suché pery

Prečo mám také suché pery – Najčastejšie problémy pokožky pier a ako ju ošetrovať

5 min čítanie
Zobraziť viac

Naše pery sú mimoriadne náchylné na vysušovanie a väčšina z nás z času na čas zápasí s pocitom suchých a popraskaných pier. Je to nepríjemné, niekedy aj bolestivé, a pretože pery pred okolím len tak neschováme, môžeme sa kvôli nim cítiť aj nesvoji.
 
V tomto článku vás zoznámime s najbežnejšími problémami pokožky pier, uvedieme ich príčiny a vysvetlíme, prečo práve pery vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Zároveň vám ukážeme, ako upokojiť a zregenerovať suché a popraskané pery a ako chrániť pery, ktoré sú náchylné na vysušovanie a praskanie.

Aké sú najčastejšie problémy pokožky pier?

Medzi najčastejšie problémy pokožky pier patrí:

 • Suché a/alebo popraskané pery
 • Cheilitída (zápal pier)
 • Ekzém v dôsledku olizovania pier

Suché, popraskané pery

Príznaky suchých a popraskaných pier sú všeobecne dobre známe, pretože väčšina z nás sa s nimi už niekedy stretla. Pery sú suché, nepríjemne napäté, a pokiaľ sa situácia zhoršuje a pery ďalej vysychajú, môže dôjsť až k ich bolestivému popraskaniu.

Cheilitída (zápal pier)

Cheilitída je termín, ktorým označujeme zápal jedného alebo oboch pier. Zápal pokožky tváre v okolí pier sa nazýva periorálna dermatitída. Pery sú červenšie ako obvykle. Existuje niekoľko rôznych typov cheilitídy, pričom cheilitis simplex je bežne známa ako popraskané pery. Ľudia, ktorí trpia ochorením suchej kože, ako je napríklad atopická dermatitída, sú k cheilitíde náchylnejší ako ostatní. Príčinou vzniku cheilitídy môžu byť aj poveternostné podmienky a ďalej alergické reakcie na niektoré zložky produktov, ako sú rúže, zubné pasty, potraviny, prípadne aj vedľajšie účinky niektorých liekov.

Ekzém v dôsledku olizovania pier

Len čo nám pery začnú vysychať, je veľmi lákavé si ich olízať, aby sme ich udržali vlhké. U niektorých ľudí sa toto olizovanie postupne stane zlozvykom, ktorý môže mať za následok vznik zápalu. Ekzém z olizovania pier je rozšírený názov pre typ cheilitídy odborne nazývaný „dráždivá kontaktná cheilitída“.

Čo je príčinou suchých a popraskaných pier?

Príčin a spúšťačov suchých, rozpraskaných a popraskaných pier môže byť hneď niekoľko. Patrí medzi ne:

 • Typ pleti a jej stav
 • Štruktúra pokožky pier
 • Prostredie
 • Niektoré lieky

Typ pleti a jej stav

Rovnako ako majú niektorí ľudia sklon k suchej pokožke, sú niektorí ľudia náchylnejší na suché a popraskané pery.

U ľudí s ochorením suchej kože ako atopická dermatitída je vyššia pravdepodobnosť, že budú trpieť aj suchými a popraskanými perami. Niektorí z nás si tiež pery olizujú častejšie ako iní, čo môže mať za následok vznik ekzému alebo minimálne zhoršenie príznakov suchých pier.

Štruktúra pokožky pier

Štruktúra pokožky pier

Každá časť nášho tela môže mať inú štruktúru kože. Pokožka pier je tenšia ako na iných miestach tváre, a teda reaguje oveľa citlivejšie na vplyvy okolitého prostredia.

Pokožka pier nemá potné ani mazové žľazy. Tieto žľazy, nachádzajúce sa v koži takmer po celom našom tele, sú zodpovedné za produkciu ochranného mazu, ktorý pomáha pokožke regulovať hladinu vlhkosti. Keďže pery potné ani mazové žľazy nemajú, je pre nich ťažšie priťahovať a udržiavať potrebnú vlhkosť a môže tak dochádzať k ich vysušeniu.

rodina
K suchým perám dochádza aj vplyvom starnutia.

S pribúdajúcim vekom sa pokožka pier mení, je tenšia, stráca schopnosť zadržiavať vlhkosť a pery sú tak ešte náchylnejšie na vysušovanie.

Pokožka pier tiež obsahuje menej melanocytov. Melanocyty sú bunky produkujúce melanín, ktorý pokožke dodáva farbu a pomáha ju chrániť pred slnkom. V dôsledku oboch týchto významných faktorov sú pery citlivejšie na vplyvy okolitého prostredia.

Prostredie

suché a popraskané pery
Mnoho z nás trpí v zime suchými a popraskanými perami.

Naše pery sú neustále vystavené vplyvom okolitého prostredia. Zmeny klímy a poveternostných podmienok majú veľmi často za následok vznik suchých a popraskaných pier.

Počas suchých a horúcich letných mesiacov býva príčinou vysušovania pier nielen pobyt vonku na slnku, ale aj pobyt v klimatizovaných interiéroch. Rovnako tak môžu nepríjemné symptómy vznikať aj v zime: nízke vonkajšie teploty a ľadový vietor, nízka vlhkosť vzduchu v interiéri v dôsledku vykurovania a pravidelného prechádzania z teplých interiérov do chladných exteriérov, to všetko urýchľuje stratu vlhkosti pier.

Ľudia, ktorí trávia značné množstvo času vonku – či už preto, že tu trávia voľný čas, alebo kvôli svojmu zamestnaniu – môžu trpieť suchými perami viac ako ostatní.

Niektoré lieky

lieky
Niektoré lieky určené na perorálnu liečbu akné môžu viesť k dehydratácii pier.

Niektoré lieky môžu spôsobiť vysušenie a popraskanie kože a pier. Napríklad u ľudí, ktorí z dôvodu liečby akné používajú lokálne retinoidy, ako je tretinoín alebo adapalén, alebo perorálne užívajú izotretinoín, sa môže prejaviť vedľajší účinok danej liečby v podobe suchých a popraskaných pier.

Ako ošetrovať suché a popraskané pery?

Prevencia je vždy lepšia ako liečba. Najlepší spôsob, ako si udržať pery hebké a hladké, je:

 • Pite veľa vody, aby ste boli dostatočne hydratovaní.
 • Jedzte vyváženú stravu.
 • Neolizujte si zo zvyku pery.
 • Používajte hydratačný balzam na pery minimálne dvakrát denne, ideálne však ešte častejšie.
 • Maximálne chráňte svoje pery pred chladným a veterným počasím. 

Pokúste sa vypozorovať, ktoré veci u vás zhoršujú príznaky suchých pier, a snažte sa im maximálne vyhýbať. Len čo sú vaše pery suché a/alebo popraskané, zvoľte si hydratačný balzam na pery, u ktorého je klinicky a dermatologicky dokázané, že pery upokojuje a chráni, a ktorý je vhodný pre váš typ pleti aj jej špecifické potreby.

produkt starostlivosti o pery
Pravidelne používajte produkt starostlivosti o pery, ktorý ich posilňuje, upokojuje a chráni.

Eucerin produkty starostlivosti o pery

Eucerin ponúka celý rad produktov starostlivosti o pery, ktoré vyhovujú potrebám všetkých.

Denná starostlivosť o citlivé pery

Eucerin Tyčinka na pery Lip Active SPF 20 je denná hydratačná tyčinka špeciálne vyvinutá tak, aby udržovala citlivú pokožku pier hladkú a hydratovanú. Zloženie s dexpanthenolom/panthenolom, vitamínom E a SPF 20 účinne hydratuje a chráni pery pred vplyvmi okolitého prostredia, ako je vietor a slnko.

SOS riešenie suchých a popraskaných pier

Eucerin Aquaphor SOS Regeneračný balzam na pery

Eucerin Aquaphor SOS Regeneračný balzam na pery uľaví suchým a popraskaným perám už v priebehu 60 sekúnd. Balzam obohatený o glycerín, panthenol, bisabolol a vitamíny C a E vytvára ideálne prostredie pre regeneráciu pokožky pier a obnovuje, chráni a upokojuje suché a popraskané pery, ktoré sú vďaka tomu opäť hebké a vláčne. Navyše sa vďaka praktickej tubičke s aplikátorom ľahko nanáša.

Upokojujúca starostlivosť o pery vhodná pre osoby trpiace atopickým ekzémom, cheilitídou, ekzémom spôsobeným olizovaním pier alebo pre tých, ktorí podstupujú liečbu akné.

Eucerin Balzam na pery Acute Lip Balm bol špeciálne vyvinutý tak, aby vďaka upokojujúcemu licochalconu A prinášal úľavu ľuďom, ktorých pery sú často začervenané a vyžadujú intenzívnu starostlivosť v dôsledku atopickej dermatitídy, ekzému spôsobenému olizovaním pier, cheilitídy alebo suchosti a popraskania ako vedľajšieho účinku liečby akné. Vďaka praktickej tubičke s aplikátorom sa navyše ľahko nanáša.

Súvisiace články

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin