Vedecké pozadie – Eucerin radu slnečnej ochrany

3 min čítanie
Zobraziť viac

Nechránené vystavovanie sa UV žiareniu spôsobuje okrem poškodenie povrchu pokožky tiež neviditeľné poškodenie DNA v jadre každej kožnej bunky. Kódy DNA formujú všetky stavebné bloky (proteíny), z ktorých sa skladá ľudské telo, a aj tie najmenšie zmeny v tomto kóde môžu vyvolať predčasné starnutie pokožky a dokonca viesť ku vzniku rakoviny kože. Technológia ochrany DNA spoločnosti Eucerin dodáva ďalšiu úroveň ochrany pred poškodením DNA v dôsledku pôsobenia slnečného žiarenia spočívajúcu v tom, že podporuje vlastné reparačné mechanizmy kože.

"ĎALŠIA ÚROVEŇ" OCHRANY POKOŽKY PRED POŠKODENÍM V DÔSLEDKU UV ŽIARENIA

Eucerin robí rozsiahly výskum v oblasti ochrany buniek a DNA.
Vedci laboratórií Eucerin vykonávajú neustály výskum.

Eucerin berie veľmi vážne svoju úlohu poskytovať odbornú starostlivosť o pokožku, vrátane slnečnej ochrany. To obnáša neustále hľadanie nových spôsobov ako zlepšiť technológiu slnečnej ochrany

Ochrana buniek a v poslednej dobe ochrana DNA sú dve dôležité oblasti, v ktorých prebieha rozsiahly vedecký výskum značky Eucerin. 
Do výskumu nových prístupov k slnečnej ochrane bol rôznou formou zapojený Frank Rippke, vedec laboratórií Eucerin.

Od ochrany buniek k ochrane DNA

Bunková ochrana s licochalconom A je výborným príkladom úspešného vedeckého objavu, ktorý zlepšil účinnosť slnečnej ochrany Eucerin.

Licochalcon A pomáha chrániť pokožku pred poškodením buniek tým, že neutralizuje voľné radikály vzniknuté v dôsledku UV žiarenia - hlavnej príčiny oxidačného stresu, ktorý vedie k predčasnému starnutiu pleti a dokonca i k rakovine kože.

Eucerin teraz urobil ďalší krok vpred. "Okrem nášho systému UV filtrov* a technológie antioxidačnej bunkovej ochrany s licochalconom A sme vyvinuli ochranu DNA, ktorá predstavuje ešte lepšie ochranu proti poškodeniu kože v dôsledku pôsobenia slnečného žiarenia, a to tak horných, ako aj spodných vrstiev kože."  

*vyhovujúce požiadavkám EU a Cosmetics Europe (predtým Colipa)

Pri hľadaní ingrediencií, ktoré by slúžili ochrane DNA, sme objavili jednu zvlášť sľubnú - kyselinu glycyrrhetínovú. 

Kyselina glycyrrhetínová je aglykon glycyrrhizinu, jednej z mnohých známych zložiek získaných z koreňa sladkého drievka (Glycyrrhiza Glabra). Je to triterpenoid, známy svojimi protizápalovými, antioxidačnými a antimikrobiálnymi vlastnosťami. Okrem mnohých známych pozitívnych účinkov sme objavili potenciálne fotoochranné vlastnosti kyseliny glycyrrhetínovej pre ľudskú pokožku.

"Jej schopnosť modifikovať a podporovať prirodzené procesy obnovy DNA v pokožke, ktorá bola poškodená UV žiarením, je mimoriadna. Keď sa kyselina glycyrrhetínová a licochalcon A spoja, vzájomne sa doplnia a účinne chránia pokožku pred poškodením v dôsledku slnečného žiarenia. Licochalcon A poskytuje ochranu buniek a kyselina glycyrrhetínová ochranu DNA, čo nám dáva možnosť, ako zabrániť poškodeniu pokožky. Tieto látky môžu ďalej pomôcť predchádzať fotopoškodeniu a podporovať vlastné mechanizmy pokožky riadiace obnovu DNA", vysvetľuje Frank Rippke.

Pomáha chrániť kožné bunky v hlbších epidermálnych vrstvách pred škodlivým UV žiarením a stimulovať vlastné reparačné mechanizmy kože."

"Radi by sme však zdôraznili jednu vec - i tá najlepšia slnečná ochrana môže prepustiť časť UV žiarenia a spôsobiť tak poškodenie buniek v hlbších epidermálnych vrstvách kože. Ak je poškodenie príliš veľké, neexistuje žiadny spôsob, ako poškodenie DNA 100 % napraviť. Preto odporúčame používať UV ochranu každý deň – i keď je oblačno."

"Vždy, keď našu pokožku nadmerne vystavujeme UV žiareniu, dochádza k poškodeniu jej DNA a následne k predčasnému starnutie kože."

"Navyše sa nám ľudia s mastnou alebo aknóznou pleťou zverili so svojimi obavami, že sa pri používaní slnečnej ochrany boja, aby im husté konzistencie typické pre krémy s vysokým SPF neupchávali póry a nezhoršovali stav pleti. Pri vývoji Eucerin Ochranného krémového gélu na opaľovanie Oil Control SPF 50+/30 sme našli spôsob, ako ponúknuť širokospektrálnu UVA/UVB ochranu, biologickú ochranu buniek (prostredníctvom licochalconu A a kyseliny glycyrrhetínovej) a špeciálne vyvinutú technológiu Oil Control, ktorá využívá L-karnitín regulujúci tvorbu mazu a kombináciu troch pigmentov, ktoré vstrebávajú tuky. Vďaka svojej ultra ľahkej konzistencii a okamžitému vstrebávaniu je ideálny pre špeciálne potreby mastnej a aknóznej pleti."

To môže viesť k strate pevnosti alebo objemu, výskytu vrások, pigmentových škvŕn a zdrsneniu pokožky.

"Na pleť tváre pôsobí najviac slnečného žiarenia, a preto potrebuje najvyššiu ochranu. Z tohto dôvodu väčšina Eucerin slnečnej kozmetiky vyvinutej pre pleť tváre obsahuje i licochalcon A pre bunkovú ochranu a kyselinu glycyrrhetínovú pre ochranu DNA."

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin