Atopická dermatitída na rukách

Atopická dermatitída na rukách – Príčiny, príznaky a ako najlepšie upokojiť a ošetrovať pokožku

5 min čítanie
Zobraziť viac

Atopická dermatitída na rukách (známa tiež ako dermatitída rúk alebo ekzém na rukách), je bežné ochorenie a postihuje zhruba každého 20. človeka1. Tento článok popisuje, čo si všímať, možné príčiny a spúšťače a odporučí vám, ako ošetrovať atopickú pokožku.

1 - British Association of Dermatology, publikované March 2016

Ako poznám, či mám atopickú dermatitídu na rukách?

Príznaky môžu byť od mierneho vysychania, začervenania a svrbenia až po šupinatenie, popraskané a intenzívne svrbiace ruky. V horších prípadoch sa na pokožke môžu vytvoriť pľuzgiere a praskliny a môže mokvať alebo krvácať. Ekzém sa môže objaviť na akejkoľvek časti rúk a príznaky sa individuálne líšia.

ekzém na rukách
Príznaky ekzému na rukách môžu byť od suchosti až po pľuzgiere a praskliny

Ak sa u vás či u vášho dieťaťa atopická dermatitída už vyskytla na iných častiach tela, potom je pravdepodobné, že spolu tieto dva prípady súvisia. Viac o tom, ako rozpoznať príznaky atopickej dermatitídy, si môžete prečítať v článkoch Atopická dermatitída a dojčatá, Atopická dermatitída a deti a Atopická dermatitída u dospelých.

Zatiaľ čo ekzém na rukách sa môže prvýkrát objaviť už v detstve, častejšie sa vyskytuje u dospelých v produktívnom veku. Často postihuje osoby, ktorých ruky sú v kontakte s chemikáliami a inými dráždivými látkami v rámci ich zamestnania. Rovnako ako všetky typy atopickej dermatitídy je ekzém na rukách neinfekčný, ale život s ním môže byť ťažký a môže spôsobovať problémy na pracovisku. Viac si môžete prečítať v článku ako Atopická dermatitída ovplyvňuje spánok a kvalitu života.

Mierna psoriáza na rukách môže vyzerať podobne ako ekzém na rukách, preto ak máte akékoľvek pochybnosti o vašich príznakoch, mali by ste sa poradiť s vaším lekárom, ktorý určí vašu presnú diagnózu. Viac si prečítajte v článku Psoriáza.

Čo spôsobuje, alebo vyvoláva ekzém na rukách?

Niektorí ľudia majú genetickú predispozíciu k atopickej dermatitíde – o týchto možných príčinách si môžete prečítať v článku Znalosť atopickej dermatitídy. Vzhľadom na toto dedičné nastavenie sú citlivejší na vonkajšie dráždivé látky a alergény a s väčšou pravdepodobnosťou sa u nich vyskytne ekzém na rukách.

umývanie rúk
Časté umývanie a/alebo agresívne surfaktanty môžu vyvolať ekzém na rukách

Ale tiež ľudia bez týchto dedičných dispozícií môžu trpieť ekzémom na rukách. Už vďaka štruktúre svojej pokožky sú ruky náchylnejšie na vysychanie než iné časti nášho tela. Dôvody si môžete prečítať v článku Pokožka na rôznych častiach tela. Časté umývanie, chladné počasie a chemikálie na pracovisku, to všetko môže poškodzovať vonkajšie vrstvy pokožky, čo vedie k jej vysychaniu a väčšej tendencii na podráždenie. Toto ochorenie je známe ako dráždivá kontaktná dermatitída.

Ďalšia forma kontaktnej dermatitídy, známa ako alergická kontaktná dermatitída, je oveľa menej častá a objavuje sa, keď naše telo začne byť alergické na látku po tom, čo jej bolo pravidelne vystavované. Príznaky sú podobné, rovnako ako liečba. Medzi bežné alergény patria farby na vlasy, parfumy, nikel (používaný v šperkoch a hodinkách), latex v gumených rukaviciach a niektoré druhy rastlín.

Ak je pokožka suchá a podráždená, škriabanie tieto príznaky ďalej zhoršuje. Viac si prečítajte v článku Znalosť atopickej dermatitídy.

Ako mám ošetrovať atopickú pokožku na rukách?

hydratované ruky
Pravidelná hydratácia poskytuje atopickým rukám potrebnú starostlivosť
Alergická kontaktná dermatitída a šperky
Alergická kontaktná dermatitída spôsobená šperkami

Pravidelná a účinná kozmetická starostlivosť vám tiež pomôže poskytnúť vašej pokožke potrebnú podporu, predĺžiť dobu medzi vzplanutiami a upokojiť pokožku vo chvíli, keď je najviac podráždená a svrbí.

Umývanie rúk
Ruky si umývajte vo vlažnej vode (vyhýbajte sa príliš horúcim alebo príliš chladným teplotám) a používajte jemné prípravky na umývanie rúk bez vône, ktoré boli vyvinuté špeciálne na pravidelné používanie a/alebo atopickú pokožku, ako je Eucerin AtopiControl Sprchový olej.

Snažte sa vyhýbať antibakteriálnym umývacím prípravkom bez obsahu vody, pretože často obsahujú alkohol a rozpúšťadlá, ktoré môžu vaše príznaky zhoršovať a zosilňovať vzplanutie pokožky.

Pokožku vysušte jemným prikladaním uteráka, netrite a bezprostredne po umytí rúk použite hydratačný krém.

Hydratácia rúk
Na každom umývadle doma aj v práci majte hydratačný krém na ruky, aby ste ho mohli použiť po každom umývaní rúk a kedykoľvek je vaša pokožka suchá. Eucerin Krém na ruky AtopiControl bol vyvinutý špeciálne tak, aby poskytoval atopickým rukám potrebnú každodennú hydratačnú starostlivosť a obsahuje licochalcon A (pre upokojenie pokožky a zmiernenie začervenania) a ceramidy (ktoré posilňujú bariérovú funkciu pokožky).

Pri vzplanutí môžete používať Eucerin AtopiControl Acute krém ako doplnkovú starostlivosť na liečbu predpísanú vaším lekárom. Doplnková starostlivosť znamená v lekárskej terminológii, že výrobok zvyšuje účinky iného výrobku. Hoci nejde o zdravotnícky výrobok a nie je určený ako jeho náhrada, Eucerin AtopiControl Acute krém obsahuje mentoxypropandiol (výťažok z mentolu) a dekandiol (antibakteriálnu aktívnu zložku), ktoré preukázateľne ochladzujú a upokojujú pokožku a prinášajú rýchlu úľavu. Pre maximálny účinok potom naneste Eucerin AtopiControl Krém na ruky.

Viac si môžete prečítať v článku Ako spoznať a zvládať akútne vzplanutie a informácie o tom, ako ošetrovať ekzém na rukách u detí nájdete v článku Atopická dermatitída a dojčatá a Atopická dermatitída a deti.

Zdravotnícka liečba
Najčastejším zdravotníckym liečebným riešením sú steroidy, ale slabé steroidné krémy a masti (napríklad 1 % hydrokortizón) nie vždy prinášajú účinok na silnej pokožke, preto vám v niektorých prípadoch môže lekár odporučiť silnejšie zloženie. Terapia ultrafialovým žiarením (UV) sa tiež niekedy používa na liečbu závažnej dermatitídy rúk.

Akým ďalším spôsobom môžem ošetrovať svoje ruky?

Najlepšou liečbou ekzému na rukách je snažiť sa vyhýbať faktorom, ktoré ho vyvolávajú. Uvádzame kroky, ktoré ostatným pacientom pomohli:

  • Noste ochranný odev (napr. rukavice), aby ste ruky nevystavovali škodlivým látkam.
  • Pod pracovnými vinylovými alebo neoprénovými rukavicami noste bavlnené rukavice, ktoré ochránia pokožku pred trením a zabránia kumulácii vlhkosti vo vnútri rukavíc.
  • Po použití vysušte vnútro gumených rukavíc a bavlnené rukavice udržujte v čistote (pravidelne ich perte pomocou vášho pracieho prípravku bez vône a mydlových zložiek alebo prípravku na umývanie rúk).
  • Nenoste veľké množstvo šperkov, na noc si ich dávajte dole a pravidelne ich čistite.

Pri pretrvávajúcich príznakoch sa obráťte na lekára.

Viac o tom, ako ošetrovať atopickú pokožku na ďalších častiach tela, si môžete prečítať v článkoch Atopická dermatitída na rôznych častiach tela, Atopická dermatitída na tvári, Atopická dermatitída na očných viečkach a Atopická pokožka na vlasovej pokožke.

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin