Problematická pleť so sklonom k akné Príčiny, spúšťacie faktory, príznaky a odporúčania

Vyrážky, čierne bodky a problematická pleť

Acne vulgaris je u priemyselne vyspelých národov tým najbežnejším kožným ochorením. Obvykle začína v puberte, súbežne s hormonálnymi zmenami, a môže pretrvávať do neskorej dospelosti. Problematickou pleťou je do istej miery postihnutých 70-95% dospievajúcich a 15-30%1 z nich užíva na úľavu od príznakov medikamentóznu liečbu proti akné. Okrem toho na akné trpí narastajúci počet dospelých, predovšetkým žien, v neskorších fázach života. 

Tento článok sa venuje tomu, čo znamená problematická pleť, a zameriava sa na to, prečo sa pleť stáva náchylnou na akné. Zaoberá sa tým, ako dochádza k rozvoju vyrážok, papúl a pustúl, a aký je medzi nimi rozdiel. Vysvetľuje, prečo sú niektorí ľudia náchylnejší na tvorbu vyrážok viac než iní, aké vnútorné a vonkajšie faktory môžu spustiť rozvoj akné, ako najlepšie dosiahnuť úľavu od príznakov a starať sa o pleť. 

1 C.C.Zouboulis, Hautarzt 2014 65: 733-750

Čo je to problematická pleť a akné?

Problematická pleť je koža so sklonom k tvorbe komedónov a vyrážok. Je často mastná a leskne sa. Je to spôsobené tým, že mazové žľazy vyprodukujú viac mazu, ako iné typy pleti. 

Akné (celý názov acne vulgaris) je nenákazlivé ochorenie kože, pre ktoré sú charakteristické vyrážky vzniknuté v dôsledku zápalu a infekcie mazových žliaz. Ochorenie je najbežnejšie u dospievajúcich, ale príznaky môžu pretrvávať do dospelosti a u niektorých ľudí, predovšetkým žien, sa môžu príznaky objaviť až po 25.roku života. Pretrvávajúca alebo neskorá forma akné je známa pod názvom acne tarda. Viac informácií o akné u dospelých nájdete v našom článku acne tarda. Pokiaľ vás zaujíma liečba akné a známok starnutia, viac sa dozviete v článku akné a pleť s prejavmi starnutia.

V typických prípadoch sa akné objavuje v oblasti tváre, krku, ramien, hrudníku a chrbta. Jeho závažnosť sa pohybuje od ľahkého postihnutia (známeho pod názvom  acne comedonica - komedogénne akné), cez stredne ťažké (acne papulopustulosa - akné s tvorbou papúl a pustúl), po ťažké akné (acne conglobata - akné so splývajúcimi hnisavými abscesmi). Viac informácií o týchto rôznych typoch akné nájdete v článku rôzne typy akné.

Akné však nepostihuje iba kožu človeka, ale má vplyv aj na kvalitu jeho života. Príznaky môžu byť stresujúce a môžu vyvolať problémy so sebadôverou. Viac informácií si prečítate v článku psychologický dopad akné. A to je iba jeden z dôvodov, prečo je v prípade, že vás akokoľvek trápi stav vašej pleti, dôležitá konzultácia s dermatológom.

K dispozícii je celá škála liečivých prípravkov proti akné a včasné liečenie môže zabrániť zhoršeniu stavu pleti a jej ďalšiemu poškodeniu, ako sú hyperpigmentácia a jazvy.

Vyrážky na tvári a vo výstrihu
Akné sa najbežnejšie objavuje v oblasti tváre, krku, ramien, hrudníku a chrbta.
Psychologické problémy spôsobené pleťou s vyrážkami
Pleť s vyrážkami môže mať negatívny dopad na psychiku

Akné a rosacea (ružovka)

Akné sa niekedy mylne považuje za ružovku. Ružovka (rosacea) je ochorenie precitlivenej pleti, pri ktorom dochádza k rozšíreniu kožných cievok na tvári, čo spôsobuje začervenaný vzhľad. Aj z tohto dôvodu sa môžu vytvárať papuly a pustuly – a práve to je príčinou omylu. Rosacea si však vyžaduje inú liečbu ako akné. Viac informácii o starostlivosti o pleť s rosaceou nájdete tu. Pokiaľ neviete určite, či trpíte na akné alebo na rosaceu, opýtajte sa svojho lekára.

Acne comedonica (ľahká forma)

1. Acne comedonica (ľahká forma akné)

Acne Papulopustulosa (stredne ťažká forma)

2. Acne papulopustulosa (stredná forma akné)

Acne Conglobata (ťažká forma)

3. Acne conglobata (ťažká forma akné)

Čo spôsobuje a spúšťa proces tvorby kožných vyrážok?

Akné obklopuje niekoľko mýtov – napríklad povera, že hygiena ľudí s vyrážkami je horšia ako u ostatných ľudí. Na tomto mieste sú zhrnuté kľúčové faktory, o ktorých profesionálni lekári vedia, že sú príčinou vyššej náchylnosti niektorých ľudí na akné: 

Genetika
Gény určujú typ našej pleti a niektorí z nás ju majú reaktívnejšiu a náchylnejšiu na zápal, tvorbu vyrážok a akné, než ostatní. Ak obidvaja vaši rodičia trpeli na akné, je pravdepodobnejšie, že k rozvinutiu akné dôjde aj u vás. 

Hormóny
Akné je hormonálne podmienené ochorenie. Hormóny sú zodpovedné za vývoj mazových žliaz a tiež stimulujú tvorbu mazu v týchto žľazách (nadmerná produkcia mazu je jedným z príznakov, ktoré definujú problematickú pleť).

Zvýšenie hladiny hormónov v puberte je hlavným dôvodom, prečo má akné najvyššiu prevalenciu v období dospievania. Hormóny však naďalej ovplyvňujú mužov i ženy v rôznych fázach života: zmeny hladín hormónov počas menštruačného cyklu často spôsobujú zhoršenie problémov u žien okolo 20. a 30. roka života. Viac informácií o súvislosti medzi hladinou hormónov a akné nájdete v článku akné a hormóny, o akné v dospelom veku sa dočítate viac v článku acne tarda.

Medikácia
Niektoré lieky – ako napríklad steroidy a lítium – môžu byť príčinou akné. Viac sa dočítate v článku akné a šport.

Nasledujúce faktory môžu byť spúšťačom príznakov akné alebo príznaky zhoršovať, avšak nie sú príčinou akné:

Strava
Existujú dôkazy o súvislosti medzi stravou a akné. Potraviny s vysokým glykemickým indexom a vysoké zastúpenie mliečnych výrobkov môžu byť spúšťačom rozvoja alebo opätovného zhoršenia akné. Viac sa dočítate v článku akné a výživa. Základné informácie

Stres
Stres môže spustiť vyplavenie hormónov, ktoré následne stimulujú tvorbu kožného mazu a spôsobujú prepuknutie akné. Viac sa dočítate v článku akné a stres

Môže byť stres spúšťacím faktorom vzniku vyrážok?
Stres môže ešte zhoršiť stav problematickej pleti

Fajčenie
Výskum preukázal, že fajčenie zhoršuje akné tým, že pleť vystavuje oxidačnému stresu a mení zloženie kožného mazu.1

Nevhodná starostlivosť o pleť
Nešetrné pleťové čistiace prostriedky na báze mydla a príliš horúca voda môžu narušiť prirodzenú rovnováhu pokožky a spôsobiť zhoršenie príznakov. Niektoré prípravky určené na starostlivosť o pleť a niektoré make-upy majú tiež komedogénne vlastnosti (tzn. upchávajú póry a spôsobujú akné). 

Viac informácií nájdete v článku príčiny a spúšťacie faktory akné.

Ako dochádza k rozvinutiu vyrážok a akné?

Pri rozvoji vyrážok a akné zohráva rolu séria komplexných a vzájomne prepojených faktorov.

Zápal
Akné je zápalovým ochorením a zápal sprevádza každú fázu jeho rozvoja. Ako už vieme, naše gény a hormóny spôsobujú u niektorých z nás vyššiu náchylnosť na zápal, ako u ostatných. Mikro-zápal (voľným okom neviditeľný), ktorý je základnou príčinou vzniku akné, môže spustiť séria rôznych faktorov, vrátane zmien hladiny hormónov, bakteriálnej mikroflóry a zloženia kožného mazu na povrchu pokožky.

Akné spôsobené baktériami na povrchu kože
P. acnes, obvykle neškodná baktéria, môže pri problematickej pleti vyvolať zápal

Seborea
Je to nadmerná tvorba mazu v mazových žľazách . Čo spôsobuje seboreu sa dozviete v článkoch rozvoj akné a akné a hormóny

Hyperkeratóza
Hyperkeratóza je abnormálne zhrubnutie vonkajších vrstiev pokožky. Spôsobuje ju nadmerná produkcia buniek (spustená hormónmi) a nedostatočná deskvamácia odumretých buniek. Tieto bunky tvoria zátky upchávajúce mazové žľazy. Dochádza k hromadeniu mazu a stena folikulu sa vyklenie, čím vznikajú komedóny (čierne bodky a biele vyrážky). Viac sa o príčinách hyperkeratózy dozviete v článkoch rozvoj akné a akné a hormóny.

Baktérie
Baktéria Propionibacterium acnes (alebo P. acnes) je baktéria, ktorá sa ako neškodná baktéria normálne vyskytuje na povrchu pokožky. Ľudia s problematickou pleťou so sklonom k akné však môžu byť na ňu citlivejší, čo spôsobuje vznik zápalu. O tom, ako sa to stane, sa dočítate v článku rozvoj akné

Ako dochádza k rozvoju vyrážok a akné
Rozvoj vyrážok a akné

Tak ako rozoznávame rôzne typy akné, rozoznávame aj rôzne typy vyrážok. Termín „vyrážka“ sa obvykle používa, keď ide o problém dočasný (tzn. v prípade čiernych bodiek, bielych vyrážok atd.), zatiaľ čo termín „škvrna“ naznačuje, že ide o niečo trvalejšie (ako sú starecké škvrny a hyperpigmentácia zo slnečného žiarenia). Nižšie sú vysvetlené niektoré najbežnejšie používané termíny:

  • Čierna bodka (alebo otvorený komedón): malá tmavá plochá lézia, vzniknutá v dôsledku upchatia mazovej žľazy. Tmavé sfarbenie vzniká oxidáciou kožného mazu a nemá nič spoločné s nečistotou.
  • Biela bodka/vyrážka s bielou hlavičkou (alebo uzavretý komedón): vyvýšená ohrújla lézia pokrytá mliečne bielou čiapočkou. Je tiež dôsledkom upchania mazovej žľazy. Je jedným typom vyrážky.
  • Vyrážka/uhor: je zapálená (vyvýšená a začervenaná) lézia vyplnená hnisom, obvykle bolestivá. Je to tiež hovorový termín používaný pre všetky lézie: komedóny, papuly aj pustuly.
  • Papula: pevné vyvýšenie kože bez hnisavého obsahu, zapálená vyrážka
  • Pustula: keď sa vyrážka s bielou hlavičkou zväčší a zhorší, označuje sa pojmom pustula, zapálená vyrážka naplnená hnisom
  • Uzlík: stvrdnutá lézia akné (oblasť poškodeného tkaniva) uložená hlboko v koži. Obvykle sa vyskytuje v rozsiahlejších kožných oblastiach, ako na chrbte alebo na ramenách.
  • Cysty: mäkké lézie naplnené hnisom a uložené hlboko v koži. Vznikajú po prasknutí steny folikulu v neskorých fázach zápalu. 

Čo môžem urobiť pre ústup vyrážok a pre starostlivosť o svoju pleť?

Pleti s nedokonalosťami pomáha špeciálna starostlivosť:

Dôkladne vykonávaný postup starostlivosti o pleť 
Vašu pleť čistite dvakrát denne a starajte sa o ňu prípravkami so špeciálnym zložením, ktoré vyhovuje konkrétnym potrebám vašej pleti, ako sú prípravky radu Eucerin DermoPure. Viac sa dozviete v článku ideálne prípravky určené na starostlivosť o pleť a postup starostlivosti pri problematickej pleti.

Starostlivosť o pleť a čistenie pleti pri akné
Vyberajte si také prípravky na čistenie a starostlivosť, ktorých špeciálne zloženie vyhovuje potrebám vašej pleti.

Nekomedogénny make-up
Ako podkladovú bázu a make-up používajte výhradne prípravky so špeciálnym zložením určeným pre pleť so sklonom k akné, ako je Eucerin DermoPure Krycí korektor.

Medicínska liečba
Na akné je k dispozícii škála rôznych alternatív. Váš lekár bude schopný určiť, ktorá z nich je pre vás najlepšia. Viac sa dozviete v článku lieky na akné a možné nežiaduce vedľajšie účinky

 
Ochrana pred slnkom
Keď sú vyrážky nadmerne vystavené slnku, môžu spôsobiť problémy s pigmentáciou. Lieky na akné môžu citlivosť problematickej pleti na UV žiarenie ešte zvyšovať. Vyskúšajte prípravok Eucerin Ochranný krémový gél na opaľovanie na tvár Oil Control SPF30 alebo SPF50+. Viac sa dočítate v článku akné a ochrana pred slnkom.

Dbajte o seba
Cvičenie, dostatočný nočný spánok a zdravá vyvážená strava vám pomôžu zachovať si celkové zdravie a pozitívny prístup, obmedziť stres (ktorý môže naštartovať uvoľnenie hormónov spôsobujúcich zhoršenie akné) a zlepšiť prirodzenú odolnosť pokožky. Skúste prestať fajčiť. Viac sa dozviete v článkoch akné a výživa, základné informácie, aké zmeny v jedálničku môžu prospieť problematickej pleti?, akné a šport a akné a stres.

 

Súvisiace články

Eucerin Exkluziv Klub

Staňte sa členom!

  • Ponúkame užitočné informácie, ako správne ošetrovať rôzne typy pleti.
  • Budete dostávať správy o novinkách a výhodných akčných ponukách ako prví.
  • Môžete sa zúčastniť súťaží a exkluzívnych testovaní produktov zadarmo.

exkluziv klub

Registračný formulár