Ako atopická dermatitída ovplyvňuje spánok a kvalitu života

Život s atopickou dermatitídou – Ako ovplyvňuje spánok a kvalitu života?

5 min čítanie
Zobraziť viac

Atopická dermatitída má významný fyzický aj psychologický vplyv na tých, ktorým vstúpi do života.
V tomto článku sa dočítate, prečo je život s týmto ochorením taký stresujúci. Zhŕňame tu výsledky výskumu o vzťahu medzi atopickou dermatitídou, nedostatkom spánku a negatívnym psychologickým vplyvom a odporučíme vám, ako upokojiť pokožku s cieľom zlepšiť celkovú kvalitu života.

Aký má atopická dermatitída vplyv z telesného hľadiska?

Atopická pokožka sa môže objaviť kdekoľvek na tele, pričom miesto výskytu sa môže líšiť v závislosti od veku. Nech je to kdekoľvek, pokožka je suchá, začervenaná, svrbiaca a dráždivá. Viac si o oblastiach najčastejšie postihnutých atopickou dermatitídou môžete prečítať v článku Atopická dermatitída na rôznych častiach tela a Atopická dermatitída na tvári.

Sú pre ňu typické dve fázy:

  • Akútna fáza, keď pokožka vzplanie, najsilnejšie svrbí a je najviac dráždivá.
  • Neakútne obdobie medzi vzplanutiami, keď je pokožka pokojnejšia.

Viac si o týchto dvoch fázach môžete prečítať v článkoch Znalosť atopickej dermatitídy a Ako spoznať a zvládať akútne vzplanutie.

Najťažšie je zvládnuť akútnu fázu, a to bez ohľadu na vek pacienta. Prirodzenou reakciou na svrbenie pokožky je škriabanie, ktoré, bohužiaľ, všetko len zhoršuje. Napomáha šíreniu baktérií, zintenzívňuje pocity svrbenia a môže pokožku poškodiť. Viac si o fáze akútneho vzplanutia môžete prečítať v článku Ako spoznať a zvládať akútne vzplanutie.

Ale telesné účinky vzplanutia nepôsobia iba na pokožku.

Svrbiaca pokožka
Svrbiaca pokožka môže byť veľmi rušivá
škriabanie sa
Neustále škriabanie môže poškodzovať pokožku a spôsobiť bezsenné noci

Počas dňa: Svrbiaca pokožka môže pacientom sťažovať schopnosť sústrediť sa na čokoľvek iné: deti s atopickou dermatitídou môžu mať problémy so sústredením v škole a pre dospelých je ťažké sústrediť sa v práci. Deťom môže ochorenie znemožniť užívať si život naplno (napr. u niektorých môže chlór v bazénovej vode vyvolávať reakcie, a preto sa v nej nemôžu kúpať rovnako ako ostatní). Niektoré prípady atopickej dermatitídy u dospelých, ako je atopická dermatitída na rukách, môžu znepríjemňovať, komplikovať, alebo znemožňovať vykonávanie určitých profesií. Viac si môžete prečítať v článku Atopická dermatitída na rukách.

V noci: Pacienti môžu mať problémy so zaspávaním a často sa v noci budiť svrbením. Z výskumu vyplýva, že 60 % chorých zažíva nedostatok spánku spôsobený svrbením a bolestivosťou.1 Tento nedostatok spánku môže mať značný vplyv na celkovú náladu, zdravie a vývoj. A všetci rodičia určite vedia, že ak je ich dieťa v noci hore, pravdepodobne budú oni tiež. Aj rodičia, blízki a partneri môžu zažívať spánkovú depriváciu. 

Aký má vplyv na človeka z psychického hľadiska?

Atopická dermatitída si svoju daň vyberá nielen na ľudskom tele, ale aj na ľudskej psychike. Začervenaná pokožka, niekedy aj živá koža, mení vonkajší vzhľad pacientov. Aj vďaka neustálemu svrbeniu na seba pacienti upútavajú pozornosť. Tieto odchýlky vo vzhľade a správaní môžu spôsobiť problémy, ako je nízke sebavedomie, ťažkosti vo vzťahoch s rovesníkmi a partnermi, šikanovanie, diskriminácia a sociálne vylúčenie.

Život s atopickou dermatitídou môže byť značne stresujúci. Ale stres sám o sebe je tiež silným spúšťačom ochorení2, potenciálne zhoršuje jeho príznaky a situáciu sťažuje.

Zaujímavosť

Atopická dermatitída verzus kvalita života

Nedávna kórejská štúdia na vzorke takmer 12 000 ľudí zistila, že dospelí s atopickou dermatitídou mali výrazne nižšiu kvalitu života a vyššiu mieru stresu ako tí, ktorí ochorením netrpia.3

Už len sám názov výskumu z roku 2006 – Kvalita života a detská atopická dermatitída: Utrpenie života s detským ekzémom4 – vypovedá o tom, aký stres môže choroba spôsobovať mladým ľuďom.

Atopická dermatitída a psychika
Atopická dermatitída môže spôsobovať značnú psychickú záťaž

Tiež spoločenský kontakt môže byť ťažký. Rodičia dojčiat a detí s atopickou dermatitídou môžu vo výsledku trpieť pocitmi úzkosti, viny, bezmocnosti a depresií. Ďalšia správa dospela k záveru, že zhoršenie kvality života spôsobené detským ekzémom bolo preukázateľne väčšie alebo rovnaké ako pri iných bežných detských chorobách, ako je astma a diabetes, s dôrazom na význam ekzému ako hlavného chronického detského ochorenia.1

Má atopická dermatitída nejaké ďalšie vplyvy?

Choroba môže tiež predstavovať významnú finančnú záťaž pre jednotlivé rodiny aj pre spoločnosť ako celok.1

Liečba môže byť nákladná pre rodiny s nízkymi príjmami a vzhľadom na to, že výskyt ochorení naďalej rastie aj v rozvojovom svete, je pravdepodobné, že sa tento problém bude zväčšovať, skôr než zmenšovať. Údaje naznačujú, že ochorenie je príčinou významnej miery pracovnej neschopnosti (zo zamestnania či školy). A postupom času bude veľkou záťažou i pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Ako môžem znížiť vplyv atopickej dermatitídy na môj život?

Bohužiaľ, neexistuje žiadny liek na atopickú dermatitídu, ale existuje niekoľko krokov pre starostlivosť o vašu atopickú pokožku či atopickú pokožku vášho dieťaťa, ktoré vám pomôžu zmierniť a upokojiť príznaky:

Účinná zdravotnícka liečba a kvalitná kozmetická starostlivosť

Eucerin Acute krém AtopiControl
Eucerin Acute krém AtopiControl zlepšuje spánok a kvalitu života5

Výskum ukázal, že lekárska intervencia môže zlepšiť ukazovatele kvality života4 a pravidelná a vhodná kozmetická starostlivosť môže zlepšiť stav pokožky, podporiť spánok a zlepšiť kvalitu života.5

Spolu s vašou predpísanou liečbou môžete používať kozmetický výrobok, ako je Eucerin AtopiControl Acute krém na upokojenie pokožky počas vzplanutia. Eucerin AtopiControl Acute krém na základe klinických a dermatologických testov preukázateľne významne zlepšuje spánok a kvalitu života, ak následne použijete Eucerin AtopiControl Telové mlieko.5
Viac si môžete prečítať v článku Ako ošetrovať detskú atopickú pokožku a Ako ošetrovať dospelú atopickú pokožku.

Vyhýbajte sa potenciálnym spúšťačom

Ďalším dôležitým krokom v oddialení a zmierňovaní príznakov je rozpoznať a vyhýbať sa potenciálnym spúšťačom. Viac si o potenciálnych spúšťačoch atopickej dermatitídy a o tom, ako sa im vyhnúť, môžete prečítať v článku Znalosť atopickej dermatitídy. Ak týmto ochorením trpí vaše dojča alebo dieťa, v článku Atopická dermatitída u dojčiat a detí získate informácie o príčinách najčastejšie spájaných s dojčatami a ako sa im vyhnúť.

Zdroje

  1. Lewis-Jones S. Quality of life and childhood atopic dermatitis: the misery of living with childhood eczema. Int J Clin Pract. 2006 Aug; 60(8):984-92.
  2. Bridgett C., Norén P. (2017) Stress and Atopic Dermatitis. In: França K., Jafferany M. (eds) Stress and Skin Disorders. Springer, Cham
  3. Kwak Y, Kim Y. Health related quality of life and mental health of adults with atopic dermatitis. Arch Psychiatr Nurs. 2017 Oct;31(5):516-521. doi: 10.1016/j.apnu.2017.06.001. Epub 2017 Jun 2.
  4. Ben-Gashir MA. Relationship between quality of life and disease severity in atopic dermatitis/eczema syndrome during childhood. Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2003 Oct; 3(5):369-73. 
  5. Užívateľská štúdia Eucerin PiU study. Taliansko. Máj 2017

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin