Môže stres spôsobiť vyrážky A ako spolu súvisia stres a akné?

Vyrážky spôsobené stresom: súvisí akné so stresom?
Stres môže spôsobovať alebo vyvolať vznik vyrážok a akné

Koža je našim najväčším orgánom a zrkadlom fyzickej, i duševnej pohody.

Každý, kto si to sám zažil vie, že život s problematickou pleťou a s akné môže byť nesmierne stresujúci. Viac sa o tom môžete dočítať v článku psychologické následky akné.

V tomto článku poukážeme na možné následky psychického stresu v našom osobnom, či pracovnom živote na telo vo všeobecnosti, ale najmä na našu pleť. Skúmame vzťah medzi stresom a akné, ako stres môže spôsobiť alebo zhoršiť nedokonalosti pleti, poskytneme niekoľko dobrých tipov, ktoré môžeme vyskúšať a prípadne nimi stres obmedziť a minimalizovať jeho dôsledky na našu pleť.

Čo je to stres a ako k nemu dochádza?

Stres je veľmi individuálna záležitosť: na niektorých ľudí má stimulujúci vplyv, pre iných predstavuje veľký tlak.*1. Ľudia pod tlakom reagujú rôzne: niektorí, keď sa ocitnú v konfrontácii so zdanlivo malicherným problémom, podliehajú panike, iní naopak zostávajú pokojní, hoci sa musia popasovať s veľkými ťažkosťami. 

Existuje rozdiel medzi „pozitívnym stresom“ (eustres) a „negatívnym stresom“ (distres). V stresových situáciách telo produkuje hormóny, ako sú adrenalín a kortizol, stúpa krvný tlak a telo prechádza do pohotovostného režimu. Z hľadiska prežitia bolo pre našich predkov v nebezpečných situáciách výhodné byť v toto stave, keďže si udržiavali schopnosť bojovať alebo naopak, utiecť.

Akné spôsobené stresom
50-80% pacientov trpiacich na akné súhlasí s tvrdením, že stres stav ich pleti zhoršuje*1

Stres má rôzne príčiny. Môžu k nim patriť: psychická záťaž, frustrácia v práci, nadmerná záťaž v osobnom živote, problémy s príbuznými, priateľmi, či chorobou. Tlak neustále rastie priamoúmerne s tým, ako majú ľudia pocit, že sa od nich očakáva, aby skvelo vyzerali, boli zdraví, športovali, udržiavali si priateľstvá, boli dobre informovaní atď. – a to všetko naraz. Mnohí z nás samozrejme považujú za čím ďalej, tým viac náročnejšie sa s týmito neustále narastajúcimi nárokmi vyrovnať. A dôsledky sú očividné: počet psychických porúch, ktoré vyvrcholia vyhorením, každým rokom narastá.*2 

Ako môže stres spôsobiť alebo vyvolať akné?

Stres môže narušiť metabolizmus: môžete mať ťažkosti so spánkom, vaše trávenie nefunguje tak ako má, môžete sa cítiť deprimovaní, podráždení a rozhodení. U mnohých ľudí sa to čoskoro prejaví na pleti: začne svrbieť s tendenciou k začervenaniu a objavia sa vyrážky. 

Emocionálny stres sa už dlhšiu dobu spája s akné, ale výskum naznačuje, že až donedávna veda podceňovala dopad, ktorý má na závažnosť akné.*1

Akné spôsobené stresom
Stres vyvolaný skúškami spôsobil, že sa príznaky akné u študentov výrazne zhoršili

Pod stresom naše telo produkuje hormóny (napr. kortizol a adrenálne androgény), neuropeptidy (nervové proteíny, ako sú endorfíny a inzulín) a zápalové cytokíny (malé proteíny vyvolávajúce zápaly), ktoré ovplyvňujú správanie mazových žliaz a môžu zhoršiť akné.*1 O mazových žľazách sa dozviete viac v článkoch Ako vzniká akné a Príčiny a spúšťacie mechanizmy akné. Viac sa dočítate aj v článku akné a hormóny.

Veľa výskumných správ, z ktorých mnohé vychádzajú z dotazníkov, naznačujú, že pacienti s akné spájajú svoj stav so stresom, pričom 50% a 80% z nich súhlasí s tvrdením, že stres akné zhoršuje.*1 Jedna štúdia ukazuje, že pacienti s akné reportovali medzi stresujúcou epizódou a zhoršením akné dobu meškania v dĺžke dvoch dní.*1 
Dôsledkom enormného stresu je aj to, že niektorí ľudia si svoje vyrážky vytláčajú. To môže spustiť šírenie baktérie, spôsobiť ďalšie zápaly a mierne príznaky akné sa bohužiaľ zhoršia. Tento stav má názov akné excoriée a viac sa o ňom dozviete v článku Rôzne typy akné

Výskum ďalej ukázal, že akonáhle sa objavia nedokonalosti pleti, stres spomaľuje hojenie rán až o 40%*3, takže je pravdepodobné, že zahojenie vyrážok bude trvať dlhšie. 

Výskum Univerzitnej dermatologickej kliniky pri Lekárskej fakulte Stanfordskej univerzity odhaľuje patogénnu (tj. ochorenie spôsobujúcu) koreláciu medzi chronickým stresom a zhoršením akné. *4

Keď stúpali úrovne stresu zúčastnených študentov – počas skúškového obdobia a pod akútnym výkonnostným tlakom, spolu so súvisiacim nedostatkom spánku a zmenami v stravovacích návykoch, bola pozorovaná zvýšená intenzita bolesti a výrazné predĺženie procesu hojenia rán. Okrem toho sa stav pokožky zhoršil. 

Ako vyzerá akné spôsobené stresom?

Akné spôsobené stresom sa pravdepodobne prejaví vo forme výskytu väčšieho počtu čiernych bodiek (uzavretých komedónov), bielych bodiek (otvorených komedónov) a vyrážok. O vzhľade týchto rôznych typov nedokonalostí pleti sa môžete dozvedieť viac v článku Ako vzniká akné.
Existuje veľa rôznych foriem akné a viac sa o nich dočítate v článku rôzne typy akné

Tipy na obmedzenie stresu

Ak máte pocit, že sa celý svet okolo vás zbláznil a všetci od vás v rovnaký čas niečo požadujú, nie je ľahké udržať si duševnú pohodu. Tu je pár tipov, čo môžete urobiť, aby ste sa pokúsili zostať pokojní a odolnejší voči každodennému stresu:

Relaxačné techniky
Autogénny tréning, joga, meditácia, wellness procedúry a metódy tradičnej čínskej medicíny (TCM) vám pomôžu sa uvoľniť, rozvinúť pozitívny duševný postoj a zlepšiť sebavedomie. 

Šport a cvičenie
Šport uvoľňuje do tela endorfíny (hormóny šťastia). Tie vám pomôžu sa lepšie cítiť a pomáhajú aj pri relaxácii. Lepšia úroveň kondície taktiež prispieva k pocitu sebaúcty. Viac sa dozviete v článku akné a šport. 

Buďte pokojní a zredukujete vyrážky spôsobené stresom.
Techniky na upokojenie vám pomôžu udržať vyrážky spôsobené stresom pod kontrolou

Zdravá diéta
Zdravá a vyvážená strava s množstvom čerstvej zeleniny, ovocia a orechov vám pomôže sa lepšie vyrovnať so stresom. Snažte sa piť viac vody a menej alkoholických a kofeínových nápojov, ktoré môžu vyvolávať tvorbu inzulínu a zhoršovať stres. Ďalšie odporúčania, čo jesť a čomu sa vyhýbať, nájdete v článku Ako môžem zmeniť stravu, aby som pomohol/la svojej pleti?

Viac informácií o veciach, ktoré môžete vyskúšať s cieľom udržať stres a nedokonalosti pleti pod kontrolou, sa dozviete v článku Tipy na obmedzenie stresu.

1 Impact of psychological stress on acne. Jović et al. Acta Dermatovenerol Croat 2017; 25(2): 133-141

2 http://www.gostress.com/stress-facts/

3 Marucha PT, Kiecolt- Glaser JK, Favagehi M. Mucosal wound healing is impaired by examination stress. Psychosom. Med. 1998; 60: 362-5.

4 http://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/fullarticle/479409

Eucerin Exkluziv Klub

Staňte sa členom!

  • Ponúkame užitočné informácie, ako správne ošetrovať rôzne typy pleti.
  • Budete dostávať správy o novinkách a výhodných akčných ponukách ako prví.
  • Môžete sa zúčastniť súťaží a exkluzívnych testovaní produktov zadarmo.

exkluziv klub

Registračný formulár