Atopická dermatitída na tele u detí – Rozpoznanie a zvládnutie symptómov choroby

7 min čítanie
Zobraziť viac

Atopická dermatitída je neinfekčné, pomerne časté kožné ochorenie, ktorým na celom svete trpí 10 až 20 % detí a 2 až 5 % dospelých. Ide o chronické ochorenie, pretože symptómy môžu pretrvávať po dlhé roky, ale dojčatá a deti môžu zo symptómov choroby časom "vyrásť". Chorí popisujú dve typické fázy choroby - fázu chronickú ("remisiu") a akútnu ("vzplanutie"). V oboch fázach prispieva správna starostlivosť o pokožku k úľave od ťažkostí.

Príznaky A symptómy

Čo je atopická dermatitída?

Atopická dermatitída (čiže atopický ekzém) je stále častejšie sa vyskytujúce ochorenie kože, ktoré postihuje dospelých, deti i dojčatá všetkých farieb kože na celom svete. Najviac ohrozené sú ním deti, pretože 90 % pacientov s atopickou dermatitídou ho dostane skôr, než dosiahnu päť rokov, ale u značného množstva detí choroba časom odoznie. V dospelosti sa choroba prvýkrát objaví len zriedka.

1. Narušená funkcia kožnej bariéry uľahčuje prenikanie mikroorganizmov 2. Aktivácia imunitných buniek, zápal 3. Svrbenie
Pokožka postihnutá atopickou dermatitídou u detí je viditeľne zdrsnená.

Symptómy sa objavujú na temene hlavy (ložiská), na tvári a na tele, ale u dojčiat, detí a dospelých sa miesta výskytu líšia:

 • U dojčiat sa symptómy môžu objaviť už vo veku 2 až 3 mesiacov. Obvykle sa náhle objavia ložiská so suchou pokožkou, ktorá sa olupuje a svrbí. Vo fázach vzplanutia môže infikovaná koža aj mokvať. U dojčiat sa najčastejšie objavuje atopická dermatitída na tvári - hlavne na lícach - a na temene hlavy. Len veľmi zriedka sa u dojčiat prejaví atopická pokožka tam, kde sa telíčko balí do plienok. Plienková dermatitída síce niekedy vyzerá podobne, ale táto časť pokožky je taká vlhká, že sa na nej atopická dermatitída neobjavuje.
 • U detí, u ktorých sa choroba prejaví neskôr (medzi druhým rokom a pubertou), sa svrbiace ložiská objavujú skôr na tele. Pokožka zdrsnená s nerovným povrchom. Obvykle sú zasiahnuté lakťové alebo podkolenné jamky, krk, zápästia, členky a záhyby pod zadkom. U detí bielej rasy sa symptómy najčastejšie objavujú na pokožke vnútornej strany kĺbov -  na lakťoch, zápästiach, v podkolennej jamke a na prednej strane členkov. Deti černochov a aziatov majú väčšinou zasiahnutú pokožku na opačnej strane kĺbov, ako sú špičky lakťov a predná strana kolien.
 • Atopická dermatitída u dospelých sa typicky prejavuje na tvári i na tele veľmi suchou, olupujúcou sa pokožkou, ktorá neustále svrbí.
Hračky (najlepšie z bavlnených materiálov) dokážu dieťa rozptýliť, aby si nerozškriabalo pokožku.

Atopická dermatitída prebieha v dvoch typických "fázach". Počas chronickej fázy ("remisie") je pokožka veľmi suchá, citlivá a šupinatá a je nevyhnutné ju denne zvláčňovať. Akútne fázy ("vzplanutia") sú na starostlivosť ešte náročnejšie a je nevyhnutné ich liečiť lokálnymi liečebnými prípravkami, aby sa zapálená koža a svrbenie upokojili.

Ochorenie je obvykle veľmi stresujúce, nielen pre postihnuté deti, ale i pre ich rodičov, pretože je ťažké deťom zabrániť, aby sa škriabali. Deti - hlavne dojčatá a batoľatá - si dokážu škriabať telíčko o povlaky v postieľke, o koberce a iné povrchy, aby si uľavili od svrbenia, čo môže následne spôsobiť kožnú infekciu. Deti potom zle spia, a to rodičov ešte viac stresuje.

Napriek tomu všetkému dokáže účinné liečenie a správna starostlivosť o pokožku značne uľaviť od ťažkostí.

Ako spoznám, že na tele môjho dieťaťa prepukla fáza vzplanutia choroby?

Vaše dieťa pravdepodobne trpí vzplanutím choroby, keď...

Pokožka slabo až silno svrbí.

Pokožka je zapálená a bolestivá.

Pokožka mokvá a niekedy dokonca krváca.

Vaše dieťa pravdepodobne netrpí vzplanutím choroby, keď...

Hydratačné prostriedky dokážu potlačiť symptómy choroby.

Zvláda symptómy a nemusí sa škriabať.

Pokožka je neporušená a len trochu šupinatá.

Attention

Ak si nie ste istí, o aké symptómy ide, poraďte sa s praktickým lekárom alebo dermatológom.

Prečítajte si viac informácií o detskej pokožke.

Príčiny A faktory

Potenciálne príčiny a faktory atopickej dermatitídy na detskej pokožke

Dermatológovia zistili, že existuje niekoľko kauzálnych a pridružených faktorov, napríklad:

Genetika hrá zásadný význam - keď jeden rodič alebo obaja rodičia majú atopickú dermatitídu, je u dieťaťa riziko, že túto chorobu zdedí.
Deti žijúce v mestských aglomeraciách, kde je väčšie znečistenie, sú viac ohrozené atopickou dermatitídou.

 • Spojitosť so sennou nádchou a astmou. Existujú dôkazy, že atopická dermatitída má spojitosť tak so sennou nádchou, ako aj s astmou. Takzvaný "atopický pochod" sa začína najčastejšie atopickou dermatitídou v detstve a neskôr, v dospievaní a v dospelosti, sa prejaví senná nádcha alebo astma.
 • Genetické väzby. Keď má jeden člen alebo viac členov rodiny atopickú dermatitídu, je u detí väčšie riziko ochorenia týmito atopickými chorobami.
 • Prostredie. Deti v rozvinutých krajinách, ktoré žijú v mestských aglomeraciách, kde je vyššia úroveň znečistenia, a deti v krajinách so studeným podnebím sú vystavené väčšiemu riziku, že dostanú atopickú dermatitídu. Jedna štúdia preukázala, že u jamajských detí žijúcich v Londýne je dvakrát väčšia pravdepodobnosť, že dostanú atopickú dermatitídu, než u detí žijúcich na Jamajke.
 • Pohlavie. Ženy majú o niečo vyššiu prevalenciu ochorenia na atopickú dermatitídu než muži.
 • Vek matky pri narodení dieťaťa. Dôkazy naznačujú, že čím je matka pri narodení dieťaťa staršia, tým väčšie je riziko, že dieťa dostane atopickú dermatitídu.

Je známe, že chorí trpia nedostatkom prirodzených hydratačných faktorov (ako je urea a aminokyseliny) a narušeným metabolizmom epidermálnych lipidov. Tým sa vysvetľuje, prečo je ich pokožka náchylná na vysúšanie a majú narušenú funkciu kožnej bariéry.

Vzplanutia choroby sú často spôsobené práve cyklom atopickej pokožky (pozri zobrazenie). Ide o cyklus príčin a následkov, ktorý sa začína tak, že sa dieťa začne škriabať tam, kde ho pokožka svrbí, a naruší už tak krehkú kožnú bariéru. Odhalené vrstvy pokožky sa stanú ideálnou živnou pôdou pre baktériu Staphylococcus aureus, ktorá sa množí a infikuje pokožku. Infekcia vyvolá zápal, a ten opäť spôsobuje svrbenie. Tento cyklus sa neustále opakuje.

Dermatologická liečba pomáha prerušiť cyklus atopickej pokožky.

Ďalšie Faktory

Spúšťače sa u jednotlivcov líšia, a je teda dobré viesť si denník a zapisovať, čo a ako ovplyvňuje stav detskej pokožky. Väčšinou ide o:

Niektoré potraviny, napríklad orechy, môžu vyvolať symptómy atopickej dermatitídy.

 • Materiály, ktoré deti nosia priamo na pokožke tela, ako je nylon (môže zapríčiniť potenie) a vlna (môže dráždiť pokožku).
 • Jedlá a nápoje. Najbežnejším príkladom sú mliečne výrobky, orechy a morské plody. Než ale vyradíte tieto potraviny z detského jedálneho lístka, poraďte sa s lekárom, aby ste si boli istí, že dieťa nepripravíte o dôležité zložky výživy.
 • Alergie na srsť domácich zvierat, pele a roztoče.
 • Psychický stres
 • Pracie prostriedky, hlavne tie, ktoré sú označované ako biologické.
 • Pasívne fajčenie - cigaretový dym.
 • Nedostatok spánku a stres (ako vedľajšie prejavy ochorenia) môžu symptómy ešte ďalej zhoršovať.

Prečítajte si viac o faktoroch, ktoré majú vplyv na pokožku.

Riešenie

Ako zvládať ťažkosti atopickej dermatitídy na detskej pokožke

Každodenné používanie hydratačných prostriedkov, ktoré uľavujú od príznakov suchej pokožky, podráždenia a svrbenia, môže prispieť k zmierneniu emočného stresu detí i rodičov a môže prispieť k zlepšeniu kvality života.

Hoci neexistuje liek, ktorý by atopickú dermatitídu vyliečil, lekári zdôrazňujú dôslednú aplikáciu hydratačných prostriedkov, aby došlo k úľave pri suchej pokožke, podráždení a svrbení, a aby sa obmedzil emočný stres.

Počas chronickej fázy je nesmierne dôležité pokračovať v každodennej starostlivosti o pokožku vďaka používaniu emolienčných prípravkov.

Emolienčné prípravky

Emolienciá (zvláčňujúce prípravky) bývajú vo forme telových mliek, krémov, pleťových krémov, olejov do kúpeľa a sprchových olejov a ich spoločnou úlohou je udržiavať pleť vláčnu, pružnú a chrániť ju pred podráždením.

Účinné látky, ktoré emolienčné prípravky môžu obsahovať:

 • Omega-6 mastné kyselinypupalkového oleja a z oleja z jadierok hrozna, ktoré upokojujú a vyživujú pokožku a obnovujú prirodzenú ochrannú kožnú bariéru.
 • Licochalcon A (výťažok z koreňa sladkého drievka) je prirodzený protizápalový prostriedok a antioxidant, ktorý zmierňuje začervenanie a upokojuje zápal.

Dermatologická liečba

Keď nastane akútna fáza choroby, treba spoločne s emolienčnými prípravkami používať lokálne aplikované lieky proti svrbeniu. Tieto lokálne aplikované krémy a masti obvykle obsahujú kortikosteroidy.

Kortikosteroidy sú účinné zložky, ktoré pôsobia veľmi rýchlo a uľavujú takmer okamžite od svrbenia. Ich aplikáciu však treba striktne riadiť podľa rady lekára.

Eucerin AtopiControl Acute krém významne zlepšuje vzhľad pokožky pri akútnych fázach ekzému.

Eucerin AtopiControl Acute krém má také vlastnosti v starostlivosti o pokožku, u ktorých sa klinicky preukázalo, že významne zlepšujú vzhľad pokožky i pri akútnych fázach atopickej dermatitídy. Vďaka tomuto prípravku možno vo fázach vzplanutia choroby obmedziť aplikáciu hydrokortizónu. Klinická štúdia preukázala, že Eucerin AtopiControl Acute krém má porovnateľný účinok ako 1 % hydrokortizón krém aplikovaný na atopickú pokožku. Eucerin AtopiControl Acute krém však nie je klasifikovaný ako liek a nenahrádza dermatologickú liečbu.

Ďalšie rady pre rodičov detí, ktoré trpia atopickou dermatitídou na tele

Voda na kúpanie dojčaťa má byť teplá, ale nie horúca.
Odporúča sa dieťaťu neustále nakrátko zastrihávať nechty, aby si nemohlo pokožku poškodiť škriabaním.

 • Deti umývajte v teplej, ale nie príliš horúcej vode.
 • Poklepávajte kožu uterákom, kým neuschne, potom ihneď natrite pokožku emolienčným prípravkom.
 • Používajte emolienčný prípravok aspoň dvakrát denne.
 • Dieťaťu neustále nakrátko zastrihávajte nechty a udržujte ich hladké, aby si nemohlo pokožku rozškriabať.
 • Dávajte deťom na noc bavlnené rukavice, aby sa nemohli škriabať v spánku.
 • Udržujte v miestnosti nižšiu vlhkosť a teplotu.
 • Niekedy môže byť dobré dať dieťaťu bábiku, ktorú môže škriabať, môže to u neho zmierniť nutkanie škriabať sa na vlastnej pokožke.

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin