Nezávislí odborníci odporúčajú – Urea na liečbu suchej pokožky

3 min čítanie
Zobraziť viac

Pri liečbe a poradenstve pacientom so špecifickými zdravotnými problémami lekári často využívajú odporúčania dôveryhodných lekárskych združení a výsledky ich najnovších výskumov. 

Suchá pokožka (inak tiež xeróza cutis) je bežný kožný problém a postihuje približne 10 miliónov osôb po celom Nemecku. Preto je veľkým prekvapením, že ešte donedávna neexistoval žiaden štandardizovaný postup, ako toto ochorenie čo najlepšie liečiť. 

Tento článok predstavuje a analyzuje najnovšie zistenia v oblasti liečby suchej pokožky. 

 

Lekárski odborníci sa zhodli na najlepšom spôsobe liečby suchej pokožky.

Lekárski odborníci sa teraz zhodli na najlepšom spôsobe liečby suchej pokožky

V roku 2018 publikovala skupina renomovaných lekárov odborný dokument na tému „Diagnostika a liečba xerózy cutis.“ Správa zhrňuje najnovšie poznatky výskumu v oblasti prevencie, diagnostiky a liečby suchej pokožky a poskytuje lekárom praktické rady, ako najlepšie toto ochorenie liečiť. 

Urea ako zlatý štandard na liečbu suchej pokožky

V dokumente publikovanom v nemeckom jazyku sa uvádza, že suchú pokožku je možné, v zásade, účinne liečiť. Rozhodujúcim faktorom účinnosti liečby suchej pokožky je výber vhodného ošetrujúceho výrobku. 

Xeróza cutis: Vnútorné i vonkajšie faktory môžu narušať hydratačnú rovnováhu pokožky a viesť k výskytu veľmi suchej pokožky

Hydratačná starostlivosť by mala obsahovať kombináciu hydratačných zložiek a zložiek dopĺňajúcich pokožke chýbajúce lipidy na obnovu jej prirodzenej bariérovej funkcie tým najlepším možným spôsobom a na prevenciu ďalšieho vysušovania pokožky. 
 
V dokumente sa uvádza, že „na základe dostupných vedeckých údajov tvorí urea zlatý štandard v liečbe xerózy cutis.“ (1)
 
Urea má tú výhodu, že účinkuje naraz na dvoch úrovniach: ako prirodzený hydratačný faktor viaže hydratáciu v horných vrstvách pokožky a súčasne podporuje aj proces deskvamácie, prirodzený proces odlupovania odumretých kožných buniek z povrchu pokožky. Zdravo fungujúca deskvamácia je zárukou hladkej pokožky. 

 

Vedeckým odborníkom značky Eucerin sa ako prvým podarilo účinne začleniť ureu do výrobkov dermo-kozmetickej starostlivosti a teraz majú za sebou už viac ako 25 rokov skúseností s maximalizáciou účinkov urey v zložení kozmetických výrobkov: skúsenosti založené na viac ako 30tich klinických a dermatologických štúdiách na približne 10.000 dobrovoľníkoch. 

Účinnosť urey sa ďalej zvyšuje v kombinácii s ďalšími hydratačnými zložkami

Dokument „Diagnostika a liečba xerózy cutis“ taktiež vysvetľuje, že ak sa urea skombinuje s ďalšími hydratačnými zložkami a lipidmi, jej účinok je ešte lepší: „Kombinácia urey s ceramidmi, prirodzenými hydratačnými faktormi a glycerolom vykazuje výrazne lepší účinok ako má samotná urea či vehikulum.“ (2)
 
Urea je kľúčovou zložkou mnohých výrobkov Eucerin, v ktorých sa často kombinuje s ceramidmi, ďalšími prirodzenými hydratačnými faktormi a glycerolom. Sú to tieto výrobky:
 
 • rad Eucerin UreaRepair PLUS
 • Eucerin DermoCapillaire Upokojujúci šampón s ureou

PLUS vo výrobkoch z radu UreaRepair PLUS

Telové mlieka a krémy z radu Eucerin UreaRepair PLUS ponúkajú ľuďom so suchou pokožkou presne to, čo spomínaný nezávislý odborný dokument odporúča. Ich zloženie obsahuje
 
 • ureu v rôznych koncentráciách (od 5% do 30%)
 • ďalšie prirodzené hydratačné faktory, ceramidy a glukoglycerol
 
Klinické a dermatologické testy preukázali, že výrobky z tohto kozmetického radu poskytujú okamžitú úľavu a odďaľujú príznaky suchej pokožky až na 48 hodín. (3)

 

Urea a 17 ďalších prirodzených hydratačných faktorov
Pomáhajú pokožke priťahovať a viazať vnútri hydratáciu na dosiahnutie zmiernenia príznakov suchej pokožky. 
 
Ceramidy
Obnovujú a posilňujú kožnú bariéru a znižujú stratu hydratácie. 

 
Urea viaže vodu v horných vrstvách pokožky, a zároveň štiepi spojenie medzi odumretými kožnými bunkami – podporuje tak proces odlupovania (deskvamácie) a vďaka nej je povrch pokožky hladší. .
Urea je jedným z mnohých prirodzených hydratačných faktorov v pokožke. Rovnako ako urea aj tieto faktory priťahujú vodu do horných vrstiev pokožky. Zabraňujú tak dehydratácii, tvorbe lupín a poškodeniu pokožky.

1. Augustin M. a kol., Diagnostika a liečba xerózy cutis. JDDG, júl 2018: dodatok 4, zväzok 16.
2. Weber T.M. a kol., J Clin Aesthet Dermatol 2012, 5:. 29-39.
3. Beiersdorf. Údaje v databáze spoločnosti

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin