Slnečná ochrana: prevencia nemelanómových kožných nádorov a aktinickej keratózy – Používanie SPF ochrany na prevenciu rakoviny kože: čo potrebujete vedieť

5 min čítanie
Zobraziť viac

Iba tým, že nanesiete správne slnečnú ochranu s vysokým SPF, môžete predísť aktinickej keratóze – predrakovinovému ochoreniu kože s 15 % výskytom len v Európe.
 
Poškodenie DNA vplyvom UV žiarenia je hlavnou príčinou aktinickej keratózy a jej progresu do nemelanómových kožných nádorov. Správna slnečná ochrana môže tieto škody redukovať – preto je dôležité vedieť, aké výrobky slnečnej ochrany zvoliť a ako ich správne používať.
 
Zistite, prečo je dôležité, aby slnečná ochrana s vysokým SPF pokrývala celé UV spektrum. Ďalej si prečítajte, ako nanášať správne množstvo prípravku a niekoľko užitočných tipov, ako pokožku chrániť pri pobyte vonku – a uvidíte, prečo je Eucerin Actinic Control MD SPF 100 ideálnou voľbou vo všetkých týchto ohľadoch.

Rakovina kože a SPF ochrana

Eucerin Actinic Control MD SPF 100 poskytuje veľmi vysokú UVB a UVA ochranu

Na SPF (ochrannom slnečnom faktore) záleží – najmä ak je vaša pokožka citlivá na slnečné žiarenie. SPF je skratka pre ochranný slnečný faktor a vyjadruje číslo, ktorým vynásobíte dobu, po uplynutí ktorej vaša pokožka vystavená slnku sčervenie, v porovnaní s dobou strávenou na slnku bez použitia slnečnej ochrany. Napríklad faktor 100 znamená, že ak vaša nechránená pokožka začne červenať po 5 minútach na slnku, pri použití prípravku s SPF 100 môžete túto dobu vynásobiť 100. V tomto prípade, 5 minút x SPF 100 = 500 minút.
 
To priamo ovplyvňuje ochranu proti aktinickej keratóze. UV žiarenie môže poškodzovať kožné bunky označované „keratinocyty“, ktoré sa postupom času môžu premeniť na predrakovinový výrastok – aktinickú keratózu a v prípade, že slnečné poškodenie pokračuje aj do rakovinového výrastku označovaného karcinóm skvamóznych buniek.

Prečo teda používať vysoký SPF?

Jednoducho povedané, pri použití vysokého SPF sa v pokožke kumuluje menej poškodených kožných buniek. Napríklad SPF 100 chráni pokožku pred 99 % UVB žiarenia – hlavnou príčinou bunkového poškodenia. Hodnota SPF vám navyše poskytuje predstavu o tom, ako dlho ste na slnku chránení: Ak sa vaša pokožka obvykle spáli po určitej dobe (napríklad po 5 minútach) na slnku, SPF 100 vás ochráni na 100-násobok tejto doby (100 x 5 minút). Samozrejme, nemali by ste čakať, kým táto doba vyprší, a slnečnú ochranu nanášať opakovane každé 2 hodiny pri pobyte na priamom slnku. 

Čo by mala vaša slnečná ochrana obsahovať?

Vyberte si ľahkú, nemastnú emulziu s veľmi vysokou UVB a UVA ochranou

Hľadáte výrobky na prevenciu nemelanómových kožných nádorov a aktinickej keratózy, alebo podpornú prídavnú liečbu na toto ochorenie? Mali by spĺňať niekoľko kritérií. Nielen správnu úroveň ochrany, dôležité sú tiež parametre, ako je ľahká konzistencia a jednoduché použitie. Koniec-koncov, ochranné prípravky majú svoj význam len vtedy, ak ich používate pravidelne a radi.
 
Dôležité informácie nájdete aj pri výrobku Eucerin Actinic Control MD SPF 100, ktorý bol vyvinutý špeciálne na prevenciu aktinickej keratózy a nemelanómových kožných nádorov, a tiež ako podporná prídavná liečba aktinickej keratózy.

Na prvom mieste si vyberajte výrobky s vysokým SPF. Označuje mieru ochrany proti UVB žiareniu a zmierňuje poškodenie kožných buniek. Odporúčame SPF 100, pretože poskytuje veľmi vysokú úroveň ochrany.
 
Po druhé sa uistite, že prípravok na opaľovanie poskytuje veľmi vysokú ochranu aj pred UVA žiarením. Jeho lúče prenikajú hlboko do kože a môžu spôsobiť genetické mutácie, je teda dôležité, aby výrobok poskytoval ochranu pred širokým spektrom žiarenia.
 
A v neposlednom rade je kľúčová tiež konzistencia výrobku. Mnohé opaľovacie krémy s vysokým SPF bývajú husté a mastné, vy však potrebujete ľahkú emulziu, ktorá sa jednoducho nanáša a je určená na pohodlné každodenné použitie. Pravidelná a opakovaná aplikácia opaľovacieho prípravku má zásadný význam na prevenciu rakoviny kože. 

Tipy na správnu aplikáciu

Postupujte podľa podrobných pokynov v príbalovom letáku a aplikáciu často opakujte

Vynechali ste niektoré časti tela pri nanášaní slnečnej ochrany? Hoci sa drobná plocha nechránenej pokožky môže zdať neškodná, dôkladná aplikácia je najlepší spôsob, ako môžete minimalizovať slnečné poškodenie vašej pokožky.
 
Naša štúdia odhalila, že muži vynechávajú pri nanášaní slnečnej ochrany 13 % nezakrytého povrchu tela.1 Často používame nedostatočné množstvo slnečnej ochrany tam, kde má zásadný význam – máme však dobrú správu: stačí niekoľko jednoduchých tipov na správnu ochranu a prevenciu aktinickej keratózy.
  
 1 Interná štúdia spoločnosti Beiersdorf z roku 2016 o používaní slnečnej ochrany pri vzorke 52 užívateľov (29 žien, 23 mužov)

Aké množstvo produktu na slnečnú ochranu by som mal/a použiť?

Eucerin Actinic Control MD SPF 100 nanášajte v množstve 2 mg na cm2 pokožky. Na správne dávkovanie prípravku slnečnej ochrany použite ako mernú jednotku dĺžku prsta. Dĺžka prsta zodpovedá zhruba dvom gramom prípravku. Nanášajte nasledujúcim spôsobom:
 

 • Tvár: polovica dĺžky prsta, cca 1 g
 • Krk: polovica dĺžky prsta, cca 1 g
 • Vlasová pokožka: celá dĺžka prsta, cca 2 g
 • Dekolt: polovica dĺžky prsta, cca 1 g
 • Na paži: celá dĺžka prsta, cca 2 g
 • Na chrbát ruky: polovica dĺžky prsta, cca 1 g

 

Ako často by som mal/a výrobok používať?

Opaľovací krém je potrebné používať každý deň po celý rok. Výrobok naneste 30 minút pred odchodom von a pri pobyte na slnku aplikáciu každé dve hodiny opakujte. Výrobok na pokožke rovnomerne rozotrite a po kúpaní, použití uteráka, alebo ak ste sa viac spotili, aplikáciu zopakujte.
Prevencia rakoviny kože a doplnková liečba aktinickej keratózy vyžaduje dôslednú a primeranú slnečnú ochranu. Preto si vyberajte výrobky s ľahkou emulznou konzistenciou pre jednoduchú aplikáciu, ako je Eucerin Actinic Control MD SPF 100.
 

Užitočné tipy

Tieto tipy vám pomôžu chrániť vašu pokožku pred slnečným poškodením – niekedy však na ne ľahko zabúdame.

 • Vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu v čase jeho najvyššej intenzity, t. j. medzi jedenástou a treťou hodinou.
 • Chráňte pokožku odevom, vrátane pokrývky hlavy a slnečných okuliarov.
 • Slnečnú ochranu nanášajte aj za oblačného počasia, lebo aj vtedy môžu škodlivé lúče na pokožku pôsobiť.
 • Informujte sa, či lieky, ktoré užívate, nezvyšujú citlivosť na slnko.
 • Buďte opatrní v blízkosti vodných a piesočných plôch, pretože tieto povrchy odrážajú slnečné žiarenie.
 • Používajte prípravky po opaľovaní, ktoré pokožku upokoja a pomáhajú jej regenerácii.

A nezabudnite si vybrať výrobok s vysokým SPF pre UVB a UVA ochranu – napríklad Eucerin Actinic Control MD SPF 100.

 

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin