Akné a make-up: Ako si mám vybrať a ako aplikovať make-up na moju problematickú pleť?

5 min čítanie
Zobraziť viac

Nepočúvajte ľudí, ktorí vám tvrdia, že nemôžete používať make-up, keď trpíte na akné alebo máte problematickú pleť.

Vhodný a správne aplikovaný make-up vám pomôže zakryť nedokonalosti pleti a dodá vám sebadôveru potrebnú na to, aby ste ďalej žili svoj život bez veľkých obmedzení. A čo viac, niektorí ľudia postupne zistia, že po nalíčení sa oveľa menej dotýkajú tváre, pretože si nechcú rozmazať kryciu vrstvu. To je potenciálne dobrá správa pre ľudí trpiacich na akné, pretože pre vašu pleť skutočne nie je nič horšie, ako vytláčanie vyrážok.

Existujú aj produkty, ktoré môžu mať na vašu pleť pozitívny vplyv: Eucerin DERMOPURE Krycí korektor pomáha redukovať vyrážky a súčasne ich zakrýva, takže jeden produkt vám poskytne nielen starostlivosť, ale aj krytie. 

Tento článok poskytuje rady ohľadom toho, na čo sa zamerať a čomu sa vyhnúť pri výbere make-upu. Ponúkame aj niekoľko tipov pre správnu aplikáciu make-upu na pleť so klonom k akné, aby boli vyrážky zakryté a vy tak budete nielen lepšie vyzerať, ale sa aj skvelo cítiť. 

Aké produkty v oblasti make-upu môžem použiť, ak trpím na akné?

Základný make-up, očné tiene, očné linky, špirála, červeň na líca... Zoznam pokračuje. Skutočnosť, že máte akné alebo problematickú pleť, by vám nemala brániť v používaní niektorého z týchto typov make-upu. Sú však veci, na ktoré by ste sa mali zamerať, a veci, ktorým by ste sa mali vyhnúť, ak ste náchylná/ý na vyrážky:

1: Na kvalite záleží
Používajte vysokokvalitné výrobky. Cena nemusí byť vždy ukazovateľom kvality, ale heslo „menej znamená viac“ má tendenciu byť dobrým testom kvality, pokiaľ sa jedná o make-up určený na pleť so sklonom k akné. Vyberajte si osvedčené a vyskúšané produkty, ktoré nemajú príliš veľa prísad.

Vyberte si taký make-up, ktorý je vyskúšaný, otestovaný, a o ktorom bolo preukázané, že je kompatibilný s pleťou so sklonom k akné

2: Nekomedogénny
Nekomedogénny produkt je taký produkt, ktorý bol špeciálne navrhnutý tak, aby vám neupchával póry (pretože upchané póry môžu spôsobovať nedokonalosti pleti a vznik akné). Ubezpečte sa, že vyberáte produkty, ktoré majú na obale napísané, že sú „nekomedogénne“ (alebo niečo obdobné, v podobnom zmysle). Sú totiž pre vašu pleť nielen najvhodnejšie, ale aj bezpečné v prípade, ak podstupujete liečbu akné. O tom, ako vzniká akné, sa dozviete viac v článkoch Čo spôsobuje akné a Ako dochádza k rozvoju akné?

3: Osvedčené účinné zložky
V ideálnom prípade by produkty, ktoré si vyberáte, mali obsahovať aj účinné zložky, pri ktorých bolo preukázané, že zlepšujú plať so sklonom k akné. Dôkazom, ktorý hľadáte, je klinický a/alebo dermatologický výskum. K aktívnym látkam s možným pozitívnym vplyvom na výskyt vyrážok, patrí kyselina salicylová, ktorá rozkladá vyrážky a má antibakteriálny účinok.

Vedeli ste, že mnohí dermatológovia vám môžu poradiť aj ohľadom make-upu?
Preskúmajú individuálny charakter vašej pleti a v prípade potreby urobia testy na alergie. Potom vám budú schopní odporučiť najlepšie produkty pre vašu pleť v oblasti make-upu, a zároveň vám poskytnú cenné rady ohľadom prísad, ktorým by ste sa mali vyvarovať.

Ako mám pripraviť svoju pleť so sklonom k akné na aplikáciu make-upu?

Príprava je nesmierne dôležitá a pred nanesením make-upu je potrebné pleť so sklonom k akné dôkladne vyčistiť a hydratovať.

Čistenie

Pred aplikáciou make-upu pleť dôkladne vyčistite

Čistenie je prvý, nesmierne dôležitý krok v starostlivosti o pleť so sklonom k akné. Nečistoty, baktérie a odumreté kožné bunky dokážu upchávať póry a poskytnúť tak živnú pôdu pre vznik nových vyrážok. Takže ak k týmto faktorom pridáte ešte aj make-up, všetko tým ešte viac zhoršíte. 

Tvár vyčistite dôkladne, ale jemne produktmi špeciálne určenými na problematickú pleť, ako napr. Eucerin DERMOPURE Čistiaci gél a Eucerin DERMOPURE Micelárna voda. Prečítajte si článok Ideálne produkty pre starostlivosť o pleť a pravidelná starostlivosť o pleť so sklonom k akné, v ktorom nájdete tipy, ako najlepšie vašu pleť vyčistiť.

Hydratácia

Aplikujte zmatňující hydratační krém speciálně vyvinutý pro pleť, která má sklon k akné

Vyberte si hydratačný krém, ktorý upokojuje pleť so sklonom k akné, a zároveň poskytuje ideálny podklad pre základný make-up. Vzhľadom na to, že je vaša pleť mastná, zamerajte sa na produkt so zmatňujúcim účinkom – to znamená taký, ktorý zabraňuje viditeľnému mastnému lesku na vašej pleti. Môžete vyskúšať Eucerin DERMOPURE Zmatňujúcu emulziu, ktorá je ideálnym podkladom pod make-up. 

Ak chcete, môžete po hydratačnom kréme naniesť bázu pre make-up (nepoužívajte bázu pre make-up namiesto hydratačného krému), ale dbajte na to, aby bola nekomedogénna.

Hydratačný krém a bázu pod make-up nechajte po nanesení niekoľko minút vstrebať, a až potom aplikujte základný make-up.
Ak podstupujete lokálnu liečbu akné, aplikujte príslušný krém alebo masť ešte pred hydratačným krémom a poskytnite pleti čas ich absorbovať. Eucerin DERMOPURE Upokojujúci krém bol špeciálne vytvorený ako hydratačný krém, ktorý sa používa počas liečby akné, takže kým liečbu akné neukončíte, pokojne ho môžete použiť ako základ pod make-up, namiesto Eucerin DERMOPURE Zmatňujúcej emulzie.

Starostlivosť krok za krokom pre dosiahnutie čistejšej pleti

Krok 1: Korektor

Zvoľte si korektor, ktorý kryje a redukuje vyrážky

Niektorí ľudia pred nanesením make-upu volia aplikáciu tenkej vrstvy základného make-upu, iní zistili, že sa im viac osvedčila aplikácia korektoru. Môžete vyskúšať obidva prístupy a sami zistíte, ktorý vám najviac vyhovuje.
V starostlivosti o pleť vo všeobecnosti odporúčame použiť najprv ten najdôležitejší produkt. Preto ak máte korektor, pri ktorom bolo preukázané, že redukuje, a zároveň kryje vyrážky, je vhodné ho aplikovať priamo na vyčistenú a hydratovanú pleť bez predchádzajúceho použitia vrstvy základného make-upu. Takýmto typom korektoru je aj Eucerin DERMOPURE Krycí korektor. Disponuje dvojitým efektom v jednom prípravku: obsahuje kyselinu salicylovú, zjednocuje tón pleti a kryje, a zároveň redukuje vyrážky.

Je to špeciálny korektor, ktorý je možné použiť s účelom zakrytia veľkých plôch, rovnako ako aj jednotlivých vyrážok. Pre prirodzený vzhľad skúste aplikovať svoj korektor v tvare písmena X, jednotlivo na každú vyrážku. Tým dosiahnete prekrytie zo všetkých strán. Potom ho opatrne poklepávajte (nerozotierajte), aby sa produkt rovnomerne rozprestrel a vyrážka bola dôkladne prekrytá.

Pri aplikácii korektoru môžete použiť napríklad štetec na očné tiene. Niektorí ľudia totiž zistili, že im pomáha vytvoriť prirodzené krytie bez škvŕn. Krytie, ktoré zanecháva škvrny môže spôsobiť, že vyrážky budú naopak ešte viditeľnejšie, čo rozhodne nie je želaný výsledok!

Krok 2: Základný make-up

Pravidelne čistite aplikátory make-upu, čím znížite množstvo nahromadených baktérií

Pri výbere základného make-upu:

  • Textúra: zvoľte ľahký produkt
  • Výsledný efekt na pleti: uprednostnite matnejšiu verziu, pred lesklou. Lesklý základný make-up môže spôsobiť, že póry budú vyzerať opticky väčšie
  • Farba: snažte sa prispôsobiť tónu vašej pleti. Lepšie je použiť tón o odtieň svetlejší, ako o odtieň tmavší, ak má krytie pôsobiť prirodzene
Čisté končeky prstov sú najhygienickejším spôsobom aplikácie základného make-upu

Pri aplikácii základného make-upu:

  • V ideálnom prípade použite prsty. Tesne pred nanášaním si ich môžete umyť, aby ste mali istotu, že na svoju pleť, ktorá sa ľahko podráždi, nenanesiete žiadne baktérie
  • Baktérie sa s obľubou hromadia na aplikátoroch make-upu. Ak uprednostňujete používanie štetcov a hubiek, dbajte na to, aby ste ich aspoň raz týždenne umyli jemným umývacím prostriedkom alebo prípravkom Eucerin DERMOPURE Čistiaci gél.
  • Nepoužívajte priveľa prípravku: je lákavé pokračovať, kým nezakryjete úplne všetko, ale po vykročení z kúpeľne rozhodne nebudete vyzerať príliš prirodzene. Zľahka aplikujte základný make-up, znova použite korektor a pridajte ho na miesta, kde je ešte potrebný.

Po nanesení základného make-upu môžete tmavé oblasti pod očami rozjasniť špeciálnym korektorom.

Krok 3: Púder a červeň na líca

Aplikujte na tvár červeň na líca, potom aj púder. Ten absorbuje prebytočnú mastnotu, zabraňuje vzniku mastných plôch na vašej pleti a vďaka nemu vydrží make-up dlhšie. Na aplikáciu oboch prípravkov použite štetce a dbajte na to, aby ste ich aspoň raz týždenne umyli.  

Tak ako pri základnom make-upe, snažte sa vyhýbať púdru s lesklým efektom. Ten môže na vyrážky ešte viac upozorniť, namiesto toho, aby ich prekrýval. Zároveň môžu jeho častice uviaznuť v póroch a spôsobiť ďalšie podráždenie. 

Ak potrebujete pleť počas dňa osviežiť, používajte púder a/alebo absorpčné papieriky na mastnú pleť a korektor. Keď použijete púder na cestách, môžete ho aplikovať bavlneným tampónom a ten následne vyhodiť, čiže so sebou nemusíte nosiť štetec (na ktorom sa vám v kabelke nahromadia baktérie).

Okamžitý matný efekt na cestách
Absorpčné papieriky pomáhajú obmedziť tvorbu mastnoty na vašej tvári. Stačí ich použiť, mastnotu vytiahnuť, znovu naniesť púder a korektor a vrátiť sa k tomu, na čom skutočne záleží.

Krok 4: Oči a pery

Krásne pery dokážu odviesť pozornosť od drobných nedokonalostí

Upozorniť na oči alebo pery vám môže pomôcť odpútať pozornosť od drobných nedostatkov vašej pleti.

Odstránenie make-upu pri pleti so sklonom k akné

Kým pôjdete do postele, nezabudnite odstrániť svoj make-up.

Po noci strávenej vonku je veľmi ľahké padnúť do postele, ale ak má vaša pleť sklon k akné, je nesmierne dôležité, aby si si našli čas na odstránenie make-upu. 

Koža sa regeneruje počas noci. Správne a najlepšie však iba vtedy, keď je čistá a môže dýchať. Jemné, ale dôkladné čistenie pred spánkom odstráni make-up a ďalšie stopy nečistôt tak, aby sa vaša pokožka mohla sama liečiť. Spať s make-upom, hoci nekomedogénnym, môže zhoršiť nedokonalosti pleti a spôsobiť tvorbu nových vyrážok. 

Ak sa obávate reakcie partnera pri pohľade na vašu pleť – zblízka a bez krycích prípravkov – porozprávajte sa s ním o tom, čo prežívate a cítite. Je pravdepodobné, že aj u neho sa z času na čas vytvoria nejaké vyrážky. Správny partner pochopí, ako sa cítite a podporí vás, či už s make-upom alebo bez neho.

 

"Pigment v make-upe môže upchať póry a zabrániť toku mazu, preto je každodenné čistenie dôležitým krokom v starostlivosti o aknóznu pleť.“ Dr. Med. Markus Reinholz, dermatológ.

Odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin