Baby’s dry skin: caring for baby’s skin

Starostlivosť o pokožku bábätiek Aká je vhodná starostlivosť o oblasti s veľmi suchou pokožkou u bábätka?

Pokožka vášho bábätka je citlivá a náchylná na vysúšanie. Oblasti s veľmi suchou a podráždenou pokožkou sa u dojčiat vyskytujú bežne, predovšetkým v plienkovej oblasti a na lícach. Šetrná a účinná kozmetická starostlivosť s pomocou klinicky a dermatologicky overených výrobkov vhodných na detskú pokožku pomôže podporiť regeneráciu pokožky a zanechá pokožku vášho dieťaťa hladkú a jemnú.

Čo spôsobuje veľmi suchú pokožku u bábätka?

Pokožka plní nesmierne náročnú úlohu - chráni naše telo: zabraňuje prieniku dráždivých látok zvonka a podporuje prirodzenú hydratačnú rovnováhu pokožky. Detská pokožka je tenšia ako pokožka dospelých ľudí a jej prirodzená bariérová funkcia nie je ešte úplne vyvinutá. Okrem toho, že je citlivejšia a náchylnejšia na podráždenie, taktiež ľahšie stráca hydratáciu, a preto má sklony k vysúšaniu. 

Detská pokožka je obzvlášť citlivá na zmeny vonkajšej teploty, ktoré môžu suchosť pokožky ešte zhoršovať a tým sa pokožka rýchlo mení zo suchej na veľmi suchú. Viac o tejto problematike si môžete prečítať v článku Znalosť kože v rôznych vekových kategóriách a Pokožka dojčiat a detí.

Ak je problém so suchou pokožkou sprevádzaný aj intenzívnym svrbením, vaše dieťa môže trpieť atopickou dermatitídou, známou tiež ako ekzém, čo je najčastejšie kožné ochorenie u detí. Viac o tejto problematike si môžete prečítať v článku Atopická dermatitída u dojčiat a detí.

Plochy s podráždenou pokožkou sa často objavujú na detskom zadočku a sú bežne označované ako „zapareniny“. Zapareniny nesúvisia s atopickou dermatitídou (táto oblasť je pre ekzém príliš vlhká) a môžu mať niekoľko rôznych príčin: 

  • Plienka odiera detskú pokožku a spôsobuje zapareniny
  • Plesňová alebo bakteriálna infekcia: pokožka dieťaťa reaguje na obsah plienky
  • Detská pokožka reaguje na materiál, z ktorého je plienka vyrobená alebo na zložky obsiahnuté vo vlhčených utierkach či prípravku na umývanie
Suchá pleť na tvári bábätka
Detská pokožka sa ešte vyvíja a je náchylná na stratu hydratácie a vysúšanie.
Prevencia proti zapareninám: starostlivosť o zadoček bábätka
Plienka môže odierať pokožku dojčaťa a spôsobovať vysúšanie a podráždenie pokožky

U mnohých detí sa v prvých týždňoch po narodení vyskytuje tzv. mliečna chrasta (v lekárskej terminológii označovaná ako seboroická dermatitída). Typickými príznakmi sú plochy stvrdnutej a šupinatej vlasovej pokožky alebo pleti na obočí, ale zvyčajne sú skôr mastné ako suché. 

Aká je vhodná starostlivosť o suchú a citlivú pokožku môjho bábätka?

Najlepší spôsob, ako zmierniť suchú pokožku a zabrániť ďalšiemu vysúšaniu je pravidelný režim jemnej každodennej starostlivosti, ktorá podporuje prirodzenú bariéru pokožky dieťaťa. Vyberajte si výrobky, pri ktorých klinické a dermatologické testy potvrdili, že sú vhodné pre jemnú detskú pokožku. 

  • Jemné umývanie: Kúpanie je dôležitým momentom na posilnenie puta medzi dieťaťom a rodičom. Používajte vlažnú vodu (je vhodnejšia ako príliš horúca, či príliš studená, ktoré môžu spôsobovať ďalšiu stratu vlhkosti), skráťte čas venovaný kúpaniu a používajte šetrné prípravky na umývanie bez obsahu mydlových zložiek, ako je Eucerin AtopiControl Sprchový a kúpeľový olej.

  • Hydratačná starostlivosť: Je dôležité hydratovať pokožku vášho dieťaťa ihneď po umytí, čím zabránite ďalšiemu odparovaniu vody z pokožky. Možno si uvedomíte, že predovšetkým suché a podráždené oblasti pokožky, napríklad líca alebo pokožka pod plienkou, potrebujú starostlivosť častejšie ako dvakrát denne. Eucerin Aquaphor Regeneračná masť je ideálnym hydratačným prípravkom na suchú detskú pokožku a môžete ju používať tak často, ako potrebujete.

  • Dokonalá ochrana: Nevystavujte pokožku vášho dieťatka slnečnému žiareniu. Ak sa však slniečku nemôžete vyhnúť a vaše bábätko je staršie ako 3 mesiace, použite vhodný prípravok na opaľovanie pre deti z radu Eucerin slnečnej ochrany určenej pre deti na ochranu ich jemnej pokožky pred škodlivými slnečnými lúčmi a ďalším vysúšaním pokožky. 

Suchá detská pokožka: jemné umývanie
Vyberajte si šetrné prípravky na umývanie bez mydlových zložiek, ktoré nedráždia detskú pokožku
Starostlivosť o detskú pokožku: masť pre bábätká
Pravidelná hydratácia prispeje k starostlivosti o citlivú detskú pokožku

Ak vaše dieťa trpí atopickou dermatitídou, prečítajte si viac o tom, ako sa vhodne starať o jeho pokožku v článku Ako sa starať o detskú atopickú pokožku.

Ako môžem upokojiť a zjemniť oblasti s veľmi suchou pokožkou u bábätka?

Oblasti s veľmi suchou pokožkou sa u dojčiat vyskytujú bežne, predovšetkým na lícach a v okolí plienky, kde sa často objavujú tzv. zapareniny a kde môžu kraje plienky odierať pokožku bábätka, čo spôsobuje jej vysúšanie a podráždenie. 

Účinná starostlivosť o suchú pokožku bábätka

Eucerin Aquaphor Regeneračná masť bola vyvinutá špeciálne tak, aby poskytovala detskej suchej a podráždenej pokožke starostlivosť, ktorú potrebuje. Obsahuje veľmi málo zložiek, je bez parfumácie a konzervačných látok, preto je ideálna na citlivú detskú pokožku. Na povrchu pokožky vytvára jemnú, polopriepustnú ochrannú bariéru, ktorá podporuje prirodzený transfer vodnej pary a kyslíku dovnútra a von z pokožky vášho dieťaťa. Zloženie je obohatené o glycerín – účinnú hydratačnú zložku, ktorá priťahuje vodu a pomáha ju zadržiavať v pokožke. Glycerín účinkuje spolu s panthenolom, ktorý pomáha urýchľovať proces regenerácie a obnovy, a zároveň pokožku hydratuje. Klinické a dermatologické testy preukázali, že výrobok obnovuje veľmi suchú, popraskanú a podráždenú pokožku. Citlivej pokožke vášho dieťaťa poskytuje nielen potrebnú starostlivosť, ale necháva ju zároveň jemnú a hebkú. 

Eucerin Aquaphor je upokojujúca, priehľadná masť. Na konkrétne problémové oblasti sa nanáša veľmi jednoducho a nedá sa tak ľahko zotrieť. Počas používania možno zistíte, že potrebujete menšie množstvo, ako ste si spočiatku mysleli. Na ošetrenie suchej pokožky na tvári a krku vášho dieťaťa vám postačí množstvo na špičku prsta. Masť môžete používať tak často, ako si pokožka vášho dieťatka vyžaduje. Masť nepoužívajte na otvorené, mokvajúce či krvácajúce rany. 

Starostlivosť o detskú pokožku s výrobkami Eucerin
Eucerin Aquaphor Regeneračná masť sa ľahko nanáša na pokožku vášho bábätka
Masť Aquaphor pre dojčatá
Eucerin Aquaphor Regeneračná masť upokojuje a zjemňuje detskú pokožku a urýchľuje jej regeneráciu

Eucerin Exkluziv Klub

Staňte sa členom!

  • Ponúkame užitočné informácie, ako správne ošetrovať rôzne typy pleti.
  • Budete dostávať správy o novinkách a výhodných akčných ponukách ako prví.
  • Môžete sa zúčastniť súťaží a exkluzívnych testovaní produktov zadarmo.

exkluziv klub

Registračný formulár