôzne typy pleti.
  • Budete dostávať správy o novinkách a výhodných akčných ponukách ako prví.
  • Môžete sa zúčastniť súťaží a exkluzívnych testovaní produktov zadarmo.

exkluziv klub

Registračný formulár