lieky na akné

Lieky na akné: Aké sú najbežnejšie liečebné postupy?

3 min čítanie
Zobraziť viac

Na výber máte širokú škálu liekov na akné, od lokálnych prípravkov, ktoré riešia mierne príznaky, až po rôzne silné lieky na najťažšie prípady akné. Správny liek používaný v súlade s lekárskym predpisom, pomôže obmedziť výskyt vyrážok a znížiť riziko trvalého poškodenia kože. V tomto článku sú popísané najbežnejšie lieky na akné. Viac o jednotlivých liekoch nájdete tu: Lieky na akné: ako fungujú a aké môžu mať nežiaduce účinky.

Ako zistím, či je pre mňa lekárske ošetrenie akné tou správnou voľnou?

Ak trpíte na akné a obťažujú vás vyrážky, odporúčame vám navštíviť lekára.

kontrola lekárom
Lekár začne prehliadkou vašej kože

Liečba akné sa riadi prísnymi národnými a medzinárodnými smernicami a váš lekár alebo dermatológ (kožný lekár) vám po dôkladnej prehliadke kože poradí, aké liečebné postupy sú pre vás najlepšie a najefektívnejšie vyriešia príčiny a príznaky vášho akné. Prečítajte si o príčinách akné viac: príčiny a spúšťacie faktory akné.

Profesionálni zdravotníci sa obvykle zhodujú na tom, že pri miernej až vážnej forme akné môže včasné podávanie liekov prispieť k prevencii zhoršenia príznakov a znížiť riziko zjazvenia.


1  Nast, A., Dréno, B., Degitz, K. a kol. (2012), European Evidence-based (S3) Guidelines for the Treatment of Acne, Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 26, S. 1–29.

Aké existujú možnosti liečby akné?

V nasledujúcom zozname sú uvedené najbežnejšie lieky na akné. Viac informácii o ich účinku a možných vedľajších nežiaducich účinkoch sa dozviete tu: Lieky na akné: ako fungujú a aké môžu mať nežiaduce vedľajšie účinky.

Benzoylperoxid

Ak trpíte miernou až stredne ťažkou formou akné, lekár vám na začiatok môže odporučiť benzoylperoxid. Je dostupný ako krém alebo gél, ktorý sa nanáša na postihnutú pokožku. V mnohých krajinách je dostupný aj bez lekárskeho predpisu.

Lokálne retinoidy

Lokálne aplikované retinoidy sú alternatívou pre benzoylperoxid, ktorú vám môže lekár predpísať. Lokálne aplikovaný prípravok je krém alebo gél, ktorý nanášate iba na postihnutú pokožku. Retinoid je derivát retinolu alebo vitamínu A.

Kyselina azelaová

Odporúča sa vtedy, keď je liečba benzoylperoxidom a lokálnymi retinoidmi neúčinná, alebo pokiaľ pacient pri ich užívaní trpí nežiaducimi vedľajšími účinkami. Odporúča sa aj pre mimoriadne citlivú pokožku na slnečné žiarenie, keďže nezvyšuje jej fotosenzitivitu.

Lokálne a perorálne antibiotiká

Predpisujú sa iba v kombinácii s ďalšími liekmi na akné, aby nedošlo k vytvoreniu bakteriálnej rezistencie; obmedzujú rozmnožovanie baktérii P. acnes a pomáhajú predchádzať infekciám kože. Lokálne antibiotiká sa aplikujú zvonka nanášaním na postihnutú oblasť; perorálne antibiotiká majú formu tabletiek alebo roztoku. Viac informácií o baktérii P. acnes sa dozviete tu: Rozvoj akné a čo stojí za vedeckými poznatkami o mikro-zápale.

Kombinované perorálne kontraceptíva

Predpisujú sa iba v kombinácii s ďalšími liekmi na akné, aby nedošlo k vytvoreniu bakteriálnej rezistencie; obmedzujú rozmnožovanie baktérii P. acnes a pomáhajú predchádzať infekciám kože. Lokálne antibiotiká sa aplikujú zvonka nanášaním na postihnutú oblasť; perorálne antibiotiká majú formu tabletiek alebo roztoku. Viac informácií o baktérii P. acnes sa dozviete tu: Rozvoj akné a čo stojí za vedeckými poznatkami o mikro-zápale.

Isotretinoin

Najbežnejšie používaným a najúčinnejším liekom na závažnú formu úporného a pretrvávajúceho akné je isotretinoín. Predpisuje sa iba v prípade, keď iné lieky neúčinkujú.

Kedy môžem očakávať viditeľné výsledky?

leiky na akné
Váš lekár vám predpíše liek na akné najvhodnejší pre vás a vašu pleť

Žiadne lieky na akné bohužiaľ nesľubujú okamžité výsledky. U väčšiny ľudí sa výsledky dostavia po 4-8 týždňoch od začiatku liečby, ale celá liečba môže niekedy trvať až tri mesiace. Prípravky je nutné aplikovať alebo užívať po celú odporučenú dobu. 

Dermatológovia sa domnievajú, že jednou z hlavných príčin neúčinkovania liekov býva skutočnosť, že pacienti nedodržiavajú predpísaný režim, alebo lieky prestanú užívať pred dokončením celého liečebného cyklu. Viac informácií o možných príčinách tejto skutočnosti sa dozviete tu: Lieky na akné: ako fungujú a aké môžu mať nežiaduce vedľajšie účinky.

„Viditeľné výsledky liečby akné lekárskymi a inými postupmi sa dostavujú až po dlhšom čase. Nevzdávajte to!“ tvrdí MUDr. Markus Reinholz, dermatológ.

 

Upozornenie: Tento článok obsahuje všeobecný obsah, ktorý je určený iba na informatívne účely. Nie je to náhrada lekárskej diagnózy alebo liečby a nemal by byť takto použitý. Ak máte akékoľvek otázky alebo sa potrebujete poradiť o vhodných možnostiach liečby, mali by ste sa obrátiť na svojho lekára.

Odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin