Atopická dermatitída na rôznych častiach tela

Atopická dermatitída – Ktoré časti tela sú najviac postihnuté?

3 min čítanie
Zobraziť viac

Atopická dermatitída sa môže objaviť kdekoľvek na tele. V tomto článku sa dozviete, ktoré oblasti bývajú s najväčšou pravdepodobnosťou postihnuté, aké sú príčiny a spúšťače ochorení a ako ošetrovať atopickú pokožku.

Aké časti tela sú najčastejšie postihnuté atopickou dermatitídou?

Niektoré časti tela sú viac vystavené faktorom vonkajšieho prostredia ako iné: naše tvrdo pracujúce ruky pravidelne umývame a tiež je u nich najväčšia pravdepodobnosť kontaktu s chemickými látkami. Pri tomto type expozície je pokožka náchylná na atopickú dermatitídu. Ďalším faktorom, ktorý má vplyv na miesto výskytu, je vek.

Poďme sa pozrieť na niektoré z najčastejšie postihnutých oblastí:

Atopická dermatitída na vnútornej strane lakťov
Atopická dermatitída sa často objavuje na vnútornej strane lakťov

Tvár a krk: atopická dermatitída na tvári je bežná u dojčiat a detí a objavuje sa na lícach, za ušami, na krčných záhyboch u dojčiat a v citlivej oblasti okolo očí. Viac si môžete prečítať v článkoch Atopická dermatitída na tvári a Atopická dermatitída na očných viečkach.

Hlava a vlasová pokožka: seboroická dermatitída (často označovaná ako mliečna krusta) sa bežne vyskytuje u dojčiat, ale aj dospelí môžu trpieť atopickou dermatitídou na vlasovej pokožke. Prečítajte si viac v článku Atopická dermatitída na vlasovej pokožke.

Ruky: bežnejšie u dospelých ako u detí, atopická dermatitída na rukách je často spôsobená reakciou na chemikálie, časté umývanie a/alebo teplotné zmeny, ktorým sú ruky vystavené. Prečítajte si viac v článku Atopická dermatitída na rukách.

Paže a nohy: Najmä u dojčiat a detí sa atopická dermatitída objavuje na rukách a nohách. Prečítajte si viac v článku Atopická dermatitída u dojčiat a detí.

Čo spôsobuje, a/alebo vyvoláva atopickú dermatitídu na rôznych častiach tela?

Atopická dermatitída je zápalové suché kožné ochorenie. Do značnej miery je dané geneticky a súvisí s narušenou bariérovou funkciou pokožky a imunitného systému. Len čo má jedinec predispozíciu k tomuto ochoreniu, je rad faktorov, ktoré môžu vyvolať príznaky. Prečítajte si o nich v článku Znalosť atopickej dermatitídy.

Dráždivé látky a alergény vo vonkajšom prostredí môžu u osôb s predispozíciami vyvolať reakciu, a –  v niektorých prípadoch – môžu vyvolať podobnú reakciu aj u jedincov, ktorí v minulosti nikdy atopickú pokožku nemali. To je častý prípad pri kontaktnej dermatitíde na rukách a niekedy aj pri atopickej dermatitíde na očných viečkach. Viac si môžete prečítať v článkoch Atopická dermatitída na rukách a Atopická dermatitída na očných viečkach.

Ako mám ošetrovať atopickú pokožku na rôznych častiach tela?

Atopická dermatitída na pažiach
Atopická dermatitída sa bežne vyskytuje na pažiach

Pretože na atopickú dermatitídu neexistuje žiadny známy liek, najlepší spôsob starostlivosti o pokožku je rozpoznať a vyhýbať sa potenciálnym spúšťačom, a tým oddialiť a zmierniť príznaky. Prečítajte si viac o opatreniach, ktoré vám môžu pomôcť, v článku Znalosť atopickej dermatitídy.

Zdravotnícka liečba a pravidelná a účinná kozmetická starostlivosť môžu tiež pomôcť príznaky lepšie zvládať. Atopická dermatitída má dve odlišné fázy:

Starostlivosť, ktorú poskytujete vašej pokožke alebo pokožke vášho dieťaťa, by mala byť prispôsobená konkrétnej fáze a konkrétnej oblasti pokožky, kde sa ochorenie objavilo. Zistite, ako ošetrovať atopickú pokožku v článkoch Ako ošetrovať detskú atopickú pokožku a Ako ošetrovať dospelú atopickú pokožku. Odporúčania, ako ošetrovať špecifické časti tela, si prečítajte v článkoch Atopická dermatitída na tvári, Atopická dermatitída na očných viečkach, Atopická dermatitída na hlave a vlasovej pokožke a Atopická dermatitída na rukách.

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin