Vedecké pozadie – Radu Eucerin Q10 ACTIVE

3 min čítanie
Zobraziť viac

Starnutie pleti je nevyhnutnou súčasťou celkového starnutia organizmu, na ktorom sa podieľa  kombinácia rôznych vonkajších a vnútorných faktorov, ktoré ovplyvňujú rýchlosť a spôsob, ako pleť starne. U osôb s citlivou pleťou sa prejavy predčasného starnutia môžu objavovať častejšie, lebo vlastná schopnosť pleti chrániť sa a regenerovať je narušená.

Kožné bunky citlivej starnúcej pleti nemajú dostatok energie a v dôsledku toho sa znižuje ich schopnosť regulovať hydratáciu, obnovovať sa a chrániť. Tento stav môže nastať, ak je bariérová funkcia kože narušená a ubúdajú pleti prirodzené látky ako kyselina hyalurónová, ktorá hydratuje pleť, a koenzýym Q10, ktorý kožným bunkám dodáva energiu, a tak zlepšuje ich regeneračnú funkciu.

Citlivá pleť a vrásky? Eucerin hľadá riešenia

Okrem viditeľných príznakov predčasného starnutia, ako sú linky a vrásky, sa u osôb s citlivou starnúcou pleťou môžu vyskytovať aj dehydratácie, začervenanie, zdrsnenie pleti alebo nepríjemné pocity napätia v porovnaní s normálnou pleťou. S týmito znalosťami sa Eucerin pustil do vývoja riešení starostlivosti na posilnenie citlivej pleti proti predčasnému starnutiu.

Príbeh z vedeckého pozadia nášho anti-age radu pre citlivú pleť

Výskumné centrum spoločnosti Beiersdorf v Hamburgu
Vedcom môže trvať roky, než nájdu riešenia, ktoré fungujú.

Mnoho ľudí vyhlasuje, že majú citlivú pleť. Chceli sme vytvoriť špeciálne zloženie, ktoré by nielen účinne upokojovalo a posilňovalo citlivú pleť, ale ktoré by tiež pôsobilo proti príznakom predčasného starnutia a tvorbe vrások, často ešte zosilnenými u citlivej pleti.  

Našou hlavnou úlohou bolo nájsť účinné omladzujúce zložky, ktoré by tiež dobre znášala i tá najcitlivejšia pleť, hovorí Mudr.  Andrea Schölermannová, klinická poradkyňa Eucerin.

"Zo všetkých možných zložiek, ktoré sme skúmali, vynikala jedna - koenzým Q10 - vďaka svojej schopnosti navracať bunkám energiu a antioxidačnému účinku. A navyše sa táto látka už prirodzene vyskytuje v pleti," vysvetľuje Schölermannová.

Q10 – prirodzená voľba pre citlivú pleť

Aby sme úplne pochopili, ako môže citlivá starnúca pleť využiť koenzým Q10, skúmali sme jeho známe funkcie v tele. V kožných bunkách pomáha prítomnosť koenzýmu Q10 premieňať  živiny na energiu, dopĺňa  tak ich regeneračný potenciál, aby mohli fungovať účinnejšie. S pribúdajúcim vekom sa však množstvo koenzýmu Q10 v pleti prirodzene znižuje a spôsobuje nedostatok energie v bunkách, ktoré potom majú horšiu schopnosť prirodzene regenerovať a brániť sa negatívnym vplyvom. V dôsledku toho pleť stráca pevnosť, žiarivosť a pružnosť a stáva sa náchylnejšou na tvorbu vrások.

Energia kožných buniek

Rovnako ako všetky telesné tkanivá potrebujú kožné bunky energiu na udržanie svojich vitálnych funkcií, svojej schopnosti regenerácie, obnovy a rastu. Energia vzniká, keď bunky metabolizujú rôzne živiny - tuky, sacharidy a bielkoviny. 

Koenzým Q10 má navyše silné antioxidačné vlastnosti, a tak pomáha neutralizovať voľné radikály, ktoré sa vytvárajú pôsobením vonkajších faktorov životného prostredia, ako je UV žiarenie a znečistenie. Voľné radikály prispievajú k rozpadu kolagénu a elastínu.

Mitochondrie (známe tiež ako bunkové "elektrárne") vyrábajú energiu nepretržitou premenou živín a kyslíka na ATP (adenosintrifosfát). V dôsledku starnutia sa zvyšuje množstvo voľných radikálov vedúce k narastajúcim škodám v mitochondriách.

Ako sme testovali koenzým Q10 na citlivej pleti

Pred použitím formule s obsahom koenzýmu Q10.
5-týždenná miestna aplikácia výrobku s obsahom Q10 redukuje hĺbku vrások v oblasti vonkajších očných kútikov.

Po rozsiahlych laboratórnych skúškach sme testovali účinky koenzýmu Q10 v rôznych štúdiách na dobrovoľníkoch s citlivou pleťou.  

"Použili sme proces známy ako mikrotopografia na meranie hĺbky vrások v oblasti vonkajších očných kútikov," vysvetľuje Schölermannová. Po uplynutí päťtýždennej skúšobnej doby vykazovali účastníci výrazné zmiernenie hĺbky vrások a tiež významné zníženie oxidačného stresu na pleť preukázané fotónovým žiarením (UPE), in vivo metódou určenou na meranie oxidačného stresu v koži.* 

* Zdroj: “CoQ10, a Topical Energizer for Aging Skin” 2004

V ďalšej štúdii sa skupina 21 dobrovoľníkov zúčastnila štúdie pod dermatologickou kontrolou  pre posúdenie účinkov Eucerin Denného krému Q10 ACTIVE pri použití dvakrát denne po dobu štyroch týždňov. Na konci testu dermatológovia potvrdili u 86 % účastníkov štúdie s citlivou pleťou "dobrú kožnú znášanlivosť", a u 60 % došlo k zlepšeniu príznakov, ako je začervenanie a šupinatenie pleti.

"Pre nás bolo najväčšou skúškou posúdiť účinnosť výrobkov pre skutočné ženy, ktoré sa s problémami svojej citlivej pleti vyrovnávajú každý deň. Výsledky nám presvedčivo ukázali, že výrobky Eucerin Q10 ACTIVE sú účinné a nielnže ich dobre znáša citlivá pleť, ale pôsobia aj proti príznakom predčasného starnutia," dodáva A. Schölermannová.

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin