Vedecké pozadie radu Eucerin DermoPure

2 min čítanie
Zobraziť viac

Nový prístup v kozmetickej starostlivosti o aknóznu pleť

Akné nie je iba kožné ochorenie. Pretože postihuje predovšetkým tvár, môže negatívne ovplyvňovať aj sebavedomie postihnutých jedincov, najmä počas puberty, keď je akné najčastejšie. I keď existujú možnosti liečby, môžu mať vedľajší účinky (napr. dehydratácia pleti), ktoré sa však nemusia nevyhnutne vyskytovať u všetkých pacientov s akné. Eucerin vyvinul rad dermokozmetiky pre problematickú pleť, ktorú možno používať ako doplnkovú starostlivosť pri liečbe akné  alebo samostatne.  

Pri vývoji optimálnej kozmetickej starostlivosti pre aknóznu pleť museli experti značky Eucerin vyriešiť štyri faktory zodpovedné za jej príznaky: hyperkeratózu (narušené odlučovanie kožných buniek), seboreu (zvýšená tvorba mazu), mikrobiálne osídlenie (zvýšené množenie baktérií) a zápaly kože.

Vývoj jedinečnej kombinácie účinných zložiek

Naším cieľom bolo identifikovať účinné látky, ktoré by pri vzájomnej kombinácii boli schopné riešiť všetky štyri faktory, 
hovorí Mudr. Frank Rippke, vedúci riadenia vedeckého výskumu Eucerin.  

"O L-karnitíne, telu vlastnej aminokyseline, bolo známe, že urýchľuje metabolizmus mastných kyselín a znižuje ich dostupnosť pre tvorbu kožného mazu. 21 dobrovoľníčok (vo veku 22 až 56 rokov) s mastnou pleťou sa zúčastnilo kontrolovanej randomizovanej štúdie. Ženy používali  dvakrát denne  (ráno a večer) emulziu obsahujúcu 2 % L-karnitínu alebo príslušné médium bez aktívnej látky metódou rozdelenej tváre. Výsledky ukazujú, že po troch týždňoch používania L-karnitínu v porovnaní s kontrolným médiom sa výrazne znížila výsledná sekrécia mazu."

Protizápalové a antibakteriálne zložky

Urobili sme tiež in vitro a in vivo testy na overenie klinickej účinnosti licochalconu A u akútnych a chronických zápalových kožných ochorení.  

"Pre účinok proti mikrobiálnej kolonizácii sme in vitro testovali antibakteriálne účinky dekandiolu. V tomto teste sme na kožné bunky aplikovali buď placebo alebo účinnú látku na 20, 60 alebo 180 minút. Po aplikácii sme ich umiestnili na agarový podklad a nechali množiť počas piatich dní, potom sme kolónie spočítali. 

"Podrobili sme túto jedinečnú kombináciu účinných látok testu a výsledky boli vynikajúce," hovorí Frank Rippke, "dekandiol sa ukázal ako mimoriadne účinný pri znižovaní výskytu baktérií."

Testovanie kombinácie účinných látok

V univerzitnej nemocnici v nemeckom Lübecku sme zverbovali 60 dobrovoľníkov vo veku 14 - 40 rokov (40 žien, 20 mužov) s miernou až stredne ťažkou formou akné. Každý mal 10 - 25 zápalových lézií - papuly, pustuly, noduly - v oblasti tváre.  

V 8-týždennej dvojito slepej, randomizovanej, placebom kontrolovanej štúdii účastníci používali testované výrobky (verum alebo placebo) dvakrát denne na tvár. Nepoužívali žiadne iné kozmetické výrobky, lokálne alebo systémové lieky proti akné a na čistenie pleti sa použili iba výrobky Eucerin Hĺbkovo čistiaci gél DermoPure a Eucerin Čistiaca pleťová voda DermoPure.

Klinické výsledky boli veľmi povzbudivé, s významným znížením zápalových lézií a mazu, a nemenej dôležitým výrazným zlepšením kvality života u testovanej skupiny verum.
Na záver Frank Rippke hovorí: "Naším cieľom bolo nájsť účinné látky, ktoré by boli schopné riešiť všetky štyri príznaky akné. Byli sme potešení výsledkami, ktoré priniesla naša unikátna kombinácia protizápalových, antibakteriálnych a tvorbu mazu regulujúcich zložiek."

Ďalšie odporúčané produkty

Súvisiace články

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin