diabetická pokožka

Diabetická pokožka – príčiny a symptómy a ako ju čo najlepšie ošetrovať

5 min čítanie
Zobraziť viac

Ak vám bol diagnostikovaný diabetes mellitus 2. typu (častejšie označovaný iba ako diabetes), nie je potrebné sa obávať – stále môžete viesť šťastný a plnohodnotný život. Stačí niekoľko zmien vašich každodenných návykov a s cukrovkou môžete zvyčajne pohodlne žiť ďalej – dôležité sú predovšetkým zdravá strava a cvičenia.
 
Diabetes môže mať vplyv aj na vašu pokožku, najväčší orgán vášho tela, ktorému prospeje extra starostlivosť. Prieskumy ukázali, že štyria z piatich diabetikov trpia kožnými problémami, ktoré môžu významne znižovať ich celkovú pohodu. Každodenná starostlivosť o pokožku a najmä starostlivosť o nohy môže hrať kľúčovú úlohu v zdraví pokožky a vašej celkovej kvalite života. 

Čo spôsobuje diabetes 2. typu?

Výskum Medzinárodnej federácie pre diabetes ukazuje, že viac ako 415 miliónov dospelých po celom svete má diabetes (to znamená každý jedenásty). Ďalej tiež predpovedá, že do roku 2040 vzrastie toto číslo na 642 miliónov (každý desiaty)1. Z tohto celkového čísla má zhruba 90 % pacientov diabetes 2. typu2.

Diabetická pokožka potrebuje zvláštnu starostlivosť
Väčšina ľudí s diabetom musí bežne kontrolovať hladiny glukózy v krvi.

Zdravé telo prirodzene produkuje inzulín, ktorý reguluje hladinu glukózy v krvi. Diabetes 2. typu je metabolické ochorenie, pri ktorom ľudské telo buď neprodukuje dostatok inzulínu, alebo bunky v tele už účinne nereagujú na inzulín v tele produkovaný.

 

Toto ochorenie má ďalekosiahle dôsledky pre celý organizmus, vrátane kože. Telo sa snaží vylučovať prebytok cukru močom, a tak stráca vodu a pokožka sa vysušuje – to môže ovplyvňovať najmä pokožku nôh a chodidiel. Príznaky bývajú horšie u starších ľudí, pretože ľudská pokožka s pribúdajúcim vekom sama prirodzene stráca hydratáciu. 

Ako diabetes pôsobí na štruktúru pokožky

Štruktúra kože
1 - Epidermis, 2 - Dermis, 3 - Podkožie

Úlohou epidermis (vrchných vrstiev kože) je chrániť telo pred dehydratáciou, chorobami a škodlivými látkami. Práve tieto vrstvy bývajú najviac postihnuté diabetom 2. typu.

Pod epidermis sa nachádza dermis. Dermálne vrstvy kože obsahujú krvné cievy, nervy, potné a mazové žľazy. Ak vysoké hladiny cukru v krvi poškodia dermis, musí pokožka popri svojom biologickom starnutí a pôsobení dráždivých látok zvonku čeliť celému radu ďalších záťaží. 

Symptómy diabetickej pokožky

Viditeľne suchá, svrbiaca a napätá pokožka môže byť varovným signálom diabetes. Postihuje až 40 % pacientov s cukrovkou. Vzniká v dôsledku narušeného zásobovania pokožky živinami, ktoré:

  • komplikuje zadržiavanie potrebnej hydratácie v pokožke, a tá sa následne rýchlejšie vysušuje;
  • narúša prirodzenú rovnováhu produkcie mazových a potných žliaz;
  • poškodzuje hydrolipidický film pokrývajúci epidermis, ktorá potom neposkytuje pokožke spoľahlivú ochranu;
  • znižuje bariérové funkcie pokožky, ktoré môžu ohroziť imunitný systém organizmu;
  • zvyšuje pravdepodobnosť poranenia pokožky reznými rankami a ďalšími poraneniami, ktoré môžu byť náchylné na infekciu;
  • môže viesť k nervovým poruchám (ochorenie známe ako neuropatia), ktoré spôsobujú, že pokožka nevníma svoje poškodenie.

 

Pokožka a neuropatia
V konečnom dôsledku môže byť pokožka krehká a praskať. To je nielen nepríjemné, ale predstavuje to tiež zdravotné riziko. Bežné škrabance sa môžu rozvinúť do ľahkých zranení, ktorým nie je venovaná potrebná pozornosť, aby došlo k ich zahojeniu. Stav pokožky sa zhoršuje, a môže vyvolávať telesné i psychické problémy. Vďaka správnej starostlivosti však môžete vážnemu poškodeniu pokožky zabrániť. 

Ako ošetrovať diabetickú pokožku

Ak ste diabetik, je dôležité chrániť a ošetrovať vašu suchú, hrubú a poškodenú pokožku kvalitnými výrobkami, ktoré sú preukázateľne vhodné pre pacientov s cukrovkou. Všetky výrobky v rade Eucerin UreaRepair PLUS majú klinicky a dermatologicky preukázanú vysokú účinnosť a dobrú kožnú znášanlivosť na diabetickej pokožke.3
 
Dôkladná, pravidelná starostlivosť môže výrazne zlepšiť stav pokožky. Stav pokožky sa na pohľad i na dotyk zlepšuje a riziko infekcie sa znižuje.
 
Pre pokožku tela, a najmä nôh, vyskúšajte Eucerin UreaRepair PLUS Telové mlieko 5 % Urea alebo Eucerin UreaRepair PLUS Telové mlieko 10 % Urea. Výrobok s 5 % urey bol vyvinutý špeciálne pre suchú a hrubú pokožku. Ak je vaša pokožka extrémne suchá, svrbiaca a šupinatá, odporúčame vyššiu koncentráciu urey vo výrobku s 10 % urey.
 
Obidva výrobky obsahujú jedinečnú a vysoko účinnú kombináciu účinných látok, ktoré spoločne pôsobia v boji proti niektorým z hlavných príčin suchej pokožky.
 
Kľúčové účinné zložky vo výrobkoch sú urea, ceramidy a ďalšie prirodzené hydratačné faktory (NMFs). Telové mlieka Eucerin UreaRepair PLUS prinášajú pokožke okamžitú úľavu a intenzívnu hydratáciu a odďaľujú príznaky suchej pokožky až o 48 hodín.
 
Viac informácií o telovom mlieku 10 % Urea nájdete v článku Vedecké pozadie Eucerin UreaRepair PLUS Telového mlieka 10 % Urea.

Osobitnú pozornosť venujte chodidlám

Diabetická pokožka sa vysušuje rýchlejšie

1. krok: Umývanie

Chodidlá umývajte vlažnou vodou a jemným mydlom

Starostlivosť o vašu diabetickú pokožku

2. krok: Kontrola

Nohy dôkladne osušte a skontrolujte prípadné škrabance, praskliny a drobné rany

Diabetická pokožka na chodidlách

3. krok: Hydratácia

Chodidlá ošetrite vhodným krémom

Výrobky starostlivosti o diabetickú pokožku
Vhodná starostlivosť pomocou správneho krému na nohy zanecháva chodidlá jemné a vláčne.

Pre starostlivosť o nohy a chodidlá odporúčame Eucerin UreaRepair PLUS Krém na nohy 10 % Urea a Eucerin UreaRepair PLUS Penu na nohy 10 % Urea vyvinuté v spolupráci s diabetológmi (lekárskymi odborníkmi na cukrovku) a dermatológmi. Naša štúdia ukazuje, že deväť z desiatich diabetických pacientov, ktorí používali Eucerin UreaRepair PLUS Penu na nohy 10 % Urea, potvrdili, že výrobok ich chodidlá viditeľne zjemňuje a účinne hydratuje bez toho, aby zanechával stopy1. Celková účinnosť je hodnotená veľmi vysoko. Kľúčové zložky – urea, ceramidy, ďalšie prirodzené hydratačné faktory (NMFs), dexpanthenol a dekandiol sa spájajú v účinný výrobok, ktorý umožňuje pokožke dýchať a neupcháva póry. Dexpanthenol a dekandiol sú dve účinné látky, veľmi obľúbené v starostlivosti o nohy vďaka svojej schopnosti rýchlo podporovať regeneráciu pokožky a znižovať množstvo mikroorganizmov spôsobujúcich plesňové infekcie. Výrobky poskytujú intenzívnu hydratáciu po dobu až 48 hodín, posilňujú odolnosť pokožky, výrazne znižujú náchylnosť pokožky na poranenia a zlepšujú jej celkový stav.
 
Pravidelné umývanie a hydratačná starostlivosť prispievajú k starostlivosti o diabetickú pokožku spolu s výrobkami medicínskej starostlivosti o pokožku.
 
Práve také sú výrobky radu Eucerin UreaRepair – možno ich používať každý deň na úľavu od príznakov suchej, diabetickej pokožky, zlepšujú odolnosť pokožky a zanechávajú ju na pohľad a na dotyk jemnú, hebkú a vláčnu. 

Zdroje:

1 IDF Diabetes Atlas (7. vydanie): Globálna správa zverejnená Medzinárodnou federáciou pre diabetes (IDF), Brusel, Belgicko (2015) 

2 Medzinárodná federácia pre diabetes. IDF Diabetes Atlas. Piate vydanie. Brusel (2011)

3 Zdroj: Deutscher Gesundheitsbericht Diabetes 2016, vydal: Deutsche Diabetes-Hilfe a Nemecká spoločnosť pre diabetes (DDG)

Súvisiace články

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin