Starostlivosť o pokožku bábätiek – Aká je vhodná starostlivosť o oblasti s veľmi suchou pokožkou u bábätka?

4 min čítanie
Zobraziť viac

Pokožka vášho bábätka je citlivá a náchylná na vysúšanie. Oblasti s veľmi suchou a podráždenou pokožkou sa u dojčiat vyskytujú bežne, predovšetkým v plienkovej oblasti a na lícach. Šetrná a účinná kozmetická starostlivosť s pomocou klinicky a dermatologicky overených výrobkov vhodných na detskú pokožku pomôže podporiť regeneráciu pokožky a zanechá pokožku vášho dieťaťa hladkú a jemnú.

Čo spôsobuje veľmi suchú pokožku u bábätka?

Pokožka plní nesmierne náročnú úlohu - chráni naše telo: zabraňuje prieniku dráždivých látok zvonka a podporuje prirodzenú hydratačnú rovnováhu pokožky. Detská pokožka je tenšia ako pokožka dospelých ľudí a jej prirodzená bariérová funkcia nie je ešte úplne vyvinutá. Okrem toho, že je citlivejšia a náchylnejšia na podráždenie, taktiež ľahšie stráca hydratáciu, a preto má sklony k vysúšaniu. 

Detská pokožka je obzvlášť citlivá na zmeny vonkajšej teploty, ktoré môžu suchosť pokožky ešte zhoršovať a tým sa pokožka rýchlo mení zo suchej na veľmi suchú. Viac o tejto problematike si môžete prečítať v článku Znalosť kože v rôznych vekových kategóriách a Pokožka dojčiat a detí.

Ak je problém so suchou pokožkou sprevádzaný aj intenzívnym svrbením, vaše dieťa môže trpieť atopickou dermatitídou, známou tiež ako ekzém, čo je najčastejšie kožné ochorenie u detí. Viac o tejto problematike si môžete prečítať v článku Atopická dermatitída u dojčiat a detí.

Plochy s podráždenou pokožkou sa často objavujú na detskom zadočku a sú bežne označované ako „zapareniny“. Zapareniny nesúvisia s atopickou dermatitídou (táto oblasť je pre ekzém príliš vlhká) a môžu mať niekoľko rôznych príčin: 

  • Plienka odiera detskú pokožku a spôsobuje zapareniny
  • Plesňová alebo bakteriálna infekcia: pokožka dieťaťa reaguje na obsah plienky
  • Detská pokožka reaguje na materiál, z ktorého je plienka vyrobená alebo na zložky obsiahnuté vo vlhčených utierkach či prípravku na umývanie

U mnohých detí sa v prvých týždňoch po narodení vyskytuje tzv. mliečna chrasta (v lekárskej terminológii označovaná ako seboroická dermatitída). Typickými príznakmi sú plochy stvrdnutej a šupinatej vlasovej pokožky alebo pleti na obočí, ale zvyčajne sú skôr mastné ako suché. 

Aká je vhodná starostlivosť o suchú a citlivú pokožku môjho bábätka?

Najlepší spôsob, ako zmierniť suchú pokožku a zabrániť ďalšiemu vysúšaniu je pravidelný režim jemnej každodennej starostlivosti, ktorá podporuje prirodzenú bariéru pokožky dieťaťa. Vyberajte si výrobky, pri ktorých klinické a dermatologické testy potvrdili, že sú vhodné pre jemnú detskú pokožku. 

  • Jemné umývanie: Kúpanie je dôležitým momentom na posilnenie puta medzi dieťaťom a rodičom. Používajte vlažnú vodu (je vhodnejšia ako príliš horúca, či príliš studená, ktoré môžu spôsobovať ďalšiu stratu vlhkosti), skráťte čas venovaný kúpaniu a používajte šetrné prípravky na umývanie bez obsahu mydlových zložiek, ako je Eucerin AtopiControl Sprchový a kúpeľový olej.

  • Hydratačná starostlivosť: Je dôležité hydratovať pokožku vášho dieťaťa ihneď po umytí, čím zabránite ďalšiemu odparovaniu vody z pokožky. Možno si uvedomíte, že predovšetkým suché a podráždené oblasti pokožky, napríklad líca alebo pokožka pod plienkou, potrebujú starostlivosť častejšie ako dvakrát denne. Eucerin Aquaphor Regeneračná masť je ideálnym hydratačným prípravkom na suchú detskú pokožku a môžete ju používať tak často, ako potrebujete.

  • Dokonalá ochrana: Nevystavujte pokožku vášho dieťatka slnečnému žiareniu. Ak sa však slniečku nemôžete vyhnúť a vaše bábätko je staršie ako 3 mesiace, použite vhodný prípravok na opaľovanie pre deti z radu Eucerin slnečnej ochrany určenej pre deti na ochranu ich jemnej pokožky pred škodlivými slnečnými lúčmi a ďalším vysúšaním pokožky.

Ak vaše dieťa trpí atopickou dermatitídou, prečítajte si viac o tom, ako sa vhodne starať o jeho pokožku v článku Ako sa starať o detskú atopickú pokožku.

Ako môžem upokojiť a zjemniť oblasti s veľmi suchou pokožkou u bábätka?

Oblasti s veľmi suchou pokožkou sa u dojčiat vyskytujú bežne, predovšetkým na lícach a v okolí plienky, kde sa často objavujú tzv. zapareniny a kde môžu kraje plienky odierať pokožku bábätka, čo spôsobuje jej vysúšanie a podráždenie. 

Účinná starostlivosť o suchú pokožku bábätka

Eucerin Aquaphor Regeneračná masť bola vyvinutá špeciálne tak, aby poskytovala detskej suchej a podráždenej pokožke starostlivosť, ktorú potrebuje. Obsahuje veľmi málo zložiek, je bez parfumácie a konzervačných látok, preto je ideálna na citlivú detskú pokožku. Na povrchu pokožky vytvára jemnú, polopriepustnú ochrannú bariéru, ktorá podporuje prirodzený transfer vodnej pary a kyslíku dovnútra a von z pokožky vášho dieťaťa. Zloženie je obohatené o glycerín – účinnú hydratačnú zložku, ktorá priťahuje vodu a pomáha ju zadržiavať v pokožke. Glycerín účinkuje spolu s panthenolom, ktorý pomáha urýchľovať proces regenerácie a obnovy, a zároveň pokožku hydratuje. Klinické a dermatologické testy preukázali, že výrobok obnovuje veľmi suchú, popraskanú a podráždenú pokožku. Citlivej pokožke vášho dieťaťa poskytuje nielen potrebnú starostlivosť, ale necháva ju zároveň jemnú a hebkú. 

Eucerin Aquaphor je upokojujúca, priehľadná masť. Na konkrétne problémové oblasti sa nanáša veľmi jednoducho a nedá sa tak ľahko zotrieť. Počas používania možno zistíte, že potrebujete menšie množstvo, ako ste si spočiatku mysleli. Na ošetrenie suchej pokožky na tvári a krku vášho dieťaťa vám postačí množstvo na špičku prsta. Masť môžete používať tak často, ako si pokožka vášho dieťatka vyžaduje. Masť nepoužívajte na otvorené, mokvajúce či krvácajúce rany.

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin