Atopický ekzém u novorodencov a dojčiat

Atopický ekzém u novorodencov a dojčiat – Ako upokojiť a ošetrovať detskú pokožku

7 min čítanie
Zobraziť viac

U približne 60 % všetkých pacientov s atopickou dermatitídou sa toto ochorenie objavuje v prvom roku života a u 90 % v prvých piatich rokoch.1
 
Tento článok sa venuje starostlivosti o detskú atopickú pokožku a problémom, s ktorými sa rodičia stretávajú počas prvých dní a týždňov života malého bábätka. Vysvetľuje, ako pravidelné používanie šetrnej dermokozmetickej starostlivosti pomáha zachovať detskú pokožku hydratovanú a predlžuje obdobie medzi vzplanutiami a zmierňuje ich závažnosť. Dozviete sa tiež, ako upraviť pravidelnú starostlivosť o pokožku vášho novorodenca alebo batoľaťa s ohľadom na fázu, v ktorej sa nachádza. Viac informácií o symptómoch, príčinách a spúšťačoch ochorení si môžete prečítať v našom článku Atopická dermatitída u dojčiat a detí.

Ako mám ošetrovať atopickú pokožku môjho novorodeného bábätka alebo batoľaťa?

Atopická dermatitída (známa tiež ako atopický ekzém) je charakteristická dvoma fázami:

 • akútna fáza, keď pokožka prechádza vzplanutím a je najviac podráždená,
 • pokojnejšie obdobie medzi vzplanutiami.

Viac si o týchto dvoch fázach môžete prečítať v našom článku Znalosť atopickej dermatitídy a Ako určiť a zvládať vzplanutie.
Pokožka vášho novonarodeného bábätka či batoľaťa má v každej z týchto fáz mierne odlišné potreby a my odporúčame prispôsobiť pravidelnú starostlivosť o ich pokožku tak, aby vyhovovala aktuálnej fáze a stavu pokožky. Všeobecne povedané to znamená:

 • Každodenná starostlivosť: Jemné umývanie a pravidelná, účinná a bohatá hydratácia, ktorá udrží pokožku vášho bábätka alebo batoľaťa jemnú a vláčnu a predĺži obdobie medzi vzplanutiami.
 • Akútna starostlivosť: Počas vzplanutia aplikácia protizápalových mastí a krémov (a niektorých medicínsky vedených metód) popri bežnej každodennej hydratácii pre upokojenie pokožky vášho bábätka alebo batoľaťa.

Existuje každodenná starostlivosť, ktorá pomôže s atopickým ekzémom môjho dieťaťa?

Jemné umývanie

kúpanie
Jemné umývanie je prvým krokom v starostlivosti o atopickú detskú pokožku

Na atopickú dermatitídu neexistuje žiadny známy liek, preto je dôležité zamerať každodennú starostlivosť o pokožku vášho bábätka na podporu ochrannej bariéry pokožky na predĺženie obdobia medzi vzplanutiami, a to zaistením hydratácie pokožky a doplnením chýbajúcich kožných lipidov. Predídete tak ďalšiemu vysychaniu pokožky.

Kúpanie je dôležité pre prehĺbenie väzby medzi bábätkom a rodičom, ale aj čistá voda môže zvyšovať stratu hydratácie2, preto sa snažte pobyt vo vode urýchliť. Používajte iba teplú vodu, pretože horúca voda spôsobuje ďalšiu stratu hydratácie.

Tiež agresívne umývacie prípravky detskú pokožku pripravujú o esenciálne lipidy a poškodzujú jej citlivú ochrannú bariéru a hydratačnú rovnováhu. Nepoužívajte penu do kúpeľa, alkalické mydlá a agresívne surfaktanty, ako je laurylsulfát sodný. Vyberajte si šetrné umývacie výrobky bez obsahu mydla, ako je Eucerin AtopiControl Sprchovací olej, ktorý je vhodný na použitie na pokožku novorodencov. Je to ideálna prísada do detského kúpeľa a je preukázateľne šetrný k detskej atopickej pokožke.
Po kúpaní pokožku netrite, ale osušte jemným prikladaním čistého, suchého uteráka. 

Pravidelná hydratácia

 Je dôležité hydratovať pokožku vášho bábätka okamžite po umytí, pretože tak predídete ďalšiemu odparovaniu vody z pokožky. Raz denne však nestačí – účinný prístup k liečbe atopickej dermatitídy u dojčiat spočíva v pravidelnej a priebežnej aplikácii hydratačných výrobkov (známych tiež ako emolienty)2. Odporúčame hydratovať pokožku vášho dieťaťa aspoň dvakrát denne (aj po olejovom kúpeli). Vaše dieťa bude pri liečbe atopickej vyrážky pravdepodobne potrebovať častejšiu starostlivosť aj na rukách a tvári.

hydratácia dojčenskej pokožky
Pravidelná hydratácia môže pomôcť predchádzať vysychaniu dojčenskej pokožky
Výrobky Eucerin AtopiControl
Výrobky Eucerin AtopiControl vám pomáhajú ošetrovať atopickú pokožku vášho bábätka

Hľadajte produkty, ktoré sú bez parfumácie a ktoré obsahujú osvedčené, ale jemné aktívne zložky, ako sú:

 • Licochalcon A: výťažok zo sladkého drievka, ktorý upokojuje pokožku.
 • Ceramidy: ktoré posilňujú prirodzenú ochrannú bariéru pokožky.
 • Prírodné oleje bohaté na omega mastné kyseliny, ktoré upokojujú, vyživujú a chránia citlivú a suchú pokožku.

Tieto zložky sú základom produktov radu Eucerin AtopiControl, ktorý obsahuje výrobky preukázateľne vhodné pre pokožku bábätiek – a to aj novorodencov. Eucerin AtopiControl Krém aj Eucerin AtopiControl Telové mlieko sú ideálne hydratačné prípravky na každodenné použitie pre dojčatá od štyroch týždňov aj staršie deti. Eucerin AtopiControl Telové mlieko je intenzívne telové mlieko, ktoré sa ľahko nanáša na pokožku po celom tele vášho bábätka a zároveň poskytuje potrebnú intenzívnu hydratáciu. Eucerin AtopiControl Krém je ideálny pre špecifické problémové oblasti, ako sú lakte a kolená. Pre okamžitú hydratáciu novorodených bábätiek s atopickým ekzémom a atopickou dermatitídou môžete od prvého dňa pravidelne používať Eucerin AtopiControl Ľahkú Telovú emulziu a poskytnúť tak vášmu drobčekovi úľavu.
 
Neponáhľajte sa a výrobky do pokožky vášho bábätka jemne vmasírujte upokojujúcimi pohybmi. Rozhodne tento proces neuponáhľajte, mohli by ste bábätko rozrušiť, a tým príznaky len zhoršiť.

Odporúčanie

Slnečná ochrana

Nevystavujte pokožku vášho bábätka slnku, najmä počas prvých niekoľkých mesiacov. Od troch mesiacov dbajte iba na krátkodobý pobyt na slnku, mimo dobu najintenzívnejšieho slnečného žiarenia, citlivú pokožku detí chráňte ochranným odevom a používajte prípravky na opaľovanie s veľmi vysokým ochranným slnečným faktorom, ako je Eucerin Detské mlieko na opaľovanie Sensitive Protect s veľmi vysokou ochranou SPF 50+. Ak dávate prednosť opaľovacím výrobkom bez chemických filtrov, vyskúšajte Eucerin Detské mlieko s mikropigmentmi Sensitive Protect SPF 30. Obe sú vhodné pre dojčatá a deti od troch mesiacov.
 
Pre deti od troch rokov môžete vyskúšať Eucerin Detský sprej na opaľovanie Sensitive Protect s veľmi vysokou ochranou SPF 50+. Klinické a dermatologické testy potvrdili, že výrobok je vhodný pre deti s atopickou pokožkou.
 
Viac o tom, ako chrániť detskú pokožku pred slnkom, si môžete prečítať v našom článku Deti a slnko

Ako môžem upokojiť pokožku môjho bábätka počas vzplanutia atopickej dermatitídy?

Cieľom starostlivosti o pokožku počas akútnej fázy atopickej dermatitídy je pokožku upokojiť, zmierniť podráždenie a svrbenie a uľaviť vášmu dieťaťu od nepríjemných pocitov. Našťastie existuje niekoľko opatrení, ktoré vám môžu pomôcť:

Farmaceutické výrobky a liečby

Masti a krémy, ako sú kortikosteroidy (napr. 1 % hydrokortizónový krém) ponúkajú rýchlo pôsobiacu a účinnú úľavu, lekári ich však obvykle predpisujú iba na krátkodobé použitie.
Ak sú príznaky vášho dieťaťa závažné a nezmierňujú sa, môže vám váš lekár odporučiť alternatívy, ako sú:

 • antihistaminiká na zmiernenie silného svrbenia,
 • liečba vlhkými zábalmi.

Zaujímavosť

Liečba vlhkými zábalmi

Zábaly obohacujúce pokožku o lipidy pomáhajú doplniť esenciálne kožné lipidy a zmierniť svrbenie ochladením pokožky vášho dieťaťa. Skôr ako budete liečbu vlhkými zábalmi skúšať, konzultujte ju s vaším lekárom, ktorý potvrdí, či je vhodná pre vaše dieťa:

 1. Na pokožku naneste upokojujúci hydratačný krém pre atopickú pokožku.
 2. Namočte tubulárny obväz do vlažnej vody, vyžmýkajte ho a stále vlhký ho navlečte na postihnutú oblasť.
 3. Vlhký obväz prekryte ďalším suchým obväzom, ktorým ho zafixujete na mieste.
 4. Nechajte obväzy pôsobiť aspoň hodinu a v ideálnom prípade štyri až šesť hodín.
 5. Po troch hodinách opäť navlhčite.

Pretože u malých detí hrozí nebezpečenstvo podchladenia, striedajte obväzy prikladaním na trup, paže a nohy.

Produkty starostlivosti o pokožku s upokojujúcimi a utišujúcimi zložkami

Existuje rad aktívnych zložiek, ktoré preukázateľne utišujú a upokojujú pokožku počas vzplanutia:

 • Licochalcon A: Výťažok zo sladkého drievka, ktorý zmierňuje zápaly a upokojuje podráždenie.
 • Dekandiol: Silný antioxidant, ktorý pôsobí proti baktériám, a tak predchádza infekcii.
 • Mentoxypropandiol: Derivát mentolu, ktorý pokožku ochladzuje a zmierňuje svrbenie na zmyslovej úrovni, takže vaše dieťa necíti potrebu sa toľko škrabať, čím bráni ďalšiemu poškodeniu pokožky.

Licochalcon A, dekandiol a mentoxypropandiol sú súčasťou zloženia Eucerin AtopiControl Acute krému, ktorý je vhodný na použitie u bábätiek od štyroch týždňov a starších detí. Eucerin AtopiControl Acute Krém nie je zdravotnícky prostriedok, ani nie je určený ako jeho náhrada, možno ho však použiť ako doplnkovú liečbu na predpísanú medikáciu pre podporu účinkov predpísaného lieku a ako spoľahlivý výrobok pri voľbe domácej liečby atopickej dermatitídy u dojčiat. 

detská pokožka
Eucerin Acute krém pomôže upokojiť pokožku počas vzplanutia

Najprv naneste liek predpísaný vaším lekárom a nechajte ho úplne vstrebať, až potom naneste Eucerin AtopiControl Acute krém. Ďalej použite .
Klinické a dermatologické štúdie ukazujú, že Eucerin AtopiControl Acute krém spolu s Eucerin AtopiControl Telovým mliekom zlepšujú stav pokožky, zmierňujú svrbenie, napomáhajú kvalitnému nočnému spánku a zlepšujú celkovú kvalitu života.3 Viac si môžete prečítať v našom článku Ako atopická dermatitída ovplyvňuje spánok a kvalitu života.

Čo ďalšie môžem urobiť pre zmiernenie príznakov?

Okrem jemnej a účinnej starostlivosti o pokožku odporúčame vysledovať potenciálne spúšťače a pomáhať vášmu dieťaťu sa ich vyvarovať, čím môžete pomôcť predĺžiť obdobie medzi vzplanutiami a zmierniť ich závažnosť. Viac si o opatreniach, ktoré môžete zaviesť, prečítajte v našom článku Atopická dermatitída u dojčiat a detí.

Sources

 1. Overview of Atopic Dermatitis, Avena-Woods C, Am J Manag Care, jún 2017, diel 23, č. 8, dodatok S115-123
 2. Handbook of Atopic Eczema. M. Kerscher & S. Williams. Springer 2006
 3. Pri použití spoločne s Eucerin AtopiControl Telovým mliekom. Zdroj: výskum spoločnosti Beiersdorf, užívateľská štúdia AtopiControl - hodnotenie, máj 2017

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin