Vypadávanie a rednutie vlasov – Symptómy, príčiny a riešenie

4 min čítanie
Zobraziť viac

Vypadávanie vlasov je problém, ktorý môže stresovať a ovplyvňovať vlastné sebavedomie. Je úplne bežné, že každý deň vypadne niekoľko vlasov, strata väčšieho množstva vlasov však môže znamenať, že dochádza k ich rednutiu. Je to problém, ktorý postihuje mužov i ženy, a stále viac ich dnes vyhľadáva v tomto ohľade pomoc.

Príznaky a symptómy

ČO JE REDNUTIE A VYPADÁVANIE VLASOV?

Rozširujúca sa cestička vo vlasoch môže byť príznakom ich rednutia.

Ak sa doba aktívneho rastu vlasov, čiže anagénna fáza, skracuje, začnú vlasové folikuly vytvárať kratšie, tenšie a na pohľad slabšie vlasy, čo spôsobuje rednutie vlasového porastu. Keď sa táto anagénna fáza zastaví úplne, postihnuté vlasové folikuly  prestanú vytvárať nové vlasy a dôjde k strate vlasov.

Ženy všeobecne trpia skôr rednutím vlasov, u mužov naopak viac dochádza k úbytku vlasov a ustupujúcemu vlasovému porastu.

Príčiny a faktory

HLAVNÉ PRÍČINY REDNUTIA A VYPADÁVANIA VLASOV

Dedičná strata vlasov je najčastejšou formou rednutia a straty vlasov u mužov i žien. Hovorí sa tiež o strate vlasov ženského a mužského typu, androgénnej alopécii, ktorá vzniká, keď sú vlasové folikuly  geneticky citlivé na androgény - mužské pohlavné hormóny (najmä na dihydrotestosterón - DHT). Reakcia medzi DHT a vlasovými folikulmi vedie následne k spomaleniu alebo zastaveniu rastu vlasov, čo má za následok rednutie alebo stratu vlasov. Ďalej potom, najmä v prípade vypadávania vlasov ženského typu, obvykle pôsobia i niektoré ďalšie kauzálne faktory.

Vyhýbanie sa stresu môže mať pozitívny vplyv na rednutie vlasov.
Rednutím vlasov trpia viac ženy než muži.

Predispozíciu môžete zdediť v rodine ako z matkinej, tak z otcovej strany. Ľudia si často myslia, že strata alebo rednutie vlasov postihuje len osoby vyššieho veku, ale toto ochorenie môže začať už tínedžerov, po dvadsiatke alebo tridsiatke veku.

S pribúdajúcim vekom síce u väčšiny ľudí vlasy postupne rednú, ale miera postihnutia sa u jednotlivých osôb veľmi líši.

U mužov sa obvykle prejavuje strata vlasov tak, že vlasová línia začne ustupovať, dochádza k strate vlasov na temene, alebo k obom zároveň. Postupom času môže u mužov s dedičným sklonom k strate vlasov dôjsť k úplnej plešatosti.

U žien sa obvykle prejavuje strata vlasov inak. Trpia skôr rednutím vlasov, a nedochádza u nich k úplnej strate vlasov. Ich vlasy väčšinou prerednú na celej hlave, najmä potom na hranici vlasového porastu. Niekedy je rednutím viac postihnuté temeno, ale dedičná strata vlasov u žien len málokedy spôsobí úplnú plešinu.

Mikrozápaly vlasovej pokožky patria medzi hlavné príčiny rednutia a vypadávania vlasov. Dochádza k nim tak, že sa pokožka okolo vlasových folikulov zapáli a oslabí vlasový korienok, čím sa znásobuje riziko dedičnej straty vlasov.

Pretože sa pri raste vlasov spotrebováva nesmierne množstvo energie, je rast vlasov veľmi citlivý na nedostatočný prísun energie do vlasového folikulu.

1. Mikrozápaly oslabia vlasy 2. Vlasy nemajú dostatok energie 3. Rast vlasov sa spomalí alebo úplne zastaví

Čo sú mikrozápaly? Sú to veľmi slabé zápaly kože, ktoré nie sú ani klinicky preukázateľné. Keď ale skúmame tkanivo pokožky postihnutej mikrozápalmi, môžeme zistiť prítomnosť zápalových imunitných buniek - inými slovami koža reaguje na podráždenie vyvolaním zápalu, ktorým sa snaží o vlastnú regeneráciu. Ak sú potom také kožné bunky vystavené ďalšiemu dráždeniu, môže koža prejsť k "reálnej" zápalovej reakcii.

1. Zdravá pokožka 2. Mikrozápal 3. Zápal (erytém)

Ako súvisia s ochorením vlasovej pokožky?Výskumy ukazujú, že mikrozápaly vlasovej pokožky  sú príčinou jej najčastejších ochorení, od vypadávania vlasov, tvorby lupín až po suchosť vlasovej pokožky, svrbenie a jej citlivosť.

Ak u vás náhle dôjde k väčšiemu vypadávaniu vlasov alebo k ich lámavosti, môže byť dôvodom nejaký neodhalený zdravotný problém, ako je ochorenie štítnej žľazy, nedostatok železa, alebo autoimunitné ochorenie. I niektoré lieky môžu spôsobiť vypadávanie vlasov. Vo všetkých prípadoch navštívte dermatológa, ktorý určí presnú príčinu.

Všeobecne zažité mylné predstavy

Nie je preukázané, že by masáže hlavy pôsobili proti vypadávaniu vlasov.

Medzi najčastejšie mylné predstavy o rednutí a strate vlasov patria:

  • masírovanie pokožky hlavy prírodným olejom môže vyliečiť stratu vlasov.
  • ak si budete holiť hlavu, vyrastú nové, silnejšie vlasy.
  • vykonávanie stojky na hlave podporuje rast vlasov.
  • existujú "zázračné lieky", po ktorých vlasy znovu narastú.

Neexistujú žiadne dôkazy o pravdivosti ktoréhokoľvek z vyššie uvedených tvrdení.

Riešenie

ODPORÚČANÉ RIEŠENIE

Klinické a dermatologické štúdie preukázali, že Eucerin Šampón proti vypadávaniu vlasov DermoCapillaire odďaľuje a spomaľuje proces geneticky daného rednutia vlasov.

MÁTE PROBLÉM S REDNUTÍM A VYPADÁVANÍM VLASOV?

Trpíte rednutím vlasov, ak...

Začína sa postupne rozširovať prirodzená cestička vo vlasoch.

Vlasy sú slabšie, jemnejšie alebo je ich viditeľne menej.

Medzi vlasmi presvitá pokožka.

Navštíte svojho lekára alebo dermatológa v prípade, že...

Vypadáva vám oveľa viac vlasov než normálne.

Na hlave sa vám objavujú holé miesta bez vlasov.

Línia vlasov začína ustupovať.

Súvisiace články

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin