lieky na akné

Lieky na akné – Ako fungujú  aké môžu mať nežiaduce vedľajšie účinky?

3 min čítanie
Zobraziť viac

Lieky na akné môžu pomôcť obmedziť výskyt vyrážok, zabrániť ich ďalšej tvorbe a znížiť riziko trvalého poškodenia kože. Viac informácií o rôznych dostupných možnostiach liečby sa dozviete tu: Liečba akné: aké sú najčastejšie používané lieky?. Tento článok obsahuje mechanizmy účinkov jednotlivých liekov. Uvádza možné nežiaduce účinky liekov a radí, čo môžete robiť, aby ste niektoré z týchto nežiaducich účinkov zmiernili. Poskytuje aj tipy, aké ďalšie faktory môžu prispieť k čo najlepšiemu účinku vašich liekov.

Prehľad najčastejšie používaných liekov na akné a ich možné nežiaduce vedľajšie účinky

lekárka
Váš lekár vám poradí, aký liek na akné je pre vás a vašu pleť najvhodnejší

Váš lekár vám poradí a predpíše lieky na akné, ktoré sú pre vás a vašu pleť najvhodnejšie. Dole uvedená tabuľka vám poskytuje stručné informácie o najčastejšie používaných liekoch na akné – ako fungujú a aké majú možné nežiaduce účinky. Viac informácií o základných príznakoch, ktoré tieto prípravky liečia, a o tom, ako sa akné rozvíja, nájdete tu: príčiny a spúšťacie faktory a rozvoj akné.

Čo môžem urobiť pre zmiernenie možných nežiaducich vedľajších účinkov?

starostlivosť o akné
Výsledky sa môžu dostaviť až po dlhšom čase, preto pokračujte v liečbe a pravidelne svoju pleť ošetrujte

Pravidelná starostlivosť o pleť nekomedogénnymi čistiacimi a ošetrujúcimi prípravkami vyvinutými špeciálne na starostlivosť o problematickú pleť vám pomôže dosiahnuť zdravý vzhľad a doplní akúkoľvek farmakologickú liečbu. Viac informácií sa dozviete tu: ideálne prípravky na starostlivosť o pleť a postup starostlivosti o problematickú pleť

Viditeľné výsledky liekov na akné sa môžu dostaviť až po dlhšom čase, obvykle 4-8 týždňov od začiatku liečby, ale niekedy až po troch mesiacoch. Občas sa príznaky môžu dokonca krátkodobo zhoršiť, kým si telo na liečbu nezvykne. Je dôležité, aby ste boli maximálne trpezliví a dodržiavali predpísaný režim liečby. Iba tak vytvoríte ideálne podmienky pre fungovanie liečby.

Niektorí pacienti sa ťažšie vyrovnávajú s nežiaducimi vedľajšími účinkami liekov (napr. extrémne suchou pokožkou počas aplikácie isotretinoínu), a preto liečbu prerušia ešte pred dokončením liečebného cyklu.

„Na základe mojich skúseností, mnohí pacienti trpiaci na akné, predčasne ukončia liečbu práve v dôsledku nežiaducich vedľajších účinkov liekov,“ tvrdí MUDr. Markus Reinholz, dermatológ.
vysušená pokožka
Liečba akné môže zvyšovať citlivosť pokožky na UV žiarenie, a preto je nesmierne dôležité používať prípravky poskytujúce dostatočnú ochranu proti slnku

Keď je vaša pokožka vysušená, vyskúšajte upokojujúci hydratačný krém, napr. Eucerin DermoPure Upokojujúci krém. Zloženie tohto intenzívne hydratačného, nemastného krému bolo vyvinuté špeciálne za účelom upokojenia pleti počas dermatologickej liečby. Krém zanecháva pleť hneď po prvej aplikácií hladkú a vláčnu. 

Dermatologické lieky na akné často zvyšujú citlivosť pokožky na slnko, a preto je mimoriadne dôležité používať vhodné ochranné prípravky, napr. ochranný krémový gél na opaľovanie regulujúci tvorbu mazu Eucerin Ochranný krémový gél na opaľovanie na tvár Oil Control SPF 30 alebo SPF 50+.

Ak sa u vás vyskytnú akékoľvek nežiaduce účinky, obráťte sa prosím na svojho ošetrujúceho lekára alebo dermatológa. 

Čo viac môžem ešte urobiť pre problematickú pleť?

Nasledujúce tipy nemusia zmierňovať nežiaduce vedľajšie účinky liečby, ale pomôžu vám správne ošetrovať pleť náchylnú na akné: 

 

Udržujte pleť maximálne čistú
Okrem pravidelného a dôkladného, avšak jemného čistenia, sa snažte nedotýkať tváre rukami. Pravidelne čistite mobilný telefón a perte posteľnú bielizeň a uteráky, aby ste minimalizovali bakteriálnu kontamináciu.

Dbajte o seba
Cvičenie a zdravá, vyvážená strava vám zlepší náladu a pomôže vám udržať sa v dobrej kondícii. Viac informácií: akné a šport a aké zmeny v jedálničku môžu prospieť problematickej pleti?

Snažte sa vyhnúť stresu
Ako všetci vieme, to sa ľahko povie, ale ťažko realizuje. Každopádne, stres môže aktivovať tvorbu hormónov a zhoršovať akné. Viac informácií: Akné a stres.

 

 

Upozornenie: Tento článok poskytuje všeobecný obsah, ktorý je určený len na informatívne účely. Neslúži ako náhrada lekárskej diagnózy alebo liečby a nemal by byť takto použitý. Ak máte akékoľvek otázky alebo sa potrebujete poradiť o vhodných možnostiach liečby, mali by ste sa obrátiť na svojho lekára.

Odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin