Suchá pokožka tela – príčiny, príznaky a riešenie

10 min čítanie
Zobraziť viac

Koža je jedným z našich najdôležitejších orgánov, pretože nás chráni proti okolitému prostrediu. Prepožičiava nám náš vzhľad, je zmyslovým orgánom hmatu, reguluje telesnú teplotu a chráni nás proti infekciám. Keď je však naša koža suchá, môže byť na dotyk drsná a napätá, šupinatá a môže svrbieť či bolieť. Tým je narušená jej schopnosť správne fungovať - hmat je menej citlivý a zvyšuje sa riziko poškodenia v dôsledku pôsobenia UV žiarenie a predčasného starnutia, aj infekcie môžu byť častejšie. Často však možno nájsť účinné riešenia v podobe dermokozmetickej starostlivosti určenej pre suchú pokožku.

Prejavy a príznaky

Suchá pokožka tela - veľmi častý problém

Suchá pokožka je zásadnou príčinou kožných problémov, viac než 40 % dermatologických ošetrení má súvislosť so suchou pokožkou. Tá sa môže objaviť kdekoľvek na tele, ale najčastejšie na rukách, nohách a predkoleniach, lebo tieto oblasti sú viac než ostatné vystavované vonkajším faktorom, ktoré môžu ich stav ďalej zhoršiť, napr. chladnému počasiu. Často sa suchá pleť objavuje aj na tvári.

Suchá pokožka nie je schopná regulovať svoju hydratáciu.
Vnútorné a vonkajšie faktory môžu narušiť schopnosť hydratácie kože a viesť k veľmi suchej pokožke.

Extrémne suchá pokožka tela môže byť napätá, šupinatá, silno svrbiaca až bolestivá, a dokonca extrémne drsná a popraskaná. V každom prípade nemusí byť vždy zrejmé, že príčinou týchto príznakov je práve vysúšanie pokožky.  

 • Suchá pokožka
  Najprv sa nedostatok hydratácie môže prejavovať ako mierne napätie a zdrsnenie pokožky.
 • Veĺmi suchá pokožka
  Neskôr pokožka stráca ďalšiu vlhkosť, stáva sa drsnejšou a môže mať popraskaný alebo šupinatý vzhľad, a často tiež svrbí.
 • Extrémne suchá pokožka
  Ak nie je suchá pokožka dostatočne ošetrovaná, môže sa poškodiť, nastať extrémny pocit napätia a pokožka môže byť extrémne drsná, šupinatá až popraskaná. V tejto fáze ju môže sprevádzať tiež veľmi intenzívne svrbenie.

Postihnuté oblasti suchej pokožky tela

V dôsledku častého umývania býva pokožka rúk presušená.

Suchá pokožka sa veľmi často vyskytuje na chodidlách a predkoleniach. Suchá pokožka na chodidlách je bežná a často má za následok popraskané päty, ktoré sú v  závažnejších prípadoch bolestivé až zapálené.

Suchá pokožka spôsobená umývaním agresívnymi umývacími prostriedkami väčšinou postihuje celé telo. Časté umývanie prispieva k suchej pokožke v každom prípade najmä na rukách, pretože ruky sú v každodennom styku s vodou a umývacími prostriedkami najviac.

Citlivá pokožka

Suchá pokožka tela je často citlivá, napriek tomu nie je citlivosť pokožky vždy spôsobená jej dehydratáciou.  Pokožka niektorých jedincov je prirodzene citlivá, i keď je dobre hydratovaná. V oboch prípadoch je dôležité vyhnúť sa kozmetickým výrobkom, ktoré obsahujú dráždivé parfumácie a farbivá. Vždy sa presvedčte, že výrobok bol dermatologicky testovaný na citlivej pokožke.

Suchá pokožka a kožné ochorenia

Pri kožných ochoreniach, ako je psoriáza alebo atopický ekzém, môže byť pokožka začervenaná, šupinatá a môže svrbieť.

Suchá pokožka môže tiež súvisieť s niektorými ochoreniami:

 • Xeróza je patologicky suchá pokožka, ktorá môže mať rôzne příčiny. Toto označenie pochádza z gréčtiny, kde "xero" znamená "suchá", a "osis" znamená "choroba".  
 • Keratóza Pilaris (niekedy označovaná aj ako "kuracia koža") je bežným ochorením v súvislosti so suchou pokožkou. Vzniká, keď sa vo vlasových folikuloch v pokožke hromadí príliš mnoho keratínu. Oblasti postihnutej kože – najčastejšie na zadnej strane hornej paže – sú pokryté veľkým množstvom malých bielych alebo jemne začervenaných pupienkov a pokožka je na dotyk drsná a nerovná.
 • Atopický ekzém a psoriáza tiež súvisia so suchou pokožkou, hoci tieto ochorenia majú základné zápalové príčiny. Pokožka pri týchto ochoreniach býva začervenaná, šupinatá a silno svrbí.   
 • Poruchy metabolizmu, ako je diabetes mellitus a ochorenia obličiek tiež môžu zvyšovať riziko vysúšania pokožky.

Odporúčanie

Ak si nie ste istí príznakmi alebo sa tieto príznaky na pokožke zhoršujú, odporúčame obrátiť sa na vášho dermatológa kvôli osobnej konzultácii.

Ak potrebujete ďalšie informácie, ktoré vám pomôžu určiť príčinu kožného problému a akú starostlivosť máte zvoliť, môže vám pomôcť naša diagnostika pleti.

Príčiny a faktory

Pochopenie príčin suchej pokožky tela

Existuje mnoho príčin a priťažujúcich faktorov suchej pokožky tela, od životného prostredia a nevhodnej kozmetickej starostlivosti po ochorenia ako psoriáza, atopický ekzém, alebo keratóza pilaris. Pokožka funguje ako ochranná bariéra nášho tela a je neustále vystavovaná vonkajším i vnútorným vplyvom.

Vonkajšie vplyvy

Následkom nedostatku prirodzených hydratačných faktorov (NMF), ktoré v koži viažu vodu, je dehydratácia horných vrstiev pokožky.

 • Vonkajšie faktory spôsobujú narušenie prirodzenej bariérovej funkcie kože, čoho následkom je zvýšený úbytok hydratácie pokožky.
 • Narušenie povrchovej kožnej bariéry z dôvodu straty životne dôležitých lipidov bráni zadržiavaniu vlhkosti v pokožke a rýchlosť úbytku vody z pokožky sa zvyšuje.
 • Keď dehydratácia zasiahne i hlbšie vrstvy pokožky, narušia sa dôležité hydratačné kanáliky a cirkulácia vody v tkanivách je znížená.

Vonkajšie príčiny

Hlavnými vonkajšími príčinami vyššie uvedeného procesu sú životné prostredie a starostlivosť o pokožku:

Prílišné vystavovanie UV žiareniu môže viesť ku starnutiu pokožky a dehydratácii.
Odporúčame obmedziť čas kúpeľa a teplotu, pretože dlhé kúpanie môže viesť k odparovaniu vlhkosti z pokožky.
Niektoré lieky môžu spôsobiť dehydratáciu pokožky, preto odporúčame poradiť sa s lekárom.

Životné prostredie

 • Nepriaznivé klimatické podmienky - horúci, chladný a suchý vzduch poškodzujú bariérovú funkciu kože.
 • Sezónne zmeny - príznaky suchej pokožky sa často zhoršia počas zimy alebo leta.
 • Ultrafialové (UV) žiarenie môže urýchliť starnutie pokožky a pokožka sa s rastúcim vekom stáva náchylnejšou na vysychanie. Prečítajte si viac o suchej pokožke pod vplyvom starnutia a predčasnom starnutí pokožky.  

Nevhodná starostlivosť o pokožku

 • Časté umývanie, alebo dlhé a horúce kúpele či sprchy pripravujú pokožku o lipidy, ktoré tvoria jej bariéru.
 • Nevhodná starostlivosť o pokožku – je dôležité dodržiavať pravidelnú starostlivosť a používať výrobky určené pre suchú pokožku. Je obzvlášť dôležité nepoužívať agresívne mydlá, ktoré pokožku pripravujú o jej prirodzené lipidy.  

Užívanie liekov
Suchá pokožka je vedľajším účinkom mnohých liekov. Bežne používané lieky, ktoré majú tento vedľajší účinok, sú diuretiká na reguláciu krvného tlaku, ktoré zvyšujú rýchlosť vylučovania vody z tela, a niektoré antibiotiká a perorálne lieky proti akné. Vždy sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom, ak sa obávate, že vaše lieky môžu mať negatívny vplyv na stav vašej pokožky. 

Vnútorné faktory

Genetika
Hydratačná rovnováha kože je daná tiež geneticky. Niektorí ľudia majú mastnú pleť a niektorí suchú, a tieto kožné typy sú dedičné, hoci nie každý jedinec musí mať rovnaký typ pleti ako jeho rodičia. Kožné ochorenia, ako je atopický ekzém, psoriáza, diabetes, ichtyóza alebo keratóza pilaris často majú genetickú súvislosť.

Počas tehotenstva môže byť pokožka dehydratovaná a svrbieť.
Vyvážená strava bohatá na vitamíny a živiny je nevyhnutná pre zachovanie zdravia pokožky.

Hormonálne vplyvy
Zmeny v množstve niektorých hormónov, najmä estrogénu a testosterónu, môžu ovplyvniť hladinu hydratácie pokožky a lipidov. To je zvlášť zreteľné po menopauze, keď pokožka začína byť suchá z dôvodu poklesu produkcie estrogénu.

Suchá pokožka sa môže prejaviť i počas tehotenstva v dôsledku hormonálnych zmien a zvýšenej spotreby telesných tekutín.

Strava
Ako každý iný orgán i koža vyžaduje rad dôležitých živín, aby mohla správne fungovať. Patria medzi ne nenasýtené mastné kyseliny a vitamíny. Ich nedostatok môže prispievať k vysychaniu pokožky.

Vek
S pribúdajúcim vekom  sa spomaľujú vnútorné procesy, ktoré prebiehajú v pokožke, a znižuje sa produkcia lipidov. Množstvo vody v pokožke a jej schopnosť zadržiavať vlhkosť je tiež znížená. Tieto faktory vedú k suchosti, ktorá opäť prispieva ku starnutiu pokožky a tvorbe jemných liniek a vrások. Prečítajte si viac o suchej pokožke pod vplyvom starnutia.

Ďalšie faktory

Faktory, ktoré môžu prispievať k suchej pokožke tela

Okrem hlavných príčin suchej pokožky tela ovplyvňuje závažnosť vysúšania pokožky tiež niekoľko ďalších faktorov. Ich znalosť vám pomôže vyhnúť sa im a tým znížiť ich dosah.

Najlepší čas na hydratáciu je, keď je pokožka čistá a ešte vlhká, teda ihneď po kúpeli alebo sprchovaní.
Vždy si vyberajte slnečnú ochranu s vysokým SPF.
Niektoré povolania, napríklad kaderníčky, prichádzajú do častého kontaktu s vodou a chemickými látkami, ktoré môžu vysušovať ich ruky.

Nedostatočná starostlivosť
Ak suchej pokožke neposkytneme rýchle a účinné ošetrenie, môže sa jej vysúšanie zhoršovať a spôsobovať komplikácie v celkovom stave pokožky.

Slnečné žiarenie 
Pri ochrane suchej pokožky pred slnečným žiarením je dôležité, aby slnečná ochrana obsahovala zodpovedajúci ochranný faktor (SPF). Zvoľte si taký výrobok, ktorý pokožku hydratuje a celkom určite neobsahuje dráždivé parfumácie a farbivá, lebo suchá pokožka je náchylnejšia na podráždenie, než normálna pokožka.

Rizikové povolania
Niektoré povolania vyžadujú prácu v podmienkach, ktoré môžu zvyšovať riziko suchej pokožky. Ide zvyčajne o povolania, kde pôsobia príčiny suchej pokožky, ako je práca v horúcich alebo chladných podmienkach (roľník / rybár), časté používanie umývacích prípravkov (lekár / zdravotná sestra / kaderníčka), alebo vystavovanie chemickým látkam (automechanik / upratovačka).

Dehydratácia
Pokožka získava svoju vlhkosť z tela a je teda závislá od množstva vody v tele. Keď je telo dehydrované, znižuje dodávky vody do kože, čo môže prispievať k jej vysušovaniu Starší ľudia majú väčší sklon k dehydratácii, pretože pocit smädu sa s vekom znižuje.

Fajčenie
Cigarety obsahujú mnoho toxínov, vrátane nikotínu, ktoré majú negatívny vplyv na cirkuláciu krvi, čoho následkom je obmedzený metabolizmus kože a niekedy aj jej dehydratácia.   
  

Riešenie

Starostlivosť o suchú pokožku tela

Suchá pokožka je spôsobená narušením bariérovej funkcie kože, čo vedie k nedostatku prirodzených hydratačných faktorov (NMFs) a zníženiu schopnosti pokožky viazať vodu. Preto suchá pokožka potrebuje pravidelnú kozmetickú starostlivosť, ktorá kožnú bariéru ďalej neohrozí a naopak doplní chýbajúce prirodzené hydratačné faktory.

Veľmi suchá až extrémne suchá pokožka a suchá pokožka u pacientov s atopickým ekzémom vyžaduje zodpovedajúce výrobky, podľa závažnosti dehydratácie. Pri výbere kozmetických výrobkov pre deti sa vždy presvedčte o ich vhodnosti pre vek vášho dieťaťa alebo sa poraďte s vaším lekárnikom a/alebo lekárom.

Odporúčaná starostlivosť o suchú pokožku tela

Skôr než trením osušte vlhkú pokožku prikladaním uteráka. Ak zostane pokožka mierne vlhká, lepšie vstrebe hydratačný prípravok.
Ak chcete zabrániť strate hydratácie, je nevyhnutné používať hydratačné výrobky pravidelne.

Umývanie suchej pokožky tela
Najčastejšie býva pokožka suchá v dôsledku narušenej kožnej bariéry, preto je dôležité používať účinné, ale šetrné umývacie prostriedky, ktoré pokožku nepripravia o jej prirodzenú ochrannú funkciu. Zloženie obohatené o prirodzené hydratačné faktory, ako je urea, tiež pomôže obnoviť hydratačnú rovnováhu pokožky.

Hydratácia suchej pokožky tela
Prvou podmienkou hydratačných výrobkov pre suchú pokožku je, že musia  obnovovať hydratačnú rovnováhu v horných vrstvách pokožky. Takzvané "prirodzené hydratačné faktory" (NMF), ako je ureakyselina mliečna a ďalšie hydratačné faktory viažu vlhkosť v hornej vrstve pokožky - stratu corneu. Na starostlivosť o veľmi suchú, drsnú pokožku obvykle postačí 5 % koncentrácia urey. Extrémne suchá, drsná, šupinatá, svrbiaca a olupujúca sa pokožka vyžaduje vyššiu, 10 % koncentráciu urey. Rad pre suchú pokožku EucerinUreaRepair PLUS obsahuje telové mlieka a krémy, krémy na ruky a nohy a masti s obsahom 5 % a 10 % urey.

Najmä na lakťoch sa často objavuje suchá pokožka.
Je dôležité dodržiavať pravidelnú starostlivosť špeciálnymi prípravkami pre suchú pokožku.

Suchá, drsná a napätá pokožka môže byť spôsobená narušením kožnej bariéry v dôsledku nedostatku kožných lipidov a látok, ktoré viažu v pokožke vlhkosť. Výrobky EucerinUreaRepair PLUS  riešia tieto nedostatky pomocou dermatologicky overených aktívnych látok: 

 • Doplnenie urey a ďalších prirodzených hydratačných faktorov vedie ku zlepšeniu hydratácie v stratu corneu
 • Ceramidy obnovujú lipidovú kožnú bariéru, a tak bránia transepidermálnemu úbytku vody. 

Eucerin UreaRepair PLUS Telové mlieko 5 % Urea a Eucerin UreaRepair PLUS Telový krém 5 % Urea sú ideálne pre každodennú starostlivosť o suchú, hrubú a napätú pokožku, zatiaľ čo Eucerin UreaRepair PLUS Telové mlieko 10 % Urea je ideálne pre každodennú starostlivosť o extrémne suchú, šupinatú, svrbiacu a olupujúcu sa pokožku.
Tento rad obsahuje aj zodpovedajúce výrobky pre starostlivosť o suchú pokožku rúk a nôh: Eucerin UreaRepair PLUS Krém na ruky 5 % Urea, Eucerin UreaRepair PLUS Krém na nohy 10 % Urea a Eucerin UreaRepair PLUS Pena na nohy 10 % Urea.

Na postihnuté oblasti treba často používať vhodný hydratačný prípravok.

Ochrana suchej pokožky tela proti UV žiareniu
Ak budete tráviť čas vonku, je vhodné sa pred pôsobením slnka chrániť vhodným odevom a prípravkami s UV filtrami. Je dôležité, aby prípravky slnečnej ochrany nielen pôsobili proti UV žiareniu, ale aj obsahovali hydratačné látky. Opaľovacie výrobky pre suchú pokožku by nemali obsahovať dráždivé parfumácie a farbivá, pretože suchá pokožka je viac náchylná na podráždenie. Eucerin výrobky na opaľovanie pre suchú pokožku ponúkajú slnečnú ochranu s UV filtrami v súlade s požiadavkami EU a s antioxidačným licochalconom A na ochranu proti oxidačnému stresu a predčasnému starnutiu pokožky.

Prevencia ďalších faktorov

Je dôležité nielen dodržiavať pravidelnú kozmetickú starostlivosť (čistenie, hydratácia), ale aj vyhýbať sa faktorom, ktoré prispievajú k suchej pokožke. Tým pomôžete zmierniť závažnosť suchej pokožky a nutnosť liečby:

Odporúčame nepoužívať agresívne mydlá, ktorá pokožku pripravujú o prirodzené kožné lipidy.
Pitie je nevyhnutné, pretože naša pokožka je závislá od množstva vody v tele.

 • Vyhýbajte sa suchému vzduchu - v horúcom a chladnom počasí obmedzte pobyt vonku a vo vykurovaných vnútorných priestoroch používajte zvlhčovač.  
 • Skráťte čas trávený v horúcej vode - dlhé kúpele nahraďte rýchlym sprchovaním.  
 • Pri umývanie riadu používajte rukavice - vyhnite sa kontaktu s teplou vodou a agresívnymi čistiacimi prostriedkami.  
 • Noste oblečenie z prírodných materiálov ako bavlna a hodváb, ktoré nedráždia pokožku. Vlna je prírodná, môže však dráždiť, preto sa vyhnite priamemu kontaktu s pokožkou.  
 • Snažte sa používať pracie prostriedky bez farbív a parfumov, pretože môžu po vypraní uľpieť na oblečení a dráždiť suchú pokožku.
 • Používajte kozmetické výrobky bez alkoholu, parfumácie a farbív, tým zabránite podráždeniu.
 • Dbajte na dostatočný príjem tekutín každý deň, najmä u starších osôb.

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin