Mastná a aknózna pleť – prečo potrebuje špeciálnu slnečnú ochranu?

4 min čítanie
Zobraziť viac

Slnečnú ochranu potrebujú všetky typy pleti. Tento článok vysvetľuje, prečo mastná a aknózna pleť vyžaduje zvláštnu starostlivosť pri slnečnej ochrane. Zaoberá sa tým, ako slnko pôsobí na aknóznu pleť, a odporúča, ako poskytnúť pleti potrebnú slnečnú ochranu a starostlivosť.

Čo je mastná a aknózna pleť?

Označenie „mastná“ sa používa pre typ pleti so zvýšenou produkciou kožného mazu. Kožný maz je produkovaný v mazových žľazách a je transportovaný na povrch pokožky, kde prispieva k jej ochrane. Mastná pleť sa vyznačuje lesklým povrchom a rozšírenými a viditeľnými pórmi. Viac informácií o mastnej pleti nájdete v článku Typy pleti.

Mastná pleť
Mastná pleť sa vyznačuje lesklým povrchom a rozšírenými a viditeľnými pórmi

Mastná pleť je náchylná na tvorbu komedónov (čiernych a bielych bodiek), ktoré môžu viesť k akné. Akné je neinfekčné ochorenie pleti, pri ktorom sa pupienky objavujú na tvári a často aj na krku, ramenách, chrbte a hrudníku. Viac informácií o príčinách akné a o tom, ako sa toto ochorenie vyvíja, nájdete v článku Čo spôsobuje nedokonalosti pleti a ako sa vyvíjajú v akné? Akné sa najčastejšie vyskytuje u dospievajúcich, ale príznaky môžu pretrvávať aj v dospelosti, alebo sa prvýkrát objaviť až v jej priebehu. Viac informácií sa dozviete v článku Rôzne typy akné.

Prečo je aknózna pleť obzvlášť náchylná na poškodenie slnkom?

Slnko nám v umiernenej miere prospieva, ale nadmerné vystavovanie slnečným lúčom môže spôsobiť krátkodobé aj dlhodobé poškodenie všetkých typov pleti vrátane mastnej.

Nadmerné a/alebo nechránené vystavovanie sa slnečným lúčom môže zhoršiť príčiny a spúšťače akné, čím sa situácia skôr zhorší než zlepší:

  • Slnko spôsobuje vysušovanie pleti a aj mastná pokožka potrebuje hydratáciu. Keď sa pleť vysušuje, mazové žľazy prepnú na vysokú výkonnosť a táto nadmerná produkcia mazu je jednou z kľúčových fáz vývoja pupienkov.
  • Keď sa pleť vysušuje, jej povrch tvrdne. To narúša prirodzený proces, pri ktorom sa odumreté kožné bunky odlupujú, a tak sa póry upchávajú a vznikajú pupienky.
  • Slnko taktiež vedie k zvýšenej produkcii potu a urýchľuje rýchlosť, s akou sa pot na povrchu pleti rozkladá. To vytvára ideálne prostredie na šírenie baktérií spojených s akné.
Slnečné žiarenie môže akné zhoršovať
Slnečné žiarenie môže akné zhoršovať
hyperpigmentácia
Akné môže spôsobiť hyperpigmentáciu (PIH)
Lieky na akné
Lieky na akné môžu zvýšiť citlivosť pleti na slnko

Slnečné žiarenie môže tiež vyvolať zvláštny typ akné známy ako Akné Aestivalis (častejšie známy ako Mallorca Akné). Akné Aestivalis vzniká, keď sa UVA lúče spoja s chemickými látkami v niektorých prípravkoch pre starostlivosť o pleť a ochranu pred slnkom a vyvolajú alergickú reakciu. Obvykle postihuje ženy medzi 25 a 40 rokmi, ktoré sa s akné stretli v puberte. Viac informácií o ňom si môžete prečítať v článku Rôzne typy akné.

Ľudia so stopami po akné (problémy s pigmentáciou spôsobené pozápalovou hyperpigmentáciou alebo PIH) sú obzvlášť náchylní na ďalšie problémy s hyperpigmentáciou. Nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu a/alebo nevhodná ochrana pred slnkom môže hyperpigmentáciu súvisiacu s akné ešte zhoršiť.

Náchylnosť pokožky k poškodeniu slnkom tiež zvyšujú niektoré spôsoby liečby akné a liekmi – napr. benzoylperoxid, tretinoín, adapalén a kyselina azelaová. Zvyšujú aj potrebu vhodnej ochrany pred slnkom. Viac informácií nájdete v článku Akné a lieky.

Ďalšie informácie na túto tému nájdete v článku Pomáha slnko pri akné, alebo ho zhoršuje?

Ako môžem chrániť svoju mastnú/aknóznu pleť pred slnkom?

Najlepším spôsobom, ako chrániť svoju pleť, je obmedziť čas strávený na slnku, vyhýbať sa mu v dobe najintenzívnejšieho svitu, nosiť ochranný odev a používať špičkový prípravok na slnečnú ochranu, ktorý poskytuje úroveň ochrany, akú vaša pleť potrebuje. Odporúčame tiež používať prípravky na ochranu pred slnkom, ktoré boli špeciálne vyvinuté pre mastnú a aknóznu pleť.

Vyberajte produkty:

  • s ľahšou konzistenciou: to ale neznamená, že musíte zľaviť z vysokej ochrany
  • označené „nekomedogénne“: to znamená, že neobsahujú zložky, ktoré by mohli blokovať póry a viesť k vzniku vyrážok
  • ktoré aktívne pomáhajú riešiť problémy vašej pleti a zároveň poskytujú ochranu pred slnkom
  • ktoré boli špeciálne vyvinuté pre mastnú a aknóznu pleť a u ktorých bolo klinicky a dermatologicky preukázané, že sú vhodné pre váš typ pleti

Rad Eucerin Sun zahŕňa niekoľko prípravkov, ktoré poskytujú mastnej a aknóznej pleti špeciálnu ochranu pred slnkom, ktorú potrebuje, a zároveň ponúkajú technológiu Oil Control s L-karnitínom, ktorá reguluje tvorbu kožného mazu:

slnečná ochrana pre pleť
Pleť, ktorá prechádza dermatologickou liečbou akné, potrebuje veľmi vysokú slnečnú ochranu
rad Eucerin na slnečnú ochranu
Rad Eucerin na slnečnú ochranu zahŕňa produkty špeciálne vyvinuté pre mastnú a aknóznu pleť.

Pre mastnú/aknóznu pleť tváre

Eucerin Ochranný krémový gél na opaľovanie na tvár Dry Touch Oil Control SPF 50+/30: Advanced Spectral Technology značky Eucerin poskytuje aknóznej pleti veľmi vysokú alebo vysokú ochranu proti UVA/UVB žiareniu a HEVIS svetlu1. Ultraľahké a nekomedogénne zloženie zanecháva okamžite suchý matný povrch pleti a dodáva pleti dlhotrvajúci (až 8h) zmatňujúci efekt.

Eucerin Ochranný krémový gél na opaľovanie na tvár Dry Touch Oil Control SPF 50+ tónovaný: Advanced Spectral Technology značky Eucerin je kombinovaný s farebnými pigmentmi pre rovnomerný a zjednotený tón pleti v odtieňoch svetlý a stredne tmavý pre veľmi vysokú UVA/B ochranu SPF 50+. Ultraľahké a nekomedogénne zloženie navyše ponúka až 12-hodinový zmatňujúci efekt.

 

Pre mastnú/aknóznu pokožku tela

Eucerin Transparentný sprej na opaľovanie Oil Control SPF 50+/30 a Eucerin Transparentný sprej na opaľovanie Dry Touch Sensitive Protect SPF 50+/30: Advanced Spectral Technology značky Eucerin ponúka veľmi vysokú alebo vysokú ochranu proti UVA/UVB žiareniu a HEVIS svetlu1. Zloženie taktiež podporuje vlastný mechanizmus obnovy DNA pokožky. Oba prípravky sa rýchlo vstrebávajú a sú nemastné.

Viac informácií o tom, ako minimalizovať riziká vystavenia sa slnečnému žiareniu, ako vybrať správne produkty na ochranu pred slnkom pre vašu pokožku a ako ich najlepšie používať, nájdete v článkoch Prečo potrebujem každodennú ochranu tváre pred slnkom a Ako mám chrániť svoje telo pred slnkom?

Ak používate produkty s peelingovým efektom na báze kyselín alebo obnovujúce pleťové prípravky, ako je napríklad vysoko účinné Eucerin DermoPure Sérum pre regeneráciu pleti, je dôležité mať na pamäti, že vaša pleť bude na slnko ešte citlivejšia. Odporúčame vám použiť prípravok večer a nasledujúce ráno sa uistiť, že ste použili vysoký alebo veľmi vysoký ochranný faktor.

Ak podstupujete dermatologickú liečbu, nezabudnite dodržiavať zásady „bezpečného slnenia“: obmedzte dobu pobytu vonku, vyhýbajte sa slnku v jeho najintenzívnejších hodinách, noste ochranný odev a používajte veľmi vysoký ochranný slnečný faktor aj v dňoch, keď je zamračené.

1 Zodpovedajú najprísnejším štandardom kladeným na ochranu pred UVA a UVB žiarením asociáciou Cosmetics Europe. Úroveň ochrany pred UVA žiarením je vyššia, ako je požadované podľa EÚ noriem.

Ďalšie odporúčané produkty

Súvisiace články

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin