Žena s rukami pred tvárou

Prejavy starnutia Citlivá starnúca pleť

So začiatkom procesu starnutia sa začína meniť tiež štruktúra pleti. Tieto zmeny sa navonok prejavujú v jej textúre a vzhľade.

V dôsledku zníženia hladiny prirodzených látok, ktoré zaisťujú pleti pevný a mladistvý vzhľad, sa môžu objaviť jemné linky a vrásky. S ďalším oslabením vnútornej štruktúry sa môže vyskytnúť strata objemu pleti alebo strata pružnosti pleti. Pleť sa môže tiež stať citlivejšou.

PREJAVY A PRÍZNAKY

AKO ROZPOZNAŤ CITLIVÚ STARNÚCU PLEŤ

Pleť tváre, ktorá je citlivá, môže mať rôzne prejavy a príznaky. Môže ju sprevádzať svrbenie, pocit napätia alebo vyrážky.  

Navyše sa od 25. roka začínajú na povrchu pleti objavovať prvé viditeľné príznaky starnutia. Na pohľad najviac zreteľné sú jemné linky a vrásky, strata objemustrata pružnosti pleti. Avšak všetky zmeny nevidno. V prípade citlivej pleti je najvýraznejšia zmena spôsobu, ako pleť reaguje na rôzne podnety.

Starnutie pleti ovplyvňuje všetky vrstvy kože

 1. Vrstvy epidermis
  Pomalšia obnova buniek a znížená tvorba lipidov na povrchu pokožky predstavuje väčšie riziko zdrsnenia a dehydratácie. S rastúcim vekom sa táto konkrétna vrstva kože stáva citlivejšou na UV žiarenie. Pokožka sa horšie hojí a znížená funkcia imunitného systému môže viesť k nárastu kožných infekcií i pomalšiemu hojeniu rán. Pleť je menej odolná a častejšie reaguje podráždením.

 2. Vrstvy dermis
  Od 25. roka dochádza ročne k 1 % úbytku kolagénu, jedného zo "stavebných pilierov" pleti. Spoločne s úbytkom elastínu to vedie k povoleniu spojivového tkaniva. Stavebná štruktúra je narušená, a tak môžu vznikať vrásky. Znižuje sa pružnosť a pleť je náchylnejšia na poškodenie a praskanie kapilár. Znížený krvný obeh znamená menej efektívny prívod živín a kyslíka k povrchu pleti. Následkom toho pleť stráca svoj mladistvý vzhľad.

Znázornenie vrstiev kože
Po 25. roka vedie každoročný úbytok kolagénu a elastínu k povoľovaniu štruktúry dermis.
Spodná časť ženskej tváre
Úbytok tukových buniek môže viesť k tvorbe vrások, napríklad okolo nosa a úst.

Aká je citlivá starnúca pleť na pohľad a na dotyk

Pleť tváre je obzvlášť tenká a citlivá, preto je náchylnejšia na poškodenie a podráždenie vonkajšími faktormi. Následkom prirodzeného,  nevyhnutného procesu starnutia je znížená schopnosť pleti regulovať hydratáciu, regenerovať a chrániť seba samu. To nastáva, keď je bariérová funkcia koža oslabená a stav ďalej zhoršuje prirodzené ubúdanie látok, ako je kyselina hyalurónová, ktorá hydratuje kožné vrstvy. 

Pleť, ktorá je citlivá a podlieha predčasnému starnutiu, sa môže prejavovať nasledujúcimi príznakmi: 

 •  Začervenanie 
 •  Dehydratácia a drsný povrch 
 •  Jemné linky a vrásky 
 •  Pocit napätosti 
 •  Zvýšená citlivosť na vonkajšie faktory
Žena aplikujúca krém prstom na ľavé líce
Nevyhnutný proces starnutia zhoršujú klesajúca hladiny kyseliny hyalurónovej a koenzýmu Q10.
Žena dotýkajúca sa pravého líca.
Rad príznakov, ako je začervenanie, dehydratácia, napätosť a citlivosť na vonkajšie faktory môže poukazovať na citlivú pleť.
PRÍČINY A FAKTORY

ČO SPÔSOBUJE CITLIVÚ STARNÚCU PLEŤ?

Mladistvá pleť obsahuje prirodzené látky na úrovniach, vďaka ktorým správne funguje. Ak pleť starne, zmeny hladín týchto látok spôsobujú zmeny v spôsobe, ako pleť vyzerá a pôsobí na dotyk. Jedna z týchto látok, koenzým Q10, dodáva kožným bunkám energiu na zlepšenie ich regeneračnej funkcie, a tak sú samy schopné sa účinnejšie obnovovať. 

Nedostatok koenzýmu Q10 vedie k zníženiu regeneračných schopností buniek, čo znamená, že sa pleť stáva náchylnejšou na poškodenie spôsobené oxidačným stresom. Pleť sa tak stáva citlivejšou a vykazuje známky predčasného starnutia, ako sú jemné linky a vrásky alebo suchý povrch.

ĎALŠIE FAKTORY

ČO ĎALEJ OVPLYVŇUJE CITLIVÚ STARNÚCU PLEŤ?

Okrem nevyhnutných procesov starnutia prebiehajúcich v pleti, vrátane poklesu bunkovej energie, existuje rad ďalších faktorov, ktoré môžu prispievať k citlivej starnúcej pleti.

Oxidačný stres

Oxidačný stres hrá významnú rolu u biologických procesov, ktoré urýchľujú proces starnutia pleti. Nastáva vtedy, keď niektoré faktory životného štýlu a pôsobenie špecifických látok vyvolajú tvorbu voľných radikálov - prchavých molekúl, ktoré napádajú vnútornú bunkovú štruktúru pleti, čím ju oslabujú a umožňujú viditeľné prejavy predčasného starnutia, ako sú vrásky, strata objemustrata pružnosti pleti.

Žena v odpočinkovej polohe
Stresujúci a hektický životný štýl môže vyvolať oxidačný stres.

Faktory životného štýlu, ktoré môžu prispievať k oxidačnému stresu sú:

Slnko 
Nechránené vystavovanie UV žiareniu je hlavnou príčinou starnutia pleti. Okrem urýchlenia rozpadu kolagénu, ktorý je súčasťou štruktúry dermis, môže UV žiarenie spôsobiť zápaly a spálenie, vďaka ktorým môže pleť byť tiež citlivejšia.

Fajčenie 
Nikotín a toxické chemické látky v cigaretách ovplyvňujú zdravie kožných buniek a sťažujú ich schopnosť efektívne fungovať.

RIEŠENIE

PORAĎTE SI S CITLIVOU STARNÚCOU PLEŤOU

Kľúčové zložky

Ak sa budeme vyhýbať vyššie spomínaným faktorom životného štýlu, existuje ďalej rad účinných zložiek, ktoré preukázateľne redukujú prejavy citlivej, starnúcej pleti.

 • Koenzým Q10
  Koenzým Q10 je látka prirodzene sa vyskytujúca v tele, ktorá pomáha bunkám premieňať živiny na energiu. Kozmetické výrobky, ktoré obsahujú koenzým Q10, dodávajú bunkám energiu, posilňujú ich a podporujú bunkovú regeneráciu.

  Koenzým Q10 je silný antioxidant. Pomáha pleti zostať dlhšie pevnejšia tým, že jej poskytuje schopnosť neutralizovať voľné radikály vyvolané vonkajšími faktormi, ako je UV žiarenie a znečistenie ovzdušia. Voľné radikály prispievajú k rozpadu kolagénu a elastínu, ktorý spôsobuje prvé príznaky starnutia, ako sú jemné linky a vrásky.
 • Kyselina hyalurónová
  Kyselina hyalurónová je látka prirodzene sa vyskytujúca v tele. Jednou z jej kľúčových funkcií je udržiavať hydratáciu - má schopnosť viazať až 30-násobné množstvo vody v porovnaní so svojou vlastnou molekulovou hmotnosťou. Ale s pribúdajúcim vekom sa prirodzená schopnosť pleti syntetizovať kyselinu hyalurónovú znižuje a v pleti sa začínajú tvoriť a prehlbovať vrásky. Výrobky Eucerin Hyaluron-Filler, ktoré obsahujú kyselinu hyalurónovú, môžu pomôcť zmierniť i suchosť, ktorá často sprevádza citlivú starnúcu pleť.
 • Ceramid-3
  Ceramidy sú prirodzene prítomné v najvrchnejších vrstvách kože. Je to druh tukov, ktoré tvoria súčasť kožnej bariéry zabezpečujúcej zadržiavanie vlhkosti vo vnútri pleti a dráždivých látok mimo pleti. Suchá pleť má často nedostatok ceramidov. Obsah ceramidov v kozmetických výrobkoch môže pomôcť posilniť bariérovú funkciu kože, zmierniť suchosť pleti a zabrániť podráždeniu.

Citlivá pleť vyžaduje zvláštnu starostlivosť, ktorá by mala byť vysoko znášanlivá a pleť nedráždiť. Rad Eucerin Q10 ACTIVE preukázal dobrú kožnú znášanlivosť i u citlivej pleti a vďaka koenzýmu Q10 má navyše omladzujúce účinky.

Pravidelná starostlivosť o pleť

Rad Eucerin Q10 ACTIVE obsahuje koenzým Q10 a má preukázateľnú účinnosť pri znižovaní hĺbky vrások a spevňovaní starnúcej pleti. Bol vyvinutý špeciálne pre citlivú pleť, u ktorej bola preukázaná tiež jeho dobrá znášanlivosť.

 

Žena čistí pravé líce odličovacím tampónom.
Čistiace pleťové mlieko Eucerin DermatoCLEAN je vhodné pre citlivú pleť.

Eucerin Exkluziv Klub

Staňte sa členom!

exkluziv klub

 • Ponúkame užitočné informácie, ako správne ošetrovať rôzne typy pleti.
 • Budete dostávať správy o novinkách a výhodných akčných ponukách ako prví.
 • Môžete sa zúčastniť súťaží a exkluzívnych testovaní produktov zadarmo.