Atopická dermatitída a deti – Príčiny, príznaky a ako najlepšie upokojiť a ošetrovať detskú pokožku

8 min čítanie
Zobraziť viac

Atopická dermatitída je najčastejšie kožné ochorenie u detí, ktoré postihuje približne 15 % až 20 % detí.2, 3, 4 Príznaky – suchá, začervenaná, svrbiaca a dráždivá pokožka – môžu byť pre deti mimoriadne nepríjemné, a tiež rodičom a blízkym môžu spôsobovať značný stres.
V tomto článku si prečítate, aký vplyv má atopická dermatitída na deti a ich rodiny. Dozviete sa tiež o jej príznakoch, príčinách a spúšťačoch, a tiež o tom, ako kozmetická starostlivosť pomáha zmierniť príznaky a predlžovať dobu medzi vzplanutiami. 

Akým spôsobom ovplyvňuje atopická dermatitída deti?

Atopická dermatitída sa u detí môže objaviť v akomkoľvek období. U mnohých sa rozvinie v dojčenskom veku a väčšina detských pacientov ňou začne trpieť pred piatym rokom5. Viac si o ekzéme u detí môžete prečítať v článku Atopická dermatitída a dojčatá.

Medzi druhým rokom a pubertou sa atopická dermatitída bežne prejavuje ako plochy suchej, začervenanej a svrbiacej pokožky na krku, zápästiach, členkoch, zákolenných jamkách, vnútornej strane lakťov a medzi zadkom a nohami. Príznaky často pretrvávajú dlhšie ako tri mesiace (lekárska definícia chronického ochorenia) a pokožka v zapálených oblastiach môže zosilnieť a získať hrubšiu textúru.

Atopická dermatitída má dve odlišné fázy:

Akútna fáza predstavuje najväčšiu psychickú záťaž. Vaše dieťa môže pociťovať silný diskomfort, intenzívne svrbenie, ktoré mu znemožní spať, a ochorenie môže mať značný vplyv na kvalitu jeho života.6 Ochorenie môže ovplyvňovať aj kvalitu života rodičov a blízkych, u ktorých sa môže objavovať beznádej, pocity viny a depresie. Viac si môžete prečítať v článku Ako atopická dermatitída ovplyvňuje spánok a kvalitu života.

Zatiaľ čo väčšina detí vyrastie z atopickej dermatitídy ešte než dosiahne pubertu, ochorenie môže pretrvávať až do dospelosti a výskumy ukazujú, že u tých, ktorí trpeli atopickou dermatitídou ako deti, sa môžu prejaviť ďalšie súvisiace ochorenia, ako je astma a alergická rinitída.8

Ak má vaše dieťa kožné problémy, alebo vás akokoľvek znepokojujú jeho príznaky, poraďte sa s vaším pediatrom.

Čo spôsobuje a vyvoláva atopickú dermatitídu u detí?

deti a atopický ekzém
Vzplanutie atopickej dermatitídy môže deťom spôsobovať bezsenné noci
matka s dcérou
Tí, ktorí majú atopickú dermatitídu v rodinnej anamnéze, na ňu s väčšou pravdepodobnosťou ochorejú

Atopická dermatitída súvisí s narušenou bariérovou funkciou pokožky a poruchou imunitného systému. Dermatológovia určili niekoľko príčinných a priťažujúcich faktorov:

Genetická predispozícia
Existujú dva hlavné rizikové faktory pre vznik atopickej dermatitídy: 1) genetická porucha filagrínového génu (FLG)2, 9, a 2) história atopického ochorenia v rodinnej anamnéze.2, 10. Viac o filagríne a o tom, aký má jeho nedostatok vplyv na pokožku, si môžete prečítať v článku Znalosť atopickej dermatitídy.

Deti môžu zdediť nedostatok filagrínu od rodičov.11 Ak rodič trpí atopickým ekzémom, potom má jeho dieťa 40 % pravdepodobnosť, že ochorenie zdedí. Ak sú postihnutí obaja rodičia, potom pravdepodobnosť rastie na 60 % až 80 %12.

Existuje aj preukázaná súvislosť medzi atopickým ekzémom a alergiami. História sennej nádchy a/alebo astmy v rodinnej anamnéze zvyšuje pravdepodobnosť, že sa u dieťaťa vyskytne atopická dermatitída.

Pacienti tiež vykazujú nepravidelnú imunitnú funkciu (známu ako atopia), vďaka ktorej ich pokožka viac reaguje na podnety z vonkajšieho prostredia a je náchylnejšia na zápaly.

Podnebie/znečistenie ovzdušia
Ak sa dieťa narodí v rozvinutej krajine, chladnom podnebí alebo znečistenom meste, zdá sa, že je ohrozenejšie výskytom atopickej dermatitídy. Tiež počasie môže spúšťať jej príznaky.13

Citlivosť na alergény
Narušená bariérová funkcia uľahčuje dráždenie pokožky potenciálnymi alergénmi, ako je peľ, domáci prach a zvieracia srsť.
Úloha, ktorú pri ochorení atopickou dermatitídou zohrávajú potravinové alergie, nie je celkom jasná2, ale niektorí ľudia zisťujú, že určité potraviny môžu spôsobovať väčšiu citlivosť pokožky ich dieťaťa a väčšie sklony k vzplanutiu.

Ďalšie negatívne vonkajšie vplyvy
Hrubé látky, agresívne umývacie a čistiace prostriedky a chemické látky používané v biologických pracích práškoch môžu zhoršovať stav citlivej detskej pokožky. Výskum potvrdil, že pasívne fajčenie je obzvlášť škodlivé pre detské pľúca.14

Škriabanie
Tiež samé príznaky atopickej dermatitídy môžu vyvolávať a/alebo zhoršovať vzplanutie. Ak je pokožka suchá a svrbí, deti sa škriabu. Toto škriabanie poškodzuje ochrannú bariéru pokožky a baktéria známa ako Staphylococcus Aureus sa môže množiť a infikovať pokožku. Táto infekcia spôsobuje zápal a svrbenie, ktoré ochorenie ďalej zhoršuje a pokožka je ešte viac dráždivá a svrbí: začarovaný kruh známy ako Cyklus atopickej pokožky. Viac si môžete prečítať v článku Znalosť atopickej dermatitídy.

Ako by som mala ošetrovať atopickú pokožku môjho dieťaťa?

Dobrou správou je, že účinná zdravotnícka liečba a kvalitná kozmetická starostlivosť môžu do veľkej miery diskomfort vzplanutia atopickej dermatitídy zmierniť a pomáhajú predĺžiť dobu medzi vzplanutiami.
Detská pokožka je tenšia a má slabšiu pigmentáciu ako pokožka dospelých. Viac si o štruktúre detskej pokožky môžete prečítať v článku Pokožka dojčiat a detí. Najlepšie jej prospieva šetrná starostlivosť prispôsobená konkrétnej fáze:

hydratácia detskej pokožky
Pravidelná hydratácia môže pomôcť zabrániť vysychaniu detskej pokožky

 • Počas neakútnej fázy potrebuje každodennú hydratáciu, ktorá zmierni suchosť a predĺži dobu medzi vzplanutiami.
 • Počas akútnej fázy vzplanutia potrebuje medicínsku liečbu a kozmetické výrobky, ktoré okrem každodennej hydratácie tiež zmiernia príznaky.

Správne hydratačné výrobky a pravidelná a šetrná starostlivosť zohrávajú kľúčovú úlohu pri ochrane a upokojení atopickej pokožky vášho dieťaťa.

Čo ďalšie môžem urobiť pre zmiernenie vzplanutia?

spiace dieťa
Obliekajte dieťaťu jemné textílie šetrné k jeho pokožke, ktoré ju nedráždia
Rukavice proti škriabaniu
Rukavice proti škriabaniu môžu pomôcť zabrániť poškodeniu pokožky

Veďte si záznamy o tom, kedy je pokožka vášho dieťaťa v akútnej fáze a poraďte sa vaším pediatrom. Takto ľahšie odhalí možné spúšťače a určí najlepšiu liečbu. Každé dieťa je iné, nasledujúce opatrenia však môžu pomôcť znížiť vplyv potenciálnych spúšťačov:

Nefajčite v blízkosti vášho dieťaťa.
Pasívne fajčenie môže príznaky zhoršovať.

Obliekajte dieťaťu jemné textílie šetrné k jeho pokožke.
Bavlna a ľan sú menej abrazívne ako syntetické materiály. Nedávajte dieťaťu oblečenie z hrubej vlny. Nové oblečenie vždy vyperte, tak ho zbavíte všetkých chemických látok, ktoré používajú výrobcovia oblečenia.

Potravinové alergie
Ak si myslíte, že jedlo, ktoré vaše dieťa je, vyvoláva jeho príznaky, alebo jeho atopickú dermatitídu zhoršuje, poraďte sa s vaším pediatrom, až s jeho súhlasom môžete tieto potenciálne spúšťače zo stravy vyradiť. Je dôležité, aby vaše dieťa získalo dostatok vápnika, kalórií a bielkovín, ktoré potrebuje na rast a vývoj.

Snažte sa zmierniť potenciálne poškodenie spôsobené škriabaním.
Tiež samotné príznaky atopickej dermatitídy môžu ochorenie spúšťať a zhoršovať. Ak je pokožka vášho dieťaťa suchá a svrbí, je pravdepodobné, že sa začne škriabať. Toto škriabanie pokožku ďalej poškodzuje a zvyšuje jej ohrozenie baktériami, ktoré môžu spôsobovať ďalšie svrbenie.

Tento proces je známy ako Cyklus atopickej pokožky a viac si o ňom môžete prečítať v článku Znalosť atopickej dermatitídy.

Škriabanie môže tiež viesť k infekcii pokožky, preto dieťaťu pravidelne strihajte nechty. Na noc mu môžete navliecť bavlnené rukavice, ktoré tiež môžu pomôcť zabrániť poškodeniu pokožky.

Zdroje

 1. New insights into the epidemiology of childhood atopic dermatitis. Flohr C, Mann J. Allergy. 2014 Jan; 69(1):3-16. Epub 2013 Nov 21.
 2. Overview of Atopic Dermatitis, Avena-Woods C, Am J Manag Care, 2017 June, Vol. 23, No. 8, Supplement S115-123
 3. Nutten S. Atopic dermatitis: global epidemiology and risk factors. Ann Nutr Metab. 2015; 66 (suppl 1):8-16. doi:10.1159/000370220.
 4. Eichenfield LF, Tom WL, Chamlin SL, et al. Guidelines of care for the management of atopic dermatitis: section 1. diagnosis and assessment of atopic dermatitis. J Am Acad Dermatol. 2014;70(2):338-351. doi: 10.1016/j.jaad.2013.10.010.
 5. Research statistics in Atopic Eczema: what disease is this? Kam-Lun Ellis Hon et al, Ital J Pediatr. 2012; 38:26
 6. Quality of life and childhood atopic dermatitis: the misery of living with childhood eczema. Lewis-Jones S. Int J Clin Pract. 2006 Aug; 60(8):984-92. 
 7. Sleep disturbance in children with moderate/severe atopic dermatitis: A case-control study. Fishbein AB1, Mueller K2, Kruse L3, Boor P3, Sheldon S4, Zee P5, Paller AS2., J Am Acad Dermatol. 2018 Feb; 78(2):336-341. doi: 10.1016/j.jaad.2017.08.043. Epub 2017 Oct 28.
 8. Spergel JM. From atopic dermatitis to asthma: the atopic march. Ann Allergy Asthma Immunol. 2010; 105:99–106. doi: 10.1016/j.anai.2009.10.002.
 9. Sicherer SC, Leung DY. Advances in allergic skin disease, anaphylaxis, and hypersensitivity reactions to foods, drugs, and insects in 2008. J Allergy Clin Immunol. 2009; 123(2):319-327. doi: 10.1016/j. jaci.2008.12.025.
 10. Eichenfield LF, Tom WL, Chamlin SL, et al. Guidelines of care for the management of atopic dermatitis: section 1. diagnosis and assessment of atopic dermatitis. J Am Acad Dermatol. 2014; 70(2):338-351. doi: 10.1016/j.jaad.2013.10.010.
 11. Comprehensive analysis of the gene encoding filaggrin uncovers prevalent and rare mutations in ichthyosis vulgaris and atopic eczema. Sandilands et al. Nat Genet. 2007 May; 39(5):650-4.
 12. Genetics of atopic eczema. An update, Rodríguez1, Weidinger S., Hautarzt. 2015 Feb; 66(2):84-9. doi: 10.1007/s00105-014-3565-x.
 13. Suarez-Varela MM, Garcia-Marcos Alvarez L, Kogan MD, Gonzalez AL, Gimeno AM, Aguinaga Ontoso I et al. Climate and prevalence of atopic eczema in 6- to 7-year-old school children in Spain. ISAAC phase III. Int J Biometeorol 2008; 52:833–840.
 14. Parents' smoking habit and prevalence of atopic eczema in 6-7 and 13-14 year-old schoolchildren in Spain. ISAAC phase III. Morales Suárez-Varela M et al. Allergol Immunerpathol (Madr), 2008 Nov-Dc; 36(6): 336-42
Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin