Voľné radikály – Čo sú voľné radikály a ako pôsobia na pleť?

4 min čítanie
Zobraziť viac

Voľné radikály môžu v pleti vyvolávať oxidačný stres, ktorý vedie k jej predčasnému starnutiu. V tomto článku si môžete prečítať, čo voľné radikály sú, ako pôsobia na vašu pleť a akými spôsobmi môžete voľné radikály neutralizovať a zachovať vašu pleť zdravú, ochrániť ju pred predčasným starnutím a pomôcť oddialiť viditeľné príznaky starnutia pleti, napríklad jemné linky a vrásky a stratu žiarivosti.

Čo sú voľné radikály?

Voľné radikály môžu spôsobovať poškodenie tých najdôležitejších bunkových zložiek

Voľné radikály, známe tiež ako reaktívne kyslíkové druhy (ROS), sú vysoko reaktívne molekuly kyslíka: vedľajší produkt prebiehajúcich biochemických reakcií v ľudskom tele.

Ľudské telo sa bez kyslíku nezaobíde, i pri normálnych telesných funkciách však niekedy dôjde k rozdeleniu spárovaných molekúl kyslíka na dva jednotlivé atómy s nepárovými elektrónmi. Tieto nepárové elektróny potom hľadajú ďalší elektrón, s ktorým by vytvorili stabilný pár. Preto sú označované ako reaktívne. Pri tomto procese spôsobujú poškodenie bunkových membrán, proteínov a DNA.

Prečo sú voľné radikály pre pleť škodlivé?

Oxidácia spôsobuje zhnednutie ovocia
Voľné radikály vyvolávajú oxidačný stres, ktorý začína pôsobiť na štruktúru pleti a spôsobuje jej predčasné starnutie

Skúsili ste niekedy nechať kúsok banánu alebo jablka na vzduchu? Voľné radikály spôsobia, že zoxidujú a získajú hnedé zafarbenie. Podobný proces prebieha v našej pleti, trvá však niekoľko desiatok rokov, nie minút.

Naše telo používa antioxidanty, prostredníctvom ktorých neutralizuje potenciálne škodlivé voľné radikály, ak však vznikne nerovnováha medzi produkciou voľných radikálov a schopnosťou tela neutralizovať ich, voľné radikály začnú poškodzovať bunkové membrány, bielkoviny a DNA v procese známom ako oxidačný stres.

Poškodzujú napríklad bunky, ktoré zaisťujú tvorbu látok, ako je kolagén, elastín a kyselina hyalurónová nevyhnutné pre pevnú štruktúru mladej pleti (ako sú fibroblasty a keratinocyty). Produkcia týchto látok s pribúdajúcim vekom prirodzene klesá a oxidačný stres tento proces navyše ďalej urýchľuje. 

Starnutie je úplne prirodzený proces, oxidačný stres však môže viesť k predčasnému starnutiu pleti: predčasne sa začínajú objavovať viditeľné príznaky starnutia, ako sú jemné linky a vrásky a pleť získava mdlý a unavený vzhľad. 

Bez ohľadu na predčasné starnutie schopnosť našej pleti deaktivovať voľné radikály s rastúcim vekom prirodzene klesá,  a tak dochádza k urýchleniu procesu starnutia pleti.

Čo spôsobuje tvorbu voľných radikálov?

Voľné radikály sú prirodzeným vedľajším produktom procesov prebiehajúcich v našom tele, existuje však celý rad vonkajších faktorov, ktoré spúšťajú a zvyšujú produkciu voľných radikálov. Mnohé z týchto vonkajších faktorov môžete mať pod kontrolou.

Voľné radikály a slnko

UVA žiarenie a vysoko energetické viditeľné svetlo vyvolávajú tvorbu voľných radikálov

Primerané množstvo slnečného žiarenia prospieva našej pleti i nášmu telu. V článku Koža a slnečné žiarenie si môžete prečítať, akým spôsobom. Nadmerné vystavovanie UVA žiareniu (a v oveľa menšej miere vysoko energetickému viditeľnému svetlu - svetlu, ktoré môžeme vidieť všade okolo nás) je jedným z hlavných spúšťačov tvorby voľných radikálov. Oxidačný stres spôsobený slnečným žiarením vedie k poškodeniu DNA a poruchám, ako je fotostarnutie (predčasné starnutie pleti spôsobené slnkom) a hyperpigmentácia. Viac si môžete prečítať v článku Ako slnečné UVA a UVB žiarenie a vysoko energetické viditeľné svetlo pôsobia na pleť?

Voľné radikály a naše životné prostredie

Znečistenie zvyšuje množstvo voľných radikálov a potenciálne poškodenie pleti

Okrem slnečného svetla môžu tvorbu voľných radikálov, ktoré spôsobujú poškodenie pleti, vyvolávať i ďalšie faktory nášho životného prostredia. Mnohí z nás žijú v mestách, kde sú prach a znečistené ovzdušie súčasťou každodenného života, ktorej sa nedá vyhnúť. Znečistenie môže zhoršovať účinky slnečného žiarenia a urýchľovať tak oxidačný stres.

Fajčenie a voľné radikály

Cigaretový dym obsahuje voľné radikály

Fajčenie je zlé pre našu pleť i pre naše celkové zdravie. Cigaretový dym obsahuje voľné radikály, ktoré vdychujeme do nášho organizmu a tu spôsobujú celý rad problémov, vrátane predčasného starnutia pleti.

Voľné radikály a strava

Nadmerná konzumácia alkoholu môže vyvolávať tvorbu voľných radikálov v našom tele

Naša strava významne ovplyvňuje naše celkové zdravie. Potraviny a nápoje, ktoré sa rozhodneme konzumovať, môžu ovplyvňovať tvorbu voľných radikálov v našom tele. Medzi najhoršie spúšťače tvorby voľných radikálov patria priemyselne spracované mäsové výrobky, smažené jedlá a potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov a alkohol.

Ako môžete znížiť množstvo voľných radikálov a pomôcť predchádzať poškodeniu pleti?

Zdravý životný štýl a pravidelná a správne zvolená starostlivosť o pleť vám pomôžu znížiť množstvo škodlivých voľných radikálov, predchádzať  predčasnému starnutiu pleti a oddialiť viditeľné príznaky jej starnutia.

Zdravý životný štýl

Zdravá a vyvážená strava bohatá na antioxidanty prospeje i vašej pleti

Zdravá a vyvážená strava bohatá na antioxidanty prispieva k minimalizácii voľných radikálov. Listová zelenina, citrusové plody, fazule a strukoviny, orechy a mastné ryby sú známymi zdrojmi s vysokým obsahom antioxidantov. Prestaňte fajčiť, snažte sa obmedziť konzumáciu alkoholu a pite dostatok vody, ktorá zabezpečí hydratáciu aj vašej pleti. 

Skráťte čas strávený na slnku, používajte vhodné produkty slnečnej ochrany, snažte sa zmierniť stres, veľa cvičte a dožičte si kvalitný spánok - tak podporíte vaše celkové zdravie i zdravie vašej pleti.

Kozmetická starostlivosť, ktorá znižuje poškodenie pleti voľnými radikálmi

Pravidelné čistenie, hydratácia, používanie účinných a osvedčených antioxidačných kozmetických zložiek, ako je vitamín C a licochalcon A, a najmä vhodné prípravky pre každodennú slnečnú ochranu vám pomôžu dlhšie zachovať mladistvý vzhľad vašej pleti.

Čím skôr začnete svoju pleť ošetrovať, tým ľahšie predídete jej predčasnému starnutiu. Viac si o ideálnej starostlivosti o pleť po 20. roku veku môžete prečítať v článku Anti-age starostlivosť po dvadsiatke. S pribúdajúcim vekom sa potreby našej pleti menia a kozmetické produkty, ktoré používame, by tieto meniace sa potreby mali rešpektovať. Viac si môžete prečítať v článku Ako pleť starne a ako by som ju mala ošetrovať?

Sortiment výrobkov Eucerin Anti-age obsahuje tri komplexné rady vyvinuté špeciálne tak, aby pleti poskytovali potrebnú starostlivosť v každej z jednotlivých etáp procesu starnutia. Ich účinky boli klinicky i dermatologicky preukázané. 

Anti-age starostlivosť o pleť od značky Eucerin

Súvisiace články

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin