Fotostarnutie – A ako mu predchádzať

3 min čítanie
Zobraziť viac

UV žiarenie je jedným z najvýznamnejších faktorov pri predčasnom starnutí pleti (fotostarnutie). UVA lúče majú na svedomí naše opálenie, ale tiež vrásky a ďalšie známky predčasného starnutia, zatiaľ čo UVB lúče spôsobujú spálenie a rakovinu kože. UVA lúče môžu prenikať cez mraky a sklo a pôsobia celý rok, preto odporúčame používať slnečnú ochranu každý deň.

Prejavy A Príznaky

Následky poškodenia pleti slnečným žiarením

Nadmerné vystavovanie UV lúčom spôsobuje predčasné starnutie.
UVA lúče prenikajú do hlbších vrstiev pleti a môžu spôsobovať jej krátkodobé aj dlhodobé poškodenie.

Medzi príznaky patria priame a nepriame poškodenie DNA, tvorba voľných radikálov v dôsledku pôsobenia UV žiarenia a rozklad kolagénu s následnou tvorbou vrások a predčasným starnutím pleti. Pretože tvár, ruky a dekolt sú vystavené UV žiareniu oveľa viac ako zbytok tela, potrebujú tieto oblasti - najmä tvár - špecifickú a pravidelnú ochranu po celý rok pre zmiernenie viditeľných známok starnutia.


Keď pleť starne, či už prirodzene alebo predčasne, mení sa. Typické sú:

  • Jemné linky a vrásky
  • Nejednotný tón pleti (nepravidelná pigmentácia)
  • Starecké škvrny (slnečné škvrny)


Nadmerné vystavovanie slnku môže tiež viesť k slnečnej elastóze - pleť je na pohľad žltkavá a zhrubnutá.

Attention

Pokiaľ Vás znepokojujú niektoré príznaky poškodenia pleti slnečným žiarením, obráťte sa na vášho praktického lekára alebo dermatológa.

Príčiny a faktory

Dva typy starnutia

Starnúca pleť stráca svoju elasticitu.

Existujú dva typy starnutia: vnútorné starnutie (tiež známe ako chronologické starnutie) a vonkajšie starnutie.

Vnútorné starnutie je nevyhnutné a nemôžeme ho ovplyvniť. Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú vnútorné starnutie, patria etnický pôvod, hormonálne zmeny a anatomické rozdiely.

Vonkajšie starnutie naopak ovplyvniť môžeme. Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú vonkajšie starnutie, patria okolité prostredie, lieky, fajčenie a pôsobenie UV žiarenia.

Pokiaľ chcete znížiť na minimum následky vonkajšieho starnutia, používajte slnečnú ochranu každý deň po celý rok, vyhýbajte sa nadmernému opaľovaniu a fajčeniu.


Prečítajte si viac o starnutí pleti všeobecne

Prečítajte si viac o účinkoch slnka na pleť 

Vystavovanie UV žiareniu

Odporúčame používať slnečnú ochranu - UVA a UVB žiarenie môže poškodzovať pleť.

Až 90 % všetkých známok starnutia pleti je spôsobené vystavovaním UV žiareniu*.

UVA lúče prenikajú hlboko do podkožného tkaniva a majú na svedomí dlhodobé slnečné poškodenie, ako je starnutie pleti, polymorfné svetelné erupcie a rakovina kože. UVB lúče prenikajú do horných vrstiev pleti a spôsobujú spálenie a poškodenie bunkovej DNA.

I keď je UVA žiarenie menej intenzívne ako UVB žiarenie, je 30 až 50krát bežnejšie a vyskytuje sa relatívne konštantne počas celého dňa v priebehu celého roka. Môže prenikať aj cez oblaky a sklo, preto je dôležité používať slnečnú ochranu každý deň, a tak predchádzať dlhodobému poškodeniu pleti.

* Zdroj: Ramos-e-Silva a kol., "Anti-age kozmetika: fakty a mýty. Clin. Dermatol. november - december 2013; 31(6): 750-8.

Skôr, ako je poškodenie pleti vplyvom slnečného žiarenia viditeľné samotným okom, môže ho odhaliť UV kamera.

Normal
UV Camera

Riešenie

Veľmi odporúčame celoročnú slnečnú ochranu.

To sa môže stať až vo chvíli, keď sa objavia vrásky a jemné linky.

Pokiaľ však chceme predísť predčasnému starnutiu pleti, musíme používať slnečnú ochranu každý deň po celý rok.

Prečítajte si viac o starnutí pleti všeobecne

Prečítajte si viac o vráskach


Zabráňte fotostarnutiu

Predčasnému starnutiu pleti sa dá predchádzať.

Eucerin Emulzia na opaľovanie proti vráskam (SPF 30/50) poskytuje vynikajúcu slnečnú ochranu a bola vyvinutá špeciálne pre pleť tváre.

Prináša tri kľúčové prvky: systém širokospektrálnych, fotostabilných UV filtrov (UVA a UVB), biologickú ochranu buniek a účinné zložky pre zmiernenie existujúcich známok starnutia.

Obsahuje účinné antioxidanty licochalcon Akyselinu glycyrrhetinovú, ktoré podporujú ochranu DNA. Dva druhy kyseliny hyaluronovej (nízko- a vysokomolekulárna) viditeľne redukujú vrásky tváre a dekoltu.

Emulzia má ľahkú a príjemnú konzistenciu, ktorá nezanecháva pocit mastnej pleti. Predstavuje ideálny podklad pod make-up, a má preukázateľne vysokú znášanlivosť aj na citlivej pleti - je ideálnym doplnkom vašej každodennej starostlivosti o pleť, ktorý poskytuje slnečnú ochranu.

Prečítajte si viac o Eucerin Emulzii na opaľovanie proti vráskam

Skôr, ako je poškodenie pleti vplyvom slnečného žiarenia viditeľné voľným okom, môže ho odhaliť UV kamera.

Normal
UV Camera


Celoročná ochrana

Dôležitosť používania slnečnej ochrany je všeobecne známa. Povedomie o nebezpečenstve nechráneného a nadmerného vystavovania UVA a UVB žiareniu je vysoké a opaľovacie krémy patria neodmysliteľne na zoznam vecí, ktoré si so sebou berieme na dovolenku. Toto príležitostné používanie slnečnej ochrany nás iste ochráni pred spálením a dlhodobým poškodením vplyvom UV žiarenia, ale časti tela, ktoré sú vystavené UV žiareniu trvale, ako je tvár, ruky a dekolt, potrebujú omnoho pravidelnejšiu ochranu, aby sme zabránili predčasnému starnutiu pokožky.

Až keď sa objavia prvé viditeľné známky starnutia, naplno pochopíme a uvedomíme si súvislosť medzi pôsobením slnka a fotostarnutím.

Súvisiace články

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin