Citlivá pokožka – Ako ošetrovať podráždenú pokožku

8 min čítanie
Zobraziť viac

Pokožka sa môže stať citlivou z mnohých dôvodov a kedykoľvek počas života - od raného detstva do staroby. Ak je narušená ochranná bariérová funkcia kože, pokožka je citlivejšia na vonkajšie podnety, ako sú napríklad  baktérie, chemické látky, alergény a ďalšie. Príznaky - ako začervenanie, šupinatenie a opuchy - sa môžu objaviť na tvári, tele i vlasovej pokožke. Pokožka môže tiež svrbieť a nepríjemne ovplyvňovať každodenný život. Zatiaľ čo niektorí majú predispozíciu k tejto kondícii pokožky,  iní môžu byť týmito náhlymi "zmenami v správaní" svojej pokožky prekvapení. Citlivá pokožka často reaguje nepredvídateľne a môže sa objaviť kdekoľvek na tele.

Pochopenie významu prirodzených obranných mechanizmov pokožky a faktorov, ktoré ju oslabujú, môže pomôcť k rozlúšteniu tejto "reči kože". Nepredvídateľnosť citlivej pokožky znamená, že v mnohých prípadoch sú účinné riešenia skôr o prevencii, než o liečbe. Cieľom teda je obmedziť a minimalizovať jej príčiny a spúšťače.

Prejavy a príznaky

Mnohé z príznakov hypersenzitivity nie sú viditeľné, ale u niektorých pacientov môže dôjsť k začervenaniu.

Ako spoznáte hypersenzitívnu pokožku:

Citlivá pokožka úzko súvisí s hypersenzitívnou pokožkou a jej príznaky a spúšťače sú podobné. U hypersenzitívnej pokožky sú však kožné nervy ešte citlivejšie a reakcie preto môžu byť častejšie alebo intenzívnejšie. Hypersenzitívna pokožka nie je ochorenie, je to zmyslový vnem spôsobený zvýšenou citlivosťou kožných nervov. Postihnutí obvykle trpia nepríjemnými pocitmi štípania, pálenia alebo svrbenia, ktoré nie sú viditeľné - a tie môžu byť sprevádzané viditeľnými príznakmi, ako je začervenanie alebo suchosť (i keď nie vždy). V závažných prípadoch môže porucha viesť k rosacei a pokožke so sklonmi ku kuperóze. Rosacea je chronická zápalová porucha, ktorá postihuje až 10 % dospelej populácie a postihuje najmä osoby so svetlými vlasmi. Medzi príznaky patrí erytém (začervenanie), červené vriedky, červené cievy a podráždené oči.

Čo je citlivá pokožka a ako ju spoznáte

Rohová vrstva (stratum corneum) tvorí vrchnú vrstvu epidermis a chráni telo pred podráždením.
Zdravá pokožka má ochrannú bariéru, ktorá zadržuje vlhkosť a chráni spodné vrstvy pred prenikaním dráždivých látok.

Pokožka má prirodzenú ochrannú bariéru, ktorá bráni baktériám a škodlivým látkam prenikať do tela a zároveň obmedzuje úbytok vody a bráni dehydratácii. Tento proces zachováva pokožku zdravú a hydratovanú a udržuje jej pružnosť a pevnosť.  

Vonkajšie faktory (napr. počasie) a vnútorné faktory, ako je stres, však môžu tento proces ohroziť, oslabiť prirodzené obranné mechanizmy pokožky a spôsobiť, že pokožka bude drsná a suchá. Vonkajšie vplyvy potom môžu situáciu ešte zhoršiť a viesť k jej zapáleniu.  

Citlivú pokožku rozpoznáte podľa nasledujúcich prejavov:


  • viditeľné príznaky ako je erytém (začervenanie alebo vyrážka), šupinatenie, opuchy alebo zhrubnutie povrchu pokožky
  • pocity svrbenia, napätosti, pálenia alebo štípania

Príznaky sa môžu objaviť na tvári, perách, rukách, tele i vlasovej pokožke. Príčinami môžu byť tiež telesné zmeny, buď dočasné, ako je tehotenstvo, alebo trvalejšie, ako je starnutie organizmu. Niektoré jej príznaky môžu byť podobné suchej pokožke, nie vždy však súvisia s týmto ochorením a kozmetické riešenia pre suchú pokožku tiež v tomto prípade nemusia na jej príznaky účinkovať.

Odporúčanie

Ak si nie ste istí, akým druhom kožného ochorenia trpíte, mohol by vám pomôcť náš kožný test, alebo požiadajte o radu svojho lekárnika. Kvôli odbornej diagnostike sa obráťte na svojho lekára či dermatológa.

Príčiny a faktory

Príčiny citlivej pokožky - ako môže dôjsť k oslabeniu prirodzených obranných mechanizmov kože

Ako sa pokožka chráni

Vrchnú vrstvu epidermis tvorí rohová vrstva (stratum corneum), ktorá funguje ako bariéra voči vonkajšiemu svetu. Bráni prenikaniu mikroorganizmov a látok, ako sú chemikálie a alergény. Tiež minimalizuje transepidermálnu stratu vody (TEWL), čím chráni telo pred dehydratáciou.

Stabilná rohová vrstva a neporušený hydrolipidický film obmedzujú prenikanie škodlivých látok a nadmernú stratu vody.

Rohová vrstva pripomína stenu zloženú z "tehál", čiže kožných buniek, ktoré zaisťujú stabilitu, a "malty", alebo epidermálnych lipidov, ktoré zaisťujú priepustnosť a zároveň pevnú súdržnosť. Na jej povrchu je ochranný kyslý plášť, hydrolipidický film. Táto emulzia vody (hydro) a tukov (lipo) má mierne kyslé pH 5 a:

  • udržuje zdravú kožnú flóru a proces olupovania pokožky (deskvamáciu), ktorý je nevyhnutnou súčasťou regenerácie pokožky
  • neutralizuje zásadité látky - mydlá a bežné surfaktanty.

Kožné enzýmy aktivujú vlastné prirodzené obranné mechanizmy pokožky. Majú na starosti udržovanie životne dôležitých bariérových funkcií, reguláciu hydratačnej rovnováhy a stimuláciu obnovy pokožky. Ak je činnosť enzýmov znížená alebo spomalená, sú obranné mechanizmy pokožky oslabené a umožňujú nielen transepidermálnu stratu vody, ale tiež  prenikanie dráždivých látok.  

Dráždivé látky, napr. mydlá, môžu v dôsledku ich zásaditého pôsobenia ďalej zhoršovať stav pokožky, ktorá je potom náchylná nielen na zapálenie, ale tiež na bakteriálne, vírusové a hubové infekcie.

Vnútorné príčiny citlivej pokožky

Pretože je pokožka dojčiat tenšia, je citlivejšia než pokožka dospelých.
Stres môže vyvolať hormonálnu nerovnováhu, ktorá môže znížiť účinnosť bariérovej funkcie kože.

  • Pokožka dojčiat je tenšia a jej bariérová funkcia je nedostatočná, preto je oveľa citlivejšia na chemické, fyzikálne a mikrobiálne vplyvy. Prečítajte si viac o koži v rôznych vekových kategóriách.
  • U zrelej pokožky začínajú ubúdať látky, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou štruktúry a funkcií hydrolipidického filmu a ochranného kyslého plášťa, čo vedie k nerovnováhe pH a zvýšenému úbytku vody. Tým sa starnúca pleť môže stať citlivejšou na vysoko zásadité výrobky (napr. mydlo).
  • Hormonálna nerovnováha spôsobená stresom alebo v špecifických obdobiach života, ako je tehotenstvo, menštruačný cyklus, puberta alebo menopauza. To všetko môže znížiť účinnosť bariérovej funkcie pokožky.
  • Niektorí ľudia sú náchylnejší na podráždenie, citlivú pokožku. Patria medzi nich osoby so suchou alebo poškodenou pokožkou, atopickým ekzémom, akné a hypersenzitívnymi poruchami pokožky, ako je rosacea, ktorých pokožka môže reagovať na dráždivé látky (parfumácie, farbivá a pod.)
  • Nediagnostikované či neliečené poruchy kožnej znášanlivosti a alergie na potraviny ako je lepok, mliečne výrobky, potravinárske prísady a vajcia, môžu mať za následok zápaly pokožky a vyrážky.
  • Dehydratácia, spôsobená nadmerným potením alebo nedostatkom vody, môže tiež pokožku vysušovať a namáhať.

Vonkajšie príčiny citlivej pokožky

Niektoré lieky môžu spôsobiť dočasnú citlivosť pokožky.
Niektoré mydlá a kozmetické výrobky poškodzujú povrch pokožky a spôsobujú nerovnováhu jej úrovne pH.

  • Sezónne a klimatické zmeny a kolísanie teplôt môžu zvýšiť citlivosť pokožky. V chladnom počasí znižujú kožné žľazy svoje vylučovanie látok nevyhnutných pre zachovanie ochranného kyslého plášťa, čo spôsobuje vysychanie pokožky. Tento negatívny účinok majú tiež ústredné kúrenie a klimatizácia. V horúcom počasí kožné žľazy produkujú viac potu, ktorý sa odparuje a zanecháva pokožku suchšiu.
  • Prílišné používanie mydiel a umývacích prostriedkov s bežnými surfaktantmi môže spôsobiť značné škody na povrchu pokožky, pretože pokožku pripravuje o jej ochranné lipidy a spôsobuje nerovnováhu v prirodzených hladinách pH kože.
  • Niektoré lekárske ošetrenia, ako je rádioterapia a niektoré lieky, môžu dočasne spôsobovať citlivosť pokožky. Po ukončení liečby by ťažkosti mali odoznieť.  

Prečítajte si viac o faktoroch, ktoré majú vplyv na kožu.

Ďalšie faktory

Aké činnosti a správanie môžu zhoršiť citlivú pokožku

Prílišné umývanie môže pokožku vysušovať a zvyšovať jej citlivosť.

Zvýšenie pozornosti venovanej osobnej hygiene znamená, že ľudia sa viac sprchujú či kúpu vo veľmi horúcej vode a pri utieraní pokožku silno trú. To môže mať za následok úbytok prirodzených hydratačných faktorov a povrchových lipidov. Umývacie  prostriedky s bežnými surfaktantmi pokožku vyčistia, tiež ju ale nadmerne vysušia.

Riešenie

Ako môžete citlivej pokožke pomôcť?

Zmena každodenných návykov

Drobné úpravy vašich návykov pri umývaní môžu pomôcť obnoviť ochrannú bariéru pokožky - znížte teplotu vody, a nezostávajte v sprche či vani príliš dlho (najmä v oblastiach s tvrdou vodou), používajte šetrné  tenzidy alebo sprchové oleje a pokožku osušte jemným prikladaním uteráka.

Nedávny výskum v oblasti výživy ukázal, že zvýšená konzumácia potravín s vysokým obsahom antioxidantov a vitamínu C, a nízkym obsahom sacharidov a nasýtených tukov môže pomôcť ozdraveniu namáhanej pokožky a obnove jej zdravšieho stavu. Niekedy tiež môže pomôcť zistiť, či netrpíte potravinovými alergiami alebo poruchami znášanlivosti. Ak na ne máte podozrenie, obráťte sa na výživového poradcu alebo svojho lekára. Tiež pitie dostatočného množstva vody je dôležité, najmä u starších osôb.  

Obmedzenie stresu môže tiež hrať svoju rolu pri znižovaní citlivosti pokožky. Medzi osvedčené metódy patrí pravidelné cvičenie a nácvik relaxačných techník.  

Všeobecne majú ľudia tendenciu ošetrovať citlivú pokožku iba vtedy, keď sa prejavia akútne príznaky. Ak si ale zvyknete na pravidelnú hydratačnú starostlivosť – a budete ju dodržovať – môže sa hustota jej výskytu znížiť a dokonca vymiznúť. Táto pravidelná starostlivosť sa môže líšiť u citlivej pleti tváre a u citlivej pokožky tela.

Po sprchovaní pokožku osušte jemným prikladaním uteráka, tak zabránite ďalšiemu poškodeniu kožnej bariéry.
Vyberajte si aktívne zložky, ako je dexpantenol a glycerín, ktoré neúčinkujú iba na povrchu pokožky.

  • Ako zvoliť čistiaci prípravok pre každodenné použitie
    Mnoho umývacích prípravkov je takých účinných, že pokožku zbavujú nielen nečistôt, ale tiež hydrolipidického filmu, ktorý ju chráni. Pre citlivú a suchú pokožku je dôležité vybrať sprchový výrobok, ktorý posilňuje jej bariérovú funkciu a chráni proti strate hydratácie. Eucerin pH5 Sprchová emulzia rešpektuje navyše kyslosť pokožky. Eucerin pH5 Relipidačný sprchový olej zanecháva na pokožke ochranný film, ktorý bráni jej nadmernému vysúšaniu. Citlivá pleť tváre potrebuje šetrné čistiace prípravky, ktoré ju nebudú dráždiť  - vyskúšajte rad Eucerin DermatoCLEAN.
  • Ako zvoliť ošetrujúci výrobok pre každodenné použitie
    Pri voľbe ošetrujúceho prípravku pre citlivú pokožku nezáleží iba na tom, aby bol bez dráždivých látok. Výrobok musí tiež aktívne účinkovať  pod povrchom pokožky, podporovať jej vlastné regeneračné procesy a prirodzené obranné mechanizmy.
    K tomu pomáhajú aktívne zložky ako je dexpantenolglycerín, ktoré sú prírodného pôvodu a zlepšujú stav hydratácie kože.
    V ideálnom prípade by mal výrobok tiež obnovovať prirodzené pH kože prostredníctvom napr. pH5 citrátového pufru.

Vo vedeckých testoch tieto tri zložky preukázali schopnosť aktivovať a chrániť kožné enzýmy, a tak pomáhať obnove prirodzenej bariérovej funkcie kože vedúcej k zlepšeniu hydratácie a posilneniu odolnosti voči dráždivým látkam. Ich kombinácia je obsiahnutá vo výrobkovom rade Eucerin pre citlivú pokožku, ktorý obsahuje telové mlieka, krémy, oleje i šampón.

Ruky sú náchylné na vysychanie, pretože sú najviac odhalené a častejšie ich umývame.

  • Starostlivosť o ruky, tvár a pery
    Na ruky a tvár často najviac pôsobia vonkajšie podmienky a časté umývanie. Preto môžu byť obzvlášť citlivé na vysychanie a dokonca praskanie. Je dôležité čo najčastejšie používanie ošetrujúcich výrobkov pre ochranu a zvláčnenie namáhanej pokožky. Rad Eucerin pre citlivú pokožku ponúka extrémne jemné čistiace riešenia, ktoré zachovávajú prirodzenú bariérovú funkciu pokožky.

Od tehotenstva k novorodencovi

Hormonálne zmeny v tehotenstve môžu náhle spôsobiť vznik citlivej pokožky. Jemné, prírodné oleje môžu pomôcť zmierniť svrbenie a výskyt strií. Ošetrujúce výrobky s obsahom vitamínu E a vysoko kvalitných rastlinných olejov bohatých na kyselinu linolovú, posilňujú prirodzenú bariérovú funkciu pokožky a zvyšujú  jej pružnosť. Prečítajte si viac o koži v rôznych vekových kategóriách.

Súvisiace články

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin