vysokoenergetické viditeľné svetlo

Čo je to vysokoenergetické viditeľné svetlo a prečo by sme pred ním mali pokožku chrániť?

5 min čítanie
Zobraziť viac

Vysokoenergetické viditeľné svetlo (HEVIS) je všade okolo nás. Je súčasťou svetla, ktoré vidíme. Hoci je tu s nami rovnako dlho ako UV žiarenie, o jeho molekulárnom a pozorovateľnom účinku na pokožku toho zďaleka nebolo napísané toľko, ako o UV žiarení, pretože je relatívne novým objavom. Výskumy dokazujú, že vysokoenergetické viditeľné svetlo ovplyvňuje stav pokožky a môže byť aj príčinou jej fotostarnutia (predčasného starnutia spôsobeného slnečným žiarením). V tomto článku sa budeme zaoberať účinkami vysokoenergetického viditeľného svetla na pokožku, pozrieme sa naň v súvislosti s UVA a UVB žiarením a povieme si, ako najlepšie chrániť pokožku pred fotostarnutím. 

Zoznámte sa s vysokoenergetickým viditeľným svetlom

slnečné lúče
50 % slnečných lúčov je viditeľných

Spektrum slnečného žiarenia sa skladá z UV žiarenia, viditeľného svetla a infračerveného svetla. Viditeľné svetlo tvorí 50 % spektra slnečného žiarenia a ako názov napovedá, je to jediná časť svetla, ktorú dokáže ľudské oko zaznamenať (UV žiarenie a infračervené svetlo sú naproti tomu pre ľudské oko neviditeľné).

Modré/fialové pásmo viditeľnej časti spektra slnečného žiarenia má obzvlášť vysokú úroveň energie a je známe ako vysokoenergetické viditeľné svetlo. Toto svetlo sa často skrátene označuje ako HEV svetlo alebo HEVL.

V čom sa vysokoenergetické viditeľné svetlo líši od UV žiarenia?

Charakter svetla určuje jeho vlnová dĺžka, ktorá sa udáva v nanometroch (nm) a milimetroch (mm). Rozsah vlnových dĺžok viditeľného svetla je 400 až 760 nm, pričom vlnová dĺžka vysokoenergetického viditeľného svetla sa pohybuje približne medzi 400 – 500 nm. UV žiarenie má kratšiu vlnovú dĺžku (medzi 290 a 400 nm), UVA žiarenie má dlhšiu vlnovú dĺžku ako UVB žiarenie.
 
UV žiarenie zodpovedá za prevažnú väčšinu poškodení kože v dôsledku slnečného svetla, a preto by ochrana kože pred UV žiarením mala byť prioritou starostlivosti o pokožku vystavenú slnku.

Spektrum slnečného žiarenia
Svetlo HEVIS patrí do fialového/modrého pásma viditeľného spektra

Ako pôsobí vysokoenergetické viditeľné svetlo na pokožku?

Všetko s mierou

Slnečné svetlo pre nás môže byť prospešné: Je dôležitým zdrojom vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre zdravé kosti a zvyšuje hladinu serotonínu, čím zlepšuje našu náladu. Príliš veľa slniečka však môže poškodiť pokožku.

 

Vysokoenergetické viditeľné svetlo má na pokožku iný účinok ako UV žiarenie

Kým UVB žiarenie preniká iba do najvrchnejších vrstiev pokožky (epidermis), vysokoenergetické viditeľné svetlo rovnako ako UVA žiarenie preniká do spodných vrstiev pokožky (dermis):

 

  • UVB žiarenie spôsobuje spálenie pokožky. Vysokoenergetické viditeľné svetlo nie je spájané so spálením od slnka.
  • UVB žiarenie a v menšej miere aj UVA žiarenie sú spájané s poškodením DNA, ktoré môže byť príčinou rakoviny kože.
  • VA žiarenie aj vysokoenergetické viditeľné svetlo môžu spôsobiť predčasné starnutie kože (fotostarnutie).
  • UVA žiarenie je hlavnou príčinou slnečných alergií. UVB žiarenie môže tiež spôsobovať slnečné alergie, ale v menšej miere.
  • UVA a UVB žiarenie a vysokoenergetické viditeľné svetlo môžu byť príčinou hyperpigmentácie a môžu prispievať k vzniku slnečných škvŕn (známych tiež ako starecké škvrny), melazmy a pozápalovej hyperpigmentácie a iných podobných stavov.

Viac informácií o rozdiele medzi UVA a UVB žiarením nájdete v článku Čo je slnečné žiarenie a aký má vplyv na pokožku?

Spektrum slnečného žiarenia

Vysokoenergetické viditeľné svetlo a predčasné starnutie pokožky

Vysokoenergetické viditeľné svetlo rovnako ako UVA žiarenie vytvára voľné radikály (známe tiež ako „reaktívne formy kyslíka“, skrátene ROS). Tieto voľné radikály spôsobujú, že kožné bunky produkujú enzýmy rozkladajúce kolagén a elastín zodpovedné za pružný a mladistvý vzhľad pokožky. Tomuto procesu sa často hovorí „oxidačný stres“ a je príčinou fotostarnutia (predčasného starnutia pleti v dôsledku slnečného žiarenia). Starnutie je, samozrejme, úplne prirodzený proces, ale pôsobením slnečného žiarenia môže pokožka začať ochabovať a vytvárať hlboké vrásky skôr, ako je nevyhnutné.

Vysokoenergetické viditeľné svetlo a hyperpigmentácia

starecké škvrny na tvári
K vzniku slnečných škvŕn prispieva UVA a UVB žiarenie a vysokoenergetické viditeľné svetlo

Nerovnomernú pigmentáciu pokožky (často označovanú ako hyperpigmentácia) môže okrem UVA a UVB žiarenia spôsobovať aj vysokoenergetické viditeľné svetlo, ktoré môže tiež prispievať k vzniku stavov, ako sú starecké škvrny (známe tiež ako slnečné škvrny), melazma a pozápalová hyperpigmentácia.

Ako chrániť pokožku pred oxidačným stresom spôsobeným vysokoenergetickým viditeľným svetlom?

Je dôležité si uvedomiť, že slnečné lúče pôsobia na pokožku, aj keď je zamračené a oblačno. Ochrana pred slnkom by sa nemala obmedzovať iba na dni, kedy slnko najviac hreje, ale mala by byť súčasťou každodennej starostlivosti o pleť.

 

Mnoho moderných opaľovacích krémov ponúka účinnú ochranu proti UVA a UVB žiareniu chemickými filtrami a pigmentmi, ktoré však nechránia pred vysokoenergetickým viditeľným svetlom. Z tohto dôvodu odporúčame, aby ste sa poobzerali po produktoch s obsahom antioxidantov, ktoré pokožku chránia proti oxidačnému stresu. Pri výbere vhodných opaľovacích prípravkov je vždy prioritou poskytnúť pokožke tú najlepšiu ochranu pred UVA a UVB žiarením, ale zároveň je vhodné voliť tie produkty, ktoré navyše pôsobia proti oxidačnému stresu (spôsobenému vysokoenergetickým viditeľným svetlom). Pomôžete tak pokožke bojovať proti fotostarnutiu a obmedzíte výskyt pigmentových škvŕn. Bolo preukázané, že antioxidanty licochalcon A a kyselina glycyrrhetinová spoločným pôsobením chránia kožné bunky v hlbších vrstvách epidermis pred poškodením spôsobeným slnečným žiarením. 

 

Prípravky Eucerin Sun poskytujú komplexnú ochranu pred poškodením pokožky slnkom. Inovatívna technológia Advanced Spectral Technology kombinuje širokopásmové fotostabilné UVA/UVB filtre1 pre špičkovú ochranu pred UV žiarením s antioxidačnými účinkami licochalconu A, ktorý neutralizuje pôsobenie vysokoenergetického viditeľného svetla (HEVIS). Väčšina produktov radu Eucerin Sun obsahuje navyše kyselinu glycyrrhetinovú na dodatočnú ochranu DNA.

Ak vás najviac trápi starnutie pokožky, vyskúšajte opaľovaciu emulziu Eucerin Photoaging Control SPF 50+ alebo SPF 30. Tieto produkty kombinujú technológiu Advanced Spectral Technology s účinkami licochalconu A, kyseliny glycyrrhetinovej a kyseliny hyalurónovej, ktorá viditeľne redukuje príznaky starnutia.

Ak vás trápi predovšetkým hyperpigmentácia na tvári, vyskúšajte opaľovaciu emulziu Eucerin Pigment Control SPF 50+, kombinujúcu technológiu Advanced Spectral Technology s thiamidolom a kyselinou glycyrrhetinovou, ktorá podporuje vlastné mechanizmy obnovy DNA pokožky.

Aj keď je vždy najlepším riešením hyperpigmentácii predchádzať, thiamidol pomáha tým, ktorí ňou už trpia. Klinické a dermatologické testy preukázali, že thiamidol obmedzuje výskyt tmavých škvŕn a zabraňuje ich opätovnému vzniku.

1 Spĺňa prísne štandardy pre ochranu proti UVA a UVB žiareniu stanovené asociáciou Cosmetics Europe. Stupeň ochrany proti UVA žiareniu je vyšší, než vyžaduje EÚ. 

Eucerin produkty slnečnej ochrany

Súvisiace články

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin