Atopická dermatitída a kortizón

Čo je kortizón – a ako účinkuje?

2 min čítanie
Zobraziť viac

Kortizón sa používa na liečbu atopickej dermatitídy už celé desaťročia a jeho účinky a vedľajšie účinky boli dôkladne preskúmané. Mnohí z tých, ktorí trpia atopickým ekzémom zistili, že poskytuje účinnú úľavu od jeho príznakov.

Čo je kortizón?

Naše nadobličky uvoľňujú rôzne hormóny, vrátane kortizolu (tiež známeho ako hydrokortizón) a kortikosterónu. Oba patria do skupiny vlastných steroidných hormónov tela, známych ako glukokortikoidy, a sú zapojené v celom rade fyziologických procesov, ako je napríklad regulácia zápalu. Medzi farmaceutické deriváty týchto prírodných glukokortikoidov patrí dexametazón, fludrokortizón, prednizón, prednizolón a triamcinolón, ktoré sa líšia v účinnosti. Pretože všetky glukokortikoidy majú podobný účinok, bývajú súhrnne a hovorovo označované termínom „kortizón“.

upokojenie pokožky pri vzplanutí
Kortizón sa často používa na upokojenie pokožky pri vzplanutí

Telu vlastné glukokortikoidy sú dôležitou súčasťou ľudského metabolizmu a ovplyvňujú – okrem iného – kosti a svaly, minerálnu a vodnú rovnováhu, a náš imunitný systém.

Farmaceuticky vyrábané glukokortikoidy sa používajú v lekárskych prípravkoch na predpis aj bez predpisu na liečbu atopickej dermatitídy a tiež mnohých ďalších kožných ochorení, ako je napríklad ekzém a psoriáza.

Ako kortizón pomáha atopickej pokožke?

Kortizón sa používa pre svoj protizápalový účinok a je aktívnou zložkou liečiv, ktoré sú v predaji vo forme gélu, krému a masti a ktoré sa líšia v sile a dĺžke účinku. Možno ho dostať aj v kvapalnej a tabletovej forme, ktoré je možné užívať ústami.

Prípravky s obsahom kortizónu sa používajú na dobu nevyhnutne potrebnú a môžu byť veľmi účinným liekom na príznaky atopickej dermatitídy. Kortizón potláča nadmernú reakciu imunitného systému a zmierňuje zápal kože. Následne odznie svrbenie. Kortizón však nie je vhodný ako dlhodobé riešenie atopickej dermatitídy.

Aké sú možné vedľajšie účinky kortizónu?

Pri dlhodobom používaní môže kortizón spôsobiť stenčenie kože (známe ako atrofia), ktoré vedie k jej vyššej citlivosti. Riziko atrofie je vyššie pri používaní kortizónu vo vysokých dávkach (ako je to často v prípade perorálneho užívania kortizónu). Preto je dôležité používať kortizón obozretne a vždy dodržiavať odporúčania vášho lekára.

Upozornenie

Ak chcete začať používať prípravky s obsahom kortizónu, poraďte sa s vaším lekárom.

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin