Znalosť atopickej dermatitídy

Znalosť atopickej dermatitídy – Čo spúšťa ekzém a ako by ste mali ošetrovať atopickú pokožku?

12 min čítanie
Zobraziť viac

Atopická dermatitída je bežné kožné ochorenie v detskom veku a postihuje aj mnoho dospelých. Typicky ju sprevádza suchá, začervenaná a svrbiaca pokožka, a môže mať významný fyzický a psychický vplyv na kvalitu života pacientov. Aj keď neexistuje žiadny známy liek, bolo preukázané, že účinná starostlivosť o pokožku zmierňuje príznaky a upokojuje pokožku na dlhšiu dobu.

Tento článok poskytuje všeobecný úvod k téme atopickej dermatitídy. Vysvetľuje, čo to je a ako postihuje ľudský organizmus. Dočítate sa o možných príčinách a spúšťačoch, a tiež možnostiach, ako upokojiť pokožku počas akútnych vzplanutí, zmierniť príznaky a ošetrovať atopickú pokožku každý deň. 

Čo je atopická dermatitída?

svrbiaca pokožka
Pre atopickú dermatitídu je typická svrbiaca pokožka

Atopická dermatitída – tiež známa ako atopický ekzém – je neinfekčné, chronické (t. j. trvalé alebo dlhodobé) zápalové kožné ochorenie, pre ktoré je typická suchá, šupinatá, svrbiaca a dráždivá pokožka, ktorá sa môže objaviť na tvári aj na tele.
Výskyt atopickej dermatitídy sa od 70. rokov minulého storočia v rozvinutých krajinách dvojnásobne až trojnásobne zvýšil.1, 2, 3 Aj v rozvojových krajinách postihuje stále viac jedincov. Atopická dermatitída je najčastejšia u dojčiat a detí: predpokladá sa, že ňou trpí približne 15 % až 20 % detí na celom svete, pričom u zhruba 90 % všetkých chorých sa príznaky prejavia počas prvých piatich rokov života.1, 2, 3

Ochorenie môže pretrvávať až do dospelosti a výskumy ukazujú, že u tých, ktorí trpeli atopickou dermatitídou ako deti, sa môžu vyvinúť ďalšie súvisiace ochorenia, ako je astma a alergická rinitída.4 Ale aj u osôb, ktoré týmto ochorením netrpeli v detskom veku, sa môže objaviť v dospelosti: odhaduje sa, že každý 12. dospelý trpí atopickým ekzémom5.

Zaujímavosť

Ja hovorím dermatitída, ty hovoríš ekzém

Tieto označenia možno zamieňať, a znamenajú to isté: súhrnné pojmy pre zápalové zmeny v pokožke. Ako také zahŕňajú mnoho rôznych kožných ochorení. Atopický ekzém a atopická dermatitída sú to isté (atopický znamená dedičnú citlivosť na určité alergény). 

Aké sú príznaky atopickej dermatitídy?

Vyrážka
Vyrážka sa môže objaviť kdekoľvek na tele
začervenaná pokožka
Pokožka môže byť počas vzplanutia začervenaná, suchá a intenzívne svrbieť

Suchosť, svrbenie a dráždivosť – to všetko sú príznaky atopickej pokožky. U osôb so svetlou pokožkou má postihnutá oblasť pokožky obvykle červenkasté sfarbenie a môže zhnednúť. Pri tmavších typoch pokožky môže byť postihnutá oblasť svetlejšia alebo tmavšia, vzhľadom na to, že atopická dermatitída ovplyvňuje pigmentáciu pokožky.
Atopická dermatitída sa môže objaviť kdekoľvek na tele, ale najčastejšie sa vyskytuje: na tvári (vrátane oblasti okolo očí), krku a dekolte, vlasovej pokožke, vnútornej strane lakťov, v zákolenných jamkách a na rukách a priehlavkoch. Viac si môžete prečítať v článkoch Atopická dermatitída na tvári, Atopická dermatitída na očných viečkach, Atopická dermatitída na vlasovej pokožke, Atopická dermatitída na rukách, Atopická dermatitída na rôznych častiach tela.
Postihnuté oblasti sa mierne líšia v závislosti od veku. Prečítajte si viac o tejto téme v článkoch Atopická dermatitída u dojčiat, Atopická dermatitída u detí a Atopická dermatitída u dospelých.

Aké sú rôzne fázy atopickej dermatitídy?

Pre atopickú pokožku sú typické dve fázy:

Akútna fáza
Tiež známa ako „aktívna fáza“ a často označovaná ako „vzplanutie“. V tejto fáze je atopická pokožka najviac dráždivá:

  • Pokožka svrbí normálne až intenzívne. Môže vás tiež páliť a byť bolestivá.
  • Pokožka je na pohľad začervenaná, suchá a šupinatá. Môže byť hrboľatá alebo opuchnutá a môže mierne krvácať.

Viac si o možných spúšťačoch vzplanutia a o tom, ako upokojiť a ošetrovať atopickú pokožku počas vzplanutia, môžete prečítať v článku Ako spoznať a zvládať akútne vzplanutie.


Neakútna fáza
Medzi vzplanutiami sú obdobia, keď je atopická pokožka pokojnejšia a menej dráždivá. Táto neakútna fáza je známa tiež ako neaktívna, pokojová alebo fáza bez vzplanutia.

  • Pokožka je na dotyk „normálnejšia“ (t. j. symptómy sú menej dráždivé).
  • Pokožka je na pohľad aj na dotyk suchá až veľmi suchá a môže byť šupinatá, mierne sa olupovať a mierne svrbieť.
  • Môžu byť vidieť drobné, zahojené praskliny (z predchádzajúcich vzplanutí).
  • Symptómy sú podobné ako pri suchej pokožke (skôr stav než ochorenie poznáme ako xeróza). Viac si prečítajte v článku O suchej pokožke všeobecne.
Dve fázy atopickej dermatitídy
Dve fázy atopickej dermatitídy

Dĺžka každej fázy sa u jednotlivca výrazne líši a starostlivosť o pokožku by mala byť prispôsobená tak, aby vyhovovala rôznym potrebám pokožky v každej fáze.

Na atopickú dermatitídu neexistuje žiadny známy liek, preto je hlavným cieľom každodennej starostlivosti o atopickú pokožku predĺžiť neakútnu fázu. Počas vzplanutia je kladený dôraz na upokojenie príznakov a čo najrýchlejšie upokojenie pokožky.

Rad Eucerin AtopiControl bol vyvinutý špeciálne tak, aby pokožke poskytol starostlivosť a pohodlie, ktorú v každej fáze potrebuje.

Môže atopická dermatitída ovplyvňovať viac ako vašu pokožku?

Život s atopickou dermatitídou, a to najmä počas vzplanutia, môže byť stresujúci a je známe, že ochorenie má významný vplyv na kvalitu života.

ekzém a nedostatok spánku
Atopická dermatitída môže narušiť kvalitný nočný spánok

Okrem problémov spôsobených samotným podráždením pokožky môže atopická dermatitída viesť k fyzickým a psychickým problémom, ako je nedostatok spánku, diskriminácia, stres a všeobecný nedostatok sebadôvery.

Preto pacienti často obmedzujú svoj každodenný život – ochoreniu prispôsobujú svoje oblečenie, stravovanie, aký mejkap nosia a akým činnostiam sa venujú. Môže mať vplyv aj na ich vzťahy, ak majú pacienti pocit, že symptómy zhoršujú ich atraktivitu. Ak trpia atopickou dermatitídou dojčatá a deti, rodičia sa môžu cítiť bezmocní a trpieť pocitmi viny. 

Viac si môžete prečítať v článku Ako atopická dermatitída ovplyvňuje spánok a kvalitu života, a zistiť, aké konkrétne vplyvy má na rôzne vekové skupiny v článkoch Atopická dermatitída u dojčiat, Atopická dermatitída u detí a Atopická dermatitída u dospelých.

Čo spôsobuje atopickú dermatitídu?

Atopická dermatitída súvisí s narušenou bariérovou funkciou pokožky a imunitnou poruchou.

Prierez atopickou pokožkou
Prierez atopickou pokožkou

Vonkajšie (epidermálne) vrstvy zdravej pokožky tvoria kožné bunky (korneocyty) obklopené hmotou bohatou na lipidy – cholesterol, voľné mastné kyseliny a ceramidy. Viac si prečítajte v článku Štruktúra kože. Pri atopickej pokožke neprebieha normálny metabolizmus lipidov, čo spôsobuje nedostatok ceramidov a vedie k transepidermálnej strate vody.4 Táto väčšia strata vody spôsobuje, že pokožka vysychá, čo oslabuje jej prirodzenú bariérovú funkciu.

Oslabená bariérová funkcia atopickej pokožky je tiež spojená s nedostatkom filagrínu (génu zodpovedného za tvorbu štrukturálnych proteínov, ktoré posilňujú bariérovú funkciu pokožky). Ak je prirodzená bariérová funkcia pokožky narušená, je pokožka náchylnejšia na podráždenie a infekciu.

Pacienti tiež trpia nepravidelnou imunitnou funkciou (označovanou ako atopia), vďaka ktorej ich pokožka citlivejšie reaguje na okolité prostredie a je náchylnejšia na zápaly.

Existuje množstvo teórií o vplyve dedičnosti i okolitého prostredia na to, prečo sa u niektorých ľudí rozvinie atopická dermatitída a u iných nie. Patria medzi ne:

astma
Astma súvisí s atopickou dermatitídou
Znečistené ovzdušie
Znečistené ovzdušie môže spustiť, alebo zhoršiť atopickú dermatitídu

Genetické predispozície
Pre vznik atopickej dermatitídy existujú dva hlavné rizikové faktory: 1) genetická porucha filagrínového génu (FLG)1,6 a 2) výskyt atopického ochorenia v rodinnej anamnéze.1, 3

Deti môžu zdediť nedostatok filagrínu po rodičoch7 a tieto génové chyby sú obzvlášť bežné u belochov1. Početné štúdie preukázali, že FLG gén zohráva kľúčovú úlohu v bariérovej funkcii pokožky, a že mutácie tohto génu vedú k výskytu atopickej dermatitídy. V prípade mutácií filagrínu je ochorenie tiež ťažšie a trvalejšie.1

Približne 70 % všetkých pacientov s atopickou dermatitídou má výskyt atopického ochorenia v rodinnej anamnéze.1,3,8 Existuje preukázateľná spojitosť medzi atopickými ochoreniami: atopickou dermatitídou, astmou a sennou nádchou. Ak jeden alebo obaja rodičia trpia jedným z týchto ochorení, existuje pravdepodobnosť, že sa u ich dieťaťa rozvinie atopická dermatitída. Riziko sa zvyšuje úmerne, ak teda obaja rodičia majú všetky tri ochorenia, pravdepodobnosť, že dieťa zdedí ochorenie, stúpa.

Podnebie/Znečistenie
Zdá sa, že trvalý pobyt v rozvinutej krajine, meste (najmä s vyššou úrovňou znečistenia) alebo v chladnom podnebí, zvyšuje riziko atopickej dermatitídy. O zaujímavom výskume súvislosti medzi atopickým ekzémom a podnebím si môžete prečítať v článku Atopická dermatitída u detí.

Príznaky atopickej dermatitídy sú tiež jej spúšťačmi. Pokožka je suchá a svrbí, a pacienti majú nutkanie sa škriabať. Toto škriabanie poškodzuje ochrannú bariéru pokožky a baktéria známa ako zlatý stafylokok (Staphylococcus Aureus) sa môže množiť a infikovať pokožku. Táto infekcia spôsobuje zápal a svrbenie, ktoré stav ďalej zhoršuje a pokožka je ešte dráždivejšia a svrbí: uzatvára sa bludný kruh známy ako Cyklus atopickej pokožky.

CYKLUS SVRBENIA - ŠKRIABANIE

Cyklus atopickej pokožky
Cyklus atopickej pokožky

Čo môže vyvolať reakciu pri atopickej pokožke?

Stres a ekzém
Stres môže vyvolať atopickú dermatitídu
Škriabajúce a syntetické tkaniny
Škriabajúce a syntetické tkaniny môžu zhoršovať príznaky

Existuje celý rad vonkajších vplyvov, ktoré môžu zhoršovať atopickú dermatitídu a zhoršovať aj jej symptómy. U každého jednotlivca sú odlišné, ale môže medzi ne patriť:

  • podnebie a znečistenie,
  • pot,
  • stres,
  • alergie,
  • cigaretový dym,
  • hrubé alebo nepriedušné tkaniny: napr. vlna a nylon,
  • nikel – kov obsiahnutý v hodinkách a šperkoch,
  • chemické látky, ako napríklad niektoré pracie prostriedky,
  • slnko: niektorí uvádzajú, že slnko vyvoláva ich príznaky, u iných stav pokožky zlepšuje.

Viac si o nich môžete prečítať v článkoch Ako spoznať a zvládať akútne vzplanutie a Faktory, ktoré majú vplyv na kožu.

Ako ošetrovať pokožku s atopickým ekzémom?

Kvalitná pravidelná starostlivosť o pokožku pomocou výrobkov so špeciálnym zložením pre atopickú pokožku pomôže zmierniť príznaky atopickej dermatitídy a umožniť vašej pokožke alebo pokožke vášho dieťaťa zostať pokojnejšia dlhšiu dobu.

hydratácia atopickej pokožky
Udržujte atopickú pokožku hydratovanú pre posilnenie jej bariérovej funkcie
Emolienty
Emolienty pomáhajú zmierňovať príznaky atopickej dermatitídy

Účinná hydratácia: Kľúčom k starostlivosti o atopickú pokožku je obnoviť prirodzenú ochrannú bariéru pokožky tým, že jej poskytneme potrebnú hydratáciu. Každodenné používanie hydratačných výrobkov (známych tiež ako emolienty) pomáha predchádzať, alebo čo najdlhšie oddialiť vzplanutie v rámci základnej starostlivosti. Hľadajte hydratačné výrobky, ktoré obsahujú osvedčené aktívne zložky, ako sú:

  • Licochalcon A: výťažok zo sladkého drievka, ktorý upokojuje pokožku a zmierňuje začervenanie.
  • Ceramidy: ktoré posilňujú bariérovú funkciu pokožky.
  • Omega-3 a omega-6: pupalkový olej, olej z hroznových jadier a sójový olej sú bohatými zdrojmi týchto esenciálnych mastných kyselín, ktoré upokojujú a vyživujú pokožku a zároveň dopĺňajú jej ochrannú bariéru.

Tieto zložky sú súčasťou účinného zloženia radu výrobkov Eucerin AtopiControl, ktorý bol vyvinutý špeciálne pre starostlivosť o atopickú pokožku.

Emolienty môžu tiež pomôcť k upokojeniu pokožky pri akútnych vzplanutiach. Viac si môžete prečítať v článku Ako spoznať a zvládať akútne vzplanutie.

Masti na predpis: kortikosteroidy (ako je hydrokortizón) dokážu upokojiť atopickú pokožku počas vzplanutia. Viac si môžete prečítať v článku Ako spoznať a zvládať akútne vzplanutie. Váš lekár vám poradí najvhodnejšiu liečbu pre vašu pokožku.

Jemné, ale dôkladné umývanie: Umývanie a čistenie je dôležitým prvým krokom v starostlivosti o atopickú pokožku. Používajte jemné, ale účinné umývacie a čistiace výrobky, ktorých špeciálne zloženie je šetrné k atopickej pokožke. Vyskúšajte Eucerin AtopiControl Sprchový olej.

Viac o tom, ako poskytnúť atopickej pokožke potrebnú starostlivosť, si môžete prečítať v článkoch Ako ošetrovať atopickú pokožku u dospelých a Ako ošetrovať detskú atopickú pokožku

Ako môžem znížiť pravdepodobnosť akútnych vzplanutí?

Pretože neexistuje žiadny známy liek na atopickú dermatitídu, najlepším spôsobom, ako pokožku ošetrovať, je urobiť maximum pre zníženie pravdepodobnosti akútneho vzplanutia. Tu sú niektoré z vecí, ktoré ostatným pacientom pomohli:

Buďte opatrní pri umývaní pokožky: časté umývanie v príliš horúcej vode môže poškodzovať ochrannú bariéru pokožky a spôsobiť jej vysychanie. Hrubé špongie a masážne kefy môžu zaťažovať atopickú pokožku.

Skúste sa umývať vo vlažnej vode, obmedziť čas strávený vo vani, radšej sa umývajte v sprche ako vo vani a pokožku utierajte jemným prikladaním uteráka, netrite. Po športe sa čo najskôr rýchlo osprchujte, aby ste telo schladili a zbavili ho potu – teplo a pot môžu u niektorých ľudí vyvolať vzplanutie.

Ak vaša práca vyžaduje časté umývanie rúk, alebo ich vystavujete chemickým látkam, snažte sa ich pôsobenie obmedziť. Viac si môžete prečítať v článku Atopická dermatitída a ruky.

Chlaďte sa: udržujte nízku izbovú teplotu a vlhkosť vzduchu a vyberajte si dovolenku v chladnom alebo miernom klimatickom páse. Zmiernite tak potenie, ktoré môže vyvolávať podráždenie a svrbenie.

Slnečná ochrana: Atopická pokožka je už sama o sebe suchá a slnko spôsobuje ďalšie vysychanie. Obmedzte pobyt na slnku, vyhýbajte sa mu v hodinách, kedy je najintenzívnejšie, noste ochranný odev a používajte adekvátny ochranný faktor. Viac si môžete prečítať v článku Účinky slnka na citlivú pokožku.

Noste mäkké, priedušné látky: Snažte sa vyhýbať hrubým a syntetickým tkaninám na pokožke. Aj vlna spôsobuje u niektorých jedincov svrbenie. Tiež niektoré pracie prostriedky môžu dráždiť atopickú pokožku, preto pre citlivú pokožku vyberajte nebiologické výrobky.

Na noc si navlečte bavlnené rukavice: Škriabanie situáciu ďalej zhoršuje, preto ak sa vy alebo vaše dieťa máte tendenciu škriabať, pomôžu vám rukavice zmierniť poškodenie pokožky.

Mejkap: Vyberajte si výrobky, ktoré boli vyvinuté špeciálne pre suchú citlivú pleť, tak znížite pravdepodobnosť podráždenia.

Strava: Každý sme iný, ale niektorí zistili, že určité potraviny a nápoje u nich vyvolávajú príznaky – často uvádzajú mlieko, vajcia, orechy, kôrovce a alkohol. Skúste si viesť stravovací denník, vďaka ktorému zistíte, čo spôsobuje akútne vzplanutie na vašej pokožke alebo pokožke vášho dieťaťa. Nerobte však výrazné zmeny v stravovaní u dojčiat a detí bez toho, aby ste ich najprv neprerokovali s vaším lekárom.

Prestaňte fajčiť: Cigaretový dym môže zhoršovať príznaky atopickej dermatitídy.

Viac si môžete prečítať v článku Faktory, ktoré ovplyvňujú kožu.

Ak príznaky pretrvávajú, alebo vás obťažuje, či znepokojuje stav vašej pokožky či pokožky vášho dieťaťa, obráťte sa na svojho lekára.

Zdroje

  1.  Overview of Atopic Dermatitis, Avena-Woods C, Am J Manag Care, 2017 June, Vol. 23, No. 8, Supplement S115-123
  2.  Nutten S. Atopic dermatitis: global epidemiology and risk factors. Ann Nutr Metab. 2015; 66(suppl 1):8-16. Doi: 10.1159/000370220.
  3.  Eichenfield LF, Tom WL, Chamlin SL, et al. Guidelines of care for the management of atopic dermatitis: section 1. Diagnosis and assessment of atopic dermatitis. J Am Acad Dermatol. 2014; 70(2):338-351. doi: 10.1016/j.jaad.2013.10.010.
  4. Spergel JM. From atopic dermatitis to asthma: the atopic march. Ann Allergy Asthma Immunol. 2010; 105:99–106. doi: 10.1016/j.anai.2009.10.002.
  5. WebMD 
  6. Sicherer SC, Leung DY. Advances in allergic skin disease, anaphylaxis, and hypersensitivity reactions to foods, drugs, and insects in 2008. J Allergy Clin Immunol. 2009; 123(2):319-327. doi: 10.1016/j. jaci.2008.12.025.
  7. Comprehensive analysis of the gene encoding filaggrin uncovers prevalent and rare mutations in ichthyosis vulgaris and atopic eczema. Sandilands et al. Nat Genet. 2007 May; 39(5):650-4.
  8. Wen HJ, Chen PC, Chiang TL, Lin SJ, Chuang YL, Guo YL. Predicting risk for early infantile atopic dermatitis by hereditary and environmental factors. Br J Dermatol. 2009; 161(5):1166-1172. doi: 10.1111/j.1365-2133.2009.09412.x.

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin