Pleť tváre so sklonmi k začervenaniu

Pleť tváre so sklonmi k začervenaniu – Symptómy, príčiny, spúšťače a starostlivosť

4 min čítanie
Zobraziť viac

I keď veľa príznakov hypersenzitívnej pleti tváre nie je viditeľných, u niektorých osôb sa môže vyskytovať začervenanie, najmä na lícach, v T-zóne, na čele a brade.

Prejavy a príznaky pleti tváre so sklonmi k začervenaniu

kožná bariéra
Vďaka svojej narušenej kožnej bariére je hypersenzitívna pleť citlivá na stresory.

Eucerin popisuje tri rysy hypersenzitívnej pleti ako tzv. trojuholník hypersenzitívnej pleti. Sú to: narušená kožná bariéra, hyperreaktívne zmyslové vlákna v epidermis a začervenanie, často spôsobené zápalmi. Pleť je citlivá na podnety, ktoré by normálna pleť tolerovala, a tieto stresory môžu vyvolať erytém (začervenanie pleti).

Existuje rad dôvodov, prečo pleť tváre sčervená, mnohé (ale nie všetky) sú spojené s hypersenzitívnou pleťou.

V najťažších prípadoch môže hypersenzitívna pleť tváre sčervenať a zapáliť sa v dôsledku chronického kožného ochorenia rosacea, ktorej príznaky sa môžu objavovať a opäť miznúť v závislosti od pôsobenia stresorov.

Pleť so sklonmi ku kuperóze sprevádzajú aj pocity štípania alebo pálenia, udávané osobami s hypersenzitívnou pleťou, ale pleť môže pôsobiť začervenalo aj v prípade prasknutia drobných žiliek viditeľných na povrchu. Pleť tváre často pôsobí napäto a podráždene.

Začervenanie na lícach
Začervenanie na lícach môže byť spôsobené spálením slnkom.
alergická reakcia
Alergické reakcie sa často objavujú na krku i na tvári.

  • Začervenanie - fyziologický stav, pri ktorom sú tvár a iné časti tela výrazne červené - môže byť spôsobené okrem iného liekmi, horúčkou, stresom, alkoholom alebo korením.
  • Sčervenanie - miernejšia forma začervenania, objaví sa rýchlo, pri dilatácii ciev, ktoré privádzajú krv do tváre. Môže nastať, keď je koža prehriata a potrebuje schladiť (pri cvičení, vysokej okolitej teplote alebo dokonca pri návaloch horúčavy spojených s menopauzou), alebo môže byť dôsledkom rozpakov či stresu.
  • Spálenie - sčervenanie a niekedy zápalová reakcia na UV žiarenie
  • Alergické reakcie - nerovnomerné škvrny v dôsledku kontaktu s alergénmi.
  • Zranenia, infekcie alebo zápaly
  • Cvičenie

Prečítajte si viac o hypersenzitívnej pleti tváre a rosacee a kuperóze.

Príčiny a spúšťače pleti so sklonmi k začervenaniu

zmeny teplot
Erytém môže byť spôsobený extrémnymi zmenami teplôt.

Erytém sa môže objaviť, keď hypersenzitívna pleť reaguje na podnety, ako sú alergény, zmeny teplôt alebo chemické látky. Tieto spúšťače by u normálnej pleti nemuseli spôsobiť reakciu, ale vzhľadom na narušenú kožnú bariéru a hyperreaktívne zmyslové vlákna je hypersenzitívna pleť náchylnejšia na podráždenie. Zatiaľ čo začervenanie sa u normálnej pleti môže vrátiť do svojej normálnej podoby počas niekoľkých minút, začervenanie spôsobené hypersenzitivitou trvá podstatne dlhšie (hodiny, dni alebo dokonca i mesiace).

stres a pleť
Psychologické faktory, ako je stres, môžu vyvolať hypersenzitívnu reakciu pleti.

Hypersenzitívna pleť nemusí vykazovať vôbec žiadne viditeľné príznaky, napriek tomu sa postihnutí sťažujú na nepríjemné pocity, ktoré prirovnávajú okrem iného ku štípaniu či páleniu. Faktory životného prostredia (horúčava, chlad, vietor atď.), psychologické faktory (hnev, stres, intenzívne emócie atď.), vonkajšie faktory (pôsobenie niektorých chemických látok, pracích prostriedkov, parfumov atď.), hormonálne faktory (menštruačný cyklus) a mechanické faktory (tlak na kožu) môžu však na pleť pôsobiť, podráždiť nižšie umiestnené zmyslové vlákna a spôsobiť začervenanie.

slnko a pokožka
Spálenie kože v detstve môže viesť k začervenaniu pokožky pod vplyvom slnka v dospelosti.

Ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť začervenanie tváre, sú: vek, dedičnosť, hormonálne faktory, suchosť pleti, etnický pôvod, pigmentácia kože, súčasné ochorenia a životný štýl. Napríklad podľa správy International Journal of Dermatology* veľká väčšina osôb s "citlivou" alebo "veľmi citlivou" pleťou sa v detstve spálila a teraz ich koža pri vystavovaní slnečnému žiareniu ľahko sčervená. To môže byť dané kožným fototypom, napríklad citlivá pleť postihuje predovšetkým jedincov so svetlou pokožkou.

Rastúce znečistenie, najmä v mestskom prostredí, spôsobilo nárast výskytu hypersenzitívnej pleti tváre. Exponovaná kožná bariéra je citlivejšia neustálym pôsobením agresorov zo vzduchu a neustálou aktiváciou zmyslových vlákien v nižších vrstvách kože.

Stále viac ľudí je ohrozených alergickými reakciami, ktoré prispievajú k začervenaniu v dôsledku hypersenzitivity. * International Journal of Dermatology 2011, 50, 961 – 967

Riešenie pre pleť so sklonmi k začervenaniu

starostlivosť o pleť
Špeciálna, aktívna starostlivosť o pleť môže upokojiť hypersenzitívnu pleť.

Prevencia je vždy lepšia než liečba, preto to najlepšie, čo môžete urobiť, je vyhýbať sa všetkým známym spúšťačom. To však nie je vždy praktické, preto ďalšia najdôležitejšia vec je používať kozmetické výrobky, ktoré obnovujú a chránia narušenú kožnú bariéru. Ak chcete minimalizovať pravdepodobnosť kožnej intolerancie alebo alergickej reakcie, používajte 'čisté' alebo '0 %' zloženie, ktoré obsahuje obmedzené množstvo zložiek a je bez obsahu potenciálne dráždivých látok, ako sú parfumácie alebo alkohol, a vyhľadávajte výrobky, ktoré používajú balenie s ochranou proti kontaminácii.

začervenanie pleti
Zelené krycie pigmenty redukujú začervenanie.

Rada Eucerin pre hypersenzitívnu pleť obsahuje unikátnu aktívnu zložku SymSitive*, ktorá účinne pôsobí priamo pri zdroji hyperreaktivity, kde okamžite zmierňuje nepríjemné pocity. Pri pravidelnom používaní výrobkov Eucerin pre hypersenzitívnu pleť sa pleť stáva odolnejšou voči vnútorným a vonkajším stresorom a má zabezpečený dlhotrvajúci komfort.

Výrobky Eucerin Anti-Redness obsahujú aj licochalcon A, prírodnú protizápalovú a antioxidačnú zložku, ktorá rýchlo zmierňuje začervenanie a upokojuje zápaly.
Eucerin Neutralizujúci denný krém Anti-Redness obsahuje navyše zelené krycie pigmenty, ktoré okamžite pomáhajú skryť začervenanie pre zjednotený tón pleti.

* =reg.zn. Symrise AG, Nemecko

Ďalšie odporúčané produkty

Súvisiace články

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin