hlboké vrásky

Príznaky starnutia – strata pružnosti a hlboké vrásky

6 min čítanie
Zobraziť viac

Ako pleť stráca pružnosť a pevnosť a získava ďalšie vrásky?

Zhruba od 25. roku sa na vzhľade a štruktúre našej pleti začínajú prejavovať dosahy všeobecného starnutia pleti. Ako prvé sa obvykle objavujú jemné linky, neskôr vrásky. Postupom času dochádza k strate objemu a strate pružnosti. Znižuje sa pevnosť a žiarivosť pleti a vrásky sa prehlbujú.  

Starnutie pleti je prirodzený proces, a do veľkej miery je spôsobené faktormi, ktoré nemôžeme ovplyvniť (napr. naše genetické predispozície). Existujú však aj vonkajšie faktory, z ktorých mnohé môžeme pozitívne ovplyvniť. Niektoré voľby nášho životného štýlu (napr. akému množstvu slnečného žiarenia našu pleť vystavujeme a naša strava) môžu urýchliť starnutie pleti a spôsobiť jej predčasné starnutie. Správny životný štýl a dostatočná ochrana môžu pomôcť dlhšie udržať pleť na pohľad i na dotyk mladistvejšiu.

Prejavy a príznaky

Ako pleť stráca pružnosť a pevnosť a získava ďalšie vrásky?

 

S pribúdajúcim vekom sa štruktúra našej pleti mení. Znižuje sa jej pružnosť, pevnosť, žiarivosť a odolnosť, a zvyšuje množstvo vrások. Strata elasticity, v kombinácii s výskytom hlbokých vrások, je primárnym problémom pre mnoho žien so zrelou pleťou.   
Mladistvá pleť vyzerá pevná, žiarivá, bez liniek a vrások. (schematické znázornenie)

Kožné tkanivo je u mladej pleti silné a má bohaté zásoby kolagénu a elastínu – spoločne pomáhajú udržovať pleť pevnú a hladkú. S rastúcim vekom sa hladina kolagénu a elastínu znižuje (kolagén o 1 % ročne). Tak dochádza k narušeniu štruktúry kožného tkaniva, a pleť stráca svoju hrúbku. Na dotyk už nie je taká pevná a prehlbujú sa vrásky.

Ďalším kľúčovým faktorom straty pevnosti a prehlbovania vrások je zníženie produkcie kyseliny hyalurónovej, ktorú si naše telo prirodzene vytvára. Obklopuje bunky a pomáha im viazať v sebe vodu. S rastúcim vekom produkcia kyseliny hyalurónovej klesá, pleť sa vysušuje a stráca svoj plný a pevný tvar.

Strata žiarivosti

Zrelá pleť stráca pružnosť, žiarivosť, odolnosť a objavujú sa vrásky. (schematické znázornenie)

S rastúcim vekom sa mikrocirkulácia do dermálnych vrstiev znižuje a zásobovanie povrchových vrstiev výživou a kyslíkom je menej intenzívne. To spôsobuje, že pleť už nie je taká ružovo žiarivá ako v mladosti.

Príčiny a faktory

Prečo k tomu v našej pleti dochádza?

Strata pevnosti a prehlbujúce sa vrásky sú, do istej miery, nevyhnuteľnou súčasťou starnutia pleti. Starnutie pleti je prirodzený proces, a do veľkej miery je spôsobené vnútornými faktormi, ktoré nemôžeme ovplyvniť. Existuje však aj niekoľko vonkajších faktorov, ktoré majú zásadný vplyv na starnutie našej pleti a mnohé z nich môžeme ovplyvniť tak, aby sme zabránili našej pleti predčasne starnúť

Vnútorné príčiny 

Náš biologický vek určuje štrukturálne zmeny v pleti a efektivitu bunkových funkcií, ktorá sa každý rok spomaľuje.

Zrelá pleť vyžaduje špeciálnu starostlivosť.

Hormonálne zmeny
Hormóny pôsobia v pleti ako poslovia, ktorí stimulujú produkciu látok, ako je kolagén. Kolagén poskytuje mladej pleti pevnú štruktúru a hladký povrch. Počas menopauzy sa hormonálna aktivita spomalí a hladina kolagénu klesá.

Vonkajšie príčiny
Oxidačný stres, ktorý spôsobuje predčasné starnutie pleti, sa zrýchľuje a spúšťa celým radom faktorov nášho životného štýlu.

Slnečné žiarenie môže oslabovať štruktúru pleti a urýchľovať starnutie pleti.
Znečistené ovzdušie urýchľuje oxidačný stres v pleti.

Slnečné žiarenie
Prílišné vystavovanie slnku – spolu s nevhodnou alebo nedostatočnou slnečnou ochranou – má na svedomí viac než 80 % predčasného starnutia pleti.  

UVA a UVB žiarenie môžu viesť ku krátkodobému a dlhodobému poškodeniu slnkom. UVB lúče prenikajú hornou vrstvou pleti (epidermis) a môžu spôsobovať spálenie slnkom, a tiež priame poškodenie DNA. UVA lúče prenikajú hlboko do spodnej vrstvy pleti (škáry) a spúšťajú tvorbu voľných radikálov. Tie môžu spôsobovať nepriame poškodenie DNA,  v dôsledku ktorého dochádza ku zníženiu bunkovej aktivity, predčasnému starnutiu pleti a urýchleniu výskytu viditeľných príznakov starnutia: vrások, straty objemu a straty pružnosti, a hlbokých vrások.  

Prílišné vystavovanie škodlivému UV žiareniu tiež vedie k nerovnomernej pigmentácii a v najhorších prípadoch i k rakovine kože. Prečítajte si viac o účinkoch UVA a UVB žiarenia tu.  

Znečistené ovzdušie
Znečistené ovzdušie vyvoláva uvoľňovanie voľných radikálov a urýchľuje oxidačný stres v pleti. 

Fajčenie
Tabakový dym je významným zdrojom poškodenia pleti voľnými radikálmi. Fajčenie pleť oslabuje a prispieva k tvorbe vrások nasledujúcimi spôsobmi: 
Zhoršuje systém mikrocirkulácie v pleti, čím sa znižuje zásobovanie kyslíkom a živinami. 
Poškodzuje kolagén a elastín: vlákna, ktoré zaisťujú pleti jej pevnosť a pružnosť.  

Strava
Určité potraviny, prevažne ovocie a zelenina, sú bohaté na antioxidanty a môžu pomôcť zabrániť predčasnému starnutiu a spomaliť všeobecné starnutie pleti.  

Nedostatok spánku 
Pleť potrebuje spánok pre svoju obnovu a regeneráciu.

Řešení

Ako posilniť vašu pleť, vyplniť hlboké vrásky a zvýšiť jej žiarivosť

Každá zdravá pleť starne, ale určité účinné látky – v kombinácii s holistickým prístupom k vášmu celkovému zdraviu – pleť preukázateľne posilňujú, vyhladzujú hlboké vrásky a zvyšujú jej žiarivosť.

Účinné látky

Zloženia kozmetických výrobkov môžu pleť posilňovať, vypĺňať vrásky a zvyšovať jej žiarivosť.
Zloženia bohaté na antioxidanty pomáhajú chrániť pleť pred oxidačným stresom.

Vyhľadávajte výrobky, ktoré obsahujú nasledujúce zložky:

Arctiín
Arctiín je aktívna zložka prírodného pôvodu získavaná z plodov lopúcha. Stimuluje obnovu oslabeného spojivového tkaniva v bunkových stenách. Arctiín tiež urýchľuje proces obnovy kolagénu v kožných bunkách, ktorý sa s rastúcim vekom dramaticky spomaľuje. Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Denný krém a Nočný krém s arctiínom zlepšujú pružnosť a pevnosť zrelej pleti.

Silymarín
Silymarín je extrahovaný z plodov ostropestreca mariánskeho. Je to veľmi účinný antioxidant, ktorý chráni kolagén a elastín pred oxidačným stresom. Vo Výskumnom centre značky Eucerin tiež objavili a preukázali, že na bunkovej úrovni aktivuje mikrocirkuláciu v pleti. Je to ďalšia kľúčová zložka Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Denného a Nočného krému

Kyselina hyalurónová 
Kyselina hyalurónová je látka prirodzene tvorená kožnými bunkami a je súčasťou spojivového tkaniva pleti. Jednou z jej kľúčových funkcií je zadržovať hydratáciu, lebo má schopnosť viazať 1000 až 10 000 násobok svojej vlastnej hmotnosti vo vode (tj. medzi jedným až desiatimi litrami). S pribúdajúcim vekom sa prirodzená schopnosť pleti produkovať kyselinu hyalurónovú znižuje a začínajú sa tvoriť a prehlbovať vrásky. Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Denný krém a Nočný krém obsahujú dva rôzne typy kyseliny hyalurónovej, ktoré cielene pôsobia a vypĺňajú vrásky zvnútra.

Arganový olej 
Arganový olej je olej získaný lisovaním jadier argánie. Obsahuje až 80 % esenciálnych mastných kyselín (omega-9 a omega-6), ktoré telo využíva  na produkciu a obnovu bunkových membrán a posilnenie pleti, aby bola schopná plniť svoju dôležitú funkciu ochrany tela. Je tiež bohatý na vitamín E (silný antioxidant). Je kľúčovou zložkou Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Nočného krému, kde spolupôsobí spoločne s ďalšími zložkami pre hladkú a jemnú pleť.  

Olej z ostropestreca mariánskeho
Olej z ostropestreca mariánskeho (známeho tiež ako Silybum Marianium) je obľúbenou zložkou v anti-age kozmetických výrobkoch. Obsahuje kyselinu linolovú (omega-6 mastnú kyselinu).

Vitamín E
Vitamín E (známy tiež ako tokoferol) je veľmi účinný antioxidant, ktorý chráni pleť proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú oxidačný stres.

Holistický přístup k celkovému zdraviu

Zdravý životný štýl vám pomôže získať väčšiu kontrolu nad procesom starnutia a pomôže vašej pleti vyzerať a cítiť sa čo najlepšie.

Celoročná slnečná ochrana pomáha predchádzať predčasnému starnutiu pleti.
Výrobky s preukázateľne účinnými zložkami môžu pleť posilňovať, vypĺňať vrásky a zvyšovať jej žiarivosť.

Slnečná ochrana 
Ochrana pleti pred UV žiarením je najdôležitejším krokom v prevencii predčasného starnutia pleti. Prečítajte si viac o tom, ako ošetrovať pleť na slnku v článku slnečná ochrana pleti tváre. Rad Eucerin Sun na opaľovanie ponúka sortiment produktov, ktoré poskytujú zrelej pleti ochranu, ktorú potrebuje.    

Starostlivosť o pleť 
Správna starostlivosť o pleť je nevyhnutnou súčasťou holistického prístupu k riešeniu všetkých príznakov starnutia a starostlivosti o zrelú pleť. Pravidelná starostlivosť o pleť by sa mala skladať z troch krokov: čistenie, starostlivosť a slnečná ochrana.

Viac  o holistickom prístupe k zdravej pleti si môžete prečítať v článku  faktory, ktoré ovplyvňují pleť a o tom, ako ošetrovať pleť tváre v článku pravidelná starostlivosť o pleť tváre.

Fajčenie 
Ak prestanete fajčiť, pomôžete tak zlepšiť vzhľad vašej pleti. Chemické látky a nikotín v cigaretách zvyšujú množstvo škodlivých voľných radikálov a môžu zosilniť účinky slnečného žiarenia. 

Strava
Zdravá, vyvážená strava bohatá na ovocie a zeleninu poskytne vášmu telu antioxidanty a vitamíny, ktoré potrebuje, aby minimalizovalo škodlivé účinky voľných radikálov na pleť. Rozmanitosť je dôležitá, niektoré potraviny sú však známe ako bohatý zdroj antioxidantov: listová zelenina, oranžové a žlté ovocie a zelenina (napr. mrkva a marhule), čučoriedky, rajčiny, fazule a iné strukoviny, orechy a ryby (najmä losos). 

Spánok
Kvalitný spánok poskytne vašej pleti čas, ktorý potrebuje na svoju regeneráciu a posilnenie.

Súvisiace články

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin