Popraskaná pokožka na rukách a chodidlách – Čo ju spôsobuje a ako sa jej môžem zbaviť?

6 min čítanie
Zobraziť viac

Ak je pokožka veľmi suchá, môže praskať. Popraskaná pokožka je bežná predovšetkým na rukách a chodidlách, a to na prstoch, kĺboch prstov a na pätách. V tomto článku sa môžete dočítať, čo spôsobuje, že suchá pokožka na rukách, prstoch a chodidlách praská a akým spôsobom môžete podporiť jej regeneráciu, aby bola hladšia a jemnejšia. 

Čo spôsobuje popraskanú pokožku na prstoch a chodidlách?

Najčastejšou príčinou prasklín a trhlín na pokožke je jej extrémna suchosť. Vysušovanie našej pokožky môžu spôsobovať rôzne faktory:

 • Dedičnosť: niektorí z nás majú k suchej pokožke väčšie genetické predispozície ako ostatní.
 • Počasie: suchá pokožka je častým problémom v chladnom počasí. Pokles vonkajšej vlhkosti, miestnosti vykurované ústredným kúrením a naše neustále prechody medzi týmito prostrediami spôsobujú vysušovanie pokožky.
 • Spôsob starostlivosti o pokožku: niektoré povolania (ktorých súčasťou je manuálna práca a/alebo časté umývanie, napríklad mechanici, pracovníci v zdravotníctve a kaderníčky) zaťažujú pokožku viac, ako iné profesie, preto môže dôjsť k jej vysúšaniu.
 •  Lieky: Vedľajším účinkom niektorých liekov je vysúšanie pokožky. Viac o týchto a ďalších príčinách si môžete prečítať v článku Drsná, suchá a popraskaná pokožka na tele.

Ruky (predovšetkým kĺby na prstoch a nechtová kožtička) a chodidlá (predovšetkým päty) sú mimoriadne náchylné na vznik extrémne suchej a popraskanej pokožky. 

Popraskaná pokožka na rukách a prstoch

Pokožka na našich rukách má špecifickú štruktúru, preto nedokáže tak dobre viazať a zadržiavať hydratáciu a má väčšie sklony k extrémnemu vysúšaniu ako iné časti nášho tela. O možných príčinách sa dočítate v článku Koža na rôznych častiach tela.

Naše ruky sú takmer neustále vystavované zmenám okolitého prostredia a teplôt. Často prichádzajú do kontaktu s vodou a čistiacimi prostriedkami. Každodenné umývanie riadu bez rukavíc vysušuje pokožku na našich rukách, a taktiež v niektorých profesiách dochádza k častému treniu a/alebo pravidelnému kontaktu s chemikáliami, ktoré ešte viac zhoršujú stav pokožky.

Ak dochádza k vysušovaniu, pokožka stráca schopnosť udržiavať potrebnú hydratáciu, a to spôsobuje ďalšie vysúšanie a praskanie. Závažnosť príznakov sa však líši: môže ísť o drobné praskliny okolo nechtovej kožtičky až po väčšie praskliny na prstoch a záhyboch. Pokožka potrebuje SOS starostlivosť.

Trvalo suchá, šupinatá, začervenaná, svrbiaca a podráždená pokožka na rukách môže byť príznakom ekzému na rukách alebo kontaktnej dermatitídy. Viac o tých ochoreniach sa môžete dočítať v článku Atopická dermatitída na rukách

Popraskaná pokožka na chodidlách

Naše chodidlá sú pod veľkým tlakom. Nie je dôležité, či práve chodíme, beháme alebo iba dlhšiu dobu postávame na mieste – neustále nesú celú váhu nášho tela.

Epidermis (vonkajšia vrstva pokožky) na našich chodidlách sa prirodzene vyvinula silnejšia a tvrdšia. Pokožke na chodidlách však chýbajú mazové žľazy, preto je mimoriadne náchylná k vysúšaniu. Viac o tejto problematike sa môžete dočítať v článku Koža na rôznych častiach tela.

Chodidlá sú tak často vystavované tlaku a treniu, ktoré spôsobujú tvrdé povrchy alebo nevhodná obuv. Táto záťaž môže viesť k tomu, že naše chodidlá, predovšetkým spodná časť päty, sa ďalej vysúšajú. Pokožka hrubne a tvrdne a nakoniec začne praskať. Popraskané päty sú častým problémom, ktorý je okrem zdravotného aspektu aj esteticky nevzhľadný a nepríjemný.  

Aká je vhodná starostlivosť o pokožku na rukách, prstoch a chodidlách?

Pravidelná starostlivosť o pokožku na rukách, prstoch a chodidlách pomôže pri prevencii jej vysúšania a praskania. Tu si môžete prečítať rady a odporúčania, ako sa vhodne starať o pokožku v týchto problematických oblastiach: 

Ako sa vhodne starať o pokožku na rukách a prstoch

Ak pracujete s chemikáliami, noste na rukách ochranné rukavice

 • Umývajte si ruky vo vlažnej vode (príliš horúca alebo príliš studená môžu stav pokožky zhoršiť).
 • Vyhýbajte sa agresívnym umývacím prípravkom (používajte výrobky, ktoré majú ideálnu hodnotu pH).
 • Pokožku pravidelne hydratujte: Položte si ošetrujúci prípravok, ako je napríklad Eucerin Aquaphor Regeneračná masť, na každé umývadlo či miesto, kde si umývate ruky (doma aj v práci). Eucerin Aquaphor Regeneračnú masť je možné zakúpiť v rôznych baleniach a veľkostiach, môžete ju tak mať pri sebe vždy, keď vaša pokožka potrebuje SOS starostlivosť.
 • Pravidelne používajte hydratačné výrobky na zmäkčenie nechtovej kožtičky (aby ste zabránili jej poškodeniu) a šetrne ju zatláčajte. 

Eucerin Aquaphor Regeneračná masť je ideálna aj ako nočná kúra na popraskanú nechtovú kožtičku a veľmi suché ruky. Pred spaním si do rúk vmasírujte masť (stačí množstvo na špičku prsta na každú ruku) a zamerajte sa predovšetkým na nechtovú kožtičku, na ktorú použijete o trochu viac regeneračnej masti. Po prebudení bude vaša pokožka hladšia a jemnejšia. Ak si želáte dosiahnuť intenzívnejší účinok, a zároveň zabrániť tomu, aby masť prišla do kontaktu s posteľnou bielizňou, môžete si na noc navliecť bavlnené rukavice.

Na pravidelnú starostlivosť o suchú, citlivú pokožku na rukách odporúčame Eucerin pH5 Krém na ruky. Ak sú vaše ruky veľmi suché a/alebo so zhrubnutou pokožkou, vyskúšajte Eucerin UreaRepair PLUS Krém na ruky 5% Urea. Ak vás trápi atopický ekzém na rukách, odporúčame Eucerin AtopiControl krém na ruky

Aká je vhodná starostlivosť o pokožku na chodidlách

 • Venujte pozornosť najmä tomu, aby ste nosili správnu a vhodnú obuv.
 • Pokúste sa obmedziť čas strávený v obuvi, ktorá vyvíja veľký tlak na vaše chodidlá, ako sú napríklad sandále s tenkou podrážkou a lodičky na vysokom podpätku.
 • Nechty na nohách udržiavajte v ideálnej dĺžke, aby nepoškodzovali pokožku.
 • Na zmäknutej pokožke po kúpaní jemne odstráňte zhrubnuté časti pomocou pemzy alebo inej pomôcky.
 • Pokožku pravidelne hydratujte: a nezabúdajte na hydratáciu aj v zimných mesiacoch.

Eucerin UreaRepair PLUS Krém na nohy 10% Urea bol vyvinutý špeciálne na starostlivosť o suchú a veľmi suchú pokožku na chodidlách a na zhrubnuté päty. Eucerin Aquaphor Regeneračná masť je ideálna na popraskanú pokožku na pätách a na iných častiach chodidiel. Poskytujte vašej pokožke potrebnú SOS starostlivosť, ktorá preukázateľne obnovuje veľmi suchú, popraskanú alebo podráždenú pokožku. Na jednu nohu použite množstvo na niekoľko špičiek prstov. 

Ako môžem odstrániť praskliny na pokožke na rukách, prstoch a chodidlách?

Najlepšou formou dermokozmetickej starostlivosti o vaše ruky, prsty a chodidlá je pravidelná hydratácia, ktorá pomáha pri prevencii vzniku nepríjemných a na pohľad nepekných prasklín.

Ak sa už na vašej pokožke objavili praskliny, Eucerin Aquaphor Regeneračná masť je ideálnym riešením na starostlivosť o problematické oblasti. Upokojujúca, prehľadná masť sa ľahko nanáša vmasírovaním do veľmi suchej a/alebo popraskanej pokožky, ako sú kolená, lakte, kĺby na prstoch na rukách, nechtová kožtička a päty.

Masť bez obsahu vody vytvára na pokožke jemnú ochrannú bariéru. Táto polopriepustná bariéra podporuje prirodzený transfer vodnej pary a kyslíka dovnútra a von z pokožky a hydratačné zložky glycerín a panthenol pomáhajú urýchliť regeneráciu pokožky a súčasne ju upokojujú a vyhladzujú.  

Časom možno zistíte, že potrebujete menšie množstvo, ako ste si pôvodne mysleli (väčšinou postačí menšie množstvo na špičku prstu na ruky a väčšie množstvo na špičku prstu na každé chodidlo). Masť nanášajte tak často, ako potrebujete:

 • Praktická tuba s obsahom 45ml sa ľahko vojde do kabelky, čiže budete mať masť stále po ruke, keď ju budete potrebovať použiť alebo opakovane aplikovať počas dňa, alebo keď budete mať chvíľku na zjemnenie a zatlačenie nechtovej kožtičky.
 • Väčšia tuba s obsahom 220ml je ideálna na každodenné použitie po sprchovaní alebo kúpaní.
 • Masť je možné používať aj ako intenzívnu nočnú kúru. Pred spaním ju naneste na ruky a/alebo chodidlá, prípadne si môžete navliecť bavlnené rukavice alebo ponožky na dosiahnutie jemnejšieho a hladšieho vzhľadu pokožky ráno po prebudení. 

Klinické a dermatologické testy preukázali, že Eucerin Aquaphor Regeneračná masť pomáha obnovovať veľmi suchú, popraskanú alebo podráždenú pokožku. Ďalší výskum na veľmi suchej a popraskanej pokožke na rukách tiež preukázal, že už po prvom použití počas noci poskytuje štatisticky významný výsledok. Tieto účinky pokračujú pri pravidelnom používaní. 

Masť nepoužívajte na otvorené, krvácajúce alebo mokvajúce rany na rukách a chodidlách. Hneď ako sa na pokožke vytvorí nové tkanivo (v lekárskej terminológii sa pokožka reepitelizuje), môžete masť ďalej používať podľa potreby.

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin