Ako sa prejavuje starnutie kože – Kvalitná starostlivosť o pleť je najlepšou prevenciou jej starnutia

3 min čítanie
Zobraziť viac

Naša pleť začína starnúť okolo 25. roka. Príčiny starnutia pleti možno rozdeliť do dvoch skupín: vnútorné a vonkajšie. Vnútorné faktory sú prirodzené, sú výsledkom chronologického starnutia a dedičnosti, a nemožno ich zmeniť. Vonkajšie faktory však možno ovplyvňovať prostredníctvom holistického prístupu k prevencii.

Štruktúra zrelej pleti

Proces starnutia kože

Starnutie nastáva v dôsledku kombinácie prirodzených, vnútorných faktorov a vonkajších faktorov našej životosprávy. Starnutie pleti prebieha v každej časti štruktúry kože.

Starnutie postihuje všetky vrstvy kože (1. vrstvy epidermis, 2. vrstvy dermis, 3. vrstvy podkožie) rôznym spôsobom.

Koža sa skladá z troch rôznych vrstiev: epidermis, dermis a podkožia. Starnutie sa môže prejaviť v každej z nich prostredníctvom odlišných viditeľných prejavov.

Vrstvy epidermis

  • Zmeny: pomalšia obnova kožných buniek, znížená tvorba lipidov.
  • Vonkajšie prejavy: drsnejší a suchší povrch pleti s jemnými linkami a vráskami. Väčšia citlivosť na UV žiarenie a náchylnosť voči infekcii, menej efektívny proces hojenia. 

Vrstvy dermis
  • Zmeny: 1 % ročný úbytok kolagénu a pokles hladiny elastínu. Znížený krvný obeh. 
  • Vonkajšie prejavy: Menej pružná pleť, ktorá sa ľahšie poškodí a je náchylnejšia na tvorbu vrások. Strata pružnosti. Stráca sa ružovkastý vzhľad typický pre mladú pleť. 

Vrstvy podkožia
  • Zmeny: Zníženie veľkosti a množstva tukových buniek. 
  • Vonkajšie prejavy: Strata objemu, hlbšie vrásky a prepadnuté líca. Zhoršené hojenie rán.

Riešenie

Kvalitná starostlivosť o pleť = prevencia proti predčasnému starnutiu kože

Starnutie je prirodzený proces, ktorému nemožno zabrániť. Viditeľné prejavy starnutia pleti je však možné zmierniť. Je užitočné sa znovu zamyslieť nad tými oblasťami životného štýlu, ktoré majú vplyv na našu pleť. Tieto zvonka pôsobiace faktory spôsobujú uvoľňovanie voľných radikálov v tele, proces známy ako oxidačný stres. Voľné radikály spôsobujú poškodenie všetkých častí kožných buniek a urýchlenie viditeľných prejavov starnutia: vrásokstraty objemu a straty pružnosti pleti.

Vyhýbajte sa dlhodobému pobytu na slnku

Dlhodobý a pravidelný pobyt na slnku vyvoláva fotostarnutie.
Dôsledné používanie slnečnej ochrany je nevyhnutné.

Tak dlhodobé, ako aj bežné každodenné pôsobenie slnečného žiarenia vyvoláva proces zvaný fotostarnutie, spôsobený oxidačným stresom. Účinky slnka na starnutie pleti by sa nemali podceňovať.

80 % predčasného starnutia pleti je výsledkom škodlivých účinkov UV žiarenia. 
Hoci pleť sama má schopnosť chrániť sa pred slnkom zhnednutím a zosilnením epidermis, je to len do určitej miery.  Táto miera sa u každého človeka líši a následkom prekročenia je trvalé poškodenie kože a zrýchlenie prejavov starnutia.


Kedykoľvek sa vystavujeme slnku, dokonca i v zime, pôsobí na našu pleť škodlivé UV žiarenie. Viac si o účinkoch žiarenia UVA i UVB prečítajte tu. Môže viesť k zhnednutiu, spáleniu, nerovnomernej pigmentácii, starnutiu pleti a v najhorších prípadoch dokonca i k rakovine kože. Na zníženie škodlivých účinkov slnka treba zvoliť zodpovedný prístup. Zaraďte vhodné výrobky s SPF ochranou do vašej každodennej starostlivosti o pleť. Vhodné opaľovacie prostriedky zvoľte podľa typu pleti, typu pigmentácie a intenzity slnka v mieste pobytu. Prečítajte si viac o slnečnej ochrane pleti tváre.

Prestaňte fajčiť

Chemické látky a nikotín v cigaretách vyvolávajú oxidačný stres podobným spôsobom ako znečistené ovzdušie.  Odvyknutie fajčeniu je kľúčovou súčasťou celostného prístupu k oddialeniu starnutia pleti.

Vhodná starostlivosť o pleť

Kvalitný pleťový čistiaci výrobok by mal byť šetrný a pleť nevysúšať.
Ošetrujúca fáza správnej pravidelnej starostlivosti o pleť poskytuje kľúčové účinné látky pre spomalenie procesu starnutia.

Vzhľadom na to, že starnutie pleti sa začína od 25. roka, mali by sme s preventívnymi krokmi začať čo najskôr, ak chceme spomaliť tento proces a zabrániť budúcim škodám. Ak poskytneme pleti kvalitnú pravidelnú starostlivosť o pleť, pomôžeme spomaliť prejavy starnutia pleti. Zvolené výrobky by mali zodpovedať tomu problému starnutia pleti, ktorý chcete riešiť, či už sú to vrásky, strata objemu alebo strata pružnosti pleti.


  • Odlíčenie čistiacim prípravkom, ktorý odstraňuje mejkap a nečistoty bez toho, aby pleť zaťažoval, je prvým krokom. Mal by byť šetrný a pleť nedehydratovať.
  • Tonizácia pleti vhodnou pleťovou vodou pleť dočisťuje a pripravuje na následné ošetrenie.
  • Starostlivosť dodáva pleti hydratáciu a výživu, ktorú potrebuje. Tým tiež pomôžete napraviť následky starnutia, medzi ktoré často patrí suchá pleť
  • Ak počas dňa plánujete pobyt na slnku, mali by ste použiť účinnú slnečnú ochranu pleti tváre.

Zdravá strava

Čerstvé ovocie a zelenina sú bohaté na antioxidanty, ako sú vitamíny C, A a E.

Zdravá pleť potrebuje hydratáciu tiež zvnútra.

Pitie podporuje hydratáciu pokožky.
Rovnako ako má oxidačný stres na pleť škodlivé účinky, môže konzumácia správnych potravín prispieť k obmedzeniu tohto procesu. Strava s dostatočným obsahom čerstvého ovocia a zeleniny je bohatá na antioxidanty a stopové prvky. Antioxidanty sú molekuly so schopnosťou neutralizovať voľné radikály. Úprava jedálneho lístka tak, aby obsahoval viac týchto dôležitých potravín, môže pomôcť spomaliť nielen starnutie spôsobené vonkajším oxidačným stresom, ale tiež starnutie prirodzené, ktoré je vnútornou príčinou starnutia pleti.

Súvisiace články

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin