Mikroplasty plávajúce na vodnej hladine

Mikroplasty v kozmetických prípravkoch

5 min čítanie
Zobraziť viac

Čo sú mikroplasty?

Program OSN pre životné prostredie (UNEP) definuje mikroplasty ako pevné, vo vode nerozpustné a biologicky nerozložiteľné plastové častice s veľkosťou do piatich milimetrov. Primárne mikroplasty sú zámerne vytvárané v podobe drobných častíc, ktoré slúžia ako základná zložka výrobkov. Sekundárne mikroplasty sú naproti tomu vedľajším produktom veľkých kusov plastov, ktoré sa v dôsledku erózie a pôsobenia prírodných živlov rozpadajú na menšie časti.

Ako mikroplasty ovplyvňujú životné prostredie?

Znečistenie životného prostredia plastmi je jedným z najpálčivejších problémov súčasnosti. Bez ohľadu na to, ako sa mikroplasty dostanú do okolitej prírody, môžu tu zostať a tiež zostávajú po celé generácie. Keďže sa rozkladajú veľmi pomaly, sú zdrojom znečistenia pôdy i morí po celom svete. Ako také sú považované za potenciálne škodlivé pre životné prostredie.

Malá zelená sadenička s dvoma listami, ktorá klíči vo vlhkej hnedej pôde.

Prečo sa v kozmetických prípravkoch používajú mikroplasty?

Malé pevné plastové častice sa obvykle používajú v čistiacich prípravkoch na starostlivosť o telo, ako sú zmývateľné peelingy, exfoliačné prípravky alebo sprchovacie gély so šetrným peelingovým účinkom. Keď sa prvýkrát začalo hovoriť o dopade mikroplastov na životné prostredie, bol Beiersdorf, materská spoločnosť značky Eucerin, jednou z prvých kozmetických spoločností, ktorá sa v roku 2013 rozhodla prestať používať polyetylénové peelingové častice (známejšie ako mikroguličky). Mikroplastové náplne sa navyše používajú v bezoplachových prípravkoch s cieľom dosiahnuť vyššiu viskozitu a lepší pocit hladkej pokožky.

Zloženie kozmetických prípravkov bez mikroplastov

My ako značka Eucerin sme sa rozhodli vylúčiť zo zloženia našich prípravkov suroviny na báze mikroplastov a neustále zvyšovať ekologickosť našich výrobkov.

Vo svetle súčasnej diskusie o znečistení svetových oceánov plastmi na seba značka Eucerin berie zodpovednosť za riešenie vplyvu mikroplastov a je odhodlaná ich úplne odstrániť zo svojho sortimentu. To sa netýka len mikroplastov, ktoré môžete vidieť a cítiť.

  • V roku 2015 sme v receptúrach prípravkov Eucerin vymenili polyetylénové častice za ekologickejšie alternatívy. Receptúry, ktoré predtým obsahovali mikroguľôčky, zaraďujú teraz častice mikrokryštalickej celulózy a zmesi mikrokryštalickej celulózy, častíc oxidu kremičitého a ricínového vosku. Tieto náhradné biologicky rozložiteľné častice sú rovnako jemné a šetrné k pokožke ako ich predchodcovia a majú rovnaký peelingový účinok.
  • V roku 2020 sme tiež z našich produktov úplne vylúčili nylon (typ mikroplastu) a ich zloženie prispôsobili zodpovedajúcim spôsobom.
  • Od konca roku 2023 je zloženie všetkých našich produktov úplne bez mikroplastov, ako ich definuje UNEP (Program OSN pre životné prostredie).

Odkiaľ ešte pochádzajú mikroplasty?

Mikroplasty nenájdeme iba v kozmetických prípravkoch a produktoch starostlivosti o pleť ako ich syntetickú zložku, ale vyskytujú sa v prekvapivo širokej škále výrobkov každodennej potreby. Tieto drobné plastové častice vznikajú aj v prípade zlej recyklácie alebo nevhodnej likvidácie väčších kusov plastu. Skôr či neskôr sa väčší kus plastu rozpadne na mnoho menších častí.

Plastové úlomky na špičke prsta

Mikroplasty môžu prekvapivo vznikať aj pri obyčajnom praní oblečenia. Syntetické vlákna z oblečenia sa pri praní odlupujú a končia vo vodných tokoch. Podľa štúdie Frauenhoferovho inštitútu z roku 2018 vyprodukuje priemerný obyvateľ Nemecka štyri kilogramy mikroplastov ročne. Z toho iba 19 gramov, teda 0,5 %, pripadá na prípravky osobnej starostlivosti a kozmetiku.

Preskúmajte zoznam ingrediencií značky Eucerin

Výber našich ingrediencií sa riadi vysokými internými štandardmi a záväzkami týkajúcimi sa účinnosti, bezpečnosti a udržateľných zdrojov a ich dopadu na životné prostredie po použití. Eucerin chce byť transparentný s ohľadom na zloženie svojich prípravkov a uľahčovať spotrebiteľom rozhodovanie o nákupe udržateľných kozmetických výrobkov, preto aj naďalej poskytujeme informácie o zložkách, ktoré používame. Zistite viac a preskúmajte zoznam ingrediencií značky Eucerin.

Súvisiace články

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin