Atopická dermatitída u dospelých – Príčiny, príznaky a ako najlepšie upokojiť a ošetrovať pokožku

5 min čítanie
Zobraziť viac

Aj keď je atopická dermatitída často popisovaná ako detské ochorenie, postihuje aj každého dvanásteho dospelého1. U niektorých ide o príznaky pretrvávajúce od detstva, u iných sa môžu objaviť prvýkrát. V tomto článku si môžete prečítať o jej príznakoch, príčinách a spúšťačoch, ako aj odporúčania, ako najlepšie ošetrovať atopickú pokožku u dospelých.

Čo spôsobuje atopickú dermatitídu u dospelých?

Väčšina detí vyrastie z atopickej dermatitídy pred začiatkom puberty, ale u niektorých príznaky pretrvávajú. Nedávny výskum naznačuje, že ak ste trpeli dlhodobým, neskorým či závažným ochorením atopickej dermatitídy ako dieťa, potom jeho príznaky s vyššou pravdepodobnosťou pretrvajú do dospelosti.2

Existuje aj celý rad genetických a vonkajších faktorov, vďaka ktorým je u niektorých osôb vyššia pravdepodobnosť vzniku atopickej dermatitídy ako u ostatných, bez ohľadu na vek. Viac si o týchto možných príčinách môžete prečítať v článku Znalosť atopickej dermatitídy a o vplyvoch ochorenia na dojčatá a deti zistiť v článkoch Atopická dermatitída a dojčatá a Atopická dermatitída a deti.

Akým spôsobom ovplyvňuje atopická dermatitída dospelých?

svrbiaca pokožka
Život so svrbiacou pokožkou nie je príjemný
Atopická dermatitída spôsobuje stres
Atopická dermatitída spôsobuje stres a môže mať vplyv na kvalitu života

Suchá, svrbiaca a dráždivá pokožka – to všetko sú príznaky atopickej dermatitídy. Pre ochorenia sú typické dve fázy: akútna fáza vzplanutia a medziobdobia, keď je pokožka pokojnejšia a menej reaktívna. Viac si o týchto fázach môžete prečítať v článkoch Znalosť atopickej dermatitídy a Ako spoznať a zvládať akútne vzplanutie. U osôb so svetlou pokožkou je atopická pokožka obvykle začervenaná a môže zhnednúť. Pri tmavších typoch pokožky môže byť postihnutá oblasť svetlejšia alebo tmavšia, pretože atopická dermatitída ovplyvňuje kožnú pigmentáciu.

Postihnuté oblasti sa líšia v závislosti od veku. U dospelých sa príznaky najčastejšie objavujú na tvári (vrátane citlivej oblasti očí), vlasovej pokožke, vnútornej strane lakťov, zákolenných jamkách, rukách a nohách. Viac si o atopickej pokožke v týchto jednotlivých oblastiach môžete prečítať v článkoch Atopická dermatitída na tvári, Atopická dermatitída na očných viečkach, Atopická dermatitída na hlave/vlasovej pokožke, Atopická dermatitída na rukách a Atopická dermatitída na rôznych častiach tela.

Život so suchou, svrbiacou pokožkou nie je príjemný a stav pokožky môže mať značný vplyv na kvalitu života. Neustále škriabanie môže spôsobovať problémy na pracovisku a môže viesť k bezsenným nociam.3 Viac si môžete prečítať v článku Ako atopická dermatitída ovplyvňuje spánok a kvalitu života

Čo vyvoláva vzplanutie a ako mu môžem zabrániť?

Existuje celý rad vonkajších podnetov, ktoré môžu vyvolať vzplanutie atopickej dermatitídy a tiež celý rad krokov, vďaka ktorým môžete pomôcť zmierniť intenzitu vzplanutia vašej pokožky. Viac si o nich prečítajte v článku Znalosť atopickej dermatitídy.

Nasledujúce možné spúšťače sa častejšie objavujú u dospelých ako u dojčiat alebo detí:

relaxácia
Snažte sa zmierniť stres, ktorý môže podráždiť atopickú pokožku

Reakcia na chemické látky na pracovisku
U dospelých, ktorí už trpia atopickým ekzémom, je vyššia pravdepodobnosť vzniku kontaktnej dermatitídy na pracovisku. Kontaktná dermatitída vzniká, ak je pokožka podráždená prírodnými a syntetickými chemickými látkami používanými na pracovisku, alebo má na ne alergiu. Patria medzi ne: agresívne mydlá, parfumy, farbivá a rozpúšťadlá. Viac si o kontaktnej dermatitíde môžete prečítať v článku Atopická dermatitída na rukách. Snažte sa obmedziť expozíciu látkam (napr. nosením rukavíc) a nezabudnite pokožku pravidelne a po expozícii dráždivých látok dôkladne umývať a hydratovať.

Pot
Pohyb je skvelý pre myseľ aj telo, ale rýchle zmeny teploty v kombinácii so soľou obsiahnutou v pote môžu spôsobiť vysychanie pokožky a vznik zápalu. Snažte sa robiť pravidelné prestávky, aby sa telo ochladilo, piť veľa vody a nosiť jemné, prírodné a priedušné oblečenie.

Cigaretový dym
Prestaňte fajčiť, alebo fajčenie aspoň obmedzte, aby ste znížili pravdepodobnosť podráždenia vašej atopickej pokožky. 

Ktoré kozmetické výrobky upokoja moju atopickú pokožku?

Jemné, ale dôkladné čistenie a účinná hydratácia pomôže poskytnúť vašej pokožke potrebnú každodennú starostlivosť a predĺži dobu medzi vzplanutiami:

Ako si mám vybrať čistiaci výrobok na každodenné použitie?

sprchovanie
Po sprchovaní pokožku osušte jemným prikladaním uteráka, nie trením

Hľadajte taký, ktorý bol testovaný a preukázal sa ako účinný na atopickej pokožke. A snažte sa vyhýbať výrobkom, ktoré obsahujú vône a farbivá. Odporúčame Eucerin AtopiControl Sprchovací olej pre pokožku tela.

Dbajte, aby voda nebola príliš horúca (môže pokožku vysušovať) a dávajte prednosť rýchlemu sprchovaniu pred dlhými kúpeľmi. Pokožku osušte jemným prikladaním uteráka, nie trením, a okamžite po umytí použite hydratačné telové mlieko.

Ako si mám vybrať hydratačný výrobok na každodenné použitie?

hydratácia pokožky
Pravidelná hydratácia pomôže zmierniť príznaky atopickej dermatitídy

Hľadajte výrobky, ktoré obsahujú overené účinné látky, ako sú:

 • Licochalcon A: výťažok zo sladkého drievka, ktorý upokojuje pokožku a zmierňuje začervenanie.
 • Ceramidy: posilňujú bariérovú funkciu pokožky.
 • Prírodné oleje bohaté na omega mastné kyseliny na upokojenie, výživu a ochranu pokožky.

Tieto zložky sú základom zloženia výrobkov Eucerin AtopiControl. Eucerin AtopiControl Telové mlieko sa ľahko nanáša na celé telo, Eucerin AtopiControl Krém je ideálny pre špecifické problémové oblasti, ako sú vnútorné strany lakťov a zákolennej jamky. Pri atopickej dermatitíde na rukách odporúčame Eucerin AtopiControl Krém na ruky a na tvár vyskúšajte Eucerin AtopiControl Pleťový krém.

Ako môžem upokojiť moju pokožku počas vzplanutia?

Výrobky Eucerin AtopiControl
Výrobky Eucerin AtopiControl upokojujú a ošetrujú atopickú pokožku

Ak trpíte atopickým ekzémom, poraďte sa s vaším lekárom. Môže vám odporučiť:

 • steroidy, ako je hydrokortizón 1 % krém,
 • silnejší krém alebo masť,
 • obväzy a mokré zábaly,
 • fototerapiu (liečba ultrafialovým žiarením pre zmiernenie zápalu),
 • perorálne kortikosteroidy a niekedy antibiotiká, ktoré zabránia infekcii pokožky,
 • antihistaminiká na zmiernenie silného svrbenia.
 

Spoločne s liekmi na predpis môžete na upokojenie pokožky počas vzplanutia používať dermokozmetický výrobok, ako je Eucerin AtopiControl Acute krém. Okrem licochalconu A obsahuje Acute krém chladivý Mentoxypropandiol a antibakteriálny dekandiol. Najprv naneste vašu lokálnu predpísanú liečbu, nechajte vstrebať a potom použite Eucerin AtopiControl Acute krém na oblasť vzplanutej pokožky. Nakoniec by ste mali použiť zodpovedajúci ošetrujúci výrobok Eucerin, napríklad Eucerin AtopiControl Telové mlieko alebo Ľahkú telovú emulziu na pokožku tela.
 
Viac si môžete prečítať v článku Ako spoznať a zvládať akútne vzplanutie.

Zdroje

 1. WebMD
 2. Persistence of atopic dermatitis (AD): A systematic review and meta-analysis. Kim JP, Chao LX, Simpson EL, Silverberg JI. J Am Acad Dermatol. 2016 Oct; 75(4):681-687.e11.Epub 2016 Aug 17.
 3. Atopic dermatitis from adolescence to adulthood in the TOACS cohort: prevalence, persistence and comorbidities .Mortz CG, Andersen KE, Dellgren C, Barington T, Bindslev-Jensen C. Allergy. 2015 Jul; 7097):836-45. Epub 2015 Apr 16.

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin