Koža na rôznych častiach tela

Ako koža funguje – Na rôznych častiach tela

10 min čítanie
Zobraziť viac

Koža je najväčší orgán ľudského tela, ale nie všetky jej časti sú rovnaké. Štruktúra koža a spôsob, akým sa správa, sa mierne líši podľa toho, kde sa na našom tele nachádza. A rovnako tak jej odlišné časti vyžadujú odlišnú starostlivosť. Niektoré časti tela, ako ruky a tvár, sú viac vystavované vonkajším vplyvom (napr. slnečné žiarenie, čistiace prostriedky) než ostatné časti. Inteligentná kozmetická starostlivosť by mala odrážať rôzne potreby kože na celom tele.

Ako sa naša koža na rôznych častiach tela líši

Koža na našej tvári, hlave, v podpazuší, na rukách a nohách sa mierne líši od kože na zvyšku nášho tela.

Tvár

Tvár je najnápadnejšou časťou nášho tela. Stav a vzhľad pleti na tvári je kľúčovým ukazovateľom nášho celkového zdravia a hrá tiež významnú rolu pre naše sebavedomie. Kožné problémy a príznaky starnutia sú na pleti tváre veľmi zrejmé a môžu mať negatívny vplyv na sebadôveru jedinca. Ako spotrebitelia chceme zachovať našu pleť v čo najlepšom stave a to je tiež dôvodom, prečo sa na pleť tváre zameriava toľko kozmetického výskumu a kozmetických výrobkov.

Pleť tváre je veľmi tenká a najviditeľnejšia časť ľudskej kože.
Existujú štyri hlavné typy pleti: normálna, mastná, suchá a zmiešaná.

Rovnako ako koža všeobecne, hrá i pleť tváre významnú rolu  bariéry proti vonkajšiemu prostrediu. Ale na rozdiel od väčšiny kože na našom tele je takmer neustále v priamom kontakte s prírodnými vplyvmi, ako je slnko a UV žiarenie. Pleť tváre je veľmi tenká a citlivá a je náchylnejšia na starnutie. Prečítajte si viac v článku starnutie pleti

Pleť okolo očí je ešte tenšia a citlivejšia a potrebuje zodpovedajúcu starostlivosť. Epidermis (vonkajšia vrstva kože) je obvykle asi 0,1 mm silná; okolo očí sa však jej hrúbka pohybuje do 0,5 mm.  

Pleť tváre a jej stav sa u každého človeka líši, existujú ale 4 základné typy pleti – normálna, suchá, mastná a zmiešaná. Zistite viac v článku Typy pleti.

Vlasová pokožka

Pokožka na hlave, alebo vlasová pokožka, je bohatá na krvné cievy a obsahuje viac vlasových folikulov a mazových žliaz, než akákoľvek iná časť nášho tela.

Pokožka na našej hlave – vlasová pokožka – obsahuje viac folikulov, než akákoľvek iná časť tela.
Špeciálna a šetrná starostlivosť môže podporovať rast zdravých vlasov i našu celkovú pohodu.

Mazové žľazy sú vždy napojené na vlasové folikuly. Vylučujú na povrch kože kožný maz - sekrét bohatý na lipidy, ktorý spolu s ďalšími epidermálnymi lipidmi tvorí hydrolipidický film, ktorý chráni povrch pokožky a podporuje rast zdravých vlasov. Prečítajte si viac v článku štruktúra kože

Zdravé vlasy sú ukazovateľom nášho celkového zdravia a rovnako ako pleť  tváre úzko ovplyvňujú to, aký máme zo seba pocit. Vlasy, ktoré vidíme na hlave, sú vlasové vlákna, pod povrchom kože sú vlasové korienky, ktoré sú obalené vlasovými folikulmi. Tieto folikuly tvorené spojivovým tkanivom v dermálnej vrstve kože, vlasy vyživujú a pomáhajú im rásť.

Zvýšený počet folikulov a žliaz vo vlasovej pokožke, spolu s vlastnou špecifickou kožnou flórou, ktorá sa tu vyskytuje, spôsobujú, že je vlasová pokožka obzvlášť citlivá na niektoré kožné ochorenia. Je dôležité poskytovať vlasovej pokožke špeciálnu jemnú starostlivosť s cieľom podporovať rast zdravých vlasov.

Podpazušie

Pokožka v podpazuší je obzvlášť citlivá, pretože sa tu vzájomne otiera a toto trenie môže trvať i veľmi dlho bez prítomnosti svetla a vzduchu. Pokožka v podpazuší je tiež často vystavovaná nešetrnému holeniu alebo chemickým látkam v depilačných výrobkoch a niektorých dezodorantoch a antiperspirantoch.  

Pokožka v podpazuší je najčastejšie uvádzaná v súvislosti s potením. Ľudia majú po celom tele približne 1,6 - 4 milióny potných žliaz a práve v podpazuší, na dlaniach a na chodidlách je ich množstvo najvyššie. Existujú dva typy potných žliaz: 


  • Ekrinné žľazy: ktoré sa nachádzajú po celom tele.  
  • Apokrinné žľazy: ktoré sú sústredené v podpazuší, oblasti genitálií a pŕs.  

Apokrinné žľazy, ktoré sa aktivujú počas puberty, produkujú pot, ktorý má vysoký obsah bielkovín a je živnou pôdou pre baktérie.

Podpazušie je oblasť tela, ktorá je najviac náchylná na rast baktérií.

Podpazušie je tmavé, vlhké prostredie, kde môžu baktérie ľahko rásť. pH väčšiny kože na tele je okolo 5,5. Tvorí prirodzene kyslú vrstvu, známu ako kyslý plášť, ktorý pomáha chrániť kožu proti baktériám. Pokožka v podpazuší má pH 6,5. Vďaka tomuto výraznému zníženiu kyslosti je náchylnejšie na rast baktérií. Keď baktérie metabolizujú (rozkladajú sa), produkujú silno zapáchajúce látky. Pretože sa tieto látky nemôžu v podpazuší odparovať, môžu viesť k nepríjemnému telesnému pachu. Prečítajte si viac v článku potenie.

Ruky

Ruky sú ľudský nástroj a ich pokožka je výrazne odlišná od tej na ostatných častiach tela. Pokožka na dlaniach je tiež úplne odlišná od pokožky na chrbtoch rúk:

Pokožka na dlaniach a bruškách prstov je silná a pevná.
Pokožka na chrbtoch rúk nemá takmer žiadne tukové tkanivo a je veľmi tenká.

Pokožka na dlaniach a bruškách prstov a palcov: 

  • má silnú a pevnú rohovú vrstvu 
  • je bohatá na tukové a spojivové tkanivá 
  • má dostatočné množstvo tkaniva odolného voči tlaku
  • je bez chĺpkov a neobsahuje žiadne mazové žľazy 
  • má vysokú hustotu potných žliaz 
  • má nedostatok prirodzených hydratačných faktorov (NMF) 

Pokožka na chrbtoch rúk: 
  • neobsahuje takmer žiadne tukové tkanivo 
  • je veľmi tenká
  • má len málo jemných chĺpkov
Malé množstvo chĺpkov alebo žiadne chĺpky znamenajú, že počet mazových žliaz je oveľa nižší, než na iných častiach tela. 
Na folikuly, z ktorých chĺpky rastú, sa napájajú mazové žľazy zodpovedné za tvorbu mazu, ktorý zásobuje pokožku lipidmi a niektorými zložkami, ktoré viažu vlhkosť. Pokožka rúk teda obsahuje menej tukov a má menšiu schopnosť viazať vlhkosť, než ostatné časti tela.

Pokožka na rukách má tiež menšiu schopnosť stabilizovať to málo lipidov a látok viažucich vlhkosť, ktoré má. pH rúk je menej kyslé než na mnohých iných častiach tela, takže ich ochranný kyslý plášť – prirodzená kyslosť, ktorá pokožku chráni, je narušená.  

Skutočnosť, že pokožka na vrchnej strane rúk je odlišná od tej na spodnej strane, tiež znamená, že celková tvorba hydrolipidického filmu (emulzia tuku a vody, ktorá pokrýva vonkajšie povrch pokožky) je oslabená. Vo výsledku sú naše ruky náchylnejšie na dehydratáciu a pri prílišnej námahe sa rýchlo vysušia.

Ruky sú každodenne namáhané a sú náchylné na dehydratáciu.

Naše ruky sú každodenne namáhané. Počas aktivít doma, v kancelárii alebo v záhrade sú ruky neustále vystavené vonkajším faktorom, ktoré ich pripravujú o potrebné lipidy. Už len častý kontakt s vodou môže pokožku vysušovať, ruky sú navyše ale pravidelne vystavované tiež čistiacim látkam, rozpúšťadlám, zmenám teplôt a mechanickému namáhaniu. Prirodzená ochrana a systémy obnovy pokožky sú preťažené a výsledkom môže byť poškodenie bariérovej funkcie kože.

Nohy

Pokožka na chodidlách nôh obsahuje viac tukových buniek v podkoží než na väčšine ostatných častí tela, pretože nohy potrebujú silné vypodloženie pre tlmenie nárazov. Pri každom kroku nesú trojnásobok ľudskej telesnej hmotnosti a sú často vystavované mechanickým  tlakom, ako trenie tesnej alebo zle padnúcej obuvi či pri nadmernej chôdzi a behu.

Nadmerné trenie môže viesť k tvorbe otlakov a kurích ôk.
Pri vystavovaní dlhodobejšiemu tlaku a treniu sa zvyšuje tvorba otlakov.

Napriek silnému vypodloženiu môže nadmerné trenie poškodiť bariérovú funkciu pokožky, viesť k suchej pokožke a vo vážnejších prípadoch tiež k tvorbe otlakov a kurích ôk. Otlaky a kurie oká sú oblasti zhrubnutej pokožky, ktoré sa obvykle vyskytujú na chodidlách a pätách a mávajú guľatý tvar. Tlačia na hlbšie vrstvy pokožky a môžu byť bolestivé.   

Epidermis (vonkajšia vrstva kože) je na chodidlách silnejšia, než na iných častiach tela – jej normálna hrúbka je približne 0,1 mm, na chodidlách sa však pohybuje medzi 1 – 5 mm. Keď je pokožka nôh vystavovaná dlhodobejšiemu tlaku a treniu, zvyšuje sa tvorba otlakov a epidermis je hrubšia a tvrdšia, toto ochorenie sa označuje ako hyperkeratóza.

Ako ošetrovať pokožku na rôznych častiach tela

Pretože sa štruktúra a funkcie kože líši podľa toho, kde sa na našom tele nachádza, je dobré prispôsobiť kozmetickú starostlivosť týmto odlišným oblastiam.

Tvár

Správna starostlivosť o pleť sa skladá z 3 základných krokov: čistenia, starostlivosti a ochrany.

Čistenie

Pleť je dôležité čistiť jemne, ale dôkladne, ráno a večer. Ranné čistenie odstraňuje kožný maz, ktorý sa vyprodukoval počas nočnej regenerácie pleti, a pripravuje pleť na následnú starostlivosť. Večerné čistenie odstraňuje nečistoty, pot, maz, mejkap a pleťové prípravky a pripravuje pleť na vstrebávanie účinkov aktívnych zložiek v nočných krémoch.

Zistiť viac

Starostlivosť

Ošetrujúce prípravky majú dvojakú funkciu: cielene riešia konkrétne kožné problémy a pleť hydratujú a vyživujú.

Zistiť viac

Ochrana

Slnečná ochrana by mala byť nevyhnutnou súčasťou pravidelnej rannej starostlivosti o pleť. Hoci v malej miere je slnko pre pleť prospešné a podporuje tvorbu vitamínu D, prílišné vystavovanie UV žiareniu pleť poškodzuje, je jednou z hlavných príčin predčasného starnutia a môže viesť k závažnejším problémom, ako je rakovina kože. Profesionálna slnečná ochrana je dôležitá pre zachovanie zdravej pleti.

Zistiť viac
Ak chcete správne určiť typ pleti a ďalšie faktory, odporúčame požiadať o radu dermatológa.

Je dôležité používať výrobky, ktoré sú svojím zložením určené špeciálne pre váš typ a stav pleti, a ktoré rešpektujú prirodzené pH kože. Vyhľadávajte medicínske kozmetické výrobky, ktoré boli testované na citlivej pleti a u ktorých bola preukázaná ich kožná znášanlivosť. Eucerin ponúka komplexnú paletu výrobkov starostlivosti o pleť vhodných pre všetky typy a problémy pleti. Všetky prípravky prešli klinickými testami, ktoré preukázali ich kožnú znášanlivosť.  

Ďalšie informácie o tom, ako ošetrovať pleť tváre, vrátane jemnej pleti okolo očí, nájdete v článku každodenná starostlivosť o pleť tváre.  Kliknete tu, ak chcete zistiť viac o typoch a problémoch pleti.

Ak si nie ste istí ohľadne vášho typu pleti alebo kožného problému, či ktoré výrobky by pre vás boli najvhodnejšie, požiadajte o radu dermatológa.

Vlasová pokožka

Pokožka na hlave je obzvlášť náchylná na podráždenie, a preto je dôležité používať šetrné prípravky vlasovej kozmetiky.

Zlá voľba šampónu je jednou z hlavných príčin citlivosti vlasovej pokožky. Agresívne čistiace zložky a surfaktanty môžu pokožku pripraviť o kyslý plášť, a viesť ju k dehydratácii a podráždeniu. Niektorí ľudia tiež udávajú, že ich vlasová pokožka zostala alergická alebo citlivá po absolvovaní liečby kožných ochorení, ako je atopický ekzém alebo lupienka.  

Pre zachovanie zdravej vlasovej pokožky a vlasov je vhodné používať jemný šampón s hodnotou pH zodpovedajúcou pH kože a vyberať si také prípravky vlasovej kozmetiky, ktoré boli testované na citlivej pokožke, a u ktorých bola preukázaná ich kožná znášanlivosť. Zistite viac o rade šetrných, ale  účinných šampónov pre každodenné použitie Eucerin DermoCapillaire.

Nevhodný šampón môže spôsobiť podráždenie vlasovej pokožky, preto je dôležité vyberať si iba kvalitné prípravky.
Existujú rôzne prípravky pre riešenie bežných problémov s pokožkou hlavy.

Podráždenie vlasovej pokožky môže vyvolať mikrozápaly: slabé zápaly, keď pokožka reaguje na podráždenie a pokúša sa sama problém napraviť. Tieto zápaly sú také slabé, že si ich ani nevšimneme, ak ale pokožku vystavíme ďalšiemu podráždeniu, môže táto situácia vyústiť do vážnejšieho kožného problému. Je stále viac zrejmé, že mikrozápaly vlasovej pokožky sa podieľajú na štyroch najčastejších poruchách vlasovej pokožky: 

  • citlivosť pokožky 
  • dehydratácia a svrbenie pokožky
  • lupiny 
  • rednutie a vypadávanie vlasov 

Pre viac informácií o príznakoch a príčinách týchto bežných problémov vlasovej pokožky si prečítajte články citlivá vlasová pokožka, suchá a svrbiaca vlasová pokožka, lupiny a rednutie a vypadávanie vlasov. Eucerin ponúka komplexnú škálu prípravkov pre vlasovú pokožku, ktoré majú klinicky preukázanú schopnosť pôsobiť a poskytovať ochranu proti týmto problémom, čím posilňujú zdravie vlasovej pokožky a vlasov. Zistite viac na Eucerin DermoCapillaire.

Podpazušie

Väčšina prostriedkov starostlivosti o podpazušie sa zameriava na obmedzenie negatívnych dosahov potenia. Potenie, označované tiež ako perspirácia, je úplne prirodzený a veľmi dôležitý spôsob regulácie telesnej teploty. Keď mozog zistí, že sa telesná teplota zvýšila nad 37°C, vysiela signály do potných žliaz, aby začali uvoľňovať tekutinu. Táto tekutina – pot – potom ochladzuje povrch kože.  

Príznaky potenia a telesný pach, ktorý môže vznikať, však môžu byť nepríjemné a frustrujúce. Existujú dva hlavné spôsoby riešenia: 

  • dezodoranty 
  • antiperspiranty

Dezodoranty neutralizujú alebo absorbujú látky vytvárajúce zápach, a znižujú tak nežiaduci pach.
Antiperspiranty redukujú množstvo vylúčeného potu, a tak obmedzujú vlhkosť a pach.

Dezodoranty

Dezodoranty nemajú vplyv na množstvo vylúčeného potu, ale obsahujú látky, ktoré spomaľujú množenie baktérií spôsobujúcich zápach  (bakteriostázy). Môžu tiež obsahovať zložky, ktoré pohlcujú látky vytvárajúce zápach a znižujú nežiaduci telesný zápach. Niektoré navyše obsahujú vôňu a parfumáciu, ktoré prekryjú nepríjemné telesné pachy. 

Antiperspiranty
Antiperspiranty obsahujú účinné látky, ktoré znižujú množstvo vylúčeného potu, a tým obmedzujú vlhkosť a pach.  

Pre extrémne prípady, známe ako hyperhidróza, možno použiť dermokozmetické dezodoranty, ktoré kombinujú antiseptiká, antiperspiranty a kyslé pH pre obmedzenie rastu baktérií, a okrem účinnosti zaručujú tiež kožnú znášanlivosť. Eucerin ponúka rad antiperspirantov a dezodorantov, ktoré sú účinné a dobre ich toleruje i citlivá pokožka. Prečítajte si viac v článku Citlivá pokožka a intolerancia deodorantov a niektoré zaujímavé informácie o tom, ako bol vyvinutý tento rad.

Ruky

Pokožka na rukách potrebuje oveľa väčšie zásobovanie lipidmi (tukmi), než pokožka na iných častiach tela. Je dôležité udržovať ruky dobre hydratované, pretože poškodené, popraskané, suché a citlivé ruky majú zvýšený sklon k vzniku kožných ochorení (napr. kontaktná dermatitída).

Kvalitná hydratácia rúk môže znížiť riziko vzniku nežiaducich kožných problémov.

Vyhýbajte sa agresívnym umývacím prostriedkom a príliš častému umývaniu rúk. Keď si umývate ruky, nepoužívajte horúcu vodu, ktorá by pokožku zbytočne viac vysušovala.  

Pokožke vašich rúk prospejú umývacie a ošetrujúce výrobky, ktoré: 

  • sú účinné a šetrné, boli testované na citlivej pokožke
  • dopĺňajú lipidy 
  • udržujú prirodzené pH kože
  • podporujú proces regenerácie
  • poskytujú ochranu pred škodlivými UV lúčmi, ktoré môžu spôsobiť predčasné starnutie

Nohy

Nevhodná obuv je hlavnou príčinou problémov pokožky nôh.

70 % problémov pokožky nôh, vrátane tvorby kurích ôk a otlakov, je spôsobených nevhodnou obuvou. Tu môžu pomôcť gélové vankúšiky, zvláčňujúci krém a obmedzenie nosenia tesnej obuvi, rovnako ako pravidelné umývanie šetrnými, ale účinnými umývacími prostriedkami a používanie výrobkov medicínskej starostlivosti, ktoré pomáhajú liečiť kožné problémy v tejto oblasti.  

Nohy vyžadujú pravidelnú kontrolu. Praskliny, svrbenie a vlhkosť medzi prstami alebo šupinatenie na chodidle nohy môžu byť prvým príznakom hubovej infekcie. Ak sa tieto príznaky objavia, obráťte sa na dermatológa.

Odporúčame

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin