Dôsledky života s akné Aký môže mať akné psychický dopad?

Depresia z akné
Život s akné môže byť zložitý a depresívny

Facebook, Instagram, filmy, titulné stránky časopisov. Čokoľvek, na čo si spomeniete. Kamkoľvek sa pozrieme, všade nás obklopujú zábery krásnych ľudí. Je ľahké zabudnúť na to, že prešli významnými úpravami.
Tento článok je venovaný špecifickým tlakom, ktorými môže pekný vzhľad pôsobiť na ľudí s akné. Tu vysvetľujeme súvislosť medzi akné, úzkosťou a depresiou a máme zopár návrhov, ako si zachovať pozitívny postoj.

Život s akné

Aké tlaky vyvoláva život s akné?

Naša pleť je jednou z prvých vecí, ktorú si na nás ľudia všimnú. Väčšina z nás si síce uvedomuje, že vzhľad nie je všetko, avšak tí, ktorí trpia akné, sa môžu cítiť v nevýhode v spoločnosti, ktorá, ako sa zdá, kladie čoraz väčší dôraz na vzhľad. Niektorí sa s tým dokážu vyrovnať lepšie ako iní, ale u mnohých ľudí má život s akné psychické i fyzické dôsledky. Aké sú príčiny?

Akné môže viesť k plachosti
Upútať pozornosť niekoho z opačnej strany miestnosti: to sa ľahko povie, ale horšie urobí, keď máte akné

 1. Neznalosť
  Stále existujú ľudia zaťažení predsudkami o tých, ktorí trpia akné. To je smutná pravda. Mylne sa domnievajú, že ľudia s akné musia mať horšiu hygienu. Aj odborníci často používajú formuláciu „nečistá koža“.
 2. Neschopnosť empatie
  Ľudia bez akné často plne nechápu, aké to je niečím trpieť. Bez zlého úmyslu môžu zraniť slovom. Komentáre v tom duchu, že nosíte „príliš veľa mejkapu“ sú stresujúce, keď sa snažíte zakryť svoju problematickú pleť.
 3. Keď máte akné, je ťažšie flirtovať
  Ľudia s akné majú často nižšiu sebadôveru a sú plachejší než tí s pleťou bez pupienkov. Akné môže byť pre flirt prekážkou.
 4. Šikanovanie
  Mladí ľudia často konajú unáhlene a hovoria veci, ktoré neskôr ľutujú. Šikanovanie a spoločenská diskriminácia v citlivom veku dospievania môže mať s pribúdajúcimi rokmi významný vplyv na osobnosť človeka.
 5. Profesijná diskriminácia
  Prvé dojmy hrajú svoju úlohu a keď sa uchádzate o zamestnanie alebo o povýšenie, môže akné proces sťažiť, najmä v odvetviach, kde je dôležitý vzhľad.

Dôsledky akné

Akné u dospievajúcich i u dospelých môže viesť k strate sebavedomia, niekedy až ku komplexu menejcennosti.

Štúdie ukazujú, že ľudia s akné sú k depresiám, úzkosti a sociálnym fóbiám náchylnejší než ľudia bez akné.1-7 Iné štúdie dokazujú, že úzkosť a akné zvyčajne idú ruka v ruke. 2-4,7-12 Výskumy tiež naznačujú, že akné má väčší psychický dopad na ženy než na mužov.1 

 Akné môže spôsobiť depresiu
Akné môže spôsobiť depresiu: nesmiete ticho trpieť

Psychický dopad akné môže viesť k zmenám správania a mnohí z tých, ktorí ním trpia:

 • sa vyhýbajú očnému kontaktu s ostatnými
 • pôsobia placho
 • sa skrývajú pod šatky, čiapky, dlhé vlasy alebo nadmerné množstvo mejkapu
 • nosia svoj mejkap aj v noci, pretože sa za skutočný stav svojej pleti pred partnerom hanbia
 • prestanú cvičiť a zapájať sa do športových aktivít
 • sa odmietajú fotografovať
 • sa vyhýbajú sociálnym interakciám 
Depresia z akné spôsobená nerealistickými zobrazeniami krásy
Obklopujú nás nerealistické zobrazenia krásy

Akné môže predstavovať obrovskú psychickú záťaž, keďže ľudia trpiaci akné sú úzkostliví, cítia sa rozpačití a stigmatizovaní. Nesmiete ticho trpieť. To najlepšie, čo vám môžem poradiť, je to, aby ste sa poradili so svojím lekárom a začali sa čo najskôr liečiť. Potom vám už choroba nebude zasahovať do života a lepšie zabránite depresii.
MUDr. Markus Reinholz, dermatológ

 

 

Odporúčania

Čo môžete urobiť, aby ste sa cítili lepšie?

Renomovaný dermatológ a špecialista na akné, Dr. Markus Reinholz, sa delí o svoje odporúčania, ako sa lepšie vyrovnať s psychickým dopadom akné:

1. Vyhľadajte pomoc

Čím skôr začnete s liečbou, tým skôr zvládnete svoje emócie. Výskumy ukazujú, že úzkosť a depresia pri lekárskom ošetrovaní akné spravidla ustupujú.5-9 Váš lekár vám bude schopný poradiť a predpísať liečbu, ktorá je pre vašu pleť najlepšia, a taktiež vám bude vedieť zodpovedať všetky vaše otázky. Tu si prečítajte odporúčania Dr. Reinholza o tom, kedy vyhľadať lekára. O možnostiach medikamentóznej liečby akné sa môžete dozvedieť tiež v článku Lieky na akné: aké sú najbežnejšie liečivá? a Lieky na akné a ich možné vedľajšie účinky.

Akné a depresie: poraďte sa so svojím lekárom
Váš lekár vám pomôže nad akné zvíťaziť: fyzicky i psychicky

2. Používajte vhodné prípravky starostlivosti o pleť

Tónované krémy a krycie tyčinky pomôžu zakryť komedóny a pupienky. To môže naozaj prospieť sebavedomiu, je to však jednoduchšie pre ženy než pre mužov. Uistite sa, že používate nekomedogénne produkty (neupchávajú póry), ktoré v ideálnom prípade kladne pôsobia na vašu pleť. Krycia tyčinka Eucerin DERMOPURE krycí korektor pupienky zároveň potláča aj zakrýva, tak sa vám v jednom prípravku dostane starostlivosť aj krytie. Viac si prečítajte v článku Ako vyberať a aplikovať make-up na pleť so sklonom k akné.

Ďalej, a to je dôležité, nezabudnite si večer mejkap odstrániť, aby sa mohla vaša pleť cez noc zregenerovať. Viac informácií o čistení pleti so sklonom k akné a starostlivosti o ňu nájdete v článku Aké prípravky starostlivosti o pleť a aký postup sú najlepšie pre pleť so sklonom k akné?

Bojujte s depresiou z akné tým, že zostanete spoločenskí
Priateľstvo a smiech pomáhajú prekonať pocity depresie spôsobené akné

3. Starajte sa o seba
Cvičenie (najlepšie v skupine, radšej než osamote), zdravý životný štýl (je čas prestať s tým fajčením) a vyvážená strava. A to je len niekoľko krokov, ktorými môžete posilniť svoju sebadôveru, udržať sa v dobrej nálade a prospieť svojej pleti. Viac sa dozviete v článkoch Aké účinky má cvičenie na akné, Akné a strava: základné informácie a Aké zmeny v jedálničku môžu prospieť mojej pleti?

4. Udržujte priateľstvá
Sme spoločenské tvory a pre náš celkový pocit pohody je dôležitý čas, ktorý kvalitne zdieľame s priateľmi. Ľudia s akné niekedy prestávajú chodiť medzi ľudí, čo k stresu skôr prispieva, než aby ho znižovalo. Ak je pre vás ťažké o svojich citoch hovoriť s priateľmi a rodinou, poraďte sa so svojím lekárom alebo zvážte možnosť pripojiť sa k niektorej terapeutickej skupine.

5. Skúste sa nenechať vystresovať
Vieme, to sa ľahšie povie, ako urobí, ale stres je známym spúšťacím mechanizmom akné.13 Ako pôsobí, môžete zistiť v článku Akné a stres. Vyskúšajte si niektorú z rozmanitých techník, ktoré ľuďom pomáhajú uvoľniť sa (o nich si prečítate v článku Tipy na zníženie stresu) alebo požiadajte o radu svojho lekára.

Pleť bez poškvrny je ťažko dosiahnuteľným ideálom, vy však môžete veľa urobiť pre to, aby ste svojej pleti prospeli a udržali si dobrú náladu.

Zdroje

1 Ramos-e Silva a kol., BJD, 2015, 172 (Suppl. 1): 20-26

2 Yazici K, Baz K, Yazici AE, Kokturk A, Tot S, Demirseren D, a kol. Disease-specific quality of life is associated with anxiety and depression in patients with acne (Kvalita života špecifická pre ochorenia je u pacientov s akné spojená s úzkosťou a depresiou). J Eur Acad Dermatol Venereol 2004;18:435-9.
(Psychosomatické zhodnotenie pacientov s acne vulgaris) Dermatol Psychosom 2001; 1:62-5.

4 Khan MZ, Naeem A, Mufti KA. Prevalence of mental health problems in acne patients. (Prevalencia psychických zdravotných problémov u pacientov s akné) J Ayub Med Coll Abbottabad 2001; 13:7-8.

5 Gupta MA, Gupta AK. Depression and suicidal ideation in dermatology patients with acne, alopecia areata, atopic dermatitis and psoriasis. (Depresia a samovražedné myšlienky u pacientov s akné, alopecia areata, atopickou dermatitídou a psoriázou) Br J Dermatol 1998; 139(5):846-50.

6 Preston K. Depression and skin diseases. (Depresia a kožné ochorenia) Med J Aust 1969; 1(7):326-9.

7 Polenghi MM, Zizak S, Molinari E. Emotions and acne. (Emócie a akné) Dermatol Psychosom 2002; 3:20-5.

8 Aktan S, Ozmen E, Sanli B. Anxiety, depression, and nature of acne vulgaris in adolescents. (Úloha úzkosti a hnevu u pacientov s akné: vzťah k závažnosti ochorenia) Int J Dermatol 2000; 39(5):354-7.

9 Schulpis K, Georgala S, Papakonstantinou ED, Michas T. Psychological and sympatho-adrenal status in patients with cystic acne. (Stav psychiky a sympato-adrenálneho systému u pacientov s cystickým akné) J Eur Acad Dermatol Venereol 1999; 13:24-7.

10 Wu SF, Kinder BN, Trunnell TN, Fulton JE. Role of anxiety and anger in acne patients: a relationship with the severity of the disorder. (Úloha úzkosti a hnevu u pacientov s akné: vzťah k závažnosti ochorenia) J Am Acad Dermatol 1988; 18(2 Pt 1):325-33.

11 Grahame V, Dick DC, Morton CM, Watkins O, Power KG. The psychological correlates of treatment efficacy in acne. (Psychologická korelácia účinnosti liečby u akné) Dermatol Psychosom 2002; 3:119-25.

12 Medansky RS, Handler RM, Medansky DL. Self-evaluation of acne and emotion: a pilot study. (Samohodnotenie akné a emócie pacientom: pilotná štúdia) Psychosomatics 1981; 22(5):379-83.

13 Impact of psychological stress on acne. (Vplyv psychického stresu na akné) Jović a kol. Acta Dermatovenerol Croat 2017; 25(2): 133-141

Eucerin Exkluziv Klub

Staňte sa členom!

 • Ponúkame užitočné informácie, ako správne ošetrovať rôzne typy pleti.
 • Budete dostávať správy o novinkách a výhodných akčných ponukách ako prví.
 • Môžete sa zúčastniť súťaží a exkluzívnych testovaní produktov zadarmo.

exkluziv klub

Registračný formulár