akné a šport

Akné a šport: Aký vplyv má pohyb na pupienky a čierne bodky?

5 min čítanie
Zobraziť viac

Veď to vlastne všetci vieme: Šport a pohyb majú všeobecne pozitívny vplyv na naše zdravie. Netreba sa preto čudovať, že lekári a zdravotní experti odporúčajú ľuďom, aby pravidelne mierne športovali. Šport pomáha predchádzať najčastejším civilizačným ochoreniam (napríklad diabetu alebo vysokému krvnému tlaku). Gaučoví povaľači to teda budú mať ťažšie.

Šport môže pomáhať aj pri zdolávaní akné. V tomto článku sa dozviete, aké pozitívne účinky môže mať šport na problematickú pleť a na čo je pri tom nutné dbať.

Prečo majú pohyb a šport pozitívny účinok

1. Šport zlepšuje prekrvenie

Pravidelným športom sa posilňuje celý organizmus a zlepšuje sa prekrvenie kože. Vďaka vyššiemu čerpaciemu výkonu srdca sú aj najjemnejšie vlásočnice (kapiláry čiže drobné krvné cievy v koži) intenzívnejšie zásobované krvou. Praktickým vedľajším účinkom je, že zápaly – ktoré bývajú pre nečistú pleť so sklonom k akné typické – sa väčšinou vyliečia rýchlejšie a vznikajú menej často.

2. Šport zaisťuje viac kyslíka

šport a stres
Šport pomáha odbúrať stres.

Ten, kto športuje, je na tom postupom času lepšie s dychom. Objem vzduchu, ktorý je jeho telo schopné vstrebať, sa totiž postupne zväčšuje. A časom sa môže dokonca až zdvojnásobiť! Preto je samozrejme najlepšie športovať na čerstvom – a podľa možnosti čistom – vzduchu.

Vďaka väčšiemu objemu vzduchu v pľúcach dochádza k lepšiemu zásobovaniu tela kyslíkom. Počet krvných buniek sa zvyšuje, srdce pracuje účinnejšie a orgány sú lepšie prekrvované. Zlepšujú sa takisto hodnoty krvného tlaku a pružnosť tkanív a ciev. A tento účinok samozrejme prospieva aj pokožke.

3. Šport znižuje stres

Najnovšie štúdie uvádzajú, že stres a akné sa navzájom ovplyvňujú (viac sa o tom dozviete tu). Psychologický aspekt by sa teda u akné nemal podceňovať, pretože negatívny stres môže spôsobiť väčšiu náchylnosť pleti k zápalom a tým aj k vzniku akné. Šport naopak prirodzeným spôsobom redukuje stresové hormóny v tele. Pokiaľ športujete, môžete sa lepšie uvoľniť – a to prospieva aj vašej pleti.

4. Šport „čistí“ telo

Pri športe sa človek potí – to je celkom prirodzené. A je to aj prospešné, pretože potenie má pozitívny účinok. Pri potení sa otvárajú kožné póry a koža sa tak prirodzeným spôsobom zbavuje prebytočného mazu a nečistoty.

Užívate lieky proti akné a máte chuť športovať? Váš praktický lekár vám povie, na čo by ste v takom prípade mali dbať.

Čo robiť pred športom, počas neho a po ňom – ​​naše tipy pre vás

Tip 1: Športujte radšej bez mejkapu!

čistenie pleti
Pred športom: Je lepšie sa odlíčiť!

Pri športe sa otvárajú kožné póry, a preto je lepšie, keď prirodzenú schopnosť pokožky dýchať neblokujete hrubou vrstvou mejkapu. Keď sa totiž pot zmieša s mejkapom, môže dôjsť k upchaniu pórov.

Ak sa mejkapu nechcete vzdať ani pri športe, najlepšie urobíte, ak použijete ľahký, hydratačný mejkap tekutejšej konzistencie. 

Tip 2: Vlasovú kozmetiku používajte striedmo!

vlasová kozmetika
Vlasovú kozmetiku používajte čo najstriedmejšie!

Bezoplachové kondicionéry a iné produkty obsahujúce ošetrujúce oleje môžu pri potení stekať z vlasov do tváre a upchávať kožné póry. To môže prispieť k vzniku vyrážok najmä na čele.

Tip 3: Nezabúdajte na ochranu proti slnku!

šport a slnečná ochrana
Pri športovaní vonku nezabúdajte na ochranu proti slnku!

Športujete radi vonku? To je skvelé – zvlášť ak sa dobre chránite pred slnkom. Na tento účel sa najlepšie hodí ľahký zmatňujúci ochranný prípravok proti slnku, ako napr. Eucerin ochranný krémový gél na opaľovanie na tvár Oil Control. Príliš hutné opaľovacie krémy sú skôr nevhodné, pretože môžu prispievať k zhoršeniu problematickej pleti.

Ochranný faktor proti slnečnému žiareniu by mal samozrejme vyhovovať vášmu typu pleti. Ak si nie ste istí, zvoľte radšej vyšší ochranný faktor alebo sa poraďte v lekárni či so svojím dermatológom.

Viac k téme Ochrana proti slnku pri akné.

Tip 4: Fitness stroje pred cvičením očistite!

dezinfekcia
V posilňovni dbaj na čistotu!

Na strojoch v posilňovni priľne značné množstvo baktérií. Keď sa stroja dotknete, zostanú vám baktérie na rukách a potom si ich ľahko prenesiete aj na tvár.

Radšej sa nespoliehajte na to, že ostatní užívatelia stroj po použití dostatočne očistili. Urobte to radšej sami! Papierové utierky a zodpovedajúce čistiace prostriedky by mali byť k dispozícii v každej posilňovni.

Tip 5: Po športovaní sa osprchujte!

sprcha po športe
Sprcha po cvičení pôsobí naozaj blahodarne – aj na kožu.

To by malo byť vlastne samozrejmé, ale pri akné je sprcha po cvičení obzvlášť dôležitá. Keď sa potíte, otvárajú sa kožné póry a z tela sa odplavujú nečistoty a prebytočný maz. Keď však necháte pot uschnúť, potom tieto nečistoty a maz na koži zaschnú a upchajú znovu póry – to vytvorí ideálne podmienky pre takzvané propiónové baktérie Propionibacterium), ktoré vyvolávajú zápaly.

Preto je dôležité sa čo najskôr po cvičení osprchovať a najmä aknóznu pleť (na tvári) očistiť vhodným dermokozmetickým prípravkom, napr. Eucerin DermoPure Čistiacim gélom.

Keď sa počas športovania potíte, môžete si pot priebežne utierať čistým uterákom – najmä partie, na ktorých máte akné.

Tip 6: Akné a sauna – ide to dokopy?

Do sauny môžete v podstate chodiť aj v prípade, že máte akné. To nie je problém, naopak. Saunovanie vám povzbudí krvný obeh a posilní imunitný systém. Okrem uteráka, na ktorý si sadnete, by ste mali mať so sebou ešte ďalší uterák na utieranie potu – na to vám postačí aj miniuterák.

Existuje vlastne akné zo športu?

Akné zo športu alebo akné z anabolík môže byť vyvolané užívaním prípravkov na podporu výkonnosti, ako sú napr. anaboliká. 

Užívanie takýchto prípravkov zásadne neodporúčame, pretože majú vážne vedľajšie účinky. Nemožno odporučiť ani príliš intenzívny bodybuilding, pretože pri ňom dochádza k výraznejšiemu vylučovaniu mužského pohlavného hormónu testosterónu, ktorý prispieva k tvorbe akné. Vhodnejšie je umiernené posilňovanie alebo vytrvalostný šport.

Nedokážem sa prinútiť k športovaniu – čo s tým?

príprava na šport
Pre tých, ktorých šport nebaví, máme niekoľko rád.

Najskôr to najdôležitejšie: Nájdite si druh športu, ktorý vás bude naozaj baviť! Pri problematickej pleti so sklonom k akné možno odporučiť najmä vytrvalostné športy, akými sú beh, korčuľovanie, plávanie alebo jazda na bicykli, a samozrejme pohyb na čerstvom vzduchu všeobecne.

Ak vás tieto športy nebavia, môžete podobný efekt dosiahnuť pri športoch ako je futbal, volejbal alebo tenis. Dobrou alternatívou je aj tréning v posilňovni.

Tri „tajné tipy” pre nešportové typy

  1. Začnite s malými tréningovými dávkami a potom ich pomaly zvyšujte. Tak si uchováte motiváciu a vyhnete sa neúspechom.
  2. Netrénujte sami, ale radšej vo dvojici alebo v skupine. Je to zvyčajne väčšia zábava a môžete sa s ostatnými vzájomne motivovať.
  3. Nezabúdajte na to, prečo športujete: Šport pomáha udržiavať zdravé telo a čistú pleť!

Ďalšie odporúčané produkty

Súvisiace články

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin