Fotostarnutie – A ako mu predchádzať

3 min čítanie
Zobraziť viac

UV žiarenie je jedným z najvýznamnejších faktorov pri predčasnom starnutí pleti (fotostarnutie). UVA lúče majú na svedomí naše opálenie, ale tiež vrásky a ďalšie známky predčasného starnutia, zatiaľ čo UVB lúče spôsobujú spálenie a rakovinu kože. UVA lúče môžu prenikať cez mraky a sklo a pôsobia celý rok, preto odporúčame používať slnečnú ochranu každý deň.

Prejavy a príznaky

Následky poškodenia pleti slnečným žiarením

UVA lúče prenikajú do hlbších vrstiev pleti a môžu spôsobovať jej krátkodobé aj dlhodobé poškodenie.

Medzi príznaky patria priame a nepriame poškodenie DNA, tvorba voľných radikálov v dôsledku pôsobenia UV žiarenia a rozklad kolagénu s následnou tvorbou vrások a predčasným starnutím pleti. Pretože tvár, ruky a dekolt sú vystavené UV žiareniu oveľa viac ako zbytok tela, potrebujú tieto oblasti - najmä tvár - špecifickú a pravidelnú ochranu po celý rok pre zmiernenie viditeľných známok starnutia.


Keď pleť starne, či už prirodzene alebo predčasne, mení sa. Typické sú:

  • Jemné linky a vrásky
  • Nejednotný tón pleti (nepravidelná pigmentácia)
  • Starecké škvrny (slnečné škvrny)


Nadmerné vystavovanie slnku môže tiež viesť k slnečnej elastóze - pleť je na pohľad žltkavá a zhrubnutá.

Odporúčanie

Pokiaľ Vás znepokojujú niektoré príznaky poškodenia pleti slnečným žiarením, obráťte sa na vášho praktického lekára alebo dermatológa.

Príčiny a faktory

Dva typy starnutia

Starnúca pleť stráca svoju elasticitu.

Existujú dva typy starnutia: vnútorné starnutie (tiež známe ako chronologické starnutie) a vonkajšie starnutie.

Vnútorné starnutie je nevyhnutné a nemôžeme ho ovplyvniť. Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú vnútorné starnutie, patria etnický pôvod, hormonálne zmeny a anatomické rozdiely.

Vonkajšie starnutie naopak ovplyvniť môžeme. Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú vonkajšie starnutie, patria okolité prostredie, lieky, fajčenie a pôsobenie UV žiarenia.

Pokiaľ chcete znížiť na minimum následky vonkajšieho starnutia, používajte slnečnú ochranu každý deň po celý rok, vyhýbajte sa nadmernému opaľovaniu a fajčeniu.

 

Prečítajte si viac o starnutí pleti všeobecne

Prečítajte si viac o účinkoch slnka na pleť

Vystavovanie UV žiareniu

Odporúčame používať slnečnú ochranu - UVA a UVB žiarenie môže poškodzovať pleť.

Až 90 % všetkých známok starnutia pleti je spôsobené vystavovaním UV žiareniu*.

UVA lúče prenikajú hlboko do podkožného tkaniva a majú na svedomí dlhodobé slnečné poškodenie, ako je starnutie pleti, polymorfné svetelné erupcie a rakovina kože. UVB lúče prenikajú do horných vrstiev pleti a spôsobujú spálenie a poškodenie bunkovej DNA.

I keď je UVA žiarenie menej intenzívne ako UVB žiarenie, je 30 až 50krát bežnejšie a vyskytuje sa relatívne konštantne počas celého dňa v priebehu celého roka. Môže prenikať aj cez oblaky a sklo, preto je dôležité používať slnečnú ochranu každý deň, a tak predchádzať dlhodobému poškodeniu pleti.

* Zdroj: Ramos-e-Silva a kol., "Anti-age kozmetika: fakty a mýty. Clin. Dermatol. november - december 2013; 31(6): 750-8.

Riešenie

Veľmi odporúčame celoročnú slnečnú ochranu.

To sa môže stať až vo chvíli, keď sa objavia vrásky a jemné linky.

Pokiaľ však chceme predísť predčasnému starnutiu pleti, musíme používať slnečnú ochranu každý deň po celý rok.

Prečítajte si viac o starnutí pleti všeobecne

Prečítajte si viac o vráskach

Zabráňte fotostarnutiu

Predčasnému starnutiu pleti sa dá predchádzať.

Eucerin Emulzia na opaľovanie proti vráskam (SPF 30/50) poskytuje vynikajúcu slnečnú ochranu a bola vyvinutá špeciálne pre pleť tváre.

Prináša tri kľúčové prvky: systém širokospektrálnych, fotostabilných UV filtrov (UVA a UVB), biologickú ochranu buniek a účinné zložky pre zmiernenie existujúcich známok starnutia.

Obsahuje účinné antioxidanty licochalcon Akyselinu glycyrrhetinovú, ktoré podporujú ochranu DNA. Dva druhy kyseliny hyaluronovej (nízko- a vysokomolekulárna) viditeľne redukujú vrásky tváre a dekoltu.

Emulzia má ľahkú a príjemnú konzistenciu, ktorá nezanecháva pocit mastnej pleti. Predstavuje ideálny podklad pod make-up, a má preukázateľne vysokú znášanlivosť aj na citlivej pleti - je ideálnym doplnkom vašej každodennej starostlivosti o pleť, ktorý poskytuje slnečnú ochranu.

Prečítajte si viac o Eucerin Emulzii na opaľovanie proti vráskam

Celoročná ochrana

Dôležitosť používania slnečnej ochrany je všeobecne známa. Povedomie o nebezpečenstve nechráneného a nadmerného vystavovania UVA a UVB žiareniu je vysoké a opaľovacie krémy patria neodmysliteľne na zoznam vecí, ktoré si so sebou berieme na dovolenku. Toto príležitostné používanie slnečnej ochrany nás iste ochráni pred spálením a dlhodobým poškodením vplyvom UV žiarenia, ale časti tela, ktoré sú vystavené UV žiareniu trvale, ako je tvár, ruky a dekolt, potrebujú omnoho pravidelnejšiu ochranu, aby sme zabránili predčasnému starnutiu pokožky.

Až keď sa objavia prvé viditeľné známky starnutia, naplno pochopíme a uvedomíme si súvislosť medzi pôsobením slnka a fotostarnutím.

Súvisiace články

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin