Citlivá pokožka hlavy – Symptómy, príčiny a riešenie

3 min čítanie
Zobraziť viac

Citlivá vlasová pokožka môže byť nepríjemná a narušovať každodenný život. Až 60 % žien a 40 % mužov uvádza, že majú citlivú vlasovú pokožku, a jej príčiny sa môžu značne líšiť. Ak je vlasová pokožka nadmerne citlivá, môže to znamenať, že je hyperreaktívna alebo hypersenzitívna, čo možno zmierniť pomocou správnej starostlivosti.

Príznaky A Symptómy

ČO JE CITLIVÁ POKOŽKA?

Citlivá pokožka hlavy môže byť zdrojom diskomfortu.

Medzi symptómy citlivej pokožky patrí pálenie, štípanie, bolesť, svrbenie a začervenanie. Môžete tiež len mať pocit, že je vlasová pokožka napätá a svrbí. Ak sa u vás prejavujú tieto symptómy v závažnej forme, máte hyperreaktívnu vlasovú pokožku, ktorá reaguje citlivo na rôzne faktory. Nech už je vaša pokožka menej či viac citlivá, je dôležité zistiť, aké faktory citlivosť spôsobujú. Príčinou môže byť napr. nevyvážená strava, alebo používanie nesprávneho šampónu. Ďalej potom môže byť príčinou citlivosti pokožky hlavy pôsobenie klimatických podmienok, znečistenie prostredia alebo stres. Ak nájdete príčinu, prečo je vaša pokožka citlivá, pomôže to jej stav čo najlepšie vylepšiť.

Hlavné Príčiny

Šampón býva u mnohých ľudí jednou z hlavných príčin citlivej pokožky hlavy. Dráždivé umývacie a čistiace zložky, ktoré šampóny často obsahujú, môžu narušiť kyslý kožný plášť - prirodzenú kyslosť, ktorá pokožku chráni - a v dôsledku toho hrozí väčšie riziko vysúšania a podráždenia pokožky.

1. Agresívne čistiace zložky zmyjú kožné lipidy 2. Ochranná funkcia kože je narušená 3. Mikrozápaly

Citlivá pokožka hlavy sa môže objaviť tiež u pacientov po liečení niektorých kožných ochorení, ako napr. atopická dermatitída alebo lupienka (psoriáza).

Keď sa naruší prirodzená ochranná vrstva pokožky vďaka jednému alebo viacerým týmto faktorom, je možné, že hlavnou príčinou zvýšenej citlivosti budú mikrozápaly vlasovej pokožky. Mikrozápaly vznikajú tak, že kožné bunky reagujú zápalovými procesmi, a pokožka sa stáva citlivejšou na dráždivé podnety.

Medzi ďalšie príčiny citlivosti alebo alergií vlasovej pokožky patria:

  • klimatické podmienky - napr. UV žiarenie, zima, teplo, vietor a znečistenie prostredia   
  • Fyzický alebo emočný stres
  • Chemikálie obsiahnuté v mydle a kozmetike, voda, niektoré lieky
  • Hormonálne zmeny - napr. tehotenstvo, menopauza, menštruačný cyklus  
  • Potravinové alergie

Mikrozápaly a pokožka vašej hlavy

Čo sú mikrozápaly? Sú to veľmi slabé zápaly kože, ktoré nie sú ani klinicky preukázateľné. Keď ale skúmame tkanivo pokožky postihnutej mikrozápalmi, môžeme zistiť prítomnosť zápalových imunitných buniek - inými slovami koža reaguje na podráždenie vyvolaním zápalu, ktorým sa snaží o vlastnú regeneráciu. Ak sú potom také kožné bunky vystavené ďalšiemu dráždeniu, môže koža prejsť k "reálnej" zápalovej reakcii.

1. Zdravá pokožka 2. Mikrozápal 3. Zápal (erytém)

Ako súvisia s ochorením vlasovej pokožky?
Výskumy ukazujú, že mikrozápaly vlasovej pokožky  sú príčinou jej najčastejších ochorení, od vypadávania vlasov, tvorby lupín až po suchosť vlasovej pokožky, svrbenie a jej citlivosť.

Ak u vás náhle dôjde k väčšiemu vypadávaniu vlasov alebo k ich lámavosti, môže byť dôvodom nejaký neodhalený zdravotný problém, ako je ochorenie štítnej žľazy, nedostatok železa, alebo autoimunitné ochorenie. I niektoré lieky môžu spôsobiť vypadávanie vlasov. Vo všetkých prípadoch navštívte dermatológa, ktorý určí presnú príčinu.

Všeobecne Zažité Mylné Predstavy

Pitie vody je dobré pre celkové zdravie, ale samo osebe citlivú pokožku hlavy nevyrieši.

Ocot, prírodné oleje a príjem ôsmich pohárov vody denne patria medzi prírodné prostriedky, o ktorých sa tvrdí, že predchádzajú citlivej vlasovej pokožke. Ale i keď je dostatočný príjem vody prospešný pre celkové zdravie, sám osebe citlivú vlasovú pokožku nevyrieši. A neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by potvrdzoval účinnosť ďalších tu uvedených prostriedkov.

Riešenie

ODPORÚČANÉ RIEŠENIE

Eucerin pH5 Šampón pre citlivú pokožku hlavy DermoCapillaire bol vyvinutý špeciálne pre to, aby udržoval prirodzenú hodnotu pH kože.

Eucerin pH5 Šampón pre citlivú pokožku hlavy DermoCapillaire a Eucerin Hypertolerantný šampón DermoCapillaire pre podráždenú a alergickú vlasovú pokožku boli vytvorené bez dráždivých prísad tak, aby vlasovú pokožku jemne umyli a poskytli jej potrebnú starostlivosť. Získajte viac informácií o pH5 šampóne a Hypertolerantnom šampóne.

MÁTE CITLIVÚ POKOŽKU HLAVY?

Môžete mať citlivú pokožku hlavy, ak...

Vaša pokožka hlavy všeobecne zle reaguje na šampóny alebo stylingové prípravky: tie často obsahujú agresívne umývacie zložky alebo chemikálie.  

V nedávnej dobe ste boli vystavení faktorom, ktoré sú popísané vyššie: najmä, keď sa symptómy u vás prejavili čoskoro potom.

Možno trpíte iným ochorením vlasovej pokožky, ak...

Máte  biele alebo žlté šupinky na pokožke hlavy alebo na vlasoch: možno máte lupiny alebo seborrhoickú dermatitídu.  

Máte na vlasovej pokožke začervenané, olupujúce sa striebristé miesta: môžete mať lupienku.

Vaša vlasová pokožka veľmi svrbí: možno máte suchú a svrbiacu pokožku.

Attention

Navštívte svojho lekára alebo  dermatológa, ak vás tieto príznaky znepokojujú, zhoršujú sa, alebo ak je vaša vlasová pokožka zapálená, mokvá a pod.

Súvisiace články

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin