Starostlivosť o pleť – Každodenná starostlivosť o pleť tváre

7 min čítanie
Zobraziť viac

Dôkladné, ale šetrné každodenné čistenie a správna starostlivosť pomôžu zachovať zdravie vašej pleti. Kvalitné kozmetické výrobky starostlivosti o pleť zvolené podľa vášho špecifického typu a aktuálneho stavu pleti, môžu ochrániť pleť tváre pred poškodením vonkajšími vplyvmi (slnečné žiarenie, horúce alebo chladné počasie a znečistené ovzdušie). Môžu tiež pomôcť upokojiť podráždenú pleť, obnoviť jej zdravý stav a zabrániť vzniku kožných ochorení.

Každodenná starostlivosť o pleť tváre

Štyri základné kroky

Správna starostlivosť o pleť prebieha v 4 základných krokoch: čistenie, tonizácia, starostlivosť a ochrana

Čistenie

Dôkladné čistenie je prvým krokom účinnej starostlivosti o pleť. Čistenie odstraňuje nečistoty, pot, kožný maz a mejkap a pripravuje pleť na následnú starostlivosť. Vyčistená pleť totiž lepšie vstrebáva účinné látky v ošetrujúcich výrobkoch.

Zistiť viac

Tonizácia

Pleťové vody odstraňujú zvyšky po čistiacom prípravku, osviežujú pleť, a zároveň obnovujú jej prirodzenú hodnotu pH.

Zistiť viac

Starostlivosť

Ošetrujúce výrobky pleť hydratujú a vyživujú. Mnohé tiež cielene riešia špecifické kožné problémy.

Zistiť viac

Ochrana 

Slnečná ochrana je dôležitá pre dni, keď bude vaša pleť vystavená škodlivému UV žiareniu, hlavnej príčine predčasného starnutia pleti. Väčšina denných krémov už obsahuje SPF 15.

Odporúčanie

Vaša pravidelná starostlivosť o pleť by mala prebiehať dvakrát denne - ráno a večer. Jej konkrétna podoba sa bude líšiť podľa dennej doby a špecifických potrieb a stavu vašej pleti.

Čistenie a tonizácia

O čistení a tonizácii tváre

Prečo je nevyhnutné pleť čistiť a tonizovať?

Účinná starostlivosť o pleť tváre sa začína dôkladným, ale šetrným čistením a tonizáciou, ktoré: 

 • Odstránia nečistoty, pot, kožný maz a mejkap bez toho, aby pleť vysúšali.
 • Pripravia pleť na následnú pravidelnú starostlivosť. Vyčistená pleť oveľa účinnejšie vstrebáva cenné účinné zložky pleťových výrobkov.  

Čistenie je dôležité najmä pre pleť so sklonmi k tvorbe akné, pretože pomáha pleti udržať si svoju prirodzenú zdravú rovnováhu a podporuje jej prirodzený regeneračný proces.

Ako čistiť a tonizovať

Dôkladné čistenie pozostáva zo dvoch hlavných krokov: čistiace mlieko alebo gél, nasledovaný pleťovou vodou. Ak nosíte očný mejkap, potom odporúčame použiť ešte samostatný odličovač očného mejkapu ako tretí krok.

1. krok

Odličovač očného mejkapu
Jemne odstraňuje mejkap z rias a citlivej oblasti okolo očí. Odličovač očného mejkapu nanášajte pomocou odličovacieho tampónu a  jemne otrite citlivú oblasť okolo očí.

Zistiť viac

2. krok

Čistiace mlieko alebo gél 
Zvoľte čistiaci výrobok, ktorý vyhovuje vášmu typu pleti. Čistiace mlieko je ideálne skôr pre suchý typ pleti. Pre normálnu, zmiešanú alebo mastnú pleť odporúčame použiť čistiaci gél.

Zistiť viac

3. krok

Pleťová voda 
Čistiace vody odstraňujú zvyšky po čistiacom prípravku, osviežujú pleť, a zároveň obnovujú jej prirodzenú hodnotu pH. Pleťovú vodu by ste mali nanášať pomocou odličovacieho tampónu a  jemne otrieť celú tvár.

Zistiť viac

 • Čistiaci gél by ste mali dôkladne opláchnuť vlažnou vodou. Nepoužívajte  príliš horúcu vodu, najmä na citlivú pleť, pretože extrémne teploty môžu spôsobiť podráždenie. 
 • Čistiace mlieka nanášajte a zotrite odličovacím tampónom bez použitia vody. Ak ale chcete, môžete čistiace mlieko jemne zmyť vlažnou vodou. 
 • Micelárne vody 3v1 poskytujú pohodlnú kombináciu čistiaceho prostriedku, pleťovej vody a odličovača očného mejkapu. Najlepšie výsledky však vždy dosiahnete pomocou samostatného čistiaceho výrobku, pleťovej vody a odličovača očného mejkapu. Micelárnu vodu nanášajte kozmetickým tampónom jemným otieraním tváre a oblasti okolo a očí.

Ako zvoliť správny čistiaci výrobok a pleťovú vodu

Čistenie je kľúčový prvý krok pravidelnej starostlivosti o pleť: vyčistená pleť vstrebáva účinné zložky v ošetrujúcich výrobkoch efektívnejšie.

Samotná voda na vyčistenie vašej tváre nestačí. Potrebujete použiť tiež tzv. surfaktant (čistiacu zložku), ktorý na seba naviaže nečistoty a jemne ich odstráni z pleti. Je dôležité vybrať si výrobky, ktoré sú k pleti šetrné. Časté umývanie bežnými mydlami alebo agresívnymi surfaktantmi môže oslabiť bariérovú funkciu pleti tým, že: 

 • Zmení pH z jeho prirodzenej mierne kyslej úrovne medzi 5,4 a 5,9 na neutrálne alebo dokonca zásadité, čím zníži schopnosť odolávať  baktériám.
 • Rozloží bielkoviny v rohovej vrstve (vonkajšia vrstva kože). 
 • Pripraví pleť o jej ochranné lipidy (tuky, ktoré v epidermis držia bunky pokope).

Keď je bariérová funkcia kože oslabená, môže byť pleť citlivejšia na vonkajšie vplyvy, resp. náchylnejšia na vysychanie a podráždenie.

Prečítajte si viac o štruktúre kože.

Čistiace výrobky

Vyberte si čistiaci výrobok, ktorý:  

 • Bude šetrný k vašej pleti a nebude ju zbytočne vysušovať.
 • Obsahuje zloženie určené pre váš konkrétny typ a problém pleti 
 • Bol dôkladne testovaný a v ideálnom prípade, ho znáša i citlivá pleť.
Pri voľbe medzi mliekom a gélom všeobecne platí, že čím suchšia pleť je, tým viac je pre ňu vhodné čistiace mlieko. Neohrozuje kožné lipidy pleti a zachováva jej rovnováhu. Čistiace gély sú ideálne na čistenie normálnych a zmiešaných typov pleti.
Krémové čistiace výrobky vyživujú suchú pleť a pomáhajú jej udržať jej vlastnú prirodzenú hydratačnú rovnováhu.
Pleťové vody odstránia zvyšky čistiaceho výrobku a osviežia pleť.

Pleťové vody

Eucerin odporúča pre väčšinu typov pleti pleťové vody bez obsahu alkoholu. Pleťové vody na báze alkoholu majú chladivý účinok, môžu ale pleť pripraviť o jej prirodzené lipidy. Pleť potom môže reagovať nadprodukciou lipidov v snahe nahradiť tie, o ktoré prišla. Alkohol môže zvýšiť suchosť suchej pleti a tým, ktorí majú mastnú alebo zmiešanú pleť, môžu pleťové vody obsahujúce alkohol pomôcť regulovať nadmernú mastnotu odstránením mazu.  

Micelárne vody 3v1

Výrobky 3v1, tzv. micelárne vody, ponúkajú čistenie, tonizáciu a odstránenie očného mejkapu v jednom. Molekuly oleja vo vode rýchlo a jemne zbavujú nečistôt a mejkapu. Micelárne vody poskytujú  pohodlnú alternatívu k používaniu troch samostatných výrobkov.  

Rad čistiacich pleťových výrobkov Eucerin DermatoCLEAN obsahuje gél, mlieko, pleťovú vodu, odličovač vodeodolného očného mejkapu a micelárnu vodu. Celý rad bol úspešne otestovaný tiež na citlivej pleti. Obsahuje výrobky pre všetky typy pleti. 

Rad Eucerin DermoPure bol vyvinutý špeciálne pre problematickú a aknóznu pleť.

Starostlivosť o pleť tváre

VŠETKO O PRAVIDELNEJ STAROSTLIVOSTI O PLEŤ TVÁRE

Prečo pleť ošetrovať?

Ošetrujúce výrobky by mali pleť hydratovať a dopĺňať chýbajúce živiny. Hydratácia nielen zvyšuje obsah vody v pleti, ale tiež ju chráni a podporuje správnu deskvamáciu (prirodzený proces, pri ktorom sa pleť zbavuje odumretých buniek) a zanecháva pleť hebkú a príjemnú na dotyk. Mnoho ošetrujúcich výrobkov tiež cielene rieši špecifické kožné problémy. 

Špecifické kožné problémy, ako je starnutie, hyperpigmentácie a akné, možno účinne "liečiť" špeciálnymi výrobkami s vysokou koncentráciou účinných látok. Tieto špeciálne ošetrujúce výrobky sú najčastejšie vo forme séra.

1. krok

Zvláštna starostlivosť 
Vzhľadom na to, že séra obsahujú najvyššiu koncentráciu účinných látok zo všetkých kozmetických výrobkov, mali by ste ich nanášať na dôkladne vyčistenú pleť pred použitím denného alebo nočného krému. Tak zaistíte, že sa vstrebajú s maximálnou účinnosťou a preniknú hlbšie do pleti.

Zistiť viac

2. krok

Denná alebo nočná starostlivosť 
Hydratačný denný alebo nočný krém by ste mali použiť na hydratáciu a výživu pleti tváre, a zároveň jeho prostredníctvom pleti dodať účinné látky, ktoré riešia špecifické problémy vašej pleti.

Zistiť viac

3. krok

Očná starostlivosť 
Očné krémy treba nanášať opatrne po použití denného alebo nočného krému jemným vklepaním krému do citlivej oblasti okolo očí.

Zistiť viac

 • Lokálne podávané lieky predpísané dermatológom na liečbu akné alebo atopického ekzému by ste mali používať rovnakým spôsobom ako séra: t.j. vždy ako prvé na jemne vyčistenú pleť pred aplikáciou denného alebo nočného krému. 
 • Ak používate výrobky zvláštnej starostlivosti, nechajte ich pred nanesením denného alebo nočného krému vždy niekoľko minút vstrebať. Ak vaša pleť nevyžaduje zvláštnu starostlivosť, potom denný či nočný krém naneste priamo na dôkladne vyčistenú pleť.

Ako zvoliť vhodný ošetrujúci výrobok

Ošetrujúce výrobky by mali zodpovedať vášmu typu pleti a mali by riešiť špecifické kožné problémy. Ošetrujúci výrobok možno tiež prispôsobiť aktuálnemu ročnému obdobiu (mnoho ľudí, napríklad, radšej používa ľahké tekuté výrobky v teplom počasie a hustejšie krémy počas chladných zimných mesiacov.)  

Zistite viac o typoch pleti a kožných problémoch. Ak potrebujete poradiť, ako liečiť konkrétny kožný problém, obráťte sa na dermatológa.  

Prečítajte si viac o Eucerin ošetrujúcich výrobkoch pre konkrétne typy pleti v článkoch suchá pleť, pleť so sklonmi k začervenaniu, akné, starnúca pleť, veľmi citlivá pleť alebo atopický ekzém na tvári alebo tele.

Naneste malé množstvo denného alebo nočného krému na končeky prstov a jemne vmasírujte do pleti.
Citlivá pleť okolo očí potrebuje zvláštnu starostlivosť.

Denná a nočná starostlivosť
Mnohé ošetrujúce výrobky možno použiť ako ráno, tak večer. Iné sú svojím zložením určené na použitie iba počas dňa alebo noci: 

 • Ráno: niektoré pleťové krémy obsahujú ochranný faktor (SPF). Preto sú vhodné pre denné použitie, a nemali by ste ich používať večer. Ďalšie ošetrujúce výrobky, ktoré obsahujú pigmenty (napríklad niektoré z výrobkov na liečbu začervenania alebo akné) by ste tiež mali používať iba počas dňa. 
 • Večer:  Pleť počas noci regeneruje. Okrem hydratácie pleti preto nočné krémy obsahujú zložky, ktoré stimulujú proces bunkovej regenerácie. Sú tiež bez obsahu SPF a pigmentov. 
Starostlivosť o pleť okolo očí 
Jemná pleť okolo očí je obzvlášť tenká a citlivá, a teda ohrozenejšia, než pleť na zvyšku tváre. Z tohto dôvodu je vhodné používať pleťové krémy so špeciálnym zložením. Očný krém treba nanášať veľmi jemne a opatrne. 

Ďalšie tipy, ako ošetrovať pleť, nájdete na tipy pre zdravú pleť.

Ochrana

VŠETKO O SLNEČNEJ OCHRANE PRE PLEŤ TVÁRE

Prečo pleť chrániť?

Účinná slnečná ochrana je dôležitou súčasťou pravidelnej starostlivosti pre zachovanie zdravia pleti. Zatiaľ čo pár minút na slnku je prospešných pre tvorbu vitamínu D, býva pleť často UV žiareniu vystavovaná i niekoľko hodín. Prílišné vystavovanie pleti UV žiareniu je však hlavnou príčinou jej predčasného starnutia. Z tohto dôvodu treba pleť, ktorá bude vystavovaná slnku, chrániť prípravkom slnečnej ochrany. 

Prečítajte si viac o UV žiarení a slnečnej ochrane a aký vplyv má slnko na pleť tváre.

Ako pleť chrániť

Chráňte pleť pred škodlivými UV lúčmi, ktoré môžu spôsobiť predčasné starnutie pleti.

Niektoré denné krémy už obsahujú ochranný faktor – obvykle SPF 15 – v mnohých situáciách však vaša pleť bude vyžadovať vyšší SPF, ktorý možno použiť spoločne alebo namiesto vášho obvyklého denného krému s SPF.  

Výrobky s obsahom SPF by ste mali nanášať v poslednom kroku vašej pravidelnej rannej starostlivosti o pleť.

Ako zvoliť správny výrobok slnečnej ochrany

Existuje niekoľko hľadísk, ktoré by ste mali zvážiť pri voľbe vhodného ochranného faktora pre vašu pleť: 

 • Farba pleti (t.j. máte tmavšiu alebo svetlejšiu pleť? Svetlá pleť býva citlivejšia na UV žiarenie než pleť tmavšia) 
 • Kožné problémy 
 • Ročné obdobie
 • Intenzita slnka (v závislosti od podnebia, v ktorom sa nachádzate) 
 • Dĺžka žiarenia

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin