Predčasné starnutie pleti

Predčasné starnutie pleti – Prevencia proti tvorbe vrások a starnutiu pleti

3 min čítanie
Zobraziť viac

Mnohé z príčin starnutia pleti – tie, ktoré sú predurčené našimi génmi a hormónmi – sú úplne prirodzené a nevyhnutné. Ale existujú vonkajšie faktory – napríklad prílišné vystavovanie slnku  – ktoré môžu spôsobovať predčasné starnutie pleti. Správne rozhodnutia o našom životnom štýle môžu znížiť dosah týchto faktorov a pomáhajú dlhšie udržovať mladistvejší vzhľad pleti. 

Príčiny predčasného starnutia pleti. Slnko, fajčenie, strava, či nesprávna starostlivosť?

Prílišné vystavovanie slnku – spolu s nevhodnou alebo nedostatočnou slnečnou ochranou – má na svedomí viac než 80 % predčasného starnutia pleti.

UVA a UVB žiarenie majú na svedomí viac než 80 % predčasného starnutia pleti.
Prílišné vystavovanie škodlivému UV žiareniu vedie aj ku spáleniu pleti.

UVA a UVB žiarenie vyvolávajú v tele uvoľňovanie voľných radikálov - proces známy ako oxidačný stres. Voľné radikály poškodzujú bunky pleti a urýchľujú fotostarnutie. Pleť sa sama chráni opálením a zosilnením epidermis, tieto opatrenia však poskytujú ochranu iba do určitej miery.  Táto miera je u každého z nás odlišná a keď dôjde k jej prekročeniu, dochádza k trvalému poškodeniu pleti a rýchlejšiemu výskytu viditeľných príznakov starnutia: vrások, straty objemu a straty pružnosti, a hlbokých vrások. 
Prílišné vystavovanie škodlivému UV žiareniu vedie aj k spáleniu, nerovnomernej pigmentácii a v najhorších prípadoch i k rakovine kože. Prečítajte si viac o účinkoch UVA a UVB žiarenia.  

Ďalšie vonkajšie faktory, ktoré aktivujú oxidačný stres a môžu prispievať k predčasnému starnutiu pleti sú: 

Znečistené ovzdušie
Fajčenie 
Strava 
Nevhodná starostlivosť o pleť

Príčiny A Faktory

Ako chrániť pleť pred predčasným starnutím?

Nasledujúce zmeny životného štýlu vám pomôžu chrániť pleť pred oxidačným stresom a zabrániť predčasnému starnutiu pleti:

Vhodná slnečná ochrana môže pomôcť zabrániť predčasnému starnutiu.

Vyhýbajte sa prílišnému vystavovaniu slnku a používajte vhodnú slnečnú ochranu

Malé množstvo slnečného žiarenia nám iste prospeje, ak však obmedzíte dobu, počas ktorej je pleť vystavovaní slnku, lepšie tak zabránite predčasnému starnutiu. Dôsledná slnečná ochrana tiež pomáha dlhodobejšiemu mladistvejšiemu vzhľadu pleti. Odporúčame do vašej pravidelnej starostlivosti o pleť začleniť vhodné výrobky s SPF. Vhodné výrobky slnečnej ochrany vyberajte podľa vášho typu pleti a vašej prirodzenej farby pleti/hladiny pigmentácie. Úroveň ochrany, ktorú si zvolíte, by sa mala líšiť podľa toho, kde sa nachádzate a podľa intenzity slnečného žiarenia. 

Čerstvé ovocie a zelenina sú bohaté na antioxidanty, ako je vitamín C, vitamín A a vitamín E.

Jedzte zdravo
Vyvážená strava bohatá na čerstvé ovocie a zeleninu poskytuje dobrý zdroj antioxidantov (molekúl, ktoré neutralizujú voľné radikály). Ak do svojho jedálnička zaradíte viac z týchto kľúčových potravín, môžete pomôcť zmierniť oxidačný stres a zabrániť predčasnému starnutiu. Zdravá strava môže tiež spomaliť proces všeobecného starnutia pleti.

Chráňte vašu pleť pred znečisteným ovzduším
Znečistené ovzdušie, bežné v mnohých našich mestách, tiež aktivuje tvorbu voľných radikálov a zhoršuje účinky slnečného žiarenia, čím urýchľuje oxidačný stres. Každodenná ochrana pleti pomocou vhodného výrobku s SPF pomôže tento proces spomaliť.  


Skúste prestať fajčiť 
Chemické látky a nikotín obsiahnuté v cigaretách aktivujú oxidačný stres podobným spôsobom ako znečistené ovzdušie. Ak prestanete fajčiť, pomôžete zabrániť predčasnému starnutiu pleti. 

Jemná pleťová čistiaca voda pleť vyčistí bez toho, aby ju vysušovala.
Vyberte si hydratačný ošetrujúci výrobok, ktorý rieši primárny problém vašej zrelej pleti.

Vhodná každodenná starostlivosť o pleť
Určité chemické látky, ako sú surfaktanty, môžu byť k pleti nešetrné, spôsobovať oxidačný stres a viesť k predčasnému starnutiu. Správna pravidelná starostlivosť o pleť pomôže zabrániť predčasnému starnutiu a spomaliť vznik viditeľných príznakov všeobecného starnutia pleti.

Odporúčame dodržovať nasledujúci postup: 

Vyčistite pleť od mejkapu a nečistôt. Jemná pleťová čistiaca voda pleť vyčistí bez toho, aby ju zaťažovala či dehydratovala. 
Tonizáciou pripravíte pleť na ošetrujúce prípravky
Ochrana. Slnečná ochrana tváre by mala byť súčasťou vašej pravidelnej rannej starostlivosti. 
Ošetrujte pleť hydratačným krémom, ktorý pleti poskytuje potrebnú hydratáciu a výživu. Výrobky voľte podľa primárneho problému vašej zrelej pleti: jemné linky a vrásky, strata objemu alebo strata pružnosti a výskyt hlbokých vrások.

Súvisiace články

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin