Starostlivosť o suchú pokožku vplyvom starnutia – Tipy na spomalenie procesu starnutia suchej pleti

5 min čítanie
Zobraziť viac

Niekedy procesy starnutia kože spôsobia postupom času zmenu aj samotného typu pokožky, čím sa zmení jej vzhľad a vlastnosti. V prípade suchej pokožky ide o rastúce pocity napätosti a dehydratácie pokožky vyskytujúce sa súčasne s jemnými linkami a vráskami. Táto dvojitá zmena znamená, že treba prehodnotiť spôsob, ako pokožku ošetrovať: zachovať ju zdravú, príjemnú na dotyk a minimalizovať viditeľné príznaky starnutia.

Prejavy a príznaky

Rozpoznajte suchú pokožku včas a spomaľte jej starnutie

Suchá pokožka je problém, ktorý je stále zreteľnejší a postupom času môže vyžadovať viac starostlivosti.

Môže ovplyvniť všetky štyri hlavné typy pleti. U všetkých typov pokožky sa môžu prejaviť sklony k dehydratácii s pribúdajúcim vekom. Hoci to tak nemusí vždy byť, zvyšujúce sa vysúšanie pokožky je proces súvisiaci so starnutím kože.

Postupom času pokožka stráca vlhkosť.
Povrch suchej pleti tváre môže byť drsný i šupinatý.

Suchá a citlivá pokožka sú často prepojené a môžu sa vyskytovať súčasne. S postupujúcim časom sa suchosť, ktorá sprevádza citlivosť, môže ešte zhoršovať.

Charakteristika suchej pokožky pod vplyvom starnutia
S pribúdajúcim vekom môže pokožka pôsobiť stále viac dehydratovane a napäto. Medzi ďalšie charakteristiky suchej starnúcej pokožky patria:

 • Drsnosť
 • Praskanie so sklonmi k tvorbe ragád (pozdĺžnych puklín)
 • Šupinatenie
 • Časté svrbenie


Ako suchá pokožka pod vplyvom starnutia vyzerá

Popri rastúcom pocite suchej pokožky začínajú byť na povrchu pokožky badateľné drobné puklinky a vrásky. Tie sa postupne prehlbujú a pribúdajú.

Príčiny a faktory

Príčiny suchej pokožky spojené s procesom starnutia kože

Suchá pokožka pod vplyvom starnutia je daná kombináciou vnútorných a vonkajších faktorov, ktoré majú s rastúcim vekom stále väčší vplyv na pokožku.

Prvé jemné linky a vrásky sa obvykle objavujú okolo očí.
Príznaky starnutia sa na tmavšej pleti prejavujú menej viditeľne a začínajú sa v neskoršom veku.

Po 25. roku sa metabolizmus kože spomaľuje. V tretej dekáde života sa koža začína meniť. Toto chronologické starnutie pokožky je nevyhnutné. Je spôsobené predovšetkým fyziologickými zmenami fungovania kože. V tomto prípade sa pokožka postupom času stáva suchšou a menej elastickou.

Bariérová funkcia kože je oslabená, a tým prispieva k úbytku vlhkosti. Ak je táto životne dôležitá funkcia narušená, pokožka má nižšiu schopnosť sama sa chrániť pred vonkajšími faktormi, ktoré ďalej urýchľujú dehydratáciu v dôsledku starnutia.  

Metabolický systém každej bunky sa spomaľuje. Pokožka stále častejšie stráca vlhkosť a je menej pružná. Nasleduje suchá pleť tváre a vrásky. Tieto dva faktory sa prejavujú na povrchu pokožky ako príznaky suchej pokožky pod vplyvom starnutia.

Genetické predispozície a etnická príslušnosť môžu mať vplyv na rýchlosť, akou pokožka jedinca starne a na viditeľné prejavy suchej pokožky pod vplyvom starnutia.

Počas života majú svoj vplyv tiež hormonálne zmeny. S nástupom menopauzy môže pokles hladiny estrogénov spomaliť tvorbu elastických vlákien.

Čo sa deje vo vrstvách pokožky?

 • Rohová vrstva
  Skladá sa z husto usporiadaných keratinocytov a látok, ktoré sú známe pod označením prirodzené hydratačné faktory (NMF). Tieto látky zabezpečujú rohovej vrstve schopnosť viazať vodu. U mladej pokožky je vo funkčnej rohovej vrstve uložených 10 až 20 % vody celého tela.

  S pribúdajúcim vekom rohovú vrstvu ovplyvňujú spomalené procesy v koži a vonkajšie faktory, ktoré narušujú jej bariérovú funkciu. Už nie je schopná rovnako efektívne zadržiavať vlhkosť. Výsledkom je suchá pokožka a výskyt vrások.

 • Vrstvy dermis
  Štruktúra koža je narušená a môžu sa častejšie vyskytovať hlbšie vrásky. So znížením elasticity a pevnosti pleť stráca svoj mladistvý vzhľad.
 • Vrstvy podkožia
  V týchto hlbších vrstvách kože sa zmenšujú a ubúdajú tukové bunky.

Prečítajte si viac o štruktúre kože alebo o ďalších viditeľných prejavoch starnutia a ich príčinách, ako sú vrásky, strata objemu alebo strata hutnosti.

Riešenie

Správna starostlivosť o suchú pokožku s pribúdajúcim vekom

Zvyknite si na správnu pravidelnú starostlivosť o pokožku

Dbajte na používanie kozmetických výrobkov určených pre suchú pokožku.

Akýkoľvek typ suchej pleti potrebuje dôkladnú pravidelnú kozmetickú starostlivosť s cieľom zlepšiť jej vzhľad a vlastnosti. Suchá pokožka môže reagovať oveľa citlivejšie na mydlá a zásadité roztoky, ktoré sa nachádzajú v mnohých umývacích prostriedkoch. Preto treba pri umývaní používať výrobky, ktoré sú jemné a nepripravujú pokožku o vlhkosť. Hľadajte zloženia, ktoré sú bez vôní a farbív, ako je rad Eucerin DermatoCLEAN.

Počas ošetrujúcej  fázy môže pomôcť používanie výrobkov starostlivosti o pleť, ktoré obsahujú nasledujúce účinné látky. Tie sú účinné najmä pri riešení suchej pokožky pod vplyvom starnutia:

Účinné zložky

Urea
Urea je jedným z prirodzených hydratačných faktorov, NMF, ktoré si telo samo vytvára. Je teda ideálnou zložkou pri riešení suchej pokožky. Urea je kľúčovou zložkou všetkých výrobkov radu Eucerin UreaRepair Plus.

Kyselina hyalurónová
Kyselina hyalurónová sa tiež prirodzene vyskytuje v pokožke a má vysokú schopnosť viazať vodu. Zlepšuje regeneráciu pokožky a uľahčuje distribúciu živín. Práve vďaka svojej účinnosti tak proti dehydratácii pokožky, ako aj proti vráskam, je kyselina hyalurónová mimoriadne účinná proti vysúšaniu pokožky pod vplyvom starnutia.   

Ceramid-3
Prirodzene podporuje regeneráciu kožnej bariéry a znižuje nedostatok lipidov.

Prevencia ďalších faktorov

Odporúčame používať krémy s vysokou UV ochranou, napr. Eucerin Vysoko ochranný krém na opaľovanie na tvár SPF 30 / 50+.
Jedálny lístok s potravinami bohatými na antioxidanty (ovocie a zelenina) vám pomôže udržať organizmus a pokožku zdravú a v dobrej kondícii.

Rovnako u suchej a veľmi suchej pleti tváre je dôležité sa vyhnúť všetkému, čo by mohlo pleť ďalej vysúšať. Existujú tiež isté pravidlá životného štýlu, ktoré môžu pomôcť oddialiť vysúšanie pokožky pod vplyvom starnutia.

Vyhýbajte sa klimatickým výkyvom. Veľmi horúci, chladný alebo suchý vzduch môže narušiť hydratačnú rovnováhu pokožky.  

Existujú pozitívne i negatívne účinky pôsobenia slnečného žiarenia. Pri vystavovaní UV žiareniu by ste mali dodržiavať nasledujúce pravidlá: vyhýbajte sa intenzívnemu slnku počas dňa a noste voľné ochranné oblečenie. Aj používanie  vhodných výrobkov s SPF  je súčasťou tohto holistického prístupu. Prečítajte si viac o tom, aký vplyv má slnko na pokožku.

Chemických vplyvov, ako sú čistiace prostriedky, ktoré sú príliš agresívne, alebo umývanie tváre príliš horúcou vodou by ste sa mali vyvarovať, pretože môžu spôsobiť ďalšie vysúšanie pokožky. To nastáva, keď pokožka stráca prirodzené hydratačné faktory, NMF, a zostáva nechránená voči negatívnym vplyvom a strate vlhkosti.

Strava môže pomôcť tento proces spomaliť. Výživa bohatá na antioxidanty môže minimalizovať dopad oxidačného stresu.

Odporúčanie

Ak si nie ste istí stavom vašej pokožky, vyhľadajte odbornú pomoc u dermatológa.

Súvisiace články

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin