Prejavy starnutia – Citlivá starnúca pleť

4 min čítanie
Zobraziť viac

So začiatkom procesu starnutia sa začína meniť tiež štruktúra pleti. Tieto zmeny sa navonok prejavujú v jej textúre a vzhľade.

V dôsledku zníženia hladiny prirodzených látok, ktoré zaisťujú pleti pevný a mladistvý vzhľad, sa môžu objaviť jemné linky a vrásky. S ďalším oslabením vnútornej štruktúry sa môže vyskytnúť strata objemu pleti alebo strata pružnosti pleti. Pleť sa môže tiež stať citlivejšou.

Prejavy A príznaky

AKO ROZPOZNAŤ CITLIVÚ STARNÚCU PLEŤ

Pleť tváre, ktorá je citlivá, môže mať rôzne prejavy a príznaky. Môže ju sprevádzať svrbenie, pocit napätia alebo vyrážky.  

Navyše sa od 25. roka začínajú na povrchu pleti objavovať prvé viditeľné príznaky starnutia. Na pohľad najviac zreteľné sú jemné linky a vrásky, strata objemustrata pružnosti pleti. Avšak všetky zmeny nevidno. V prípade citlivej pleti je najvýraznejšia zmena spôsobu, ako pleť reaguje na rôzne podnety.

Starnutie pleti ovplyvňuje všetky vrstvy kože

Po 25. roka vedie každoročný úbytok kolagénu a elastínu k povoľovaniu štruktúry dermis.
Úbytok tukových buniek môže viesť k tvorbe vrások, napríklad okolo nosa a úst.

 1. Vrstvy epidermis
  Pomalšia obnova buniek a znížená tvorba lipidov na povrchu pokožky predstavuje väčšie riziko zdrsnenia a dehydratácie. S rastúcim vekom sa táto konkrétna vrstva kože stáva citlivejšou na UV žiarenie. Pokožka sa horšie hojí a znížená funkcia imunitného systému môže viesť k nárastu kožných infekcií i pomalšiemu hojeniu rán. Pleť je menej odolná a častejšie reaguje podráždením.

 2. Vrstvy dermis
  Od 25. roka dochádza ročne k 1 % úbytku kolagénu, jedného zo "stavebných pilierov" pleti. Spoločne s úbytkom elastínu to vedie k povoleniu spojivového tkaniva. Stavebná štruktúra je narušená, a tak môžu vznikať vrásky. Znižuje sa pružnosť a pleť je náchylnejšia na poškodenie a praskanie kapilár. Znížený krvný obeh znamená menej efektívny prívod živín a kyslíka k povrchu pleti. Následkom toho pleť stráca svoj mladistvý vzhľad.

Aká je citlivá starnúca pleť na pohľad a na dotyk

Nevyhnutný proces starnutia zhoršujú klesajúca hladiny kyseliny hyalurónovej a koenzýmu Q10.
Rad príznakov, ako je začervenanie, dehydratácia, napätosť a citlivosť na vonkajšie faktory môže poukazovať na citlivú pleť.

Pleť tváre je obzvlášť tenká a citlivá, preto je náchylnejšia na poškodenie a podráždenie vonkajšími faktormi. Následkom prirodzeného,  nevyhnutného procesu starnutia je znížená schopnosť pleti regulovať hydratáciu, regenerovať a chrániť seba samu. To nastáva, keď je bariérová funkcia koža oslabená a stav ďalej zhoršuje prirodzené ubúdanie látok, ako je kyselina hyalurónová, ktorá hydratuje kožné vrstvy. 

Pleť, ktorá je citlivá a podlieha predčasnému starnutiu, sa môže prejavovať nasledujúcimi príznakmi: 

 •  Začervenanie 
 •  Dehydratácia a drsný povrch 
 •  Jemné linky a vrásky 
 •  Pocit napätosti 
 •  Zvýšená citlivosť na vonkajšie faktory

Príčiny A faktory

ČO SPÔSOBUJE CITLIVÚ STARNÚCU PLEŤ?

Mladistvá pleť obsahuje prirodzené látky na úrovniach, vďaka ktorým správne funguje. Ak pleť starne, zmeny hladín týchto látok spôsobujú zmeny v spôsobe, ako pleť vyzerá a pôsobí na dotyk. Jedna z týchto látok, koenzým Q10, dodáva kožným bunkám energiu na zlepšenie ich regeneračnej funkcie, a tak sú samy schopné sa účinnejšie obnovovať. 

Nedostatok koenzýmu Q10 vedie k zníženiu regeneračných schopností buniek, čo znamená, že sa pleť stáva náchylnejšou na poškodenie spôsobené oxidačným stresom. Pleť sa tak stáva citlivejšou a vykazuje známky predčasného starnutia, ako sú jemné linky a vrásky alebo suchý povrch.

Ďalšie Faktory

ČO ĎALEJ OVPLYVŇUJE CITLIVÚ STARNÚCU PLEŤ?

Okrem nevyhnutných procesov starnutia prebiehajúcich v pleti, vrátane poklesu bunkovej energie, existuje rad ďalších faktorov, ktoré môžu prispievať k citlivej starnúcej pleti.

Oxidačný stres

Stresujúci a hektický životný štýl môže vyvolať oxidačný stres.

Oxidačný stres hrá významnú rolu u biologických procesov, ktoré urýchľujú proces starnutia pleti. Nastáva vtedy, keď niektoré faktory životného štýlu a pôsobenie špecifických látok vyvolajú tvorbu voľných radikálov - prchavých molekúl, ktoré napádajú vnútornú bunkovú štruktúru pleti, čím ju oslabujú a umožňujú viditeľné prejavy predčasného starnutia, ako sú vrásky, strata objemustrata pružnosti pleti.

Faktory životného štýlu, ktoré môžu prispievať k oxidačnému stresu sú:

Slnko 
Nechránené vystavovanie UV žiareniu je hlavnou príčinou starnutia pleti. Okrem urýchlenia rozpadu kolagénu, ktorý je súčasťou štruktúry dermis, môže UV žiarenie spôsobiť zápaly a spálenie, vďaka ktorým môže pleť byť tiež citlivejšia.

Fajčenie 
Nikotín a toxické chemické látky v cigaretách ovplyvňujú zdravie kožných buniek a sťažujú ich schopnosť efektívne fungovať.

Riešenie

PORAĎTE SI S CITLIVOU STARNÚCOU PLEŤOU

Kľúčové zložky

Ak sa budeme vyhýbať vyššie spomínaným faktorom životného štýlu, existuje ďalej rad účinných zložiek, ktoré preukázateľne redukujú prejavy citlivej, starnúcej pleti.

 • Koenzým Q10
  Koenzým Q10 je látka prirodzene sa vyskytujúca v tele, ktorá pomáha bunkám premieňať živiny na energiu. Kozmetické výrobky, ktoré obsahujú koenzým Q10, dodávajú bunkám energiu, posilňujú ich a podporujú bunkovú regeneráciu.

  Koenzým Q10 je silný antioxidant. Pomáha pleti zostať dlhšie pevnejšia tým, že jej poskytuje schopnosť neutralizovať voľné radikály vyvolané vonkajšími faktormi, ako je UV žiarenie a znečistenie ovzdušia. Voľné radikály prispievajú k rozpadu kolagénu a elastínu, ktorý spôsobuje prvé príznaky starnutia, ako sú jemné linky a vrásky.
 • Kyselina hyalurónová
  Kyselina hyalurónová je látka prirodzene sa vyskytujúca v tele. Jednou z jej kľúčových funkcií je udržiavať hydratáciu - má schopnosť viazať až 30-násobné množstvo vody v porovnaní so svojou vlastnou molekulovou hmotnosťou. Ale s pribúdajúcim vekom sa prirodzená schopnosť pleti syntetizovať kyselinu hyalurónovú znižuje a v pleti sa začínajú tvoriť a prehlbovať vrásky. Výrobky Eucerin Hyaluron-Filler, ktoré obsahujú kyselinu hyalurónovú, môžu pomôcť zmierniť i suchosť, ktorá často sprevádza citlivú starnúcu pleť.
 • Ceramid-3
  Ceramidy sú prirodzene prítomné v najvrchnejších vrstvách kože. Je to druh tukov, ktoré tvoria súčasť kožnej bariéry zabezpečujúcej zadržiavanie vlhkosti vo vnútri pleti a dráždivých látok mimo pleti. Suchá pleť má často nedostatok ceramidov. Obsah ceramidov v kozmetických výrobkoch môže pomôcť posilniť bariérovú funkciu kože, zmierniť suchosť pleti a zabrániť podráždeniu.

Citlivá pleť vyžaduje zvláštnu starostlivosť, ktorá by mala byť vysoko znášanlivá a pleť nedráždiť. Rad Eucerin Q10 ACTIVE preukázal dobrú kožnú znášanlivosť i u citlivej pleti a vďaka koenzýmu Q10 má navyše omladzujúce účinky.

Pravidelná starostlivosť o pleť

Čistiace pleťové mlieko Eucerin DermatoCLEAN je vhodné pre citlivú pleť.

Rad Eucerin Q10 ACTIVE obsahuje koenzým Q10 a má preukázateľnú účinnosť pri znižovaní hĺbky vrások a spevňovaní starnúcej pleti. Bol vyvinutý špeciálne pre citlivú pleť, u ktorej bola preukázaná tiež jeho dobrá znášanlivosť.

 

Súvisiace články

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin